بازار زنجان، خرید کنید و تاریخ را ورق بزنید

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بازار زنجان، خرید کنید و تاریخ را ورق بزنید

بازار زنجان طولانی‌ترین بازار سرپوشیده در ایران است. اگر تا قبل از این در بازار بزرگ تهران و یا بازار تبریز گشته‌اید و کلی به شما خوش گذشته پس باید بازارگردی در زنجان را هم به لیست تجربه‌هایتان اضافه کنید. این بازار که عمرش به دوران قاجار برمی‌گردد یک بازار طولانی است که تعداد زیادی سرا، راسته و حجره دارد و یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر زنجان است.

بازارها همیشه پرهیاهوترین قسمت هر شهر هستند. در بازار هر شهر می‌تواند تنوع آدم‌ها را با تیپ‌ها و مدل‌ها و سبک‌های زندگی متفاوت تماشا کرد. برای همین است که بازارگردی برای خیلی از آدم‌ها بیش‌تر از آن‌که محلی برای خرید کردن باشد، جایی برای مشاهده کردن است. در گذشته که امکانات ارتباطی محدود بود، آدم‌ها در بازار بزرگ هر شهر با هم تعامل می‌کردند و درباره اتفاقات مهم حرف می‌زدند.

اگر از بازارگردی لذت می‌برید و دوست دارید در سفر به هر شهر حتما بازار آن را هم ببینید با این مطلب پینورست همراه شوید تا با هم به بازار سنتی زنجان سفر کنیم.


موقعیت دقیق بازار زنجان

بازار زنجان از سمت شرق به غرب کشیده شده است. ورودی شرقی بازار در خیابان مسگرها قرار دارد. البته نام امروزی این خیابان توحید است. در سمت غربی هم راسته‌های خشکبار،، میوه و سبزی، لوازم خانگی، طلا فروشی و پوشاک قرار دارند. در قسمت میانی بازار یک ورودی از سمت شمال و سبزه میدان دارد.

موقعیت دقیق بازار زنجان

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس reza karami

بیشتر بخوانید: ده پیشنهاد جالب برای این که یک بار دیگر زنجان را کشف کنید

زنجانی‌ها به این قسمت از بازار، بازار قیصریه می‌گویند. قسمت انتهایی بازار به خیابان شهدا و حوالی چهارراه امیرکبیر ختم می‌شود. در این قسمت بیش‌تر سبزی و میوه‌فروشی به چشم می‌خورد و اغذیه‌فروشی‌هایی که غذاهای محلی مثل جغور بغور را می‌فروشند.


مسیرهای دسترسی به بازار

بازار سنتی زنجان فاصله زیادی از راه‌آهن این شهر ندارد. شما می‌توانید از راه‌آهن تا بازار را پیاده بروید. اما اگر می‌خواهید از ترمینال و پایانه اتوبوس‌رانی به بازار بروید باید از تاکسی‌های خطی و اتوبوس‌هایی که به سمت میدان انقلاب می‌روند، استفاده کنید.


تاریخچه بازار سنتی زنجان

داستان ساخت بازار سنتی زنجان به اوایل دوره قاجار برمی‌گردد. یعنی حتی آقا محمد خان قاجار با آن اخلاق تند و خلق تنگش هم می‌دانست که هر شهری نیازمند یک بازار بزرگ و پررونق است. اما ساخت بازار به عمر آقا محمد خان قد نداد و در دوره پادشاهی فتحعلی شاه بود که ساختش به پایان رسید و تکمیل شد. تاریخ‌شناسان و معماران درباره معماری این بازار حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. مثلا یکی از نکات معماری بازار سقف هلالی آن است که باعث می‌شود بازار در تابستان‌ها خنک و در زمستان‌ها گرم بماند.

تاریخچه بازار سنتی زنجان

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Behrad Farmahini Farahani

بیشتر بخوانید: بازارهای سنتی ایران – ۱۵ بازار با معماری چندصد ساله

 با این‌که چارچوب کلی بازار سنتی زنجان حفظ شده اما در طول زمان مسجد، گرمابه و سراهایی به بازار اضافه شده‌اند. محلی که امروز به شکل بازار تاریخی زنجان می‌شناسیم حدود ۵۶ راه ورودی به خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف خود دارد و بیش از هزار مغازه در آن قرار گرفته است. این بازار قبل از این‌که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود به طور کامل مرمت و بازسازی شد.


بازاری تاریخی که قلبش همچنان می‌تپد

وقتی درباره بازار تاریخی زنجان حرف می‌زنیم، منظورمان مکانی متروکه نیست که در دوران قاجار ساخته شده و پس از گذشت سال‌ها از رمق افتاده است. بازار زنجان با این‌که سن زیادی دارد، اما قلبش مثل قلب یک جوان پرانرژی و ورزشکار تند و محکم می‌تپد.

بازاری تاریخی که قلبش هنوز می‌تپد

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس hamze arab

امروز راسته زرگرها، کفاش‌ها، بزازها سراج‌ها و چند راسته دیگر در این بازار مشغول کار و فعالیت هستند و عمر بعضی‌هایشان فقط کمی از عمر بازار کم‌تر است. خیلی از این بازاری‌ها شغل‌شان را از پدرانشان به ارث برده‌اند و امروز در حجره‌ای کار می‌کنند که اجدادشان سال‌ها قبل خریده‌اند.


بازارگردی در سرای تاریخ

پویایی بازار تاریخی زنجان باعث می‌شود که در سفر به این شهر و در بازارگردی‌تان احساس کنید با تاریخ همراه شده‌اید و دارید در یکی از راهروهای تاریخ قدم می‌زنید. شاید اگر سرتان را برگردانید بتوانید بازرگانانی را ببینید که برای تجارت به زنجان سفر کرده‌اند و با یک درشکه دو اسبه کلی جنس مختلف با خودشان آورده‌اند تا در این بازار معامله کنند. شاید بتوانید مردم را در لباس‌های قاجاری ببینید که از این سوی بازار به آن سو می‌روند و هر کدام به دنبال چیزی هستند و قصد خرید جنس خاصی را دارند.

بازارگردی در سرای تاریخ

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Behrad Farmahini Farahani

بیشتر بخوانید: بازار خان یزد ؛ فقط اشراف اجازه ورود دارند!

سبک معماری این بازار که مربوط به دوره قاجار است و آجرکاری زیبای آن در کنار هلال سقفش باعث می‌شود که احساس کنید به گذشته سفر کرده‌اید. اما بهتر است زیاد در گذشته نمانید. چون مغازه‌های این بازار امروز از همیشه شلوغ‌ترند و اگر دیر بجنبید نمی‌توانید لیست خریدتان را کامل کنید.


خرید چاقو و مس از بازار زنجان فراموش نشود 

خیلی‌ها همین که پایشان به شهر زنجان می‌رسد، به دنبال مغازه‌ای برای خرید چاقوی زنجان می‌گردند. داشتن حداقل یک چاقوی زنجان برای خیلی از آشپزخانه‌ها ضروری است. بعضی‌ها آن‌قدر روی تیزی این چاقو حساب باز کرده‌اند که کار هیچ چاقوی دیگری را قبول ندارند.

خرید چاقو فراموش نشود

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Travel Guid

 اما بهتر است چاقوی زنجان را از جایی بخرید که امکان مقایسه محصولات مختلف را داشته باشید. در بازار تاریخی زنجان فروشگاه‌های زیادی برای خرید چاقو وجود دارد. شما می‌توانید چاقوها را در سایزهای مختلف ببینید، تیز بودن آن‌ها را تست کنید و درباره جنس مختلف دسته چاقو تصمیم بگیرید. در کنار همه این‌ها می‌توانید اجناس دیگر را هم ببینید و فقط به خرید چاقو اکتفا نکنید. مثلا خیلی‌ها خرید مس را هم از بازار زنجان انجام می‌دهند. اگر به خرید ظرف و ظروف مسی علاقه دارید می‌توانید در بازار زنجان آن‌ها را پیدا کنید.


نکاتی که باید برای بازارگردی در شهر زنجان بدانیم

یکی از مهم‌ترین موضوعات درباره بازار تاریخی زنجان این است که در روزهای تعطیل همه مغازه‌ها باز نیستند و بعضی‌هایشان ساعت کاری متفاوتی دارند. پس بهتر است برای رفتن به این بازار زمانی را در نظر بگیرید که همه مغازه‌ها بازند.

نکاتی که باید در بازارگردی رعایت کنیم

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Mahdi Khadem

بیشتر بخوانید: بانه ؛ خرید ارزان در شهر تجاری غرب ایران   

خرید تمام سوغاتی‌ها و اجناس موردنیازتان را از بازار زنجان انجام دهید. چون طبق گفته زنجانی‌ها قیمت اجناس در این بازار منصفانه و مناسب‌تر از بسیاری از فروشگاه‌ها در شهر زنجان است.

اگر با خودروی شخصی به بازار می‌روید، قبل از رسیدن پارکینگ‌های نزدیک به بازار و یا شلوغی خیابان‌های اطراف بازار را بررسی کنید تا با مشکلی روبه‌رو نشوید.

موقع گشتن در بازار به جز توجه به این‌که هر فروشگاهی چه کالایی عرضه می‌کند، ظاهر بازار، معماری آن و رفت‌وآمد آدم‌ها و رفتار بازاری‌ها را هم تماشا کنید و اگر سوژه‌ای برای عکاسی پیدا می‌کنید از آن عکس بگیرید.


دیدنی‌های اطراف بازار زنجان

بعد از بازارگردی و گشتن در بازار زنجان می‌توانید به سراغ دیدنی‌های دیگری بروید که در حوالی بازار قرار گرفته‌اند. در ادامه بعضی از این دیدنی‌ها را معرفی می‌کنیم.

باغ موزه گیاهان دارویی زنجان

این باغ موزه در سرای ناصری بازار زنجان قرار دارد. شما می‌توانید به جز تماشای انواع و اقسام گیاهان دارویی در بخش نوشینه‌سرای موزه شربت‌های گیاهی و خوشمزه‌ای میل کنید. اگر هم مایل باشید می‌توانید گیاهان دارویی مختلفی را از بخش فروشگاه آن تهیه کنید.

باغ موزه گیاهان دارویی زنجان

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Morteza Barjasteh

آدرس: زنجان، بازار قیصریه،، دالان دراز، سرای ناصریه

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

موزه مردان نمکی زنجان

مردان نمکی شش مومیایی هستند که در معدن نمک چهرآباد پیدا شده‌اند. باستان‌شناسان با بررسی دقیق‌تر این مومیایی‌ها به این نتیجه رسیدند که همه آن‌ها مال یک دوره تاریخی نیستند. بعضی از آن‌ها مربوط به دوره هخامنشی و بعضی مربوط به دوره ساسانی هستند. در اطراف مومیایی‌ها اشیا دیگری هم وجود داشت که می‌توانید آن‌ها را هم در موزه مردان نمکی ببینید.

موزه مردان نمکی زنجان

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس Mahmoud Hashemzahi

بیشتر بخوانید: موزه مردان نمکی، کشف مومیایی از عصر هخامنش در معدنی اسرارآمیز

آدرس: زنجان، زینبیه، خیابان سعدی، خیابان زینبیه غربی

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر

شماره تماس: ۰۲۴۳۳۳۳۴۷۱۷

حسینیه اعظم زنجان

مهم‌ترین مکان مذهبی شهر زنجان حسینیه اعظم آن است. هر سال در ماه محرم مراسم عزاداری از این مسجد شروع می‌شود. در کنار این‌ها ساختمان مسجد هم یک بنای تاریخی است که در دوران صفویه ساخته شده است. امروز در کنار برگزاری مراسم مذهبی، خدمات فرهنگی و درمانی هم در این مسجد ارائه می‌شود.

حسینه اعظم زنجان

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس hamze arab

آدرس: زنجان، خیام، خیابان فردوسی، خیابان حسینیه

شماره تماس: ۰۲۴۳۳۳۲۳۰۳۰

موزه رختشویخانه زنجان

این موزه که در دوران قاجار ساخته شده فضایی است که آدم‌ها می‌توانستند از امکاناتش برای شستن رخت استفاده کنند. سرپوشیده بودن این بنا به آدم‌ها کمک می‌کرد که از سرمای زمستان نجات پیدا کنند و بدون یخ زدن دست‌هایشان، رخت‌ها را بشویند. شما می‌توانید با بازدید از این موزه به‌جز تماشای امکاناتی که برای رختشویی فراهم است، از دیدن معماری آن هم لذت ببرید.

موزه رختشویخانه زنجان

منبع عکس گوگل‌مپ، عکاس abbas azadi

بیشتر بخوانید: رختشویخانه زنجان ، بنایی که برای بانوان این شهر ساخته شد

آدرس: زنجان، شهید رستم‌خانی، شهید داود یکتاپورسلیمی، بین رضا مطلبی و فرهنگ

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر

شماره تماس: ۰۲۴۳۳۳۲۶۰۲۰


نظرتان را درباره بازار زنجان برایمان بنویسید. فکر می‌کنید بازار سنتی زنجان دیگر چه جای جذابی دارد که به آن اشاره نکرده‌ایم؟ خوب بود کدام دیدنی دیگر اطراف بازار را معرفی کنیم؟

اگر دارید برای سفر بعدی‌تان برنامه‌ریزی می‌کنید و می‌توانید با اجاره سوئیت ارزان هم هزینه‌های سفرتان را کم کنید و هم موقع رسیدن به مقصد سرگردان نشوید و مجبور نباشید برای پیدا کردن اقامتگاه خودتان را خسته کنید.


سوالات متداول

طولانی‌ترین بازار سرپوشیده در ایران کجاست؟

طولانی‌ترین بازار سرپوشیده ایران در زنجان است.

بازار زنجان کجاست؟

این بازار نزدیک راه‌آهن زنجان است. مي‌توانید با تاکسی یا اتوبوس یا ماشین شخصی، خود را به میدان انقلاب زنجان برسانید و از آن‌جا در انتهای خیابان سعدی، بازار را پیدا کنید.

ساعت کاری بازار زنجان تا جند است؟

همه مغازه‌های بازار در روزهای تعطیل باز نیستند و بعضی‌ها ساعت کاری محدودی دارند. پس زمانی به بازار بیاید که ساعت معقولی باشد و بتوانید همه مغازه‌ها را ببینید. ساعت کاری آن معمولا هرروز از ۸ صبح تا ۸ شب است و جمعه‌ها هم بسته است.

بازار زنجان در چه دوره‌ای ساخته شد؟

اوایل دوره قاجار

غیر از چاقو در زنجان چه بخریم؟

ظرف‌وظروف مسی زنجان هم خیلی معروف است.

جاهای دیدنی اطراف بازار زنجان کجا هستند؟

موزه رختشویخانه زنجان، موزه مردان نمکی و باغ موزه گیاهان دارویی زنجان از جاهای دیدنی نزدیک به بازار است.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی