سد طالقان ؛ جایی که زمین به آسمان وصل می‌شود

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
سد طالقان ؛ جایی که زمین به آسمان وصل می‌شود

دوست دارید جایی را ببینید که زمین به آسمان وصل می‌شود؟ جایی که طبیعتی تقریبا بکر و دوست داشتنی داشته باشد که دلتان نخواهد هیچوقت به خانه برگردید؟ کمی ماهیگیری و کمپ چطور است؟ خب همه این‌ها را می‌توانید در کنار سد طالقان تجربه کنید. بدون هیچ حرف اضافه با پینورست همراه شوید و بیایید به سراغ این سد و دریاچه زیبایش برویم.


سد طالقان کجاست

سد طالقان

در غرب شهرستان طالقان دریاچه‌ای بزرگ با طول نه کیلومتر و عرض یک کیلومتر قرار دارد. این دریاچه در واقع آبی است که پشت سد دریاچه طالقان جمع شده است. این سد بر روی رودخانه شاهرود که از کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرد، زده شده است. 

اولین بار ساخت این سد در سال 1348 آغاز شد که در ابتدا چند سد انحرافی و لوله انتقال آب بود. سال‌ها بعد و در سال 1381 پروژه ساخت سد کنونی آغاز شد که ساخت آن چهار سال طول کشید تا در سال 1385 سد دریاچه طالقان به شکل امروزی‌اش افتتاح شد. 

اگر بخواهید به این سد بروید باید همان مسیر شهرستان طالقان را طی کنید. یعنی از کیلومتر 50 جاده تهران به کرج، خروجی طالقان را انتخاب کنید. پس از رسیدن به پاسگاه طالقان به یک دو راهی می‌رسید که یکی به سمت دریاچه می‌رود و دیگری به سمت شهرستان طالقان. در همین جاده چند تایی هتل هم وجود دارد که می‌توانید در آنجا اقامت کنید. 

بیشتر بخوانید: طالقان ؛ بهشت ییلاق‌های تهران


سد طالقان چطور جایی است؟ 

سد طالقان

بیایید اینجا را با هم تصور کنیم. دشتی سرسبز را تصور کنید که به هر سمت نگاه کنید چیزی به جز سرسبزی، درختان خوشحال و کوه‌های بلند نمی‌بینید. در میان این دشت دلنشین، دریاچه‌ای بزرگ قرار دارد که اگر دقت کنید تصویر آسمان را در آن می‌بینید و انگار که آسمان و زمین به هم وصل شده‌اند. طبیعتی تقریبا بکر که هنوز خبری از رستوران‌های رنگارنگ و سازه‌های انسانی فراوان نیست. هرچه که هست طبیعت است. 

دور تا دور دریاچه با حصارهایی محافظت شده است. البته برخی نقاط حصاری وجود ندارد اما باز هم بهتر است خیلی به دریاچه طالقان نزدیک نشوید. این دریاچه در سطحی شیب‌دار قرار دارد که ممکن است باعث سر خوردن شما شود. 

در دشت‌های اطراف که بچرخید می‌توانید گیاهانی مانند آویشن، کاسنی، گون، بومادران و شقایق را پیدا کنید و کمی برای خودتان بچینید تا یک دمنوش طبیعی لذیذ را آماده کنید. همچنین اگر در فصل مناسب به اینجا بروید درختانی مانند گلابی، گیلاس، بادام، سیب و گردو را نیز پیدا می‌کنید که می‌توان از میوه‌های آن‌ها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: کرجی بودن یعنی چه؟ راهنمای کامل گردش و زندگی در کرج

چنین دشت سرسبز و آب زلالی باعث می‌شود تا یک اکوسیستم جانوری هم در کنارش ایجاد شود. اگر خوش شانس باشید می‌توانید در اطراف سد طالقان حیواناتی مانند خرگوش، کبک، بز کوهی، شغال، گراز و حتی خرس و گرگ هم ببینید. پرندگانی مانند دم جنبانک، عقاب و شاهین نیز در آسمان برای خودشان می‌کنند. اینکه کنار دریاچه‌ای دراز کشیده باشید و عقابی از بالای سرتان پرواز کند تجربه‌ای است که کمتر جایی نصیب‌تان می‌شود.

درون خود دریاچه سد طالقان نیز زندگی در جریان است. در این دریاچه ماهیانی مانند قزل‌آلای رنگین‌کمان، زرد پر و کپر زندگی می‌کنند. در اکثر مواقع سال ماهیگیری در این دریاچه ممنوع است زیرا به زیست این جانوران آسیب می‌زند. اما در برخی روزها ماهیگیری آزاد می‌شود و می‌توانید چندتایی هم ماهی تازه صید کنید. 

اگر اهل کمپ کردن هم هستید، دشت‌های اطراف دریاچه موقعیت خوبی برای کمپ کردن و چادر زدن دارند. فقط مراقب حیوانات وحشی منطقه باشید.

اگر اهل سفر و گشت و گذار هستید و دلتان می‌خواهد به منطقه‌های ییلاقی اطراف تهران مثل طالقان سفر کنید و برای اقامت خودتان ویلا با استخر اجاره کنید، روی لینک کلیک کنید و از بین ویلاهای دست‌چین‌شده پینورست اقامتگاه مورد نظر خودتان را پیدا کنید.


بهترین زمان سفر به سد طالقان

دریاچه سد

برای سفر به اینجا می‌توانید هر فصلی که دوست دارید اقدام کنید. هر فصل این دریاچه زیبایی‌های خودش را دارد. اما اگر می‌خواهید بهترین تجربه را داشته باشید، عکس‌هایی زیبا بگیرید و همه زیبایی این دریاچه را ببینید بهتر است بهار یا پاییز را انتخاب کنید. در هر دوی این فصل‌ها می‌توانید طبیعت زیبای اینجا را در بهترین حالت خود ببینید. اگر پیشنهاد من را بخواهید به شما می‌گویم که طلوع یا غروب آفتاب را در کنار این دریاچه ببینید. در این زمان‌ها بازتاب رنگ سرخ آسمان در دریاچه کاری می‌کند که هیچوقت این دریاچه را فراموش نکنید. همچنین بهترین زمان عکاسی در این دریاچه همین زمان‌ها است. 

بیشتر بخوانید: ۹ اقامتگاه درجه یک در تهران، کردان و لواسان

از سوی دیگر اگر علاقه به عکاسی دارید بدانید که این دریاچه و دشت اطرافش آسمانی تمیز و بدون آلودگی نوری دارد. برای همین می‌توانید شبی پر ستاره را اینجا تجربه کنید. 


قبل از سفر به سد طالقان بهتر است بدانیم

سد طالقان

قبل از رفتن به اینجا دانستن برخی نکات باعث می‌شود هم تجربه سفر بهتری داشته باشیم و هم یک مسافر خوب باشیم. 

چه چیزی نیاز خواهیم داشت؟ 

همانطور که گفتیم در اطراف این دریاچه خبری از مجتمع‌های رفاهی، فروشگاه یا چیزهایی شبیه به این نیست. بنابراین بهتر است قبل از عزیمت وسائل مورد نیاز خود را تهيه کرده باشید. وسائلی مانند حوله، کرم ضد آفتاب و یا حتی لباس اضافه چیزهایی است که ممکن است به آن‌ها نیاز پیدا کنید. 

مسافر خوبی باشیم

اگر می‌خواهیم طبیعت دریاچه طالقان نه تنها برای خودمان که برای نسل‌های بعد هم باقی بماند، رعایت کردن چند نکته ضروری است. نکاتی که شاید کوچک به نظر بیاید اما تاثیر بزرگی می‌گذارد. این کارها باعث می‌شود تا هم سفر ایمنی داشته باشیم و هم طبیعت ما را دوست داشته باشد. 

  • اگر می‌خواهید از گیاهان بومی منطقه چیزی بچینید، تنها به اندازه نیاز خود بردارید. این کار باعث می‌شود تا گیاه بتواند دوباره خود را بازسازی کند و به طور کامل از بین نرود. 
  • از روشن کردن آتش به صورت مستقیم بر روی زمین خودداری کنید. این کار باعث از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه و بایر شدن زمین می‌شود. 
  • در روزها و فصل‌های غیر مجاز اقدام به ماهیگیری نکنید. ماهیان درون سد بینهایت و ابدی نیستند و در صید آن‌ها در فصل‌های غیر مجاز باعث از بین رفتن دائمی آن‌ها می‌شود. 
  • سعی کنید مایحتاج خود را از بازارهای محلی، قبل از رسیدن به دریاچه بخرید. این کار کمک زیادی به اقتصاد بازارهای محلی می‌کند. بهتر است بدانید که این دریاچه شاید برای مسافران مقصدی دلنشین باشد اما برای اهالی بومی منطقه دردسرهایی داشته است. پس با خرید از بازارهای بومی، این دردسرها را جبران کنیم. 
  • شنا کردن و قایق سواری درون دریاچه ممنوع است. این دریاچه عمق و شیب زیادی دارد و باور کنید با یک استخر معمولی خیلی متفاوت است. بهتر است مهارت شنا کردن خود را برای جای دیگری نگه دارید و به خاطر امنیت و آرامش خودتان شنا کردن در اینجا را فراموش کنید. 
  • رها نکردن زباله و آسیب نزدن به محیط طبیعی و حیوانات را هم که دیگر همه ما می‌دانیم.

بیشتر بخوانید: چطور بی زباله سفر کنیم؟ یک راهنمای خودمانی برای سبز سفر کردن


دیدنی‌های اطراف دریاچه سد طالقان

دیدنی‌های اطراف

زیبایی‌های سفر به این دریاچه از همان مسیر ابتدایی آغاز می‌شود. در همان جاده‌ای که به سمت دریاچه می‌روید سرسبزی و زیبایی را می‌بینید تا به مقصد برسید.

به عنوان مثال باغ‌های زیاران و گردنه ابراهیم آباد در مسیر شماست که حتما پیشنهاد می‌کنم در این گردنه مدتی را توقف کنید. در این گردنه تمام منطقه طالقان زیر پاهای شماست. دیدن این منطقه از بالا چشم شما را سیراب می‌کند و البته موقعیتی عالی برای عکاسی فراهم می‌کند. 

بیایید چندتایی از دیدنی‌های اطراف اینجا را بشناسیم تا لذت بیشتری را در سفرمان تجربه کنیم. لیست پایین را می‌توان بیشتر از این حرف‌ها ادامه داد، تمام روستاهای این اطراف دیدنی و زیبا هستند. اما بیایید به همین چند تا بسنده کنیم. 

آبشار کرکبود

در 25 کیلومتری دریاچه سد طالقان، روستایی به نام کرکبود قرار دارد که حدود سی دقیقه با ماشین راه است. بعد از رسیدن به روستا باید سی دقیقه پیاده روی کنید تا به آبشار کرکبود برسید. آشاری 40 متری با طبیعتی بکر و صدای گوش‌نواز که مطمئن باشید ارزش دیدن دارد. 

روستای گیلرد

یکی از روستاهای دیدنی منطقه طالقان که خانه آیت الله طالقانی نیز همینجا قرار دارد. خانه‌ای با معماری سنتی قاجاری که دیدنش واقعا جالب است. حضور این خانه در کنار زیبایی‌های خود روستا ارزش دیدن آن را چند برابر می‌کند. 

غار پنجعلی

اگر دوست دارید تاریخ را ببینید می‌توانید به روستای میناوند و شمال روستا بروید تا غاری 6 متری و سه هزار ساله را ببینید روزگاری به عنوان پناهگاه استفاده می‌شده است.  این غار تاریخی با آن ورودی بزرگش جزء آثار ملی ایران است.


تا به حال برای طبیعت‌گردی به منطقه طالقان سفر کرده‌اید؟ برای دیدن ستاره‌های آسمان شب چطور؟ توانستید در سفر خودتان به سد و دریاچه طالقان هم سر بزنید؟ نظرتان در مورد این منطقه و دریاچه سد چه بود؟ آیا سفر به این منطقه را به مسافرهای دیگر هم توصیه می‌کنید؟

اگر تا به حال به این منطقه سفر کرده‌اید تجربه خودتان را برای ما در بخش نظرات این مطلب به اشتراک بگذارید.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی