موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان مارکار ؛ یادگاری از پشوتن‌جی دوسابایی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان مارکار ؛ یادگاری از پشوتن‌جی دوسابایی

موزه مارکار شهر یزد یکی از جاهایی است که می‌شود برای شناخت بهتر و دقیق‌تر آیین زرتشتی و رسم و رسوماتش به سراغ آن رفت. به خصوص این‌که شهر یزد یکی از شهرهایی است که زرتشتیان زیادی در آن ساکن هستند. به همین دلیل این موزه به جز این‌که یکی از جاذبه‌های شهر یزد است، می‌تواند به یزدی‌ها هم برای شناخت بهتر زرتشتیان کمک کند.

اگر دل‌تان یک موزه‌گردی مختصر می‌خواهد با این مطلب پینورست همراه شوید.


در موزه مارکار یزد چه می‌بینید؟

در موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان مارکار می‌توانید انواع و اقسام مختلفی از رسوم زرتشتیان را ببینید. مثلا در قسمتی از این موزه سفره‌ای که زرتشتیان در جشن مهرگان پهن می‌کنند همراه با جزئیات آن گذاشته شده است. در قسمت دیگر تابلوهایی می‌بینید که آیین‌های دیگری از دین زرتشت را به نمایش می‌گذارند. اگر پیش‌زمینه ذهنی داشته باشید خیلی زود با چیزهایی که در موزه می‌بینید ارتباط برقرار می‌کنید. به جز این‌ها با کتاب زرتشتیان و بخش‌های مختلف آن آشنا می‌شوید و اسطوره‌هایی که درباره آن وجود دارد را می‌شناسید.

موزه مارکار یزد کجاست؟

منبع: گوگل مپ عکاس: Tahoura Mohammadzadeh


بازدید از موزه تاریخ و فرهنگ مارکار را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

از آن‌جایی که موزه مارکار به تاریخ و فرهنگ، آداب و رسوم و آیین‌هایی مربوط است که در دین زرتشتی برگزار می‌شد پس بازدید از این موزه برای بچه‌های کوچک چندان جذاب نیست. دیدنی‌های این موزه احتمالا حوصله کوچکترها را سرمی‌برد اما نوجوان‌ها ممکن است به دیدن آن علاقه نشان بدهند. معمولا موضوعاتی که به گذشته مربوط هستند برای نوجوان‌ها جالبند. با این حال بهتر است برای بردن نوجوان‌ها هم ازشان نظرخواهی کنید.

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان مارکار

منبع: گوگل مپ

بیشتر بخوانید: موزه های یزد ؛ تاریخ را از نمای نزدیک ببینید!

کسانی که به تاریخ علاقه‌ دارند و یا مایلند درباره زرتشتیان اطلاعات دقیق‌تری به دست بیاورند بازدید از این موزه را از دست ندهند. دیدن قسمت‌های مختلف موزه می‌تواند این آدم‌ها را به سمت مطالعه دقیق‌تر و بهتر بکشاند و باعث شود چیزهای بیش‌تری درباره زرتشتیان دستگیرشان شود.


بنیان‌گذار موزه مارکار چه کسی است؟

پشوتن‌جی دوسابایی مارکار در خانواده‌ای پارسی و در هند به دنیا آمد و بعدها سفیر انجمن زرتشتیان ایرانی بمبئی در ایران شد. شغل پشو‌تن‌جی بازرگانی بود و به همین ثروت زیادی داشت. مجموعه مارکار یزد فقط یکی از موقوفه‌های او در ایران است. ساختمان این مجموعه در دوره پهلوی ساخته شده و یکی از قسمت‌های پرورشگاهی است که پشوتن‌جی آن را با هدف آموزش و تربیت کودکان بی‌سرپرست راه‌اندازی کرد. امروز موزه مارکار در زیرزمین این پرورشگاه قرار گرفته است. ساعت مارکار هم قسمت دیگری از این مجموعه است که پشوتن‌جی به شهرداری اهدا کرده بود و امروز در میدان مارکار یزد قرار دارد.

موزه زرتشتیان

منبع: گوگل مپ عکاس: Amir Kamranfar

او در چند سفری که به ایران داشت با مؤسسات خیریه در ارتباط بود و رسیدگی به وضعیت دانش‌آموزان ایرانی یکی از دغدغه‌هایش بود. پشوتن‌جی مارکار به‌خاطر تلاش‌هایش در سال ۱۳۲۶ نشان همایونی و در سال ۱۳۲۸ نشان سپاس ملی را گرفت.


اطلاعات موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان

آدرس: یزد، میدان مارکار، کوچه فرش مشهد

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱ ظهر و ۴ بعدازظهر تا ۸ شب

شماره تماس: ۰۹۱۳۵۲۴۶۴۷۷

آدرس موزه مارکار در یزد

منبع: گوگل مپ عکاس: فرهاد شجریان


سؤالات متداول

موزه فرهنگ و هنر زرتشتیان یزد مال چه کسی است؟

بنیان‌گذار موزه مارکار یزد پشوتن‌جی دوسابایی مارکار است که در خانواده‌ای پارسی در هند به دنیا آمده اس.

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان تا چه ساعتی باز است؟

این موزه تا ۸ شب باز است.

بازدید از موزه مارکار یزد رایگان است؟

خیر. برای بازدید از موزه باید بلیط تهیه کنید.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی