موزه جواهرات ملی ، گنجینه ای گرانبها از تاریخ کهن ایران

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
موزه جواهرات ملی ، گنجینه ای گرانبها از تاریخ کهن ایران

در میان موزه های تهران، امکان بازدید از موزه ای پر زرق و برق برای مردم فراهم شده است. به موزه جواهرات ملی می‌رویم و گنجینه‌ای از جواهرات ایران باستان را به نظاره می‌نشینیم. موزه جواهرات از بهترین جاهای دیدنی تهران است.


موزه جواهرات ملی کجاست

موزه جواهرات ملی با تاسیس بانک مرکزی ایران در سال 1339 افتتاح شد. در حال حاضر مجموعه‌ای از گرانبهاترین جواهرات جهان در این موزه، واقع در خیابان فردوسی تهران نگهداری می‌شود. بانک مرکزی ایران مسئولیت حفظ این سرمایه‌های ارزشمند را بر عهده دارد.

موزه جواهرات ملی تهران

اطلاعات بازدید از موزه جواهرات ملی

آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، روبروی سفارت ترکیه، ساختمان بانک مرکزی ایران، موزه جواهرات ملی

ساعت کار موزه جواهرات ملی تهران : روزهای شنبه تا سه‌شنبه از ساعت 14:00 الی 16:30 (در تعطیلات رسمی بازدید از موزه امکان پذیر نمی‌باشد).

قیمت بلیط موزه جواهرات ملی : بازدیدکنندگان داخلی 4.000 تومان و بازدیدکنندگان خارجی 20.000 تومان

نکته: افراد زیر 12 سال اجازه بازدید از موزه جواهرات ملی را ندارند.

تلفن موزه جواهرات ملی : 64463030-64463785-021


تاریخچه جواهرات ملی ایران

پس از آغاز حکومت صفوی، پادشاهان اقدام به خریداری و جمع‌آوری اشیا و سنگ‌های قیمتی از کشورهای مجاور ایران کردند. در حمله‌ای که افغان‌ها به ایران داشتند، تعدادی از این جواهرات به غارت رفت.  با تلاش نادر شاه بخش زیادی از این جواهرات به ایران بازگردانده شد.

اما بخشی از جواهرات غارت رفته توسط افغان‌ها، به هند واگذار شده بود. نادر شاه نامه‌های متعددی به پادشاه هند جهت بازپس‌گیری این جواهرات نوشت اما پاسخی از او دریافت نکرد. در نهایت نادرشاه به هند لشکرکشی کرد.

پس از این لشکرکشی، پادشاه وقت هند هدایا و جواهرات زیادی را به نادر شاه اهدا کرد. هرچند که تعداد زیادی از این هدایا بنا به دلایل متعددی هرگز به ایران نرسید.

در حکومت قاجاریان تعداد زیادی از این جواهرات برای تزیین اشیایی همچون تاج و تخت نادری استفاده شد. رضا شاه پهلوی نیز این جواهرات را به زیرزمین کاخ مرمر انتقال داد. پس از تکمیل بانک مرکزی در سال 1339، کلیه جواهرات به خزانه بانک مرکزی ایران فرستاده شد. در حال حاضر این اشیا و جواهرات بخش زیادی از پشتوانه اسکناس کشور را تشکیل می‌دهد.

ممکن است برای یک کار نیمه وقت به تهران آمده باشید و به فکر اجاره آپارتمان مبله برای چند ساعت باشید. برای این کار می‌توانید به سایت پینورست سر بزنید و با یک سرچ راحت اقامتگاه مورد نظرتان را اجاره کنید.

اشیای موزه جواهرات ملی

برخی اشیای موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات در قالب 37 گنجه یا ویترین دسته‌بندی شده است. تعدادی از این گنجه‌ها دورتادور سالن و برخی در وسط راهرو قرار گرفته‌اند. این گنجه‌ها شامل اشیایی چون ادوات جنگی ، جام، سنگ‌های قیمتی، لگن، ظروف مینا کاری، تاج و تخت است. در زیر به تعدادی از اشیا و جواهرات مهم موزه جواهرات ملی اشاره می‌کنیم.

الماس دریای نور: معروفترین جواهر در موزه جواهرات که شهرت جهانی دارد، الماس دریای نور با وزن تقریبی 36.4 گرم است. استخراج این الماس صورتی رنگ به هزار سال پیش باز می‌گردد. زوج الماس دریای نور، کوه نور نام دارد. کوه نور از معدنی در حیدرآباد هند استخراج و به دست پادشاه هند سپرده شده بود. الماس کوه نور در سال 1738 به دست نادر شاه رسید. سپس این الماس توسط افغان‌ها به غارت رفت و بعد به هند عودت شد. اکنون کوه نور بر روی تاج ملکه انگلیس قرار دارد.

الماس دریای نور

کره جواهر نشان: کره جواهر نشان یکی از اشیای زیبای موزه جواهرات است که در سال 1291 به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد. در ساخت این کره از 34 کیلو گرم طلای خالص و 3656 گرم جواهرات استفاده شده است. از جمله جواهرات مورد استفاده در کره جواهر نشان می‌توان به الماس، یاقوت و زمرد اشاره کرد.

کره جواهرنشان

تخت طاووس: تخت طاووس معروف به تخت خورشید به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. در ساخت این تخت از طلا و جواهراتی قیمتی استفاده شده است.

تخت طاووس موزه جواهرات ملی

تاج کیانی: از دیگر اشیای موزه جواهرات ، تاج کیانی است. این تاج به دستور فتحعلی شاه ساخته شد و توسط دیگر شاهان قاجار نیز مورد استفاده قرار گرفت. در ساخت تاج کیانی از مروارید، زمرد، یاقوت و الماس استفاده شده است.

تاج کیانی

تاج فرح پهلوی: تاج فرح پهلوی در سال 1346 و با استفاده از جواهرات موجود در خزانه ملی ساخته شد. در این تاج 1 کیلو و 489 گرمی، جواهراتی همچون الماس، برلیان، یاقوت و مروارید دیده می‌شود.

تاج فرح پهلوی

تاج پادشاه پهلوی: پس از به سلطنت رسیدن رضا شاه، وی از کلاه تاج کیانی که متعلق به پادشاهان قاجار بود استفاده نکرد. بنابراین تاج پهلوی به دستور رضا شاه در سال 1304 توسط گروهی از جواهرسازان ایرانی ساخته شد. اکنون این کلاه در موزه جواهرات ملی نگهداری می‌شود.

تاج محمدرضا پهلوی

جبه تاج گذاری شاه پهلوی: روپوش تاج گذاری رضا شاه با پارچه ابریشم دست بافت و تزییناتی از مروارید در موزه جواهرات ملی به چشم می‌خورد. محمدرضا پهلوی نیز در مراسم تاج‌گذاری این جبه را بر تن داشت.

شمشیر شاهی: این شمشیر با جواهراتی مانند الماس، یاقوت و زمرد در موزه جواهرات ملی به چشم می‌خورد. محمدرضا شاه در مراسم تاجگذاری خود این شمشیر را در دست داشت.

تاجگذاری شاه پهلوی

اشیایی و جواهراتی دیگر نیز در موزه جواهرات ملی ایران وجود دارد. در صورتی که ساکن تهران هستید و یا قصد سفر به این کلان‌شهر را دارید، بازدید از موزه جواهرات ملی را از دست ندهید.

جاهای دیدنی اطراف موزه جواهرات

عمارت مسعودیه تهران

حیف است وقتی جواهرات سلطنتی را از نزدیک می‌بینید، جاهای دیدنی تهران که اطراف موزه هستند را از دست بدهید.

کافه نادری

در یک کیلومتری موزه، کافه‌ای هست که هم جوان‌ها و هم قدیمی‌ترها با آن خاطره دارند. کافه نادری در سال 1306 تاسیس شده و از کافه های معروف تهران است.

از موزه که به سمت کافه بروید، بعد از خیابان شیروانی کافه نادری را پیدا می کنید.

چیزی که این کافه را جذاب کرده است این است که همان حال وهوای قدیمی‌اش حفظ شده است. از در ورودی تا دخلش همان پوسترهای قدیمی وجود دارند.

جالب است بدانید که این کافه پاتوق چه شاعرها و نویسنده‌های بزرگی بوده است کسانی مثل فروغ فرخزاد، نیما یوشیج۷ صادق هدایت و…

نکته جالب‌تر این‌که میزی که صادق هدایت پشت آن می‌نشسته به همان شکل و دکور باقی مانده و آن یک صندلی را کسی رویش نمی‌نشیند.


عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه خیلی جای زیبایی است و تاریخ قاجار را می شود در آن دید.

از طریق ایستگاه مترو ملت دسترسی خوبی به این عمارت خواهید داشت. ساعت بازدید از این عمارت زیبا از ۱۰ صبح تا ۱۹ است. این‌جا یک کافه دیدنی هم با شیشه‌های رنگی دارد که می‌توانید در آن گلویی تر کنید.

عکاسی در این عمارت واقعا زیباست و یکی از بهترین لوکیشن‌های عکاسی حرفه‌ای به حساب می‌آید.

اگر دوست دارید تاریخچه آن و سرگذشت مسعود میرزا را بدانید، مقاله عمارت مسعودیه پینورست را مطالعه کنید.

از خیابان جمهوری به سمت خیابان ملت حرکت کنید. در وسط خیابان عمارت مسعودیه را خواهید دید.

 


از موزه جواهرات ملی دیدن کرده‌اید؟ در اطارف این موزه چه جاذبه‌های دیدنی وجود دارد؟ چه موزه‌ای در تهران نظرتان را جلب کرده است؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید.

راستی برای رزرو آنلاین اقامتگاه در هر شهری از ایران وارد سایت پینورست شوید و کارهای رزرو اقامتگاهتان را بدون هیچ دردسری انجام دهید. خیالتان هم از بابت تمیزی و کیفیت واحد انتخابی راحت باشد. هدف ما این است شما یک اقامت دوست داشتنی را تجربه کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی