دریاچه ولشت نگینی فیروزه‌ای رنگ میان طبیعت سبز کلاردشت

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر

دریاچه ولشت یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی مازندران است. دریاچه واقع در وَلَشت مرزن آباد است و به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده است. پیشنهاد می‌کنیم اگر هفته‌ی خسته‌کننده‌ای را پشت سر گذاشته‌اید و نیاز دارید به دل طبیعت بروید و خستگی در کنید، دریاچه‌ی ولشت را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنید.

 

دریاچه ولشت کجاست؟

دریاچه ولشت در مازندران و در شمال شرق کلاردشت قرار گرفته است. عمق دریاچه ولشت در بخش مرکزی آن به ۲۲ متر می رسد و در پهنه‌ای به وسعت ۱۵۰۰۰ متر قرار گرفته است. این دریاچه یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است و از نزولات جوی و چشمه های جوشان سیراب می شود.

روی نقشه ببینید!

اگر تصمیم گرفته‌اید به منطقه کلاردشت سفر کنید، برنامه­‌‌تان رو طوری ترتیب بدهید که فصل بهار و تابستان باشد. در این فصل همه جا سر سبز است و راه‌ها باز هستند. در برنامه­‌ریزی‌تان برای رفتن به دریاچه ولشت هم یک جای خالی بگذارید، البته باید این را در نظر داشته باشید که بهتر است برای پیک نیک به منطقه بروید و غذای مناسبی با خودتان ببرید چون هیچ رستوران قابل به‌دردبخوری در نزدیکی دریاچه ولشت وجود ندارد.

برای رسیدن به دریاچه ولشت دو مسیر وجود دارد. یکی از جاده چالوس می­‌گذرد و دیگری از جاده روستای مرزن­‌آباد است.

پیشنهاد من این است که از جاده مرزن­‌آباد به سمت دریاچه حرکت کنید و در وسط راه چندتا ماهی قزل آلا از ماهی فروشی قزل کلار بخرید و همون جا بخواهید که ماهی را برایتان پاک کنند. بعد از آن به سمت دریاچه ولشت حرکت کنید. یادتان باشد که حتماً تور پخت ماهی و منقل هم با خودتان داشته باشید و برای روشن کردن آتش نکات ایمنی را برای حفظ محیط زیست رعایت کنید.

بین کوه‌ها

دریاچه ولشت بین کوه­‌ها محصور شده و شما باید از یک منطقه کوهستانی بگذرید تا به دریاچه برسید. زیبایی دریاچه جایی خودش را نشان می­‌دهد که از جاده و از بالا می‌ت­وانید تمام دریاچه و اطرافش را ببینید. با پایین آمدن و رسیدن به دریاچه باید جایی برای نشستن پیدا کرد. یادتان باشد که در این منطقه به دلیل شرایط آب و هوایی درخت­‌های کمی پیدا می‌­شود، در نتیجه سایه هم بسیار کم خواهد بود. پس بهتر است یک سایبان همراه خود داشته باشید.

بعد از اینکه جای مناسبی برای نشستن پیدا کردید بهتر است  بساط نهار یا عصرانه را مهیا کنید.  اگر ماهیگیری بلد هستید می‌توانید به جای خرید ماهی از همین دریاچه ماهی بگیرید و زحمت تمییز کردن آن را هم خودتان بکشید و چند ساعتی را در طبیعت به طور واقعی زندگی کنید.

بیشتر بخوانید: آبشار آب پری؛ آبشار افسانه‌ای جنگل گلندرود

تفریحات و سرگرمی‌ها

یکی از کارهای دوست داشتنی که می­‌شود در اطراف دریاچه انجام داد دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی است. خوشبختانه دور تا دور دریاچه یک مسیر خاکی هموار درست شده تا بتوانید از جاذبه­‌های طبیعی این منطقه بیشتر استفاده کنید.

آب این دریاچه شیرین است. همچنین چشمه‌­هایی که از زیر دریاچه می­‌جوشد، دریاچه را سیراب می‌کند و باعث زلالی آب می‌­شود.  همین زیبایی طبیعی و خوش‌رنگ و زلال بودنش برای این که آدم وسوسه شود به آب بزند و شنا کند کافی است. اما به یاد داشته باشید که آب شیرین سنگین است و اگر شناگر ماهری نباشید، آب به راحتی شما رو به داخل خودش می‌کشد. البته اگر شناگر ماهری هستیند با رعایت نکات ایمنی، حتماً تنی به آب بزنید. زیرا دمای آب در تابستان بسیار مناسب است. مخصوصاً که سایه درختان در این منطقه کم است و احتمال گرمازدگی وجود دارد.

پس از خوردن غدا و لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه،  نوبت آن می­‌رسد که کمی از بدنتان کار بکشید و با قایق به داخل دریاچه بروید و کمی قایقرانی کنید. این کار هم از کرختی خوردن نهار کم می‌کند و هم یک فعالیت ورزشیست که می‌تواند شما را کمی سر شوق بیاورد.

رفتن به دریاچه ولشت برنامه ایست که اگر دوست دارید فقط در طبیعت باشید برایتان جذاب خواهد بود، چون امکانات رفاهی کمی در منطقه موجود است. اما اگر دوست دارید که ترکیب طبیعت و آسایش و راحتی را داشته باشید می‌­توانید یک بعد از ظهر به دریاچه ولشت بروید و در منطقه پیاده‌روی و گردش کنید و سپس برای استراحت کردن و خوردن یک نوشیدنی خنک به سمت کلاردشت بروید و در یکی از کافه‌­های این منطقه مثل کافه آریو بنشینید و از منظره­‌های دیگر این منطقه دیدن کنید.

بیشتر بخوانید: صاحب رستوران خاور خانم رامسر کیست؟

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها