آبشار تارم، طبیعت‌گردی و کوهنوردی در شیراز

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار تارم، طبیعت‌گردی و کوهنوردی در شیراز

طبیعت‌گردی از فعالیت‌های مورد علاقه بسیاری از افراد در روزهای تعطیل برای دور ماندن از شلوغی شهر است. آبشار تارم نی‌ریز یکی از جاهای تفریحی خوش آب‌وهوا است که جان می‌دهد برای طبیعت‌گردی و گرفتن عکس‌های خفن در دل طبیعت در اطراف شیراز.

وب سایت پینورست هم راهنمای شما برای تفریح در هر شهری مانند شیراز است هم کمکتان می‌کند تا بهترین آپارتمان روزانه مبله را در شیراز اجاره کنید.


چرا به آبشار تارم برویم؟ جاذبه‌های طبیعی و جانوری

این‌جا فقط به‌خاطر بودن در یک منطقه حفاظت‌شده و بکر دیدن ندارد بلکه هرسال یک‌عالم پرنده مهاجر زیبا از گونه‌های مختلف مثل فلامینگو، پلیکان، درنا، انواع اردک‌ها و غاز وحشی به این منطقه سفر می‌کنند.

 و همین جاذبه‌های طبیعی و جانوری است که باعث شده این منطقه به یکی از جاذبه‌های طبیعی اطراف شیراز تبدیل شود که خیلی خواستنی است.

این آبشار  در نزدیکی نی‌ریز و در دامنه کوه قبله قرار دارد که دور تا دور آن پوشیده از چشمه، کوه، قنات و جنگل است. 

آبشار تارم در اطراف خود چند چشمه دارد و به عنوان بزرگ‌ترین آبشار فصلی خاورمیانه شناخته می‌شود که از هر نقطه شهر نی‌ریز قابل دیدن است.

در اطراف این آبشار باغات انگور و انجیر قرار دارد که باعث شده هرسال در زمان پرآبی این آبشار، گردشگران زیادی برای تفریح و عکاسی به این منطقه بروند.

از طرفی کوه‌های اطراف آبشار محل مناسبی برای کوهنوردی و سنگ‌نوردی است در حد متوسط است و با بالا رفتن از روی معابر سنگی می‌توانید لذت کوهنوردی سبک را تجربه کنید.


این‌جا چه کارهایی انجام بدهیم؟

آبشار تارم تلفیقی از تمام عناصر طبیعی است و جان می‌دهد برای یک طبیعت‌گردی حرفه‌ای، کوهنوردی در کوه قبله، دره نوردی در دره پلنگان و یک سفر هیجان‌انگیز با کلی ایده عکاسی از طبیعت بکر و خفن.

کوه قبله شیراز نزدیک آبشار تارم

بیشتر بخوانید: روستای پالنگان؛ مسیر دسترسی، جشن‌ها و ماهی‌کباب مخصوص

همچنین آبشار تارم به دلیل ارتفاع زیاد و چشمه‌هایی که در اطراف خود دارد برای لذت بردن از آرامش و آبتنی مناسب است و باغات میوه انگور، انجیر، انار، بادام و پسته برای گشت و گذار محل مناسبی هستند.


آبشار تارم کجاست؟

آبشار تارم یک آبشار فصلی است که در استان فارس و نزدیکی شهر نی‌ریز قرار دارد. فاصله این آبشار تا شیراز حدود 200 کیلومتر و تا نی‌ریز 5 کیلومتر است. این آبشار در منطقه‌ای حفاظت شده و کنار بقیه جاذبه‌های دیدنی و طبیعی اطراف نی‌ریز است.


جاذبه های نزدیک به آبشار تارم

آبشار تارم در منطقه‌ای قرار دارد که از سال 1347 به عنوان منطقه‌ای حفاظت‌شده شناخته می‌شود و به غیر از این آبشار، در اطراف این منطقه جاذبه‌های طبیعی و دیدنی بسیاری قرار دارد که برای خوشگذرانی می‌توانید سری به آن‌ها هم بزنید‌.

اگر سری به این منطقه زدید حتما به دیدن جاذبه‌های دیگر این منطقه که در ادامه می‌گوییم هم بروید.

 

قنات‌های منطقه

در اطراف آبشار تارم قنات‌های شادابخت، کتان، ابازردشت و خبار قرار دارند که از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است و علاوه‌بر آن این قنات‌ها به آبیاری باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی هم کمک می‌کنند.

هفت حوض

چشمه هفت حوض یا هفت برم، در کنار آبشار تارم قرار دارد که در فصل بهار پرآب است. 

دره پلنگان

دره پلنگان در شرق شهرستان نی‌ریز قرار دارد که از باغستان‌های میوه و مرکبات تشکیل شده و یکی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه به‌شمار می‌رود و مناسب برای عکاسی و پیاده‌روی در طبیعت است.

دره پلنگان شیراز

باغستان‌های میوه

در نزدیکی آبشار تارم باغستان‌های میوه زیادی وجود دارد که بیشتر آن‌ها از انگور، انجیر و انار تشکیل شده و یکی از جاهای دیدنی و زیبا برای گشت‌وگذار است.

بهرام گور

بهرام گور با 260 هزار هکتار به عنوان منطقه‌ای حفاظت شده شناخته می‌شود که از طرفی دارای ارزش اکولوژیکی و تحقیقاتی است و از طرفی به دلیل اینکه محل زندگی گورخر ایرانی است اهمیت بالایی دارد . این منطقه حفاظت شده در سال ۱۳۵۱ بنیان‌گذاری شده و در میان سه شهر نی‌ریز، مشکان و قطرویه قرار گرفته. 

بیشتر بخوانید: شیراز کجا بریم؟ – ۱۳ پیشنهاد ویژه برای شیرازگردی که قبل از سفر باید بخوانید


بهترین فصل سفر به آبشار تارم

آبشار تارم یک آبشار فصلی است که در تمام سال پرآب نیست و در اکثر فصول سال خشک و در حد یک آب باریکه است؛ به همین دلیل بهترین زمان سفر برای دیدن آن فصل بهار و همزمان با شروع بارش‌های بهاری است چون در این زمان آب چشمه‌ها و آبشار به بیشترین حد خود می‌رسد.

آبشار تارم نی ریز


در سفر به آبشار چی برداریم؟

رفتن به آبشار تارم نوعی طبیعت‌گردی و پیاده‌روی محسوب می‌شود که برای رسیدن به آن حدودا باید دو کیلومتر در مسیر خاکی پیاده‌روی و کوهپیمایی کنید تا به آبشار برسید.

به همین دلیل بیشترین لوازمی که نیاز است مربوط به لوازم طبیعت‌گردی است. از جمله ضروری‌ترین لوازم برای سفر به آبشار تارم به همراه داشتن لباس گرم، کفش مناسب کوهنوردی و طبیعتگردی، جعبه کمک‌های اولیه، چراغ روشنایی، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، غذای کافی، کیسه خواب، زیرانداز و پتو، چادر مسافرتی، آب آشامیدنی و وسیله برای روشن کردن آتش است.

بیشتر بخوانید: برای کوهنوردی چه وسایلی با خود ببریم؟


طبیعت آبشار تارم

طبیعت این منطقه خیلی دیدنی است و در فصل بهار که زمان بارش‌های بهاری است این منطقه چشم‌اندازی بی‌نظیر دارد و به‌غیر از آبشار تارم و چشمه‌های اطراف که پرآب می‌شوند به رشد و جان گرفتن پوشش گیاهی و درختان کمک می‌کند. 

این منطقه انواع پوشش گیاهی و درختان مثل درخت بنه، کهکم، قیچ، بادام کوهی و همچنین گیاهان مرتعی مثل درمنه، بارهنگ، انفوزه، آویشن و جاشیر را دارد.

از طرفی به دلیل طبیعت زیبا و بکری که دارد محل مناسبی برای گرفتن عکس‌های خفن است؛ پس حتما در سفر به آبشار تارم و مناطق اطراف یک دوربین عکاسی همراه داشته باشید.


سرچشمه این آبشار کجاست؟

سرچشمه آبشار تارم از آب شدن برف و یخ و چشمه‌های جوشیده کوه قبله که مانند رودخانه‌ای به این آبشار می‌ریزد و همچنین بارندگی‌های فصلی تامین می‌شود و در نهایت بعد از عبور از میان درختان به گورآب‌هایی که درمسیر نی‌ریز قرار دارند می‌ریزد. 


چطور خودمان را به آبشار تارم برسانیم؟

برای رفتن به آبشار تارم باید خودتان را به شهرستان نی‌ریز که در 200 کیلومتری شیراز قرار دارد برسانید. این آبشار در مسیر جاده نی‌ریز به ارسنجان قرار گرفته و با ورود به جاده 5 کیلومتر که برانید، آبشار تارم را خواهید دید.

اگر از شیراز قصد سفر به آبشار تارم را دارید باید از خروجی جنوب شرقی شیراز به سمت شهرستان نی‌ریز حرکت کنید. بعد از گذشتن از شهر سروستان، در تقاطع پلیس‌راه فسا_شیراز به سمت استهبان برانید، پس از گذر از شهرهای رونیز و استهبان به نی‌ریز می‌رسید.


شما در شیراز کجاها برای طبیعت‌گردی رفته‌اید؟ آبشار تارم را دیده‌اید؟ چشمه‌ای اطرافش را می‌شناسید؟ از تجربه سفر خود به شیراز و دیدنی‌های طبیعی‌اش برای ما بنویسید. 

راستی در سفر به شیراز برای اجاره اقامتگاه خوب و تمیز نگران نباشید. می‌توانید با ورود به سایت پینورست بهترین آپارتمان‌ها و حتی ویلاهای استخردار خوبی در شیراز پیدا کنید. تمام عکس ها را از قبل ببینید و اطلاعات اقامتگاه را بخوانید و حساب‌شده و بی‌دغدغه اقامتگاه خود را اجاره کنید.

سمیه برازنده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی