خانه توکلی مشهد ؛ قرار نبود متروک بماند

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خانه توکلی مشهد ؛ قرار نبود متروک بماند

برای خیلی‌ها این سؤال پیش می‌آید که تفریحات مشهد کدام‌اند و چطور باید در این شهر خوش‌گذرانی کرد. یکی از راه‌های کم‌هزینه، گشتن در شهر و خیابان‌های قدیمی مشهد است. اگر به دیدن شهر و یا عکاسی از کوچه‌ها و محله‌های قدیمی علاقه‌مند باشید، شهر مشهد و محله‌های آن پر از سوژه‌های مختلفند. در کنار این، پرسه زدن در کوچه پس‌کوچه‌هایی مشهد دری از تاریخ را به رویتان باز می‌کند و می‌توانید به حیاط خانه تاریخی توکلی مشهد قدم بگذارید. این خانه در خیابان نواب صفوی مشهد قرار دارد و معماری آن حتی قبل از این‌که جزئیاتش را ببینید، از تاریخی حرف می‌زند که بر این خانه گذشته است.


ویژگی‌های خانه توکلی مشهد

خانه تاریخی توکلی را شخصی به نام اسحاق قرایی طراحی کرده و ساخته است. آجرهای این بنا به همراه پنجره‌های چوبی مشبک و شیشه‌های رنگی آن در حیاطی با چند درخت و بوته سبز ترکیب متناسب و خوش‌رنگی به وجود آورده که باعث می‌شود هر بازدیدکننده‌ای بخواهد این ترکیب را در قاب دوربینش جا بدهد. حوض آبی وسط حیاط آسمان را در خودش منعکس می‌کند و شما را وادار می‌کند چند لحظه‌ای کنارش بنشینید و از این زاویه خانه توکلی را تماشا کنید.

بیشتر بخوانید: گنبد سبز مشهد چرا معروف است

این خانه از زمان ساختش در دوره قاجار تنها دو مالک داشته. توکلی نام دومین مالک این خانه است که مدت زیادی هم در آن سکونت نکرده. بعد از آن هم برای مدت طولانی خانه توکلی متروک و بی‌نام و نشان بوده و گاهی که سروصدایی از آن به گوش عابران و اهالی محله می‌رسید، خیال می‌کردند که اجنه در آن رفت‌وآمد می‌کنند. بالاخره وقتی که شهرداری مشهد تصمیم به مرمت این خانه گرفت و دستی به سر و رویش کشید، امکان بازدید از آن فراهم شد.

اگر به دیدن این خانه بروید، مجسمه‌هایی می‌بینید از آدم‌هایی با پوشش قدیمی و اشیا مختلفی که در گوشه‌وکنار خانه گذاشته شده‌اند تا حال‌وهوای روزهای دور این خانه را تازه نگه دارند. درخت‌ها، بوته‌ها و گلدان‌های توی حیاط هم تلاش می‌کنند تا به شما بگویند هنوز در این خانه زندگی جریان دارد. درست است که سال‌ها از آخرین باری که آدم‌ها در این خانه سکونت داشتند، می‌گذرد اما در و دیوار، ستون‌های آجری، کتیبه و کاشی‌کاری‌های این خانه هنوز پابرجا هستند.


مسیر رفتن به خانه تاریخی توکلی

خانه توکلی مشهد در محله‌ای قدیمی و نزدیک به حرم امام رضا قرار دارد. در واقع فاصله حرم تا خانه توکلی حدود پانصد متر است. به همین دلیل خیلی‌ها موقع برگشتن از حرم و به قصد پیاده‌روی در شهر مشهد می‌توانند از این خانه دیدن کنند. حرم امام رضا چند خروجی مختلف دارد. شما می‌توانید از درب نواب صفوی حرم امام رضا خارج شوید. بعد از آن باید مسیرتان را در همین خیابان به سمت پایین ادامه بدهید. این خانه در کوچه عسگریه قرار دارد. همین که وارد این کوچه شوید، ورودی متفاوت این خانه را خواهید دید.


چطور به بازدید این خانه برویم؟

در خانه توکلی از ساعت هشت صبح تا یازده شب به روی مهمانان باز است. برای بازدید از این خانه لازم نیست هزینه‌ای پرداخت کنید.

 

وبسایت | بقیه‌ نوشته‌ها

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها