ارگ تبریز؛ دیوارهار ۷۰۰ ساله در مرکز شهر

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
ارگ تبریز؛ دیوارهار ۷۰۰ ساله در مرکز شهر

بر اساس روایت‌های تاریخی، ارگ تبریز تنها بنای مرتفع شهر تبریز بوده که حتی از فاصله‌های دور هم دیده می‌شد. جالب است بدانید این سازه در زمان تاج‌الدین علیشاه، مسجد جامع شهر بوده و با گذر زمان و در اثر زمین‌لرزه‌های متعدد و جنگ‌ها تخریب شده است.

این بنای ۷۰۰ ساله یادگاری‌ای گران‌بها از حوادث تاریخ و پدیده‌های طبیعت است. شاید بخشی از شگفتی‌اش این باشد که در طول تاریخ موجودیت خود را در تبریز حفظ کرده و تنها در هر دوره کاربردهای مختلفی داشته است.

برای مثال، در دوران سلطنت قاجاریه از این مسجد و محوطه اطراف آن برای انبار غلات و مهمات نظامی استفاده کردند. آن‌ها برای حفاظت از این انبارها حصاری دور آن کشیدند و این مسئله باعث شد نام آن به ارگ تغییر کند.

تنها بخش باز‌مانده از آن مجموعه تاریخی، دیواری مرتفع است که ارگ تبریز امروزی که به‌ ارگ علیشاه هم معروف است را تشکیل داده است. ارگ به‌جا مانده امروزی به‌صورت سه دیوار بلند است که به شکل ایوان دیده می‌شوند. عرض این بنا ۳۰ متر و ارتفاع‌اش ۲۶ متر است.

این ارگ دیدنی در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی و در نزدیکی محدوده میدان ساعت قرار دارد. بازدید از این بنا رایگان است و شب‌ها با نورپردازی‌ای زیبا جلوه‌ای متفاوت به تبریز می‌بخشد.

بقیه‌ نوشته‌ها

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها