دریاچه توشن؛ برنامه این آخر هفته‌تان جور است

  voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دریاچه توشن؛ برنامه این آخر هفته‌تان جور است

باورتان بشود یا نه، تقریباً همه جنبه های زندگی ما به طبیعت بستگی دارد، از غذا و سرپناه گرفته تا سوخت و لباس. با این حال، برخی از ما بسیار بیشتر از دیگران علاقه مند به گذراندن زمان در طبیعت هستیم. اگر شما هم مثل ما از دیدن ساختمان های بتنی، ترافیک، دود، آلودگی و یا تمام استرس های روزانه شهری خسته شده اید؛ با ما همراه باشید! در اینجا می خواهیم شما را با دریاچه توشن آشنا کنیم. یکی از دریاچه هایی که حال و هوای شما را عوض می کند و تمام انرژی های منفی را از شما پس می گیرد. آماده یک ماجراجویی در اعماق گرگان هستید؟

با پینورست وبسایت اجاره اقامتگاه بوم گردی در شمال ایران همراه شوید.


نام دریاچه توشن را شنیده اید؟

دریاچه توشن

طبیعت برای همه ی ما خوب است. شواهد قوی وجود دارد که حتی رفتن به پارک های نزدیک خانه هم می تواند برای سلامت روحی و جسمی ما مفید باشد. با این حال، با توجه به مسئولیت های کاری و خانوادگی و برنامه های اجتماعی فشرده، اکثر ما به طور منظم، زمان زیادی را در طبیعت نمی گذرانیم.

اما زمانی که نام دریاچه توشن و وصف آن را بشنوید؛ قطعا برای یک سفر خوب برنامه ریزی خواهید کرد. اما برای آن دسته از افرادی که نام اینجا را نشنیده اند؛ باید بگوییم، این دریاچه در جنوب شهر گرگان، در دهستان انجیرآب و در دامنه کوه توشن قرار دارد. 

دریاچه توشن دقیقا کجاست؟

اگر دقیق ترش را بخواهیم به شما بگوییم؛ برای رسیدن به دریاچه که در قسمت جنوبی گرگان است،  باید به بلوار شهید صیاد شیرازی رفته و در ادامه در جاده توشن برانید! (حواستان باشد که قبل از بلوار ناهارخوران بپیچید) پس از رسیدن به روستای توشن، پیدا کردن این دریاچه کار سختی برایتان نخواهد بود.

البته این روزها برنامه های مسیریابی شما را در مسیر تنها نمی گذارند و دقیقا به سر منزل مقصد می رسانندتان! پس با خیال راحت و البته آرام برانید.

فاصله گرگان تا آببندان توشن

10 کیلومتر – زمان : 17 دقیقه

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی النگدره کجاست؟ طبیعت‌گردی آسان در دل جنگل‌های گلستان


بهترین زمان دیدن دریاچه توشن گرگان

دریاچه توشن

دریاچه توشن گرگان از آن جاهایی است که می توانید در هر 4 فصل به آنجا بروید و از طبیعتش لذت ببرید. در واقع بهترین زمان سفر به این دریاچه کاملا به شما و البته خصوصیات اخلاقیتان بستگی دارد. مثلا اگر شما سبزی درختان و بوی بهار را دوست دارید و البته از شلوغی شب عید بیزار هستید؛ این دریاچه زیبا را باید در اردیبهشت ببینید.

اما اگر تابستان فصل سفرتان هست، این دریاچه منتظر وسایل پیک نیک خصوصا بلال و هندوانه شماست! البته برای گرفتن عکس های هنری، پاییز انتخاب مناسب تریه ! شاهکار رنگ ها و انعکاس آن در دریاچه؛ عجب چیز بی نظیری بشود! زمستان هم که نگو و البته نپرس! ( البته زنجیر چرخ و وسایل ایمنی را برای فصل زمستان حتما با خود همراه داشته باشید.)


دریاچه توشن یا آب بندان؟

دریاچه توشن

نام دیگر دریاچه توشن، آب‌بندان است. بنابراین اگر نام آب بندان را از محلی ها شنیدید؛ تعجب نکنید. این دریاچه  با ارتفاع 250 متر از سطح دریا و 300 متر طول در حاشیه جنوبی، در روستای سرسبز توشن واقع شده است. شاید برایتان جالب باشد که این دریاچه در واقع یک سد خاکی تاریخی‌ست که آب آن از چشمه دوبرار در نزدیکی جنگل النگدره تامین می‌شود و جایی است میان 3 جنگل! 

در لغت نامه دهخدا، توشن به معنی کم شدن آب می‌باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به گرگان؛ شهر طبیعت و تاریخ و غذا


چرا دریاچه توشن؟

اینطور بگوییم که دلیل رفتن به دریاچه توشن از جاده جنگلی و زیبای آن شروع می شود. جاده ای که برای لمس زیبایی ها آن باید آرام رانندگی کنید و یا در میانه ی راه کنار بزنید. یعنی می توان گفت شما دوربینتان را نمی توانید زمین بگذارید و باید خودتان را آماده ژست های مختلف کنید.

این فقط یک قسمت جذاب ماجراست. داستان از جایی شروع می شود که شما خودتان را میان سبزه ها و در کنار دریاچه ای شفاف می بینید! نوبت تصمیم گیری است. اگر می خواهید شب را در اینجا کمپ کنید؛ پس باید وسایلتان را آماده کنید. 

وسایل مورد نیاز برای کمپ در دریاچه توشن

 • کیسه خواب 
 • کیسه زباله
 • کنسرو (وسایل غذایی)، آب آشامیدنی
 • چادر و پتوی مسافرتی
 • لباس مناسب
 • دارو، کمک های اولیه و وسایل نظافت
 • زیرانداز
 • تلفن همراه

به جز کمپینگ، تفریحات دیگر دریاچه توشن چیاست؟

 خب اگر اهل کمپ در دریاچه نیستید؛ هیزم، زغال، جوجه، ظرف میوه، تخمه و خلاصه همه وسایل مورد نیاز را آماده کنید؛ که باید پیک نیک را به راه کنیم. البته اگر اهل دل باشید و وسایل ماهیگیری هم همراهتان، می توانید آماده صید باشید! بالاخره ماهی تازه روی ذغال، دلپسب تر هم هست!

فقط اینجا یک موردی را به شما طبیعت دوستان یادآوری می کنیم؛ ماهیگیری بی‌رویه می تواند به محیط زیست آسیب بزند و باعث شود ماهیان دریاچه کم شده و دیگر چیزی از آن‌ها باقی نماند.

آب تنی هم که جزو تفریحات قابل ذکر نیست! اصلا مگر می شود که این دریاچه را دید و آستین را بالا نزد؟  جواب به این سوال در اکثر مواقع منفی است مگر اینکه زمستان باشد!

بیشتر بخوانید: برای سفر تنهایی کجا برویم؟


جاهای نزدیک دریاچه توشن

دریاچه توشن

خب همانطور که گفتیم، این دریاچه در روستای توشن است و بنابراین از جاهای نزدیک به آن، این روستاست. پارک جنگلی النگدره، روستای زیارت، ناهار خوران گرگان نیز از دیگر جاهای اطراف دریاچه توشن بوده که فاصله زیادی را با اینجا ندارند. 

 • ناهار خوران گرگان | 10.5 کیلومتر
 • روستای توشن | 1.8 کیلومتر
 • پارک جنگلی النگدره | 9.6 کیلومتر
 • روستای زیارت | 20.2 کیلومتر

ضمنا بد نیست بدانید که این منطقه از لحاظ دسترسی به سرویس بهداشتی، آنتن دهی موبایل، فروشگاه های مواد غذایی مختلف، رستوران، چایخانه سنتی، حراست و سایر موارد رفاهی در وضعیت قابل قبولی قرار دارد. 


راستی یک چیز خیلی مهم قبل از سفر به دل طبیعت:

انرژی مثبت طبیعت همیشه با شما خواهد بود و شما هم در مقابل باید مراقب آن باشید. بنابراین از ریختن آشغال در اطراف حتما پرهیز کنید و همچنین غذاهای نامناسب را به آبزیان این دریاچه ندهید. همچنین پارک کردن خودرو و برپایی چادر در بستر دریاچه، برپایی آتش و خاموش نکردن آن و… از معضلات دیگریست که می تواند طبیعت را به معرض نابودی بکشاند؛ اگر شما به معنای واقعی دوستدار سبزی و سرزندگی هستید، تا جای ممکن رد پای کمتری در طبیعت به جا بگذارید. 

و در ضمن؛ اگر قبلا به این دریاچه زیبا سفر کرده‌اید برای پینورست از تجربه خودتان بنویسید. توی قسمت نظرها برایمان از نکته‌های جالب سفرتان بنویسید. از کمبودهایی که در این محل وجود دارد. مثلا بنویسید اگر قرار باشد یک چیز به دریاچه توشن اضافه شود یا از آن کم شود که تجربه سفر را جالب‌تر کند برایمان بنویسید.

در ضمن برایمان بنویسید شما برای حفظ گنجینه‌های طبیعی ایران چه نکته‌هایی را حتما رعایت می‌کنید و به دیگران هم توصیه می‌کنید؟

امیرمسعود قلی‌زاده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی