سفر دور دنیا در یک هفته؛ چطور در کمترین زمان به بیشترین کشورها سفر کنیم؟

  voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سفر دور دنیا در یک هفته؛ چطور در کمترین زمان به بیشترین کشورها سفر کنیم؟

بیایید قبول کنیم که زندگی همه‌ی ما به سفر وابسته است. سفر است که هرازگاهی خستگی زندگی روزمره را از تن و ذهنمان بیرون می‌کند و آماده‌مان می‌‌کند برای ادامه‌دادن به روزمرگی‌‌ها. اما مشکل وقتی شروع می‌شود که متوجه می‌شویم مقصدها زیادند و فرصت کم! در این فرصت کوتاه چطور دور دنیا سفر کنیم؟

سفر به دور دنیا

اگر تقویم را بالا و پایین کنیم، فقط چند تعطیلی پشت هم می‌بینیم که فرصت خوبی باشند برای سفرهای طولانی‌ٰتر و جدی‌تر به مقصدهای دورتر. اما چند بار باید هزینه کنیم که چند شهر یا کشوری که دوست داریم را در این تعطیلی‌های اندک ببینیم؟ چقدر باید صبر کنیم تا نوبت مقصد بعدی برسد؟

اینجور وقت‌ها معمولا بهترین کار این است که طوری برنامه‌ی سفر بچینیم که در کمترین زمان، بیشترین مقصدها را ببینیم و از زمانمان درست استفاده کنیم.

بیایید تصور کنیم می‌خواهیم از تعطیلاتی یک‌هفته‌ای استفاده کنیم تا چند کشور خارجی را بگردیم. چه کار کنیم؟ ما در این مطلب پینورست به این سوال جواب می‌دهیم. 


برای سفر دور دنیا اول برنامه‌ریزی کنید

وقتی می‌خواهید در یک هفته همه کاری انجام دهید، باید برای هر لحظه از سفرتان برنامه داشته باشید. این که چه ساعتی پرواز می‌کنید، کی به مقصد می‌رسید،کجا اقامت می‌کنید، کجاها را می‌بینید و … 

توصیه می‌کنیم درباره جاهایی که می‌خواهید بروید، کمی ‌تحقیق کنید. جاهای دیدنی‌اش را پیدا کنید و روی نقشه علامت بزنید. آشنا بودن به فرهنگ و آداب و رسوم کشورها هم می‌تواند سرعت سفرتان را بیشتر کند.

هر چه سبک‌بال‌تر سفر کنید، بهتر است

وقتی می‌خواهید سریع سفر کنید و در هفت روز همه جا را ببینید، باید سبک و راحت باشید. پس نیازی نیست چند چمدان بزرگ و ساک‌های عجیب و غریب آماده کنید.

جمع کردن وسایل سفر

فقط وسایل ضروری را همراه‌تان ببرید. یک چمدان برای سفر شما کافی است. یک کوله هم داشته باشید که همیشه همراه‌تان باشد. جهانگردها معمولا همه چیزشان را در این کوله می‌گذارند و به اصطلاح بک‌پکر هستند.

درست است که اینترنت و تلفن‌های هوشمند نیازمان را به بعضی وسایل از بین برده‌اند. اما بد نیست نقشه و قطب‌نما هم با خودتان ببرید. ممکن است جایی اینترنت نداشته باشید یا شارژ تلفن همراهتان تمام شود.

بیشتر بخوانید: چه چیزهایی با خودمان به سفر ببریم؟

حالا اصلا کجا بریم؟

در سفر یک هفته‌ای نمی‌شود همه‌ی کشورهای جهان را دید. ولی دیدن بعضی کشورها حکم دیدن همه‌ی دنیا را دارد. برای همین هم به این سفرها می‌گویند سفر به دور دنیا!

اینجا سه خط اصلی سفر به دور دنیا را برایتان رسم می‌کنیم. کشورهای همسایه‌ای که در قاره‌ی اروپا قرار دارند و خیلی راحت می‌توانید از یک کشور به یک کشور دیگر سفر کنید. 

کشورهای نزدیک به هم در اروپا

بعضی کشورهای اروپا آنقدر به هم چسبیده‌اند که رفت‌وآمد بین پایتخت‌هایشان شبیه به مسافرت‌های درون‌شهری خودمان است. خیلی از تورهای دور اروپا هم مسیر همین کشورها را انتخاب می‌کنند. 

کشورهای فرانسه، بلژیک و هلند جزو همین مسیرهای پرطرفدار هستند که خیلی راحت می‌توانید در یک هفته هر سه کشور را ببینید! اول باید یک بلیط هواپیما به مقصد پاریس بگیرید. 

سفر با قطارهای اروپا

مسیر پاریس به بروکسل و بروکسل به آمستردام هم می‌توانید با قطارهای مخصوص طی کنید. البته هوایی هم می‌توانید به این مقصدها برسید. اما سفر با قطارهای مخصوص تندروی بین این کشورها تجربه‌ی دیگری‌ست. این قطارها در کل اروپا ایستگاه دارند و حرکت از یک کشور به کشور دیگر را راحت کرده‌اند. 

به ابتدای این مسیر سوئیس را هم می‌توانید اضافه کنید. یا مثلا ایتالیا را هم توی برنامه‌تان بگذارید. چرا که این کشورها نزدیک به هم و همسایه هستند و رفت‌و‌آمد بینشان راحت و مرسوم است. 

سفر دور دنیار-ایتالیا

کشورهای محبوب نزدیک به هم بعدی در اروپا مجارستان، اتریش، چک و آلمان هستند. سفرتان را می‌توانید از بوداپست، پایتخت مجارستان شروع کنید و بعد با قطارهای سریع‌السیر به ترتیب وین، پراگ و برلین را ببینید. تعداد روزهای سفرتان بستگی به خودتان دارد. حتی می‌توانید در هر کشور به جز پایتختش،‌ شهرهای دیگری را هم ببینید و سفرتان را طولانی‌تر کنید. 

چند توصیه برای خرید بلیط هواپیما در سفرهای دور دنیا

 •  موقع خرید بلیط هواپیما به ساعت پرواز دقت کنید. طوری بلیط بخرید که در هر کشوری صبح زود برسید تا زمان بیشتری برای گشت‌‌وگذار و بازدید از جاهای دیدنی داشته باشید.
 • سعی کنید در ساعت‌های خلوت‌تر بلیط بخرید. با این کار دیگر معطلی تحویل گرفتن بار را ندارید.

نکات خرید بلیط هواپیما

 • پروازهایتان را با هم تنظیم کنید. وقتی قرار است در یک هفته همه جا را ببینید، نباید زمان را از دست بدهید. سعی کنید پروازها در بهترین و به موقع‌ترین زمان ممکن باشند. طوری که بعد از گشتن در کشورها، سریع بتوانید به مقصد بعدی بروید.
 • برای خیلی‌ها تنظیم کردن و هماهنگی پروازها کار سختی است. به همین علت بعضی شرکت‌ها بلیط‌های مخصوص جهانگردی می‌فروشند. 

بلیط RTW؛ یک راه عالی برای جهانگردی

RTW مخفف «Round The World» است، یعنی سفر به دور دنیا. در این نوع سفر، شما در چند قاره توقف می‌کنید و کشورهای مختلف را می‌بینید.

چند شرکت بلیط‌های RTW را می‌فروشند، از جمله استار آلیانس، وان ورلد و اسکای تیم. بلیط‌ها مقصدها، قیمت‌ها، تاریخ‌ها و نوع پرواز در هر کدام از این شرکت‌ها فرق دارد.

یک سری قوانین را هم باید رعایت کنید. مثلا این که نقطه شروع و پایان سفرتان باید یک کشور باشد. یعنی از ایران مسافرت را شروع می‌کنید و بعد همینجا برمی‌گردید. البته نیازی نیست دقیقا به همان شهر برگردید. می‌توانید پایان سفرتان را در یک شهر دیگر رقم بزنید.

برای مسافت هم محدودیت‌هایی هست که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم. قانون کلی‌اش این است که هر چه بیشتر پول بدهید، سفر بهتری خواهید داشت.

بلیط هواپیما دور دنیا

RTW دقیقا چطور کار می‌کند؟

ایرلاین‌ها برای این که خدمات جهانگردی بهتری به مسافرها ارائه بدهند، با هم همکاری می‌کنند. به این کار «اتحاد ایرلاین‌ها» (Airline Alliance) گفته می‌شود.

طبق این اتحاد، مسافرها می‌توانند با خرید بلیط از یک ایرلاین، سوار هواپیماهای ایرلاین‌های دیگر هم بشوند. به همین خاطر خیلی راحت می‌شود سفر به دور دنیا را با خرید این نوع بلیط‌ها شروع کرد.

مسافرها می‌توانند سه نوع پرواز اکونومی، بیزینس‌کلاس و فرست‌کلاس را بخرند.

چطور هزینه سفرمان را کم کنیم؟

برای این که سفر راحت‌تر و سریع‌تری داشته باشید، نکته‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • اگر می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن سفر کنید، باید در روزهای خلوت‌تر مسافرت بروید. در شلوغی و با وجود جمعیت زیاد، نمی‌شود به بازدیدها سرعت داد.
 • زمان مناسب برای بازدید از هر کشور متفاوت است. البته چون سفر دور دنیا یک هفته‌ای است، حتما نمی‌شود این موضوع را ایده‌آل تنظیم کرد. ولی سعی کنید در بهترین زمان ممکن مسافرت بروید.
 • قبل از شروع مسافرت، مسیرهایی که قرار است طی کنید را مشخص کنید. مثلا اگر می‌خواهید موزه لوور را ببینید، باید از قبل بدانید راهتان از کدام طرف است. در غیر این صورت باید همه‌اش دنبال آدرس باشید. این شکلی زمان زیادی از دست می‌رود.

راه‌های سفر ارزان

 • محل اقامت‌تان نباید از جاهایی که می‌خواهید ببینید دور باشد. شما فقط ۷ روز وقت دارید و نباید حتی یک لحظه زمان را به خاطر ترافیک و در راه بودن تلف کنید.
 • وسایل نقلیه عمومی ‌و ایستگاه‌های مترو را از قبل شناسایی کنید. اگر ندانید کدام وسیله شما را به مقصد می‌رساند، کلی معطل می‌شوید. احتمالا سر و کارتان به قطارهای بین شهری هم می‌افتد. مسیرها و برنامه آنها را هم در نظر داشته باشید تا در سفر دور دنیا راحت‌تر باشید.
 • برای هر کاری زمان در نظر بگیرید. مثلا به خودتان بگویید برج ایفل را یک ساعته می‌بینم. ممکن است دیدن بعضی جاها خیلی وقت‌گیر باشد. ولی شما برای خودتان زمان محدود در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر تنهایی


آیا شما تجربه رفتن به چند کشور مختلف در یک سفر یا به اصطلاحی سفر به دور دنیا را دارید؟ ترجیح می‌دهید در یک سفر به چند کشور مختلف بروید یا به نظرتان بهتر است برای دیدن هر کشور به صورت جداگانه برنامه‌ریزی کرد؟ نکته یا تجربه خاصی از سفر به دور دنیا دارید که بخواهید آن را به بقیه هم بگویید؟ حتما در بخش نظرات برای ما بنویسید.

مطمئنا افراد زیادی به سفر و کشف و دیدن جاهای جدید علاقه دارند. اگر زمانی تصمیم گرفتید که برای دیدن شهرهای ایران هم برنامه‌ریزی کنید فراموش نکنید که می‌توانید برای اقامت در شهر مورد نظرتان برای اجاره آپارتمان مبله برای یک ماه یا به صورت روزانه به سایت پینورست سر بزنید.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی