آبشار زرد لیمه ‌؛ یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار زرد لیمه ‌؛ یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران

آبشار زرد لیمه یکی از مکان‌های بکر در دل طبیعت است. تقریبا آرزوی هر طبیعت‌گردی که این مکان را میشناسد این است که حتی برای یک‌بار هم که شده به این مکان سفر کند. این آبشار در استان چهار‌محال‌و‌بختیاری قرار دارد. 

با ما تا آخر این مطلب همراه باشید تا بگوییم که با چه مکان دیدنی و بکری طرف هستید.


آبشار زرد لیمه؛ یک مکان رویایی

آبشار زرد لیمه در طبیعتی بکر و دست نخورده در میان جنگل‌های سرسبز استان چهارمحال‌و‌بختیاری در دل کوه‌های زاگرس قرار دارد. دلیل بکر بودن این آبشار هم این است که مسیر رسیدن به آن طولانی و واقعا سخت است. خیلی از آدم‌ها اصلا نمی‌توانند این مسیر را طی کنند. تازه برای رفتن به این مکان رویایی نیاز به تجهیزات کاملی دارید و نمی‌شود همین‌طوری کتانی پا کنید و بزنید و به دل جاده.

این آبشار به‌طور کامل دور از شهر و فضای مسکونی قرار دارد. امکانات رفاهی هم در این مکان وجود ندارد.پس حتما اگر می‌‌خواهید به این منطقه بروید باید هر چیزی که نیاز دارید مثل آب آشامیدنی، خوراکی‌ و غذای سبک، چادر مسافرتی و زیرانداز را همراهتان ببرید. 

آبشار زرد لیمه؛ یک مکان رویایی

ارتفاع این آبشار به‌طور تقریبی 40 متر و عرض آن حدود 65 متر است. زرد لیمه یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران است و از جاذبه‌های اطراف شهرکرد است. گفتیم که مسیر رسیدن به آن سخت است و خوش‌بختانه همین باعث شده تا از تخریب و ساخت‌وساز دور بماند. اطراف آبشار پر از درختان بلوط و جشمه‌های طبیعی زیباست که باعث می‌شود یک فضای جذاب برای طبیعت‌گردی باشد. 

بیشتر بخوانید: روستای سر آقا سید ؛ ماسوله زاگرس

پوشش گیاهی این منطقه بیشتر درختان صنوبر، بلوط و بادام وحشی است. گیاهان باارزش دیگری مثل گون هم در این مکان زیاد روییده می‌شود. گون خاصیت‌های زیادی دارد و تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از آنهاست. در نزدیکی آبشار چند اثر تاریخی هم وجود دارد؛ پلکان اشکانی، پل زیبای خداآفرین و سنگ‌تراشی‌های مربوط به زمان اشکانیان. البته برای دیدن آنها باز هم باید پیاده‌روی و صخره‌نوردی کنید.

همه اینها را گفتیم تا بگوییم که می‌توانید در این مکان رویایی چند ساعتی را دور از شلوغی و هیاهو باشید و خودتان را در طبیعت و سبزی غرق کنید.


مسیر دسترسی

اگر می‌خواهید برای دیدن این آبشار بکر به دل جاده بزنید باید اول خودتان را به شهرکرد برسانید. بعد به سمت هفشجان، شلمزار و جونقان برانید تا در نهایت به اردل برسید. آبشار زرد لیمه در بخش جنوبی شهر اردل قرار دارد. از شهرکرد تا اردل حدود 70 کلومتر فاصله است.

فکر نکنید که با رسیدن به شهر اردل همه چیز تمام شده و به مقصد رسیدید؛ نه. تازه از اینجا ماجراجویی شروع می‌شود. اول به سمت روستای کاج و بعد به سمت رستم‌آباد حرکت کنید. از جاده جنوبی رستم‌آباد که خودش یک جاده زیبای جنگلی است به سمت بازفت بروید. بعد از عبور از گردنه زیبای چری به روستای گزستان می‌رسید. قسمت سخت ماجرا یعنی پیاده‌روی از اینجا شروع می‌شود. از جنگل که بگذرید باید حدود 10 ساعت پیاده‌روی کنید تا به آبشار زرد لیمه برسید؛ خدا قوت.

اگر می‌خواهید برای دیدن این آبشار جذاب راهی شوید و دنبال محل اقامت مناسب در طول سفرتان هستید می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را از این بابت راحت کنید.


زرد لیمه یعنی چه؟

نام آبشار یعنی زرد لیمه ریشه در زبان محلی مردم اردل دارد. در زبان مردم بومی منطقه زرد دو معنی دارد؛ یکی به معنی بلندی و ارتفاع و یکی هم به معنی مکان سرسبز. لیمه هم به معنی پایین یا دره است.

پس حالا می‌توانیم دو تا معنی برای اسم زرد لیمه بگوییم؛ یکی بلندی در پستی است و یکی هم دره سرسبز. که البته هر دوی اینها درست است و به آبشار می‌خورد.


چگونگی سفر به آبشار زرد لیمه

اگر می‌خواهید برای دیدن این آبشار راهی شوید بهتر است که گروهی سفر کنید. دلیلش هم طولانی و سخت بودن مسیر است. البته که این مسیر و خود آبشار آنقدر زیباست که ارزش تحمل سختی‌ها را دارد.

برای رسیدن به این منطقه حتما با یک لیدر و راه‌بلد همراه شوید. ابزارهای مسیریابی مثل قطب‌نما، نقشه و GPS را فراموش نکنید. مواد خوراکی و آب آشامیدنی هم به اندازه کافی همراه داشته باشید. تا می‌توانید هم سبک سفر کنید. چون برای رسیدن به آبشار باید از صخره‌‌ها بالا بروید و در مسیر پرپیچ‌وخم و البته سبز پیاده‌روی کنید.

چگونگی سفر به آبشار زرد لیمه

این مسیر زیبا از دومین جنگلی طبیعی ایران بعد از جنگل‌های مازندران می‌گذرذ. از بخش‌های جنوبی کوه‌های سفید و قله مافارن هم رد می‌شوید. البته که این مسیر مطمئنا برای طبیعت‌دوستان پر از جذابیت است و از کل مسیر لذت می‌برند. راستی در بعضی جاها برای راحت‌تر شدن کار می‌توایند از مسیر پاکوب که محل گذر عشایر است بگذرید.

بیشتر بخوانید: ارمند رود ؛ بهترین جا برای رفتینگ و هیجان

قبل از اینکه به دل طبیعت بزنید حتما آب‌وهوای منطقه را چک کنید. مسیر طولانی است و بد بودن آب‌وهوا و مناسب نبودن لباس‌هایتان اذیتتان می‌کند. فراموش نکنید که در اطراف آبشار هیچ اقامتگاهی وجود ندارد. پس اگر می‌خواهید در طبیعت این منطقه شب را صبح کنید حتما وسایل کمپ کردن با خودتان ببرید. از آنجایی که این منطقه در کوه‌های زاگرس قرار گرفته و معمولا هوایش سرد است به کیسه خواب هم علاوه‌بر چادر خواب نیاز دارید.

خوب است این را بگوییم که از آنجایی که مسیر طولانی است تقریبا غیر ممکن است که بتوانید تا قبل از تاریکی هوا به پایین برگردید. پس حساب زمان را هم داشته باشید و خودتان را برای ماندن در کنار آبشار آماده کنید. نایلون زباله هم که از واجبات طبیعت‌گردی است.


بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر به آبشار زرد لیمه فصل بهار، فصل آبادی و بارندگی است. طبیعت آبشار در بهار از همیشه زیباتر و سرسبز‌تر است و حسابی از دیدنش لذت خواهید برد. روییدن گیاهان وحش و خودرو در اول فصل بهار این بهشت را زیباتر هم می‌کند.

تابستان هم می‌توانید به این منطقه بروید ولی خب هوا گرم‌تر می‌شود و شاید برای بعضی‌ها اذیت‌ کننده باشد. فراموش هم نکنید که آب آشامیدنی به مقدار زیاد همراه ببرید که یک وقت گرمازده نشوید.

فصل پاییز و زمستان هم به‌خاطر سرما و سخت بودن مسیر خیلی پیشنهاد نمی‌شود؛ مگر اینکه حرفه‌ای باشید و قشنگ بدانید با چه چیزی طرف هستید.


مکان‌های جذاب و دیدنی نزدیک آبشار زرد لیمه

یکی از مکان‌های دیدنی نزدیک به آبشار پل خداآفرین است. این پل بر روی رودخانه‌ای که در روستای بازفت جاری است ساخته شده. در حال حاضر پل خداآفرین بیشتر مسیر رفت‌‌وآمد عشایر است. ولی در گذشته در دوره‌های مختلف کاربردهای نظامی هم داشته.

مکان‌های جذاب و دیدنی نزدیک آبشار زرد لیمه

جاده دزپات هم یکی از مکان‌های تاریخی این منطقه است که به صورت پلکانی ساخته شده. به این مسیر جاده ابریشم کوچک یا جاده پنهان هم می‌گویند. در طول جاده کلی حجاری‌های زیبا وجود دارد که مطمئنا برای هر کسی جذاب است. این حجاری‌ها بر روی صخره‌های زاگرس ایجاد شده و باستان‌شناسان می‌گویند که مربوط ه 6 هزار سال پیش است.

بیشتر بخوانید: تالاب چغاخور ؛ یک بهشت بر روی خاک ایران

چشمه‌های باغ رستم، آبشار لندی، روستای سنگی لندی و پل تاریخی بهشت‌آباد هم از جاهای دیدنی این منطقه هستند.


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی درباره آبشار زرد لیمه شنیده بودید؟ تابه‌حال خودتان به این منطقه بکر رفته‌اید؟ این مسیر پیاده‌روی طولانی چطور بود؟ آبا باز هم دوست دارید از این آبشار با وجود مسیر سختی که دارد دیدن کنید؟ تجربه کمپ کردن در طبیعت منطقه را دارید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر می‌‌خواهید به سفر بروید و از بابت محل اقامتتان نگران هستید کافی است به سایت پینورست سر بزنید و از بین بهترین اقامتگاه‌های گلچین شده یکی را انتخاب کنید. در پینورست امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره سوئیت ساحلی وجود دارد.

محمدرضا اسدی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها