شیرگاه مازندران ؛ سرزمین پل و دره‌های سبز

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
شیرگاه مازندران ؛ سرزمین پل و دره‌های سبز

اگر طرفدار جوارم باشید، شیرگاه را هم دوست خواهید داشت. جوارم به پارک جنگلی‌اش معروف است و شیرگاه به پل‌های تاریخی که دارد. خود پل‌ها دیدنی هستند و زیرشان هم دره‌های سرسبز که از هرجای شیرگاه سبز‌تر را می‌بینید. توی همچین روستاهایی خلوت کردن با طبیعت و اجاره یک کلبه جنگلی می‌چسبد. برای اجاره کلبه جنگلی در سایت پینورست جستجو کنید.


روستای شیرگاه چه‌جور جاییه؟ به درد چه سلیقه‌ای از سفر می‌خوره؟

شیرگاه سه تا مولفه معروف دارد. گوهستان، دره و رودخانه. سفر به این روستا به‌درد آم‌های عشق طبیعت و بوم گرد‌ها می‌خورد. کسانی دوست دارند در سفرشان داخل اقامتگاه‌های بومی و سنتی بمانند. ونجره اتاقشان را که باز م‌کنند جنکل ببینند. از خانه که بیرون می‌زنند صدای رودخانه و پرنده‌های جنگل را بشنوند.

شیرگاه سوادکوه در مازندران

چشمشان از دیدن معماری پل‌های تاریخی و کوه‌های سرتاسر سبز پر شود.

اصولا رفتن به این‌جا به‌درد کسانی که دلشان ویلا لاکچری می‌خواهد نمی‌خورد. این سک سفر خواستنی به دل طبیعت است.

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی جوارم؛ کلبه‌های چوبی در دل جنگل


چند پل معروف شیرگاه واسه دیدن?

این‌جا سه تا پل معروف به نام‌های پل قوسی فلزی، پل شاه عباسی و پل راه‌آهن دارد که در کنار هم روی رود کسیلیان ساخته شده‌اند و هم‌چنین پل‌های دیگر به نام پل شاپور، پل‌های جاده تهران – شمال  در شیرگاه وجود دارند.

پل شاه عباسی برای دوران صفویه است و یک پل تاریخی روی رود کسیلیان یا روشن تلار است. همیشه هم آب زلال دارد.

پل راه‌آهن برای دوران پهلوی است که الان ثبت آثار ملی هم شده و هم ساختمان خود پل و هم اطرافش خیلی دیدنی هستند. اطراف این پل سرتاسر سرسبز است.

پل شاپور که بهش پل شاهپور هم می‌گویند بر روی یکی از رودخان‌های شیرگاه به نام اوتجون کشیده شده که در مسیر جاده شیرگاه به قائم‌شهر آن را می‌بینید.

پل شاپور شیرگاه

بیشتر این پل‌خا از ملات‌های سنتی مثل سنگ و ساروج ساخته شده‌اند.

بیشتر بخوانید: پل ورسک؛ سازه‌ای قرص و محکم از زمان رضاشاه


جاهای دیدنی شیرگاه؛ کجا بریم خوش‌گذرونی؟

پلنگ دره شیرگاه؛ ناهار خوردن توی یه جای سرسبز و باصفا

قرار است جایی بروید که پر از جنگل و رودخانه است. این جا جان می‌دهد برای ساعتی اتراق کردن و غذا یا نوشیدنی خوردن. با خودتان بساط ناهار، کفش مناسب پیاده‌روی بیاورید که سفرتان حسابی بچسبد.

پلنگ دره شیرگاه

برای رفتن به پلنگ دره هم بعد از این‌که شهر شیرگاه را رد کردید وارد یک جده فرعی می شوید و انقدر باید بیایید تا روستا نفار را هم رد کنید و بعد جنگل و رودخانه پلنگ دره باصفا را ببینید. خود این مسیر سرسبز و خواستنی است.

بیشتر بخوانید: آبشار ترز ؛ آبشار رویایی سوادکوه

سد سنبل رود برای قایق‌سواری ??‍♀️

این‌جا پر از آلاچیق و کلبه برای اقامت است. جای خوبی برای تفریح و سرگرمی است که در آن می‌شود فعالیت‌های باحالی مثل قایق‌سواری، اسب‌سواری و پیاده‌روی انجام داد.

سد سنبل رود در شیرگاه

از این سد برای کشاورزی و پرورش ماهی استفاده می‌شود.

پارک جنگلی جوارم ؛ سرسبز و مجهز

جوارم به‌خاطر امکانات رفاهی خوبش در دل جنگل معروف است. پارک جنگلی جوارم پر از کلبه‌های جنگلی باری اقامت است. آن‌هم اقامت در دل درخت‌های سرسبز با صدای پرندگان.

جوارم

اطراف این کلبه‌خا هم همه امکانات رفاهی مثل سوپرمارکت، رستوران و…وجود دارد.

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی جوارم؛ کلبه‌های چوبی در دل جنگل

برج لاجیم؛ برج زیبای هزارساله

برج لاجیم یک برج مخروطی شکل است که با آجر و ساروج ساخته شده. درونش دو تا کتیبه تاریخی کوفی و پهلوی وجود دارد که دیدنی است.

برج لاجیم سوادکوه

اطراف این برج می‌توانید پل ورسک ار که از رویش قطار رد می‌شود هم ببینید.

جاهای دیگری که می‌توانید در شیرگاه و اطرافش ببینید و ارزش دارند جاهایی هستند مثل: روستای کسلیان، جنگل لفور آبشار ترز.


اقامت در شیرگاه

گفتیم که سفر به شیرگاه باصفا و یک‌جورهایی طبیعت‌گردی است. برای بهترین اقامت این‌جت می‌توانید سراغ اجاره کلبه جنگلی در شیرگاه بروید. کلبه‌ جنگلی‌های مجهز در دل درختان که خیلی خوش‌آب‌وهوا و خواستنی هستند.

اقامت در شیرگاه


شیرگاه کجاست؟

شهر شیرگاه مرکز سوادکوه شمالی در مازندران است و به شهرهایی مثل قائم‌شهر، ساری و بابل راه دارد. در نقشه زیر محل دقیق شیرگاه را ببینید.


شما تا قبل از این یادداشت چه جاهای دیدنی از شیرگاه را دیده بودید؟ چه جاهای باحال دیگری دارد که ما جا انداختیم؟ تجربه اقامت در یک کلبه جنگلی را داشته‌اید؟ از تجرهب خود برای ما بنویسید تا حساب‌شده‌تر سفر کنیم.

برای اجاره اقامتگاه در شهرهای مازندران نگران نباشید. وارد سایت پینورست شوید و در آن حسابی جستجو کنید، کلبه جتگلی، ویلا استخردار، ویلا ساحلی و هر مدل اقامتگاهی که بخواهید به راحتی رزرو کنید.

من یه نویسنده عاشق سفرم. اگه فرصت سفر پیش نیاد با نوشته‌هام سفر می‌کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی