روستای طامه کجاست؟ تاحالا تحفه نطنز به گوشتان خورده؟

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای طامه کجاست؟ تاحالا تحفه نطنز به گوشتان خورده؟

در طامه هم می‌‌توانید به آبشار زیبا و مناطق دیدنی‌اش بروید و هم مکانی مناسب برای کوهنوردی است. جدا از مناطق دیدنی در طامه؛ خانه‌های قدیمی، سبک جالب زندگی، رسم و رسومات عجیب همه و همه دلایلی هستند برای سفر به این منطقه.

برای رفتن به طامه هم باید اول به نطنز که فاصله کمی از اصفهان دارد بروید. درست است که همه اصفهان را به مکان‌های تاریخی‌اش می‌شناسند و به آن سفر می‌کنند اما فراموش نکنید که اصفهان و مناطق اطرافش طبیعتی بسیار دیدنی هم دارند.

پس اگر قصد سفر به اصفهان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه شوید تا این طبیعت زیبا را که در نطنز و نزدیکی اصفهان قرار دارد بیشتر بشناسید.


طامه کجاست؟

اینجا همان روستایی است که با دیدن خانه‌های قدیمی‌اش می‌شود در زمان سفر کرد. طامه یکی از مناطق بکری است که در دامنه کوه‌های کرکس و منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا قرار دارد. در ۷ کیلومتری نطنز و در قسمت جنوبی‌اش می‌توانید طامه را پیدا کنید.


در طامه چه دیدنی‌های وجود دارد؟

طامه رودی کوچک اما پربرکت دارد. به‌خاطر این‌که با همه‌ کوچکی‌اش چند آبشار در روستا طامه وجود دارد. آبشار طامه معروف‌ترین و اصلی‌ترین آبشار در این روستا با ارتفاع ۲۳ متر است که در انتها و‌ در دره پاپول قرار دارد. 

البته رفتن به آبشار طامه سختی‌های خودش را هم دارد و مسیر پیاده‌روری از این دره کمی سخت است. توجه کنید که رفتن به این مسیر اصلا مناسب کودکان و افراد سالمند نیست.

روستای طامه

منبع عکس: گوگل مپ عکاس: Alireza barzegarzadeh

برای دیدنی‌های دیگر در طامه، باید به غرب روستا بروید که دو دره را در آن می‌بینید. اول دره پاپول است که باید که برای رفتن به آبشار طامه از آن بگذرید.

دوم دره پاکدار است که در آن آبشار‌های زیادی هم می‌توانید ببینید. ‌این دره مسیری برای صعود به قله کرکس البته از قسمت شرقی کوه است. مسیر کوهنوردی که زیبا و پرآب است اما سخت و نفس گیر.

چشمه دلاوون، چشمه لا گله، چشمه خواجه فضل و امام‌‌زاده سید فاضل طامه هم از دیگر دیدنی‌ها در این روستا هستند.


اصلا چرا به اینجا طامه یا تومه گفته می‌شود؟

در فصل‌های سرد پاییز و زمستان همه جای این منطقه را ابر و مه می‌پوشاند و در بهار هم قسمت‌هایی را و این هم علتی شده که به این روستا تومه بگویند. تومه همان مه معنا می‌دهد و بومی‌ها به آن طامه‌ می‌گویند.


خانه‌ها در طامه چه شکلی هستند؟

خانه‌های چوبی و قدیمی با پشت‌بام‌هایی که از کاهگل ساخته شدند از دیگر جذابیت‌های طامه است.

این بافت قدیمی و نوستالژی در منطقه‌های کمی دیده می‌شود. در اکثر مناطق کوهستانی با ساخت ویلاهای لوکس و چند طبقه دیگر خبری از این خانه‌های محلی نیست.

کوه‌های کرکس نطنز

منبع عکس: گوگل مپ عکاس: Amir Kamranfar


گلابی طامه؛ معروف‌ترین محصول این روستا

گلابی مرغوب‌ترین و معروف‌ترین محصول این منطقه است. گلابی اینجا به قدری خوش‌طعم و فراوان است که از مهم‌ترین سوغاتی‌های این‌جاست. شاید منظور از تحفه نطنز هم همین گلابی باشد.


کهن جل جلانی؛ مراسمی سه روزه در طامه

مراسم کهن جل جلانی از معروف‌ترین مراسم‌ها در روستا طامه است. مراسمی که سه شب طول می‌کشد و هر سال از تاریخ‌ ۱۷ دی ماه  شروع شده و روز ۱۹ دی ماه هم تمام می‌شود.

شروع مراسم به این صورت است که در تاریخ ۱۷ام، بعد از غروب آفتاب دسته‌ای از جوانان و نوجوانان به اطراف روستا و دامنه‌ کوه‌های کرکس می‌روند بعد هم بوته‌ها را آتش می‌زنند و کشاورزان هم به باغ‌های خود می‌روند و کنار درخت، سنگی می‌گذارند.

معتقدند که این کار باعث زیاد شدن میوه درختان و برکت باغ‌هایشان می‌شود.ساعتی بعد جوانان بومی مشعل‌ها را خاموش کرده و به صورت گروهی وارد روستا شده و به خانه‌های روستاییان می‌روند.

 هنوز مراسم تمام نشده و اصل جشن تازه از اینجا شروع می‌شود که یکی از جوانان شعری مرسوم را می‌خواند البته نه کامل بلکه مصرع به مصرع، یعنی هر مصرعی که می‌خواند کمی مکث می‌کند. علت مکث هم این است که بقیه فریاد بزنند «هو».

وقتی هم شعر تمام شد صاحبخانه در یک سینی بزرگ که معمولا هم از جنس مس است مقداری آجیل، قند، شیرینی ‌ … را برای جمعیت می‌آورد. البته این پذیرایی بستگی به شرایط مالی صاحبخانه هم دارد و این طوری نیست که همه پذیرایی‌ها به یک شکل باشد.


در سفر به طامه کجاها می‌شود اقامت داشت؟

اقامت در خانه‌های محلی و اقامتگاه‌ های بوم گردی طامه حس و حالی نوستالژی دارد. بوم‌ گردی‌ها، با بنای قدیمی و اصول معماری همان منطقه طراحی می‌شوند و با اقامت در آن‌ها با فرهنگ آن شهر یا روستا‌ها می‌شود بیشتر آشنا شد.

طامه کجاست؟

منبع عکس: گوگل مپ عکاس: Amir Kamranfar

معمولا هم در مکان‌هایی نزدیک به جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی قرار دارند و با اقامت در بوم‌گردی‌ها دسترسی راحت‌تری به مکان‌های تفریحی و فرهنگی و تاریخی دارید.

اگر در پاییز به طامه سفر کنید و اقامتی در این‌جا داشته باشید، صبح‌ که از خواب بیدار می‌شوید همه‌جا را پوشیده از مه می‌بینید. 


چه زمانی به طامه سفر کنیم؟

سفر به یک منطقه کوهستانی در همه فصل‌ها امکان دارد. ولی اگر قصد سفر در زمستان و پاییز را دارید؛ باید تجهیزات هم به همراه ببرید.

این‌جا در زمستان‌ها برف و یخبندان است و حتی قسمت‌هایی از آبشار هم‌ یخ می‌زند. پس زمستان‌ها قبل رفتن به سفر هواشناسی را چک کنید و لباس و تجهیزات مناسب همراه داشته باشید.

بهار این منطقه هوایی معتدل دارد و زیباتر می‌شود و پیشنهاد ما سفر در این فصل است.‌ البته تابستان‌ها هم هوا خنک‌تر از دیگر مناطق است و سفری خوب خواهید داشت.


کوه‌های کرکس؛ کوهی که طامه را دامنه‌اش جای داده

کوه‌هایی که در اثر خارج شدن گدازه‌های داخل زمین از شکاف به وجود آمده‌اند.ارتفاعشان آنقدرها زیاد است که در بیشتر وقت‌ها پوشیده از برف هستند.

کوهستان کرکس از قله‌های بزرگ و کوچکی تشکیل شده که بلندترین قله‌اش کرکس نام دارد.

طامه کجاست؟

منبع: گوگل مپ عکاس: Siavash Nemati

صعود کرکس از مسیر طامه

از آنجایی که خیلی از کوهنوردان اینجا را انتخاب می‌کنند ما مسیرهای مختلف برای صعود هم در این مطلب گفته‌ایم. آشنایی بیشتر با مسیرهای کوهنوردی می‌تواند باعث شود که چالش‌های کمتری داشته باشید.چهار انتخاب دارید برای مسیر صعود به قله:

۱-مسیر جنوبی

مسیر جنوبی قله کرکس از روستای کشه رایج‌ترین مسیر است و با مسافت پنج ساعته ‌ می‌توانید به قله برسید. این مسیر در ۲۵ کیلومتری جاده نطنز به اصفهان قرار دارد.

۲-مسیر شمال غربی

در ۱۸ کیلومتری جاده قدیم نطنز به کاشان، بعد از روستا هنجن، چیمه و لوجر، روستا بیدهند می‌توانید به طامه برسید.

اگر از این مسیر بروید بعد از ۵ تا ۶ ساعت به قله می‌رسید.

۳-مسیر شمال شرقی

آدرس: جاده نطنز به کاشان، امام‌زاده سلطان گورآباد، روستای اوره 

این مسیر صعود حدودا ۷ ساعت زمان می‌برد.

۴-مسیر شرقی

اول به روستا طامه در نطنز بروید، در غرب این روستا،  دره پاکدار شما را به قله می‌رساند.

این مسیر ۶ تا ۷ ساعت طول می‌کشد.


اقامت و استراحت در مسیر کوهنوردی

در مسیر کوهنوردی انتخاب یک محل برای استراحت که هم از ریزش سنگ و برف دور باشد و به قولی ایمن باشد و هم محل عبور حیوانات و کوهنوردان دیگر نباشد کار بسیار سختی است.

اما در اینجا نگران محلی برای استراحت نباشید. در این مسیر کوهنوردی یک پناهگاه با ظرفیت ۶۰ نفری وجود دارد. در کنار پناهگاه چشمه‌ای هم قرار گرفته‌است که سیراب‌تان می‌کند.


چرا به این کوهستان کرکس گفته می‌شود؟

حکایت‌های زیادی برای این اسم شنیده شده‌ است.

طبق یکی از آن‌ها علت نام‌گذاری این است که این کوه چنان بلند و سخت است که کرکس نمی‌تواند بالایش برود.


مناسب‌ترین فصل برای کوهنوردی

کوهنوردی در هر فصلی سختی خودش را دارد. تابستان‌ها از گرمای آفتاب می‌شود سوخت و در زمستان هم سرمای استخوان‌سوزی دارد.

این منطقه به علت ارتفاع زیاد در بیشتر وقت‌ها کوه‌هایش برفی است. در فصل زمستان باید به نکته‌ای توجه کرد. اگر تازه‌کار هستید و تجربه کوهنوردی در فصل‌ها و مسیرهای مختلف را ندارید پیشنهاد ما فصل بهار آن هم ماه اردیبهشت‌اش است.

با انتخاب اردیبهشت‌ماه برای کوهنوردی تقریبا باید خیالتان از هوا راحت باشد اما باز هم قبل رفتن هوا را چک کنید. البته کوهنوردان اعتقاد دارند، که در صعود به قله چنان شوقی است که به همه سختی‌هایش می‌ارزد‌ و وقتی عشق و علاقه‌تان به کوهنوردی آنقدر زیاد باشد انتخاب فصل مناسب برای مسیرهای کوهنوردی فقط به این دلیل است که تجهیزات مناسب را بردارید نه اینکه هوا مناسب باشد.


چطوری از اصفهان به طامه برویم؟

از اصفهان تا نطنز حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله است.

به نطنز که رسیدید باید از چند روستا که بگذرید تا وارد روستا طامه شوید.


گذری کوتاه از شهرستان نطنز

کمی از نطنز، شهرستانی که روستا طامه در آن قرار دارد بگوییم. به نطنز، باغ شهر هم گفته می‌شود چرا که مردمانش از قدیم به پرورش گل مشغول بودند.

در نطنز روستاهایی با طبیعت زیبا و هوایی خوب وجود دارند که چندتایی از آن‌ها را بهتان معرفی می‌کنیم.


چرا به این منطقه نطنز گفته می‌شود؟

در قدیم به این منطقه نطن یا نطین گفته می‌شد چرا که این منطقه هوای خیلی خوبی دارد و نطن هم به معنای خوش آب‌وهوا است ولی بعدها به نطنز تبدیل شد.


روستاهایی که در نطنز دیدن دارند:

۱-روستا اوره

روستایی در دل نطنز و کرکس که در بیشتر روزها و فصل‌های مختلف سال طبیعتش زیبا است.

در پاییز سراسر این منطقه با برگ‌های نارنجی درختان پوشیده می‌شود. شاید بشود گفت که زیباترین فصل برای سفر به این روستا، پاییز است.

آدرس: اصفهان، شهرستان نطنز، روستا اوره

۲- روستا ده آباد

روستایی که آثار تاریخی‌اش مربوط به ۱۰۰ سال پیش هستند. قلعه سه طبقه و آثار تاریخی دیگری هم مربوط به دوران صفویه در این روستا قرار دارند. قبل از دوران پهلوی، ده آباد به دارالعباد یا قریه العباد معروف بوده که یعنی محلی برای راز و نیاز. در این‌جا امکان اقامت در خانه‌های محلی واقامتگاه‌های بوم گردی را هم دارید.

آدرس: اصفهان، شهرستان نطنز، بخش امام‌زاده بادرود

۵-روستا هنجن

روستا کوهستانی هنجن که رودخانه‌های چیمه و برز، کوه‌های لاوزه و برزقو هم از مناطق دیدنی آن هستند. خانه‌ها در اینجا با مصالحی ساده و از چوب و سنگ و گل ساخته شدند.

روستای هنجن

منبع: گوگل مپ عکاس: Siavash Nemati

آدرس: اصفهان، شهرستان نطنز، ۲۰ کیلومتری شمال غرب نطنز، روستا هنجن

۶-روستا ابیانه

روستایی به نام ابیانه از معروف‌ترین‌ و‌شناخته‌ترین مکان‌ها در نطنز است. ابیانه یا سرخ در دامنه‌ کوه‌های کرکس قرار دارند که معماری خاص و طبیعت بی‌نظیرش در کنار هم تصویری دیدنی می‌سازند. دیدن کوچه‌های باریک و خانه‌هایی با پنجره‌های چوبی در ابیانه حسی نوستالژیک را منتقل می‌کنند که امروزه کمتر دیده می‌شود. عکاسی در این روستا از واجبات است و پیشنهاد می‌شود با خودتان دوربین حرفه‌ای برای عکاسی به همراه ببرید.

آدرس: اصفهان، نطنز، جاده کاشان به نطنز، ابیانه


سوالات متداول

روستای طامه کجاست؟

طامه روستایی در دل کوه کرکس نطنز اصفهان است.

آبشار طامه کجاست؟

آبشار طامه معروف‌ترین آبشار طامه با ارتفاع ۲۳ متر است. این آبشار انتهای دره پاپول قرار دارد. 

اقامت در روستای طامه به چه صورت است؟

شما در روستای طامه می توانید سراغ اجاره اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های روستایی بروید. برای اجاره انواع بوم گردی می‌توانید سایت پینورست را باز کنید و در آن گلچینی از بومگردی‌ها را ببینید.


شما هم روستای طامه را دیده‌اید؟ آیا دیدنی‌ای دارد که از قلم انداخته باشیم؟ امکانات این روستا چه‌طور است؟ از تجربه خود برای ما بنویسید تا از آن برای خود و مسافران اصفهان استفاده کنیم.

راستی اگر به اصفهان و شهرهای اطراف آن سفر کردید می‌توانید با اجاره سوئیت ارزان اصفهان از سایت پینورست یک سفر به‌صرفه و آرام داشته باشید. انتخاب اقامتگاه در سفر چالش‌های زیادی دارد، شاید ندانید به کجا می‌شود اعتماد کرد و نسبت به اجاره‌ کردن به شکل قدیمی و صرفا با یک بنر کنار جاده هم حس خوبی نداشته باشید، در این‌صورت می‌توانید سراغ وب سایت‌های آنلاین و معتبر بروید که یکی از آن‌ها پینورست است. پینورست گلچینی از انواع اقامتگاه را دارد و می‌توانید در آن بهترین ویلاها، سوئیت‌ها و بوم گردی‌ها را رزرو کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی