چگونه کفش مناسب سفر را انتخاب کنیم ؟

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چگونه کفش مناسب سفر را انتخاب کنیم ؟

به هر کجا که می‌رویم و تا جایی که پاهایمان توان رفتن خواهند داشت همراه همیشگی ما کفش‌ها هستند. بدون نیاز به هیچ شکلی از شاعرانگی اما کفش تقریبا مهم‌ترین چیزی است که ما می‌پوشیم. همین موضوع اهمیت انتخاب کفش مناسب برای طبیعت‌گردی و طی کردن مسافت‌های طولانی را بالا‌تر می‌برد. پیش از این در پینورست درباره کوله‌های مخصوص برای سفر صحبت کرده بودیم. در مطلب امروز سعی خواهیم داشت موضوع انتخاب کفش مناسب سفر، از قلق‌های مهم هر سفر را بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: خرید کوله پشتی ؛ از سفر بک‌پکری لذت ببرید


اهمیت کفش در مسیر‌های طولانی

به‌جرأت می‌توان گفت در سفر‌هایی با مسافت طولانی و پیاده‌روی‌های بلند مهم‌ترین نیاز ما کفش‌هایمان هستند. آرتور رمبو شاعر فرانسوی که به قدم زدن‌های طولانی علاقه داشت در نامه‌ای می‌نویسد: «هشت روز بود که کفش هایم را بر سنگ‌های جاده‌ها می مالیدم» و در ادامه از فرسودگی کفش‌هایش در طی قدم زدن در جاده‌ها می‌گوید. اگر ما هم قصد پیاده‌روی طولانی داریم باید برای انتخاب کفش مناسب زمان کافی صرف کنیم.

اولین مورد که در زمان خرید کفش مناسب سفر و برای راه‌رفتن طولانی و مخصوص کمپینگ باید در نظر داشت راحتی و تناسب آن با پا‌های خودمان است. امکان دارد پوشیدن کفش‌های خیلی گران قیمت به شما از نظر ذهنی اطمینان بیشتری بدهد که کفش مناسبی دارید اما این مسأله همیشه مصداق پیدا نمی‌کند. در مسافرت وقتی کفش مناسب پوشیده باشید به‌راحتی مسیرهای طولانی را می‌توانید طی کنید اما کفش‌هایی که راحت نیستند حتی زمانی که نهایت تلاش خود را برای ادامه دادن انجام دهید باز آسیب‌های جدی به پای شما وارد می‌کند.

کفش مناسب پیاده روی در سفر

پس پیش از توجه و الویت قرار دان برند‌های مشهور توجه کنید که پا‌هایتان با چه کفشی راحت‌تر هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای جنگل نوردی و طبیعت گردی


نکته‌های ساده هنگام خرید کفش برای کمپینگ

چند نکته ساده و کاربردی را در هنگام خرید کفش مناسب سفر در ذهن داشته باشید. شب را برای خرید کفش انتخاب کنید. در طول روز پای انسان فعالیت بیشتری دارد و متورم می‌شود به همین جهت سایز کفش را با تناسب بهتری انتخاب خواهید کرد.

بین کفش‌های ورزشی مثل دویدن و کشف پیاده‌روی عادی هم یک تفاوت مهم و اساسی وجود دارد. اصولا کفش‌های مخصوص دویدن نرم و معطف هستند اما کفش‌های پیاده‌روی غالبا محکم‌تر هستند و خم نمی‌شوند.

کفش مناسب سفر

نکته مهم بعدی فاصله میان شست پای شما با قسمت جلو در داخل کفش است. بین شست پا و این نقطه باید حدود ۲ سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد تا هنگام پیاده‌روی پنجه پای شما دچار درد و گرفتگی نشود.

اگر هم ظاهر و تمیزی برای شما اهمیت دارد می‌توانید کفش‌های طیف رنگ طوسی و خاکی را برای طبیعت‌گردی انتخاب کنید تا کثیف شدن آنها کمتر به‌نظر برسد.


اهمیت مقصد در انتخاب کفش مناسب

مسأله دیگری که برای خرید کفش مناسب برای طبیعت‌گردی باید مد‌‌نظر قرار دهید آب‌و‌هوا، زیست طبیعی و مقصد است.

برای مثال اگر محل مورد نظر شما از مسیر همواری برخوردار است کفش‌های هایکینگ گزینه خوبی برای شما محسوب می‌شوند. کفی طراحی شده در این دسته از کفش‌ها آج عمیق و زیره‌های محکمی دارند و سبک و راحتند.

کفش مناسب برای کوهنوردی

باید توجه داشت این گروه از کفش‌ها علی‌رغم راحتی بسیار در پا، برای طبیعت سطوح ناهموار و مناطق مرطوب مناسب نیستند.

بیشتر بخوانید: چگونه یک سفر امن داشته باشیم؟


ویژگی کفش‌های مناسب برای جنگل‌نوردی

از نکته‌ها اساسی دیگر هنگام خرید کفش برای پیاده‌روی در طبیعت وزن و سایز آنها است.

هنگام خرید حتما کفشی دقیقا اندازه پای خود را انتخاب کنید و به صحبت‌هایی مثل جا باز کردن کفش در آینده توجه نکنید.

در ادامه سعی کنید کفش نسبتا سبک‌تری انتخاب کنید که راه رفتن و قدم زدن با آن راحت باشد. برای مثال در جنگل‌نوردی باید از کفش‌های پیاده‌روی سبک و کمی مقاوم استفاده کرد. این کفش‌ها اصولا ساق کوتاهی دارند و برای راه رفتن در طول چندین ساعت با فشار کمتر به کمر و پا طراحی می‌شوند.

دسته‌ی دیگری از کفش‌های پیاده‌روی ویژه‌ی مسیرهای طولانی‌تر و جنگل‌نوردی یک روزه و سبک هستند. این دسته از کفش‌ها ساق کمی بلندتری دارند تا از فشار بر روی مچ پا جلو‌گیری کنند. این نوع از کفش انعطاف بیشتری دارد و برای زمانی که برنامه‌ی پیاده‌روی شما مدت زمان بیشتری خواهد برد طراحی شده‌ است.


کفش صندل ورزشی

در نگاه اول کفش صندل ممکن است در طبیعت بی‌مصرف به‌نظر بیاید اما زمانی که در مسیر گشت‌وگذار خود با آب برخورد دارید بسیار کارآمد هستند. برای مثال هنگام گذر از رود‌خانه یا ورزش رفتینگ صندل‌های ورزشی بهترین گزینه به‌حساب می‌آیند.

در کفش‌های صندل به‌علت باز بودن کناره‌ّهای آن آب کاملا تخلیه شده و آبی در آنها باقی نمی‌ماند. صندل ورزشی به‌علت داشتن زیره محکم در مسیرهای نا‌هموار هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صندل ورزشی برای سفر

در زمان خرید توجه کنید که صندل شما بند‌های قوی داشته باشد که به‌خوبی به زیره‌ی کفش چسبیده‌اند. ویژگی آخری که در خرید صندل اهمیت دارد میزان چسبندگی کافی آن و به‌راحتی جدا نشدنش از کف پا است.

بیشتر بخوانید: لباس در سفر ؛ چه لباسی ببرم؟ چه لباسی بخرم؟


کفش مخصوص کوه‌پیمایی

در صورتی که قصد رفتن به کوه را دارید دو گزینه برای انخاب کفش مناسب سفر پیش روی شما قرار دارد.

اگر مسیر کوهنوردی شما شیب شدید، مسیر برفی و ارتفاع زیادی ندارد کفش‌هایی که در بازار به کفش کوه معروف هستند گزینه خوبی برای شما هستند. این دسته زیره‌ی‌ قوی‌تری در نسبت با کفش‌های معمول طبیعت‌گردی دارند و در سنگلاخ‌های تند از آسیب به کف پا جلوگیری می‌کنند.

کفش‌های کوه دارای ساق هستند و در قسمت انتهایی خود جای مخصوصی برای قفل کردن بند کفش‌ها دارند. این ویژگی سبب می‌شود پا در مسیری با شیب نسبتا تند در کفش حرکت نکند.

بوت کوهنوردی

اگر چندین بار در طول کمپینگ و طبیعت‌گردی مسیر‌های شیب‌دار را طی کرده‌اید احتمالا متوجه این نکته که پا و کمر در سر‌پایینی فشار بیشتری تحمل می‌کنند شده‌ باشید. کفش‌های ویژه‌ی کوه‌پیمایی به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که شما در این ناحیه‌ها آسیب نبینید.


کفش مخصوص کوهنوردی

برای کوهنوردی در مسیرهای دشوار‌تر یا همان حرفه‌ای کفش انتخابی شما باید زیره بسیار محکم و انعطاف‌پذیری کمتری در نسبت به کفش‌های کوه‌پیمایی ساده داشته باشد.

در این گروه از کفش‌ها قسمت‌های زیرین با یک لایه‌ی ضد آب که اطراف کفش را پوشانده مراقبت می‌شوند. قسمت رویی کفش‌ها هم باید چرمی یا از پارچه‌هایی که آب در آنها نفوذ نمی‌کند ساخته شده باشد.

این کفش‌ها برای مسیرهایی با شیب تند و سنگین و برف هم مناسب هستند. به‌علت سنگینی این کفش‌ها بهتر است فقط هنگام آغاز مسیر اصلی آنها را به پا کنید تا از زود خسته شدن خودتان جلوگیری کنید. در یاد داشته باشید اگر مسیر شما نا‌هموار یا کوله سنگین حمل می‌کنید این کفش‌ها بهترین گزینه‌ی موجود هستند.


چند نکته‌ی کمکی برای خرید کفش مناسب طبیعت‌گردی

در هنگام خرید با رعایت نکات بالا احتمالا کفش مناسب خود را پیدا خواهید کرد. برای اطمینان بیشتر اما ترجیحا کفش جدید خود را برای اولین بار در طول یک برنامه سنگین استفاده نکنید و اصطلاحا صبر کنید کفش امتحان خود را در جاهای ساده‌تر پس بدهد.

در بعضی از مغازه‌های فروش کفش کمپینگ مسیر‌هایی شبیه به طبیعت درست شده‌اند که می‌توانید کفش خود را بر روی آنها امتحان کنید. اگر فروشگاه چنین ویژگی نداشت کمی با کفش در محیط قدم بزنید. در خاطر داشته باشید هنگام خرید، جوراب مناسب به پا کنید.

کفش مناسب سفر

برای مثال می‌دانید که هنگام کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی باید جوراب ضخیم به پا کرد پس این نکته را هنگام خرید در نظر بگیرید. خرید کفش مناسب قلق‌های فراوانی دارد که برخی از آنها در نهایت فقط با تجربه به‌دست می‌آیند. اگر هنگام خرید فردی اهل طبیعت‌گردی و کمپینگ همراه شما باشد احتمالا انتخاب بهتری خواهید داشت.


شما چه تجربه‌ای در خرید کفش سفر دارید؟ ممکن است در سفر تجربیات دردناکی درمورد کفش نامناسب داشته باشد یا شاید هم با انتخاب درست کفش یک سفر دلپذیر را تجربه کرده باشید در این زمینه به ما کمک کنید و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.
راستی اگر اهل سفر هستید و با مسئله‌ای به نام اجاره اقامتگاه روبه‌رو شده‌اید پیشنهاد ما به شما این است که به سایت پینورست سر بزنید و در آن انواع اقامتگاه از ویلا استخردار تا بوم گردی را پیدا کنید و آن‌ها را به راحتی رزرو کنید.

آرش
آرش روحی
برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی