بهترین نقاط ایران برای رصد ستاره‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بهترین نقاط ایران برای رصد ستاره‌ها

در شهرهای بزرگ نمی‌شود به راحتی آسمان شب را تماشا کرد. رصد ستاره‌ها در جاهایی که آلودگی هوا و نورهای شهری کمتری دارند راحت‌تر انجام می‌شود. خیلی‌ها برای تماشای آسمان شب به منطقه‌های کویری سفر می‌کنند. بعضی‌ها هم رفتن به بالای کوه و جاهای مرتفع را ترجیح می‌دهند. اما موقع انتخاب مقصد باید آب‌و‌هوای آنجا را هم در نظر داشته باشید و بعضی ویژگی‌های منطقه را بررسی کنید.

در این مطلب پینورست بهترین جاهایی که می‌توانید برای رصد ستاره‌ها انتخاب کنید را به شما معرفی می‌کنیم.


برای رصد ستاره‌ها به کجا برویم؟

دره ستارگان

دره ستارگان قشم را در شمال قشم پیدا می‌کنید. می‌توانید قبل از رفتن به آنجا در روستای برکه خلف که در همان نزدیکی است اقامت کنید. این دره صخره‌های بزرگی دارد که شما را به یاد گرند کانیون آمریکا می‌اندازد. سطح کف دره حدود ۱۵ متر پایین‌تر از سطح عادی جزیره است. 

دره ستارگان

این دره جای مناسبی برای رصد ستاره‌ها در جنوب است. اطراف دره هیچ نور مصنوعی‌ای وجود ندارد و هوا هم تمیز است. در شب‌هایی که آسمان صاف باشد می‌توانید به خوبی ستاره‌ها را رصد کنید و لذت ببرید. خیلی از گردشگرها برای عکاسی به دره ستارگان قشم می‌روند. این دره به نوعی کویر است در وسط دریا. 

شما‌ می‌توانید یک سفر کوتاه یک شبه به دره ستارگان داشته باشید یا کمپ بزنید و چند روز در آنجا بمانید. در جاهای خاصی از دره می‌توانید سرویس بهداشتی و غرفه‌هایی برای خرید خوراکی و سوغاتی پیدا کنید. با این حال توصیه می‌کنیم قبل از حرکت تمام وسایل لازم برای کمپینگ را تهیه کنید تا در آنجا دچار مشکل نشوید. 

بیشتر بخوانید: جاده های زیبای ایران ؛ ۱۱ جاده رویاییِ مه‌آلود و پر پیچ و خم

خوبی دره ستارگان این است که زمستان‌ها هم می‌توانید به آنجا سفر کنید. در واقع بهترین زمان سفر به دره ستارگان از اوایل پاییز است که هوا خنک می‌شود تا اواسط بهار که گرمای هوا اجازه ماندن به شما نمی‌دهد.


توچال

مجموعه توچال مرتفع‌ترین جای تفریحی تهران است. توچال ۸ ایستگاه دارد که از همان ابتدای مسیر می‌توانید سوار تله‌کابین شوید و بروید بالا. همچنین این منطقه بهترین آب‌و‌هوای شهر را دارد و از آلودگی‌ها دور است. بنابراین یکی از جاهای مناسب برای رصد ستاره‌ها در تهران ایستگاه هفت توچال است.

برای رسیدن به توچال باید به انتهای خیابان ولنجک بروید و وارد بام تهران شوید. اگر در آنجا هتل رزرو کرده باشید می‌توانید از پارکینگ توچال هم استفاده کنید. همچنین با اتوبوس‌های مجموعه هم می‌توانید به بام بروید.

توچال

در توچال اجازه کمپ کردن ندارید. اما می‌توانید در هتل اتاق بگیرید و از منظره آسمان شب لذت ببرید. بازدید از توچال برای افرادی که در تهران دلشان رصد ستاره‌ها را می‌خواهد اما نمی‌توانند به شهر دیگری سفر کنند مناسب است. 

توچال علاوه بر پیست اسکی امکانات دیگری مثل فودکورت، شهربازی و غرفه‌های خرید خوراکی هم دارد.

اگر می‌خواهید برای رصد ستاره‌‌‌ها به توچال بروید توصیه می‌کنیم که در تابستان به آنجا بروید. این منطقه کوهسانی است و در بیشتر فصل‌ها آسمان ابری و مه‌آلودی دارد.

بیشتر بخوانید: کویر سه قلعه ؛ دروازه ورود به کهکشان راه شیری


الموت

قلعه الموت یکی از امن‌ترین دژهای ایران است که در زمان حکومت علویان ساخته شد. این دژ را بالای کوه ساختند تا علاوه بر ساخت مقاومی که داشت، دسترسی به آنجا هم سخت باشد. حالا همین ویژگی الموت باعث شده تا یکی از جاهای مناسب برای رصد ستاره‌ها باشد. 

اگر از تهران به سمت قلعه الموت بروید حدود چهار ساعت در راه هستید. این قلعه در نزدیکی روستای گازرخان قزوین قرار دارد. از ابتدای عوارضی قزوین تابلوهای راهنما قرار دارند. آن‌ها را دنبال کنید تا به منطقه الموت قزوین برسید. 

قلعه الموت قزوین

دژ الموت در بالای صخره بلندی قرار دارد. در تمام مسیر پله ساخته‌اند تا بالا رفتن راحت‌تر شود. در آنجا امکانات ساده‌ای مثل دکه برای خرید خوراکی، غرفه‌های فروش سوغاتی و سرویس بهداشتی پیدا می‌کنید. توصیه می‌کنیم حتما از منظره‌های اطراف قلعه عکاسی کنید. 

اگر می‌خواهید برای رصد ستاره‌ها به الموت بروید بهتر است در منطقه‌های اطراف کمپ بزنید. آسمان شب این منطقه به‌خاطر ارتفاع و کم بودن جمعیت بسیار تمیز و پرستاره است. اگر در فصل مناسب به الموت بروید می‌توانید کهکشان راه شیری را هم تماشا کنید.

بهترین زمان برای سفر به قلعه الموت از اواخر بهار تا اوایل پاییز است. به ویژه در میانه تابستان بهترین زمان برای تماشای آسمان الموت است.


کلوت شهداد

جاهایی که شبیه کلوت شهداد باشند در دنیا کم هستند. این منطقه به خاطر نوعی پدیده طبیعی شکل عجیبی به خودش گرفته. در آنجا تا فاصله زیادی هیچ ساختمان و نوری در زمین وجود ندارد که بخواهد جلوی تماشای آسمان را بگیرد. به همین دلیل یکی از جاهای مناسب برای رصد ستاره‌ها کلوت شهداد کرمان است.

در آنجا علاوه بر تماشای آسمان شب تفریح‌های دیگری هم دارید. با هزینه مناسبی می‌توانید آفرود سوار شوید و یک سافاری هیجان‌انگیز را تجربه کنید. همچنین می‌توانید شتر‌سواری کنید یا موتور چهارچرخ اجاره کنید. خیلی از گردشگرهایی که به کلوت شهداد می‌روند به خاطر عکاسی از منظره‌های اطراف و آسمان است. بنابراین بد نیست دوربین عکاسی هم با خودتان همراه داشته باشید.

 

کلوت شهداد کرمان

در کلوت شهداد جای مخصوصی برای کمپ زدن آماده کرده‌اند که امکانات رفاهی دارد. آنجا از بادهای شدید در امان است و پارکینگ، آلاچیق و برق دارد. با این حال بهتر است قبل از حرکت با کمپ تماس بگیرید و از باز بودنشان مطمئن شوید. بهترین زمان برای سفر به کلوت شهداد پاییز است. زمستان‌های این منطقه بسیار سرد است. از فصل بهار هم هوا رو به گرما می‌رود.

برای رسیدن به کلوت شهداد باید به کرمان بروید و وارد جاده بم شوید. به سیرج که رسیدید تابلوهای شهداد را می‌بینید. از آنجا به راحتی می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید و به کمپ برسید. 

نکته: توجه داشته باشید که اگر بخواهید وارد منطقه نارنجی و قرمز شوید حتماً باید با راهنما باشید و مجوز بگیرید.


کاروانسرای شاه‌عباسی ده نمک

این کاروانسرا در ده نمک گرمسار قرار دارد و به همین اسم معروف است. کاروانسرای شاه عباسی هنوز هم به پذیرایی از مسافران مشغول است و می‌توانید در آنجا اقامت کنید. این کاروانسرا در ۷۵ کیلومتری جاده سمنان-مشهد قرار دارد. تابلوهای روستای ده نمک را از همان میانه راه خواهید دید.

 کاروانسرای شاه‌عباسی ده نمک گرمسار سمنان

سفر به ده نمک را به افرادی توصیه می‌کنیم که حوصله کمپ زدن ندارند. در آنجا می‌توانید به راحتی در کاروانسرا اقامت کنید و از تماشای ستاره‌ها لذت ببرید. این منطقه جای مناسبی برای رصد ستاره‌ها و بارش‌های شهابی است.

کاروانسرای شاه‌عباسی ده نمک امنیت خوبی دارد و امکانات رفاهی مثل رستوران و حمام هم دارد. حتی اگر خودتان هم به‌طور حرفه‌ای رصد انجام نمی‌دهید، در این کاروانسرا دو تلسکوپ برای تماشای آسمان در اختیار مسافران گذاشته‌اند.

بیشتر بخوانید: ۹ پیشنهاد برای عکاسی از ایران – بهترین سوژه‌ها کجا هستند و کی باید رفت

بهتر است اتاق مورد نظرتان را مدتی قبل از سفر رزرو کنید. چون فقط یکی از اتاق‌های آنجا داخل خودش سرویس بهداشتی دارد و بقیه باید از سرویس بهداشتی عمومی استفاده کنند. بهترین زمان برای سفر به ده نمک پاییز و اوایل بهار است. در ماه‌های گرم سال این منطقه روزهای بسیار گرم و شب‌های سردی دارد. زمستان‌های ده نمک هم سرمای سختی دارد.


اکو کمپ متین آباد

این کمپ بین کاشان و اصفهان قرار دارد. وقتی حدود ۶۰ کیلومتر از جاده کاشان به سمت اصفهان رفتید، باید به سمت بادرود بروید و از آنجا هم تابلوهای متین آباد را دنبال کنید. در این کمپ سعی شده تا جای ممکن از انرژی‌های غیر طبیعی استفاده نشود تا طبیعت آسیب نبیند.

در این کمپ برنامه‌های متنوع رصد ستاره‌ها و کویر‌گردی برگزار می‌شود. این کمپ سرگرمی‌های دیگری هم دارد. می‌توانید از مزرعه‌های نگهداری و پرورش شتر و اسب که در آنجا هستند بازدید کنید. همچنین همیشه می‌توانید با مبلغ مناسبی موتور یا دوچرخه اجاره کنید و حسابی در اطراف کمپ بگردید. 

اکو کمپ متین آباد اصفهان

به چند شکل می‌شود در اکو کمپ متین آباد اقامت کرد. در آنجا بخشی است برای افرادی که دلشان می‌خواهد در چادر بمانند. آنجا چادرهایی دائمی برپاست و لازم نیست بار اضافه‌ای هم با خودتان ببرید. همچنین در اتاق‌های کاروانسرای کمپ هم می‌توانید بمانید و اقامت راحت‌تری داشته باشید. این کمپ چندتا کلبه گلی که به کومه معروف هستند هم دارد. ماندن در آن‌ها هم می‌تواند تجربه به یادماندنی‌ای باشد.

اکو کمپ متین آباد هر امکاناتی که لازم خواهید داشت را دارد. آب لوله کشی، سرویس بهداشتی، حمام، برق، چایخانه و رستوران. این کمپ برای گذراندن چند شب راحت زیر آسمان و رصد ستاره‌ها بسیار مناسب است.


باداب سورت

باداب سورت یکی از جاهای دیدنی مازندران است که برای برنامه‌های رصد ستاره‌ها پیشنهاد می‌شود. این باداب مجموعه‌ای از چندین چشمه است که به صورت پلکانی قرار گرفته‌اند. در اطراف باداب سورت جنگل است. به خاطر ارتفاع بالایی که این باداب دارد، آسمان شب بسیار تمیزتر و بهتر دیده می‌شود.

باداب سورت ساری مازندران

برای رسیدن به باداب سورت باید به شهر ساری و بخش چهاردانگه بروید. در آنجا تابلوها را دنبال کنید تا به روستای سورت برسید. این منطقه برای عکاسی مناسب است و برای بازدید هم لازم نیست هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید. آب این چشمه‌ها املاح معدنی دارند و برای بسیاری از بیماری‌های استخوانی مناسب‌اند. رنگ این چشمه‌ها هم یکی نیست و بعضی از آن‌ها صورتی و آبی هستند.

در کنار باداب سورت اجازه کمپ زدن وجود ندارد. همچنین این منطقه امکانات خوبی هم ندارد. بهترین کار این است که در روستای اروست که در همان نزدیکی است اقامت کنید. می‌توانید از آنجا به راحتی رصد ستاره‌ها را انجام دهید. 

بهترین زمان برای سفر به باداب سورت بهار و تابستان است. اگر دوست دارید در چشمه‌های باداب سورت شنا کنید هم بهتر است فصل تابستان را برای سفر انتخاب کنید. در زمستان به خاطر بارندگی ممکن است در مسیر دچار مشکل شوید. 


قصر بهرام

کاروانسراهایی که در منطقه‌های کویری قرار دارند همیشه جای خوبی برای رصد ستاره‌ها بوده‌اند. کاروانسرای بهرام یکی از آن‌هاست که در نزدیکی گرمسار قرار دارد. در آنجا با دنبال کردن تابلوهای پارک ملی کویر می‌توانید قصر بهرام را پیدا کنید.

این کاروانسرا در گذشته محل شکار هم بوده است. فضای اینجا بزرگ است و حوض کوچکی هم در محوطه آن قرار دارد. در حال حاضر می‌توانید در خود کاروانسرا هم اقامت کنید. این کاروانسرا امکانات ساده‌ای مثل سرویس بهداشتی عمومی دارد. بنابراین قبل از سفر باید هرچه لازم دارید را هم تهیه کنید.

قصر بهرام گرمسار سمنان

اطراف کاروانسرا آرام و بدون هیچ آلودگی‌ای است. بنابراین برای رصد ستاره‌ها و بارش‌های شهابی می‌توانید اقامت در قصر بهرام را انتخاب کنید. بازدید از کاروانسرای بهرام رایگان است. اما اگر بخواهید شب در آنجا بمانید باید مجوز بگیرید و هزینه اقامت را پرداخت کنید. 

بهترین زمان برای بازدید از قصر بهرام و تماشای آسمان آنجا پاییز و اوایل بهار است. زمستان‌های این منطقه بسیار سرد است و تابستان‌های گرمی دارد.


جنگل ابر

موقعیت این جنگل طوری است که می‌توانید ابرها را زیر پای خودتان ببینید. برای رسیدن به جنگل ابر باید به سمنان بروید و در شمال شهر شاهرود روستای ابر را پیدا کنید. شما می‌توانید در روستا اقامت کنید یا داخل جنگل کمپ بزنید. توجه داشته باشید که جنگل ابر مسیرهای سختی دارد و بهتر است حتماً با راهنما به آنجا بروید. فراموش نکنید که این منطقه بکر و جنگلی است و امکاناتی ندارد. 

جنگل

در جنگل ابر سرگرمی‌های مختلفی خواهید داشت. این منطقه برای عکاسی خوب است. علاوه بر عکاسی از آسمان شب و طبیعت، جنگل ابر برای علاقه‌مندان به پرنده‌نگری هم مقصد جذابی خواهد بود. همچنین استراحت و چادر زدن در نزدیکی آبشار و چشمه‌های جنگل ابر هم تجربه لذت‌بخشی است. 

برای رصد ستاره‌ها باید به بالای تپه‌های جنگل ابر بروید. بهترین زمان برای سفر به اینجا بهار و تابستان است. در این فصل‌ها هوا معتدل است و بارش‌ هم زیاد نیست. پاییز هم برای عکاسی فصل زیبایی است اما به خاطر بارندگی ممکن است مسیر بالا رفتن از تپه‌ها سخت شود.


دشت لار

شاید این دشت را به اسم دشت شقایق‌های وحشی هم بشناسید. این منطقه منظره خوبی به قله دماوند دارد. علاوه‌ بر آن چند آبشار و چشمه هم در کنار دریاچه لار قرار دارند. می‌توانید به راحتی در آنجا کمپ کنید و از طبعیت بکر منطقه لذت ببرید. آسمان دشت لار به خاطر دور بودن از نورهای مصنوعی برای رصد ستاره‌ها جای مناسبی است.

دشت لار

برای رسیدن به دشت لار باید از جاده آبعلی به شهر پلور بروید و بعد مسیر پارک ملی لار را ادامه دهید. این مسیر آسفالت است و در تمام راه تابلوهای راهنما قرار دارند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ تا از شگفت انگیزترین دیدنی های طبیعی ایران

اگر دوست دارید چند روزی را در آرامش کامل بگذرانید به دشت لار بروید. حتی در روزهای تعطیل سال هم می‌توانید گوشه آرامی را برای خودتان پیدا کنید و چادر بزنید. این منطقه امکانات خاصی ندارد و باید قبل از سفر وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید. البته می‌توانید از چادر عشایر هم دیدن کنید و محصولات سنتی‌شان را بخرید. حتی برای اقامت هم می‌توانید در اقامتگاه عشایر بمانید.


این بود لیست پینورست از شهرها و نقاطی که می‌توانید در آنجا از تماشای آسمان شب و ستاره‌ها لذت ببرید. آیا شما تجربه رصد ستاره و بارش شهابی را دارید؟ شما تا به حال به کدام یک از این نقاط رفه‌اید؟ در ایران به این بزرگی شما کجاها را می‌شناسید که برای رصد ستاره‌ها مناسب باشد؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر بعد از خواندن این مطلب تصمیم دارید که برای رصد ستاره‌ها راهی این مکان‌ها و شهرهای شوید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. لمکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا اجاره روزانه ویلا استخردار در این سایت وجود دارد.

بقیه‌ نوشته‌ها

همیشه می‌خواستم دنیا رو طوری که می‌بینم به بقیه نشون بدم. اینطوری شد که نویسنده شدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها