برای سفر تنهایی کجا برویم؟

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
برای سفر تنهایی کجا برویم؟

تنها سفر کردن از تجربه‌های منحصربه فردی‌ است که هیچ تجربه‌ای جایگزین آن نخواهد شد.

شما ممکن است به دلیل نیاز به تنهایی یا تجربه‌ی مستقل شدن بخواهید تنها سفر کنید یا حتی ممکن است هماهنگی و پیدا کردن همسفر برایتان سخت باشد و این تصمیم را بگیرید اما به‌هردلیلی این کار را انجام دهید این تجربه ویژگی‌های خاص خودش را خواهد داشت.


پیش‌نیاز سفرهای تنهایی

اول از همه اینکه شما باید بدانید در سفرهای یک نفره تا جای ممکن باید بارتان سبک باشد. مگراینکه با وسیله نقلیه شخصی سفر کنید که خب درآن صورت می‌توانید هرچه دلتان بخواهد با خود ببرید.

اما درهرصورت در انتخاب وسایل دقت کافی داشته باشید طوری‌که همه ملزومات سفر همراهتان باشد اما چیزی اضافه برندارید.

کفش و لباس مناسب فصل یا آب‌وهوای مقصدتان را همراه داشته باشید اما درعین حال بنا را براین بگذارید که قرار نیست تنوع زیادی توی لباس پوشیدن داشته باشید و  به قدری لباس بردارید که همیشه لباس داشته باشید و درعین‌حال در فرصت‌های مناسب لباس‌های کثیف شده را بتوانید بشویید.

سفر تنهایی کجا برویم و چه کنیم؟

بیشتر بخوانید: چگونه یک سفر امن داشته باشیم؟

جستجو در اینترنت برای سفر ضروری‌ است اما این ضرورت در سفر تنهایی چندین برابر می‌شود. اگر مقصدتان داخل شهر است می‌توانید بخشی از تحقیقاتتان را به طول سفر موکول کنید. اما اگر این سفر طبیعت‌گردی است ریسک نکنید و تاجایی که می‌توانید از قبل اطلاعات جمع‌آوری کنید.

بهترین جستجوها خواندن تجربیات دیگران از سفر به مقصد مورد نظرتان است همین‌طور چک کردن نقشه روی گوگل مپ و دیگر اپلیکیشن‌های مخصوص سفر را فراموش نکنید. طول مسیر و شرایط جاده‌ها را کنترل کنید و درصورت نیاز از همه اطلاعات یادداشت‌برداری کنید که بعدا چیزی از قلم نندازید.


چگونه با ترس از تنهایی سفر کردن رو‌به‌رو شویم؟

اول از همه درنظر داشته باشید نیازی نیست ترس خود را انکار کنید. تنها سفر کردن می‌تواند ترسناک باشد به‌خصوص اگر اولین تجربه‌ی شماست بعد سعی کنید برای کم کردن ترس خود راه‌حل پیدا کنید و تا جایی که می‌توانید سفر امنی برای خودتان برنامه ریزی کنید.

سعی کنید پول به‌قدر کافی همراهتان داشته باشید و کمی بیشتر از انتظاری که از هزینه‌ی سفر دارید با خود پول به همراه داشته باشید.

علاوه بر یک یا دو کارت بانکی کمی هم پول نقد داشته باشید و همه چیز را همراه با مدارکتان در جایی امن با خود حمل کنید.

چه‌ طور تنها سفر کنیم؟

بیشتر بخوانید: ۱۰ بازی جذاب موبایل برای سفر – سرگرم شوید و زودتر به مقصد برسید

کیف کمری‌های پاسپورتی برای این منظور بسیار مناسب‌اند. می‌توانید آن را زیر لباس دور کمر خود ببندید و این کار باعث می‌شود هم از دست دزدها در امان بمانید و هم از اینکه آن‌ها را جایی جا نمی‌گذارید اطمینان داشته باشید. مقدار کمی پول هم در جای دیگری در وسایلتان جاسازی کنید که خیالتان راحت باشد.

با جستجو کردن در اینترنت از خطرات احتمالی سفر آگاه شوید. در طول سفر از رفتن به جاهای خلوت شهری به‌خصوص در زمان‌های نامناسب مانند صبح زود یا دیروقت شب پرهیز کنید و یا اگر جایی با این شرایط در برنامه‌تان هست حتما با تاکسی تا محل موردنظر بروید و از پیاده‌روی تنهایی در این مکان‌ها بپرهیزید.

پوشیدن لباس‌های بومی برای غلبه به ترس از نظر روانی تاثیر خوبی دارند اگر به جایی می‌روید که لباسشان با آنچه شما معمولا می‌پوشید تفاوت دارد با داشتن یک دست لباس محلی و همرنگ مردم بومی شدن هم همدلی بیشتری از محلی‌ها می‌گیرید و هم خودتان احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

سعی کنید در طول سفر مسائل و مشکلات بیرون از سفر را کنار بگذارید تا اضطراب اضافی به شما وارد نکنند. در سفرهای جمعی این کار راحت‌تر است چون دیگران حواس شما را از مشکلات شخصیتان پرت می‌کنند، اما وقتی تنها هستید این برعهده خودتان است.

پس اگر نیاز به تنهایی دارید وقتتان را برای آسایش بیشتر تنظیم کنید و اگر هم علاقه به معاشرت دارید سعی کنید دوستان جدید پیدا کنید و با مردم محلی علایق و سلایقتان را ردوبدل کنید تا اوقات خوشی داشته باشید.

بعضی مسائل استرس‌زا را از قبل برای خودتان روشن کنید. بد نیست از قبل اقامتگاه بوم گردی یا هتل یا خانه‌ی اجاره‌ای موردنظرتان را رزرو کنید. این کار بسیار راحت است و انجام دادنش خیال شما را خیلی راحت می‌کند.

می‌توانید اجاره اقامتگاه در پینورست را تجربه کنید. پینورست یک سایت رزرو اقامتگاه است که انواع اقامتگاه از بوم گردی و کلبه جنگلی باصفا تا ویلا استخردار را دارد و شما می‌توانید باتوجه به نیازتان آن‌ها را رزرو کنید و تجربه یک اقامت دوست‌داستنی را داشته باشید.

اگر ترس شما بیش از اندازه است و فکر می‌کنید ممکن است باعث شود لذت کافی از سفر نبرید و تجربه‌ی جذابی برایتان به وجود نیاید بهتر است اول از شکل‌های راحت‌تر سفر شروع کنید. در مرحله اول می‌توانید سفر با تور را تجربه کنید و بعدا همان مسیر و مقصد را به تنهایی تجربه کنید که یک آشنایی قبلی با سفر داشته باشید همین‌طور می‌توانید از سفرهای بسیار کوتاه و نزدیک شروع کنید و کم کم مقاصد بعدی را دورتر درنظر بگیرید که مطمئن شوید از پسش برخواهید آمد.

سفر تنهایی با تور

همچنین حتما شخصی قابل اعتماد را در جریان سفر خود قرار دهید و اگر امکانش را دارید درطول سفر هم اطلاعاتی از خودتان در اختیارش قرار دهید تا بدانید کسی هرچند دور حواسش به شما هست. 

بیشتر بخوانید: سفر به کیش – چند نکته برای یک کیش‌گردی متفاوت


برنامه ریزی تک نفره

از خوبی‌های سفر تنهایی این است که می‌توانید بدون هماهنگی با کسی هرجا دلتان خواست بروید و حتی یکباره تغییر برنامه دهید بدون اینکه عذاب وجدان یا احساس مسئولیتی درقبال دیگران داشته باشید اما همین موضوع گاهی هم می‌تواند اوضاع را سخت‌تر کند چون رهایی زیاد می‌تواند شما را از برنامه‌هایتان عقب بیندازد یا برنامه را از کنترلتان خارج کند.

پس سعی کنید برنامه ریزی نسبتا خوبی برای ساعات بیدار شدن و ساعات برگشت به محل اقامتتان داشته باشید و به صورت حدودی برنامه هر روزتان را بدانید تا درنهایت  به خودتان نگویید در این سفر کارهایی که میخواستم را انجام ندادم.

ملزومات سفر تک نفره

کجا برویم؟

بهترین مقصدها برای کسانی که تازه سفر تنهایی را شروع کرده اند مکان‌هایی است که سابقه‌ی طولانی در توریست‌پذیری دارند. این جور مقاصد معمولا همیشه پر از مسافر است و همین امنیت شما را تامین می‌کند و همچنین بومیان عادت بیشتری به مسافر دارند و مطمئن خواهید بود که همه‌جا به خوبی راهنمایی می‌شوید و از شما استقبال خواهد شد.

شرایط شهری هم در اینجور مقاصد مناسب‌سازی‌شده هستند و پیدا کردن مکان اقامت و جابه‌جایی و بازدید از مکان‌های دیدنی راحت‌تر انجام می‌شود.

شیراز از شهرهای مهمانپذیر است و تقریبا هرچند روز که بخواهید می‌توانید در این شهر بمانید. چرا که هم بناهای تاریخی زیادی دارد و هم تفریحگاه‌ها و اقامتگاه‌ها بیشمار است. همینطور به دلیل اینکه مردمی آرام و مهمانپذیر و خوش‌معاشرت دارد حتما با افراد زیادی آشنا خواهید شد و خوش خواهد گذشت.

بیشتر بخوانید: سفرنامه شیراز در روز سیزدهم فروردین؛ شهری که من ساختمش

روستاهایی که طبیعت بکر و خاص یا آثار تاریخی دارند هم برای سفر تنهایی مناسبند. ابیانه یکی از این روستاهای تاریخی است که معابد و آتشگاه قدیمی دارد و خیلی تماشاییست. معماری پلکانی این روستا و فضای محلی دست‌نخورده‌ی آن اولین چیزیست که شما را جذب خواهد کرد.

سفر به روستاهای بکر

بیشتر بخوانید: روستای ابیانه ؛ گذر از خانه های خشتی و همنشینی با مردم محلی

جزیره‌های کیش و قشم هم در منطقه آزاد قرار دارند همیشه پذیرای مسافران است و تفریحات انفرادی زیادی در این دو جزیره پیدا خواهید کرد به خصوص در فصل‌های سرد سال کیش و قشم برای مسافرت ایده‌ال است. می‌توانید در آب‌وهوای گرمشان کلی ورزش‌ آبی تجربه‌ کنید و امکانات ویژه‌ای همیشه برای توریست‌ها دارند.

اگر بتوانید مراسم و جشن‌های محلی را در برنامه سفر خود قرار دهید سفر پرهیجان‌تری خواهید داشت. مثلا در ماه اردیبهشت برای مراسم گلابگیری به کاشان بروید. یا فصل چیدن محصولات باغ‌ها و مزارع هرمنطقه را پیدا کنید و در بهترین موقعیت به این شهرها و روستاها سفر کنید.

اگر تصمیم گرفته‌اید سفر تنهایی را تجربه کنید کافیست آن را شروع کنید. شک نکنید پس از هر کدام از این سفرها کمی بالغ‌تر و بااعتمادبنفس‌تر خواهید شد.

 

بهار طاهری

من بهارم و به سفر علاقه زیادی دارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی