جنگل توسکستان؛ جایی درمیان ابرها و درختان بلوط

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جنگل توسکستان؛ جایی درمیان ابرها و درختان بلوط

قدم گذاشتن در سایه، آن هم در یک روز گرم، همیشه احساس طراوت را به ما می دهد و هر چه تعداد درختان بیشتر باشد، سایه نیز بیشتر است. بنابراین اگر به دنبال سایه و خنکی هستید، با ما به جنگل توسکستان بیایید.

سوالی که از شما داریم، این است که آیا تا به حال بعد از بازی در میان درختان، احساس شادابی و انرژی کرده اید؟ مطالعات نشان داده اند که گذراندن وقت در جنگل، می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد، استرس و فشار خون را کاهش دهد و خلق و خوی کلی شما را بهبود ببخشد!

پس برای فشار خونتان هم که شده تا آخر این یادداشت با پینورست، پلتفرم تخصصی اجاره ویلا در شمال همراه شوید.


جنگل توسکستان کجاست؟

جنگل توسکستان

حدس اینکه جنگل توسکستان دقیقا در کجای کشور است؛ زیاد هم نمی تواند سخت باشد. خصوصا بخاطر اینکه شمال کشور بخاطر سرسبزی اش زبانزد است! این جنگل که بخشی از محدوده پارک ملی هیرکانی است، بیشتر با درختان توسکا، اورس و بلوط پوشیده شده و جزو جاهای دیدنی گرگان است. اگر بخواهیم آدرس دقیق را به شما بگوییم؛ می توانید سرسبزی باشکوه این جنگل را در دامنه‌های شمال شرق البرز و حدفاصل گرگان و شاهرود پیدا کنید!

 

  • آدرس : ۱۳ کیلومتری جنوب شرقی گرگان، بین مسیر گرگان-شاهرود
  • یادتان باشد که با باک پر به سمت این جاده بروید.

 

اگر از تهران عازم جاده زیبای توسکستان هستید و می خواهید به بهشت رویایی بروید و در میان جوش‌وخروش ابرهای مواج و اقیانوس مه، غرق شوید؛ وارد جاده هزار یا فیروزکوه شده، از ساری و بهشهر به سمت گرگان برانید. در حدود ۱۳ کیلومتر بعد از گرگان، تابلوی جاده فرعی جنگل توسکستان را می‌بینید. پس از حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی به میان رویا و ابرها می رسید!

فاصله گرگان تا توسکستان

اگر از بخش های جنوب شرق گرگان بخواهید به سمت این جنگل رویایی بروید؛ تنها به یک ربع رانندگی نیاز دارید.

فاصله شاهرود تا توسکستان

154 کیلومتر فاصله شاهرود تا یکی از زیباترین جاده های کشور (توسکستان) است. تقریبا 2 ساعت و 40 دقیقه با ماشین شخصی، طول می کشد تا به جنگل 40 هزار هکتاری توسکستان برسید.

بیشتر بخوانید: جاده های زیبای ایران ؛ ۱۱ جاده رویاییِ مه‌آلود و پر پیچ و خم


کی بریم جنگل توسکستان ؟ 

بگذارید اینطور به شما توضیح بدهیم که جنگل توسکستان در نزدیکی دشت گرگان و منطقه ابر قرار گرفته و بخاطر اختلاف ارتفاع و دما، توده‌های ابر به‌صورت سیال در ارتفاعات مختلف در حال فراز و فرود هستند. بنابراین اینجا همیشه زیباست؛ چه بخواهید رنگارنگی درختان را در پاییز ببینید و چه در هوای بهاری در میان جنگل، رویاپردازی کنید. جنگل توسکستان زمان را نمی شناسد!

برای اجاره اقامتگاه هم ما پیشنهاد می‌کنیم حتما در گرگان اقامتگاه بومگردی و سنتی رزرو کنید و برای پیدا کردن بهترین اقامتگاه بوم گردی گرگان هم حتما به پینورست سر بزنید. چون گرگان یکی از آن شهرهایی است که فرهنگ بومگردی در آن رشد زیادی داشته و اقامتگاه‌های بومگردی آن از نظر کیفیت از ویلاهایش هم جلو زده‌اند.

اکثر این اقامتگاه‌ها هم نزدیک جنگل‌های گرگان هستند و در نتیجه تا رسیدن به توسکستان راه زیادی را نباید بپیمایید.

بیشتر بخوانید: دریاچه توشن؛ برنامه این آخر هفته‌تان جور است


چرا جنگل توسکستان؟

جنگل توسکستان

درخت بلوط یکی از دوست داشتنی ترین درختان جهان است و البته دلیل خوبی هم دارد. این درخت، نماد قدرت، روحیه، مقاومت و دانش است. در طول تاریخ، بلوط در اساطیر مختلف نشان داده شده است و گاهی اوقات به خدایان قدرتمند مرتبط شده است (در اساطیر یونان نماد زئوس، خدای تندر بود.)  در یک کلامی می توان گفت که “بلوط افسانه ای زنده است که همه چیزهای واقعی، سالم، پایدار و نجیب را نشان می دهد.”. حالا فرض کنید در اینجا قرار است که میان خیال و انبوهی از افسانه راه بروید. اما این تمام ماجرا نیست!

همراه با حیوانات

در میان قدم زدن میان جنگل های توسکستان، انواع گنجشک‌سانان، سار، دارکوب، قرقاول خزری، کبک، بلدرچین، کبوتر جنگلی، شاهین، قوش، قرقی، عقاب و جغد را خواهید دید. البته این تمام ماجرا نیست و شما ممکن است ملاقاتی با گرگ، گراز، خرس، روباه و یا شغال داشته باشید!

کاروان سرای عهد صفویه!

شاید برایتان جالب باشد که در میان جنگلی سرسبز، با کاروان سرای تاریخی رو به رو خواهید شد. این کاروانسرا، قزلق نام دارد و قدمت آن به دوران پس از اسلام و صفویه می رسد. از آنجا که کاروان‌سرا را نمی توانید از جاده ببینید؛ باید حدود ۱۵۰ متر به‌سمت شرق و شمال شرق پیاده‌روی کنید. 

آبشار 

تقریبا 250 متر از جاده اصلی توسکستان و در 26 کیلومتری جنوب شرق گرگان به آبشار معروف توسکستان می رسید.در واقع اگر رانندگی می کنید، باید از ابتدای جاده جنگلی به فاصله 9 کیلومتر بروید و بعد از آن دقایقی را به سمت بخش های داخلی جنگل پیاده روی کرده تا به این آبشار زیبا برسید. خوبیه این جاذبه، این است که حتی در روزهای گرم نیز، هوای اطراف آن به شدت سرد و خنک است.

روستای چهار باغ

قبول دارید که حال و هوای مغازه‌های کنار جاده و طعم ماست محلی، پنیر محلی، گوشت تازه یا آب زرشک کوهستان، با همه جا فرق می کند؟ اگر با ما موافق هستید، در انتهای جاده توسکستان و بعد از دشت گرمابدشت به روستای چهار باغ می‌رسید  و می توانید، یک دل سیر خرید کنید! این روستای توریستی در زمستان، پر از برف است، بنابراین اگر مثل ما تهرانی ها، زیاد برف ندیده اید؛ روستای چهارباغ را فراموش نکنید.

چشمه باغ سرهنگ 

بسیاری از ما دوست داریم در نزدیکی چشمه، دریاچه یا رودخانه بنشینیم و به آب خیره شویم. اما چرا؟ اگرچه ممکن است که ما از آن آگاه نباشیم، اما آب می تواند حالت مراقبه ملایم و تمرکز را به ما القا کند. وقتی در کنار آب هستیم، مغز ما در حالت ملایمی قرار می گیرد و احساس «یکی بودن با کیهان» به ما دست می‌دهد.

چنانچه وقتی فیلم های اکشن را می بینیم؛ با شخصیت فیلم یکی می شویم و ذهنمان تمرکز خودش را از دست  می دهد. حالا اگر به دنبال احساس های خوبی می گردید که در زندگی شهری کمتر پیدا می کنیم؛ چشمه باغ سرهنگ در نزدیکی های شماست. 

دشت سرعلی آباد، دشت گرمابدشت، روستای زیارت، پارک جنگلی قرق و پارک جنگلی النگدره نیز از جاهای دیدنی اطراف جنگل توسکستان هستند که می توانند میزبان شما باشند.

بیشتر بخوانید: چشمه هفت رنگ شاهرود تا جنگل ابر ؛ مسیری دلنشین برای پیاده‌روی در طبیعت شاهرود


توسکِستان؛ در لغت نامه به معنای محلی است که در آن درختان توسکا روییده باشد. اینجا جایی است که می توانید به ابرها نزدیک باشید و در عیت حال پایتان بر روی زمین باشد. همچنین جاده زیبا و رویایی، دشت های متعدد برای کمپ، امکان برف بازی در فصل سرد، آبشار زیبا می تواند از دلایل محبوبیت اینجا باشد.

فقط این نکته را از پینورست به یاد داشته باشید که اگر برای پیک نیک به اینجا می آیید؛ حواستان به روشن کردن هیزم باشد. هرقدر رد پای کمتری در طبیعت از خودمان به جا بگذاریم بهتر است. به خصوص طبیعت شکننده و آسیب‌پذیر جنگل‌های هیرکانی.

راستی شما هم اگر تا به حال به توسکستان رفته‌اید برای ما از تجربه خودتان بنویسید. ما مشتاق خواندن نظرات شما در بخش کامنت‌های این مقاله هستیم.

امیرمسعود قلی‌زاده
برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی