طاق بستان کرمانشاه ؛ سفر به تاریخ ساسانی از دل سنگ نبشته‌ها

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
طاق بستان کرمانشاه ؛ سفر به تاریخ ساسانی از دل سنگ نبشته‌ها

از کرمانشاه که یاد می‌شود همه به یاد طاق بستان و بیستون می‌افتند. سنگ‌نگاره‌هایی تاریخی که خود را در میان کوههای این استان جای داده‌اند. این بار در این مقاله پینورست به تماشای تاریخ پیشینیان خود در طاق می‌نشینیم و نظاره‌گر هنر در کنار تاریخ خواهیم بود. عکس طاق بستان کرمانشاه را هم می‌توانید در ادامه ببینید.


تاریخچه طاق بستان کرمانشاه

طاقبستان کرمانشاه در شمال شرقی کرمانشاه و در دل کوهی به همین نام واقع شده است. اهمیت اینجا را می‌توان به سنگ‌نگاره‌های تاریخی آن نسبت داد.
در زمان پادشاهی اردشیر دوم ثبت سنگ‌نوشته‌ها در تخت جمشید متوقف و دستور ثبت آن در طاق داده می شود. مشاهده هر کدام از کنده‌کاری‌های انجام شده بر دل کوه گویای داستانهای مهم از زندگی پادشاهان آن زمان است.
طاق بستان
برخی مورخین در کتاب های خود از اینجا به نام طاق وسطام و یا قصر شیرین یاد کرده‌اند. محلی های این استان از آن به نام طاق وسان یا طاق بسان به معنی طاقی کنده شده در سنگ یاد می‌کنند.
مجموعه طاق بستان داری سه بخش اصلی است. این بخش‌ها شامل طاق بزرگ، طاق کوچک و سنگ نگاره‌ای مربوط به اردشیر دوم هستند.

اطلاعات بازدید و مسیر طاق بستان کرمانشاه

آدرس: کرمانشاه، بلوار طاق بستان
قیمت بلیط ورودی: ۵۰۰۰ تومان گردشگران داخلی و ۲۵۰۰۰ تومان گردشگران خارجی
ایام کاری طاق بستان : همه روزها به جز سوگواری، روز محرم و صفر و ۱۴ خرداد.
ساعت بازدید از طاق بستان : ۸ الی ۲۰

طاق بزرگ در مجموعه

طاق بزرگ در سمت چپ مجموعه قرار دارد. این بخش دارای طاقی قوسی شکل و 7 جان‌پناه در لبه بام آن است. اکثر ایرانشناسان ساخت این طاق را مربوط به دوره خسرو دوم یعنی سال ۵۹۰ تا ۶۲۸ میلادی می‌دانند. در دیواره‌های کناری طاق نقوش گیاهی و الهه‌ای بالدار با حلقه‌ای در دست دیده می‌شود.
طاق بستان
تاجگذاری اردشیر دوم: بالای طاق بزرگ پادشاه ساسانی بر سکویی ایستاده است. دست چپ او بر روی شمشیر غلاف شده و دست راست خود را به سمت اهورا مزدا دراز کرده است. در سمت راست پادشاه، اهورا مزدا دست چپ را بر سینه گذاشته و حلقه ای روبان‌دار را با دست راست خود به پادشاه می‌دهد. در سمت چپ شاه، آناهیتا با دست راست خود حلقه‌ای روبان‌دار را به شاه ساسانی اهدا می‌کند.
خسرو پرویز و اسبش: در قسمت پایین طاق بزرگ، سوارکاری نیزه به دست بر اسبی سوار شده است. لباس این سوار کار با بافت لوزی شکل و ظریف حجاری شده به وضوح دیده می‌شود. برخی از مورخین این سنگ نگاره را به خسرو پرویز و اسبش شبدیز نسبت می‌دهند.
شکار گوزن: در سمت راست دیوار جانبی شکار گوزن درسه صحنه به نمایش درآمده است. در بخش اول شاه سوار بر اسب دیده می‌شود. بانویی چتری را بالای سر شاه نگه داشته است. سه ردیف دیگر بانو به حالت احترام و یا در حال نواختن موسیقی در پشت سر شاه ایستاده‌اند. فیل بانانی در سه ردیف گوزن‌ها را به طرف شکارگاه هدایت می‌کنند.
در بخش دوم شاه سوار بر اسب و شش سوارکار به دنبال گوزن هستند. در قسمت سوم کنده‌کاری شاه به نشانه اتمام شکار، کمان خود را به گردن آویخته است.
موزه سنگ
شکار گراز در طاق بستان : در دیوار جانبی سمت چپ نیز صحنه شکار گراز را می‌توان دید. در گوشه نقش دوازده فیل و هر کدام با دو سوار دیده می‌شوند. سوارها در حال رام کردن گراز ها و هدایت آن ها به سمت نیزار هستند. در قسمت وسط قایق‌هایی دیده می‌شود که در یکی از آنها شاه به همراه نوازندگان زن ایستاده‌اند. در قایقی دیگر 5 نفر در حال دست زدن هستند. در بخش پایین تصویر نیز گرازهای شکار شده به وسیله خرطوم فیل‌ها در حال جمع‌آوری است.

کتیبه زمان قاجار: در زمان حکومت محمد علی شاه قاجار، نقشی از شاه در بالای تصویر شکار گراز حجاری شده است. ناصر الدین شاه در سفرنامه‌ای این کار را باعث تضییع این طاق در طاق بستان  دانسته است.


طاق کوچک در مجموعه

در طاق کوچک مجموعه نقش دو پادشاه بر روی سنگ کنده‌کاری شده است. با توجه به نوشته‌های دو کتیبه در طاق کوچک، هویت این دو شخص مشخص می‌گردد. یکی از آن ها شاهپور دوم و دیگری شاهپور سوم است که در حالت ایستاده کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.


نقش برجسته اردشیر دوم

در کنار طاق کوچک مجموعه، نقش اردشیر دوم در کنار اهورا مزدا و ایزدمهر دیده می‌شود. اهورا در حال اهدای حلقه‌ای روبان دار به اردشیر است. پیکر شخصی در زیر پای اهورا مزدا و اردشیر دوم دیده می‌شود. بیشتر محققین این پیکر را به پادشاه روم که به دست اردشیر دوم کشته شد نسبت می‌دهند.

چشمه طاق بستان

چشمه

در کنار کنده‌کاری‌های طاق، چشمه آبی وجود دارد که به چشمه آناهیتا شهرت دارد. چشمه طاق بستان از گذشته تا کنون آب شرب اهالی اینجا و کشاورزان منطقه را تامین کرده است.

رستوران های طاق بستان کرمانشاه

دنده کباب

نمی‌شود به طاق بستان رفت و از دنده کباب کرمانشاه گذشت. اینجا رستوران‌هایی پیدا می‌کنید که دنده کباب را به بهترین شکل درست می‌کنند.

رستوران طاق بستان

به میدان طاق که بروید، هتل جمشید را پیدا می‌کنید. در هتل رستورانی هست به اسم طاق بستان که دنده کبابش شهرت زیادی دارد.

رستوران حیدری

اینجا هم دنده کباب خوشمزه‌ای دارد و هر کسی آن را امتحان کرده، از سفارشش راضی بوده است.

رستوران رضایی

از رستوران های معروف کرمانشاه است و خیلی‌ها برای خوردن دنده کباب، اینجا را توصیه می‌کنند. راستی می‌دانید چرا طاق بستان هنوز به ثبت جهانی نرسیده؟

طاق بستان کرمانشاه

شاید باورتان نشود ولی همه چیز زیر سر دنده کباب کرمانشاه است. وقتی نزدیک به طاق می‌شوید، بوی کباب را همه جا حس می‌کنید. میراث جهانی گفته حریم بو رعایت نشده و اول باید این موضوع را برطرف کرد تا بشود کارهای ثبت جهانی طاق بستان را انجام داد.


شما تا به حال به کرمانشاه سفر کرده‌اید؟ طاق بستان را از نزدیک دیده‌اید؟ به نظر شما کدام سنگ‌نگاره از همه دیدنی‌تر است؟ از چشمه آبی هم که در اینجا وجود دارد دیدن کردید؟ طعم دنده کباب کرمانشاه را چشیدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را از دیدن طاق بستان برای ما بنویسید.
افراد زیادی به سفر رفتن و دیدن مکان‌های جدید و دیدنی علاقه دارند. البته انتخاب محل اقامت در سفر دغدغه‌ همیشگی این افراد است. شما می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا ویلا ساحلی در این سایت برای شما گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی