تنگه دار ؛ خلاف جهت آب قدم بزنید

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
تنگه دار ؛ خلاف جهت آب قدم بزنید

تنگه‌ دار یک دره‌ باریک با دیواره‌هایی صخره‌ای است. صخره‌های اطرف تنگه همگی با کلی خزه و پر سیاوشان پوشیده‌ شده‌اند. جالب است بدانید که بعضی‌ها به تنگه‌ دار لقب آمازون ایران را داده‌اند؛ چون می‌گویند که جنگل تنگه دار بی‌شباهت به جنگل‌های آمازون نیست. شاید دلیلش آن است که این ناحیه پر از درخت‌های نزدیک به هم است. این جنگل درواقع پوشش گیاهی انبوه و فشرده‌ای دارد و رودی خروشان هم که از میان آن می‌گذرد.

پس واقعا ایده‌ هیجان‌انگیزی نیست که با هزینه‌‌ای اندک راهی جنگل‌های آمازون شویم؟ در ادامه با ما در این مطلب همراه باشید تا با هم به این تنگه زیبا قدم بگذاریم.


آشنایی با تنگه دار

تنگ دار یکی از تنگه‌های متعدد ایران است. اسم تنگه واشی که حتما به گو‌شتان خورده است؛ این تنگه شاید به معروفیِ تنگه واشی نباشد. البته همین باعث شده تا اینجا به‌اندازه تنگه واشی شلوغ نشود و طبیعتش بکر و دست‌نخورده باقی بماند. این تنگه در ۸ کیلومتری جنوب شهرستان نوشهر قرار دارد و جان می‌دهد برای سفرهای یک‌روزه. اگر به تنگه دار بروید، صدایی جز صدای آب خروشان و صدای دلپذیر پرنده‌ها نخواهید شنید.

تنگه دار درواقع دره‌ عمیقی محسوب می‌شود و رودخانه‌ای که از میان آن می‌گذرد تمام فصل‌های سال پرآب است. اما در فصل بهار که برف‌ و یخ‌های کوه‌ها آب‌ می‌شوند و در این رودخانه جریان پیدا می‌کنند، سطح آب بالاتر می‌آید.

تنگه دار

شما برای رسیدن به ابتدای تنگه باید خلاف جهت جریان آب حرکت کنید که خیلی لذت‌بخش است. طول مسیری که باید در آب طی کنید تقریبا ۴۰۰ متر است. اگر هنگام قدم زدن سرتان را بالا بگیرید انبوه درختان را می‌بینید که شاخه‌هایی در هم تنیده دارند. نور آفتاب به‌سختی از میان این شاخ‌وبرگ‌ها عبور می‌کند و خوبی‌اش این است که لازم نیست نگران آسیب دیدن پوستتان یا گرمازدگی زیر نور مستقیم آفتاب باشید.

بیشتر بخوانید: دریاچه فراخین ؛ مرموزترین دریاچه مازندران

یک نکته‌ جالب دیگر در مورد این راهپیمایی در آب این است که عمق آب قابل‌پیش‌بینی نیست. یک‌‌ دفعه ممکن است پایتان با قدم بعدی بیشتر در آب فرو برود. مثلا در یک نقطه تا زانو توی آب باشید و چند متر جلوتر تا کمر. اما نترسید، این‌جا جای آشتی با طبیعت است و خیس شدن هم که قطعا بخشی از جذابیت سفر است و اصلا همین آن را تیدیل به تجربه‌ای فراموش‌نشدنی می‌کند.

پس حالا که ترستان ریخت این را هم بگوییم که موقع حرکت در آب ممکن است یک‌ جاهایی مجبور شوید به‌جای قدم زدن شنا کنید. به‌همین دلیل بعضی‌ها می‌گویند که سفر به تنگه دار به‌نسبت سفر به تنگه واشی یا تنگه هلت لرستان هیجان‌انگیزتر است و آدرنالین بیش‌تری در مغز ترشح می‌کند. به‌طور میانگین شاید سه بار با چنین شرایطی مواجه شوید که مجبور شوید در آب شنا کنید. 


شیرجه در استخرهای طبیعی تنگه دار

عمق آب در بعضی قسمت‌های رودخانه واقعا زیاد می‌شود. درواقع بهتر است بگوییم این قسمت‌ها حوض یا استخر طبیعی هستند. اول عمق آب را بررسی کنید و مطمئن شوید که تخته‌سنگی در کف رودخانه وجود نداشته باشد. بعد می‌توانید روی بلندی بروید و طعم لذت‌بخش شیرجه زدن در آب را بچشید. محلی‌ها یا تورلیدرها این جاها را بلندند. حتما از کمک و توصیه‌ی آن‌ها استفاده کنید. 


چه وسایلی باید همراه خودمان داشته باشیم؟

اگر می‌خواهید راهی تنگه دار شوید، باید سبک سفر کنید. اول از همه به کفش مناسب احتیاج دارید که مچ‌دار باشد و احتمال پیچ خوردن پا در مسیرهایی که پستی بلندی دارند را از بین ببرد. صندل و دمپایی و کفش تخت و لیز به درد این سفر نمی‌خورند. اگر کفش ضد آب داشته باشید که عالی است، اگر نه بهتر است در کنار بلوز و شلوار اضافه، جوراب هم همراه خودتان داشته باشید.

تنگه دار

همراه داشتن روغن زیتون ایده‌ خوبی است. مالیدن روغن به پاهایتان قبل از وارد شدن به‌ آن باعث جلوگیری از اسپاسم ماهیچه‌‌ها می‌شود. حتما وسایلتان را در یک کوله‌پشتی بگذارید؛ کیف‌های دستی در چنین سفرهایی حسابی دست‌وپا گیرند و فقط دردسر ایجاد می‌کنند.

اگر شنا بلد نیستید حتما جلیقه‌ نجات با خودتان بیاورید. طناب یا زنجیر هم خوب است همراه داشته باشید که بتوانید به‌طور گروهی با دیگران در آب حرکت کنید. کلا تنها حرکت کردن در آب تنگه دار اصلا به صلاح شما نیست و حتما سعی کنید فاصله‌ کمی با دوستان خود داشته باشید. 

بیشتر بخوانید: آبشار دارنو ؛ دریچه‌ای مخفی به قلب سرزمین پریان

بهتر است خوراکی‌هایی که با خود می‌آورید کم‌حجم و مقوی باشند که در عین حال که جای کمی می‌گیرند و کیف‌تان را سنگین نمی‌کنند انرژی لازم را به شما بدهند.


نکات ایمنی که باید حتما رعایت کنید!

  • اگر باران می‌بارید یا هوا طوفانی بود دور راه‌پیمایی در آب را خط بکشید. بهتر است این‌طور بگوییم که حتما پیش از سفر شرایط آب‌وهوایی منطقه را چک کنید تا دچار مشکل نشوید.
  • موقع شیرجه زدن در آب حتما خیلی احتیاط کنید و اگر تا به‌حال شیرجه زدن در آب را امتحان نکرده‌اید، شاید استخر طبیعی مکان مناسبی برای اولین تجربه‌ شما نباشد.
  • به‌هیچ‌وجه در مسیر راه‌پیمایی یا شنا به‌شوخی دوست و همراه خود را هل ندهید.
  • در تنگه دار با صدای بلند حرف یا داد نزنید. چون‌ که سروصدای بلند ممکن است باعث ریزش کوه بشود.
  • اشیای قیمتی یا الکترونیکی همراه خودتان نیاورید.

 


بهترین زمان برای رفتن به تنگه دار

بهترین فصل برای سفر به تنگه دار فصل تابستان است. با توجه به اینکه در این سفر قرار است از میان آب رودخانه بگذرید رفتن به تنگه دار در فصول سرد سال اصلا ایده‌ خوبی نیست. از طرف دیگر همان‌طور که قبل‌تر هم گفتیم در فصل بهار سطح آب رودخانه بالا می‌آید و ممکن است عبور از یک‌ جاهایی واقعا خطرناک باشد. اما در فصل تابستان که گرما و آفتاب سوزان برای خیلی‌ها کلافه‌کننده است آب‌بازی و آب‌تنی حسابی کیف می‌دهد و حال آدم را جا می‌آورد.

تنگه دار

این را هم بد نیست یادآوری کنیم که بهترین زمان از روز برای شروع راه‌پیمایی در آب، اول صبح است تا بتوانید مسیر رسیدن به ابتدای تنگه را طی کنید و بعد هم تا هوا روشن است با خیال راحت به سمت ماشین‌ یا اتوبوسی که با آن سفر کرده‌اید برگردید.


چه امکاناتی در تنگه دار وجود دارد؟

واقعیت این است که تنگه دار یک جنگل طبیعی است و امکانات خاصی ندارد. یک جاده‌ خاکی اول راه وجود دارد که می‌توانید ماشینتان را آنجا پارک کنید. فروشگاه و سوپری هم قطعا در این مکان وجود ندارد. اما اگر خواستید خرید کنید می‌توانید قبل از شروع مسیر به روستای کشکسرا بروید و هرچه احتیاج دارید را آنجا تهیه کنید. 

اگر می‌خواهید شب را در نزدیکی تنگه دار بگذرانید اولین گزینه کمپ کردن است که خیلی هم لذت‌بخش خواهد بود؛ فقط لازم است که لوازم و تجهیزات کمپینگ را به همراه داشته باشید و در ماشین بگذارید تا بعد از برگشتن از مسیر رودخانه چادر را علم کنید. 

اما در روستای کشکسرا خانه‌های محلی‌ای هم وجود دارند که می‌توانید روی اقامت در آن‌ها حساب باز کنید. یک کار دیگر هم که می‌‌توانید انجام دهید این است که برای اجاره ویلا در شهر نوشهر و روستاهای اطرافش به پینورست که یک سایت اجاره ویلا هم هست سر بزنید.


مسیر دسترسی

برای آنکه خودتان را به تنگه دار برسانید باید از سمت جاده‌ چالوس وارد کمربندی و بعد وارد اتوبان ساحلی شماره ۲۲ سیاهکلرود شوید. به تقاطع خیابان خیریان که رسیدید به سمت راست بپیچید و از نیرنگ عبور کنید. بعد دوباره به سمت راست بپیچید و آنقدر مسیرتان را ادامه دهید تا روستای کشکسرا را پشت سر بگذارید.

بعد از عبور از این روستا باید وارد مسیر خاکی جنگل خانیکان شوید. این مسیر را کمی که ادامه بدهید به یک شیب تند می‌رسید که انتهای آن به یک دوراهی می‌رسد. این‌جا باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید. در این مسیر برانید تا به پل کرکو برسید. در این محل باید ماشین‌تان را پارک کنید.

بیشتر بخوانید: دریاچه آویدر ؛ تلالویی چشم‌نواز در میان انبوه درختان

اگر تصمیم گرفته‌اید بدون ماشین شخصی یا همراهی تور به این سفر بروید، می‌توانید سوار اتوبوس‌هایی بشوید که از نوشهر عبور می‌کنند و در ادامه به سمت کمربندی چالوس می‌روند. با این اتوبوس‌ها می‌توانید خود را به روستای کشکسرا برسانید. بعد از آن، کافی است که یک کمی در روستا پیاده‌روی کنید تا تنگه دار را ببینید.


دیدنی‌‌های اطراف تنگه دار

تنگه دار در نزدیکی روستای کشکسرا قرار دارد و اصلا به همین دلیل به آن تنگه کشکسرا هم می‌گویند. اگر به این تنگه سفر می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از روستا هم دیدن کنید.

تنگه دار

در این روستا دو امام‌زاده به‌ نام‌های حمزه رضا و خاتون رضا وجود دارد. معماری این روستا قدیمی و دل‌نشین است و یک موزه‌ مردم‌شناسی هم در آن هست. در این موزه لباس‌های محلی اقوام مختلف، وسایل و ابزارهای ویژه‌ بومیان منطقه و سنگ‌قبرهای تاریخی را مشاهده خواهید کرد.

پارک جنگلی خانیکان،ساحل و جنگل سیسنگان، دریاچه‌ ممرز (ارواح) و مرداب هسل هم جزو مکان‌هایی هستند که در نزدیکی تنگه دار قرار دارند و گشت‌وگذار در آن‌ها هم لطف خودش را دارد.


شما تا به‌‌حال به تنگه دار رفته‌اید؟ از راهپیمایی در مسیر رودخانه لذت بردید؟ اهل هیجان هستید؟ شیرجه زدن را امتحان کردید؟ تجربه کم کردن در طبیعت اطراف تنگه را دارید؟ از روستای کشکسرا و موزه مردم‌شناسی آن هم دیدن کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر برنامه‌ریزی کنید می‌توانید همین حالا برای رزرو آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. در این سایت انواع مختلف اقامتگاه از ویلای لوکس ساحلی و سوئیت تا کلبه جنگلی با کیفیت خوب و قیمت مناسب برای شما گلچین شده است.

مهسا محمدی

سلام من مهسام.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی