برم فیروز، جایی که برای دیدنش باید دو ساعتی را کوهنوردی کنید!

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
برم فیروز، جایی که برای دیدنش باید دو ساعتی را کوهنوردی کنید!

این‌جا می‌شود تصویری باورنکردنی از دریاچه‌‌ای دید که در نزدیکی قله کوه جا خوش کرده‌است. کوهی هم که دریاچه برم فیروز در نزدیکی قله‌اش قرار دارد؛ به کوه برم فیروز معروف شده‌است.

«برم» در زبان محلی به جایی گفته می‌شود که در آن آب جمع شده‌است؛ مثل دریاچه!

در این سفر دلچسب به سپیدان، پلتفرم پینورست همراه‌تان است و شما می‌توانید اقامتگاه مورد نظر خود را از بین اقامتگاه‌های شیراز به صورت آنلاین اجاره نمایید.


قبل از رفتن به برم فیروز وسایل‌تان را جمع کنید:

از آن‌جایی که مقصد سفر، نیاز به کوهنوردی و پیاده‌روی دارد؛ پس کفش راحتی و تجهیزات کوهنوردی  یادتان نرود. در برم فیروز سختی مسیر کم است و نیازی به تجهیزات تخصصی کوهنوردی نیست. اگر هم قصد کمپینگ دارید؛ وسایل مورد نیاز به همراه داشته باشید.

در هر فصلی به برم فیروز سفر می‌‌کنید؛ لباسی گرم هم  در کوله خود بگذارید. کمی هم خوراکی‌های سالم و انرژی بخش مثل آجیل با خود همراه ببرید که حسابی ضعف‌تان را می‌گیرند.

دریاچه برم فیروز شیراز

منبع:گوگل مپ،عکاس تقوایی

بیشتر بخوانید:۸ اقامتگاه شیراز ؛ ویلاهای استخردار


برای شروع سفر به برم فیروز آماده‌اید؟

برای رفتن به برم فیروز دو مقصد در پیش دارید؛ مقصد اول شیراز است. برای رفتن از تهران به شیراز چند انتخاب دارید:

سفر به برم فیروز با قطار

قطار از تهران مسافتی ۹۲۴ کیلومتر را در زمان ۱۵ ساعت طی می‌کند تا به شیراز برسد.

سفر به برم فیروز با هواپیما

سفر هوایی از تهران تا شیراز حدود یک ساعت و نیم طول می‌کشد.

ماشین شخصی و اتوبوس

تهران از شیراز، فاصله ۹۳۰ کیلومتری دارد؛ که با خودرو شخصی حدود ده ساعت زمان و‌ اتوبوس دوازده ساعت زمان می‌برد و اما مقصد اصلی که در شهر سپیدان قرار دارد.

برم فیروز سپیدان

منبع:گوگل مپ، عکاس محمد اسکندری

بیشتر بخوانید:آبشار مارگون و ماجرای رودخانه‌ای که از دل کوه می‌گذرد


سپیدان کجاست؟

سپیدان همان شهر سرسبز در جنوب است که حال‌و‌هوای شهرهای شمال را دارد. هرچه بگردید و نگاه کنید جز سرسبزی چیزی نخواهید دید. طبیعت زیبا در سپیدان، شهری در جنوب؛ آدم را عجیب به وجد می‌آورد.

در شمال شیراز با فاصله حدود ۹۰ کیلومتری شهری قدیمی قرار دارد؛ که همه جذب طبیعتش شده و از راه‌های دور و نزدیک به دیدنش می‌آیند.


شروع سفر به برم فیروز

بار و‌ بندیل خود را جمع کنید و آماده شوید که به شهر بهار نارنج‌ها و‌ محبوب دل‌ها، شیراز برویم.

به شیراز که رسیدید می‌توانید اجاره اقامتگاه خود را هم از سایت پینورست رزرو کنید.

کمی خستگی در کنید و پر انرژی آماده شوید برای مقصد اصلی!

همان‌طور که قبل‌تر هم گفتیم؛ در این سفر مقصد اصلی در شهری به نام سپیدان قرار دارد. بعد هم  باید به اردکان، جایی در مرکز سپیدان رفت.

کم کم باید آماده شوید برای کوه‌نوردی! حدود یک و نیم تا دو ساعت کوه‌نوردی برای رسیدن به برم فیروز در پیش است. تصور کنید در قله کوه، دریاچه‌ای قرار گرفته‌‌است با گل‌های رنگارنگ در اطرافش!

قبول دارید که حتی تصورش هم آدم را به وجد می‌آورد؟

کوه برم فیروز به د‌ومین قله مرتفع در شیراز معروف شده و افراد زیادی به قله آن صعود می‌کنند.

برم فیروز عکس

منبع:گوگل مپ، عکاس هادی کریمی


انتخاب مسیر کوهنوردی 

برای رسیدن به این قله چند مسیر وجود دارد؛ که از بین آن‌ها دو مسیر رایج‌تر هستند:

مسیر اول، مسیری با شیب کم و مسافت طولانی‌تر

شیب این مسیر خیلی کم است؛ اما طول آن تقریبا دو برابر مسیر دوم است. در این مسیر خبری از چشمه‌های آب نیست اما پوشش گیاهی بیشتر است و در مسیر، لاله‌های واژگون هم دیده می‌شوند.

مسیر دوم، مسیری  با شیب تقریبا تند اما مسافتی کوتاه‌تر

این مسیر با طول حدود ۲.۷۶ کیلومتر، کمی قبل تر از پیست پولاد کف قرار دارد. از چشمه‌ی دوم که بگذرید تا دریاچه برم فیروز، شیب نسبتا تند است ولی کوتاه‌!

در مسیر دوم از لاله‌ها خبری نیست اما در این مسیر، چشمه‌های آب هر لحظه سیراب‌تان می‌کنند و می‌توانید در کنارشان کمی استراحت کنید یا چیزی بخورید.

کوه برم فیروز

منبع:گوگل مپ، عکاس هادی کریمی


جذابیت‌های مسیر دسترسی به برم فیروز

بیشتر مسیرهای کوهنوردی جذابیت زیادی ندارند و کوهنوردان فقط وقتی که به قله می‌رسند؛ لذت می‌برند اما مسیر رسیدن به برم فیروز آنچنان زیبا و دیدنی است که لذت صعود به قله در برابر آن ناچیز احساس می‌شود. در این مسیر انواعی از گونه‌های حیوانات دیده می‌شوند؛ از روباه و کفتار و شغال گرفته تا خرگوش.

نزدیکی‌های قله برف‌های آب شده و دریاچه‌ای در بین دو کوه دیده می‌شوند. دیدن آن همه سرسبزی در کنار دریاچه برم فیروز، گیاهانی مثل گل‌های لاله، پونه، گیاهان بوته‌ای، بن سرخ و… ، آب زلال و فیروزه‌ای رنگ دریاچه و … همگی تصویری بسیار دیدنی می‌سازند.


چرا به برم فیروز در سپیدان سفر کنیم؟

علاوه بر زیبایی که دریاچه و کوه برم فیروز دارند. در سپیدان تنوعی از جاذبه‌های طبیعی مثل آبشارها، رودها و… را هم می‌شود دید.

سپیدان مقصدی دیدنی برای مسافران زیادی که دوست دارند؛ سفر به شمال را در جنوب تجربه کنند. همه این‌ها دلیلی است برای سفر به برم فیروز.

کوهنوردی، پیاده روی، دیدن چشمه‌های آب و لاله‌های واژگون در مسیر، ثبت عکس از این طبیعت زیبا و … همگی از تجربه‌های این سفر هستند.

بیشتر بخوانید:شیراز کجا بریم؟ ۱۳ پیشنهاد ویژه برای شیرازگردی که قبل از سفر باید بخوانید


مدت زمان لازم برای سفر به برم فیروز

اگر قصد دارید تا قله بروید باید طوری برنامه بریزید و کوهنوردی را شروع کنید که قبل از ساعت دو‌ ظهر به قله برسید. 

حدود چهار ساعت را باید برای کوهنوردی در مسیر رفت و برگشت در نظر بگیرید.

در کنار دریاچه هم کمی استراحت کنید و چیزی بخورید.

 در مجموع شش هفت ساعتی برای دیدن قله و دریاچه برم فیروز نیاز است.

برم فیروز آدرس

منبع:گوگل مپ، عکاس هادی کریمی

بیشتر بخوانید: آبشار تارم، طبیعت‌گردی و کوهنوردی در شیراز


مناسب‌ترین زمان برای سفر به برم فیروز

حواستان باشد که هوای کوهستان‌ها حتی در فصل بهار هم متغیر است و شاید در ابتدا مسیرتان با آفتاب شروع شود و در آخر باران شروع به باریدن کند. ساده ترین قله‌ها هم در شرایط بد آب و هوایی می‌توانند خطرناک باشند. پس حتما قبل از رفتن هواشناسی را چک کنید.

در آخر بهترین زمان برای سفر به این منطقه دیدنی فصل بهار آن هم ما‌ه‌های اردیبهشت و خرداد هستند. زمستان‌ها تمام دریاچه برم فیروز یخ می‌زند و اصلا مناسب برای سفر نیست.

اگر شما هم به دنبال تجربه سفری متفاوت و لذت بخش در کنار خانواده و دوستان خود هستید، پس حتما سفر به برم فیروز را در برنامه خود قرار دهید و در سفر خود به شیراز حتما سری به این مکان زیبا بزنید.

اینجا شما علاوه بر ورزش کوهنوردی و لذت بردن از مناطق دیدنی می‌توانید با قایق بادی در دریاچه حرکت کنید و از قایق سواری در این دریاچه لذت ببرید و تجربه‌ای به یادماندنی برای خود خلق کنید. می‌توانید با اجاره اقامتگاه بوم‌گردی از پینورست، از سفر خود لذت بیشتری ببرید و دغدغه مکان اقامت را نداشته باشید.

بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها