راهنمای خرید چادر مسافرتی ؛ از ماندن در طبیعت لذت ببرید

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
راهنمای خرید چادر مسافرتی ؛ از ماندن در طبیعت لذت ببرید

زندگی امروزی ما بیش از حد ماشینی شده. مدام سرمان در گوشی‌هایمان است و یادمان رفته اجدادمان زمانی در دل طبیعت و جنگل‌ها زندگی می‌کرده‌اند. اما هنوز هم کسانی هستند که هویت خود را فراموش نکرده‌اند. افرادی که مدام به سفر می‌روند، در دل کوه‌ها و جنگل‌ها چادر برپا می‌کنند تا از زندگی شهری و دغدغه‌های آن فاصله بگیرند.

اگر شما هم جز طبیعت دوستان و عاشقان سفر هستید، حتما می‌دانید انتخاب چادر مسافرتی مناسب چه اهمیتی دارد.

چادر مسافرتی انواع مختلفی دارد. هر کدام از آنها برای هدف خاصی ساخته شده‌اند. اول باید از خود بپرسید کجا می‌خواهید بروید، چند نفر هستید، اصلا چند روز قرار است در چادر زندگی کنید.

جواب این سوال‌ها را که پیدا کردید، می‌توانید چادر مسافرتی مناسب خود را بخرید.

 


اگر می‌خواهید در کویر چادر بزنید

چادر صحرایی

اگر دوست دارید به کویر بروید و ستاره‌ها را تماشا کنید، باید چادر مسافرتی رنگ تیره انتخاب کنید. رنگ های روشن، نور خورشید را عبور داده و چادر را گرم می‌کنند. کویر خودش به اندازه کافی گرم هست، پس به این نکته دقت داشته باشید.

برای کویر باید چادری بخرید که در برابر باد مقاوم باشد. پس چادرهای فنری مناسب شما نیستند، چون مقاومتشان در برابر عوامل جوی خوب نیست.

چادر مسافرتی بست وی (Best Way) بهترین گزینه برای کویرگردی است. این چادرها از نوع عصایی هستند و در برابر بادهای شدید و طوفان مقاومند. بست وی سبک است و یک چادر مسافرتی مناسب برای کویر محسوب می‌شود.

خوب است کمی با چادرهای عصایی آشنا شوید. پایه این چادرها شکلی شبیه به عصای مخصوص نابینایان دارد. برای همین به آن چادر عصایی می گویند. برپایی این چادرها آسان است. تنها باید میله های توخالی را به هم وصل کنید.

 


اگر هوس ماندن در جنگل به سرتان زده

جنگلی

در جنگل که می‌خواهید بمانید، باید حواستان به حشرات موذی، حیوانات و آب و هوای بارانی باشد. چادر مسافرتی که انتخاب می‌کنید، باید خیالتان را از این نظرها راحت کند.

چادری مناسب ماندن در جنگل است که کف ضدآب داشته باشد. ورودی‌ها نیز باید طوری باشند که حشرات وارد چادر نشوند. معمولا وقتی در جنگل می‌مانیم، آتش روشن می‌کنیم. پس بهتر است چادر مسافرتی در برابر آتش نیز مقاوم باشد.

چادر مسافرتی ایزی کمپ و چادرهای فرینو گزینه‌های مناسبی هستند. فرینو نیز چادرهای عصایی تولید می‌کند. پس محصولاتش در باد های شدید نیز خوب عمل می‌کنند.

برای ماندن در جنگل یک گزینه جذاب دیگر هم وجود دارو، رزرو کلبه جنگلی ! برای پیدا کردن این‌جور اقامتگاه‌های خاص حتما به سایت پینورست سر بزنید و با یک دور زدن در آن مناسب‌ترین اقامتگاه مدنظرتان را اجاره کنید.


چادر مسافرتی مناسب برای مناطق کوهستانی

کوهستانی

در کوهستان‌ها که هوا سرد است، گرما همیشه باید حفظ شود. چادر مسافرتی مناسب این شرایط، باید در برابر باد و کولاک نیز مقاوم باشد.

اگر می‌خواهید از بودن در کوهستان و کوه‌نوردی لذت ببرید، باید بتوانید در چادرتان وسایل گرمایشی روشن کنید. به علاوه بعد از گرم شدن چادر نیز نباید گرما از آن بیرون برود. پس جنس پارچه چادر نباید از این نظرها مشکلی داشته باشد. مقاومت چادر در برابر آب، برای اقامت در کوهستان ها هم مسئله مهمی است.

چادر مسافرتی مناسب این شرایط، فرینو مدل اسنو باند (SNOWBAND) است. پوشش خارجی آن پلی‌استر است و عایق حرارتی دارد. پوشش داخلی و کف چادر اسنو باند نیز ضدآب هستند.

این چادر با تعریق مشکلی ندارد، پس می‌توان از وسایل گرمایشی در آن استفاده کرد. چادر اسنو باند سبک است و به راحتی حمل می‌شود.

 


 تک‌نفره به مسافرت می روید یا با دوستان و خانواده؟

خانوادگی

این سوال را قبل از خرید چادر از خود بپرسید. باید بدانید قرار است چند نفر در چادر بخوابند. اگر این موضوع را ندانید، نمی توانید چادر مسافرتی مناسب بخرید.

 

  • اگر می‌خواهید تنها در چادر بمانید

مسافرانِ تنها معمولا دوست دارند همه چیز جمع و جور باشد. چون کسی همراهشان نیست نیز باید بتوانند وسایل خود را حمل کنند. پس چادر مسافرتی فوق سبک بهترین گزینه است.

چادر فوق سبک آلپاین (Alpine)، تنها 1 کیلوگرم است و خیلی راحت حمل می‌شود. رویه نایلونی ضداشعه سیلیکونی آن نیز خیلی خوب از شما محافظت می‌کند. البته ضخامت چادر کمتر از دیگر چادرهاست. پس در فصل سرد چندان مناسب نیست.

اگر قصدتان ماندن در کوه و مناطق سردسیر است، باید چادر ضخیم‌تری انتخاب کنید. البته وزن آنها بیشتر از مدل آلپاین است، اما باز هم می توان یک نفره چادر را حمل کرد.

 

  • اگر قصد دارید به کمپ خانوادگی بروید

سفر با خانواده و دوستان نیز حال و هوای خودش را دارد. چادر مسافرتی مناسب این دورهمی‌ها، باعث می‌شود اوقات بهتری در کنار عزیزانتان داشته باشید.

معمولا در پارک‌های جنگلیِ درون شهری با خانواده بیرون می‌رویم. در چنین شرایطی نیازی به چادرهای مقاوم و ضدآب نیست. چادری مناسب است که همه در آن جا شوند و بتوانند به راحتی در آن جابه‌جا گردند.

چادر مسافرتی بخرید که ارتفاع زیادی داشته باشد. همه افراد باید بتوانند راحت بلند شوند و بیرون بروند.

چادر مسافرتی خانوادگی فیت (FIT) گزینه مناسبی است. این چادر یک درب بزرگ و سه پنجره دارد. ارتفاعش نیز 180 سانتیمتر و کاملا استاندارد است. فریم چادر از نوع عصایی است و به راحتی برپا می‌شود.

برخی چادرها درون خود یک اتاق مجزا دارند. اگر کسی دنبال حریم خصوصی است، می‌تواند به اتاقک چادر برود. چادر مسافرتی سه اتاقه کینگ کمپ، یکی از بهترین‌ها است. این چادر فضای بزرگی برای همه فراهم می‌کند.

 


چند نکته برای خرید چادر مسافرتی مناسب

خرید چادر

اگر 8 نفر هستید، لزوما نباید چادر 8 نفره بخرید. تعداد حتما نباید کاملا دقیق باشد. ممکن است فضا و آزادی بیشتری بخواهید. برخی چادرها نیز در تعداد کاملا دقیق نیستند.

چادرهای مسافرتی عمر چند ساله دارند. بنابراین قبل از خرید آنها همه موارد را خوب بسنجید. قرار نیست چند ماه یک بار چادر مسافرتی جدید خریداری کنید.

هیچگاه کیفیت را فدای قیمت نکنید. چادر مسافرتی ارزان تنها وقتی خوب است که موقعیت کمپ شما چندان حساس نباشد. برای ماندن در جنگل یا کوهستان به خصوص اگر تنها باشید، باید چادر مسافرتی متناسب با شرایط را بخرید، حتی اگر بسیار گران باشد.

چادرهای مسافرتی از نظر ساختار به چند نوع تقسیم می‌شوند. اگر دنبال راحتی هستید، چادرهای مسافرتی اتوماتیک را انتخاب کنید. پایه‌ها و قطعات چادرهای اتوماتیک از قبل نصب شده و تنها در چند ثانیه می توان آنها را برپا کرد. چادرهای فنری بزرگتر هستند و فضای بیشتری اشغال می‌کنند. چادرهای عصایی نیز در برابر باد مقاوم‌تر هستند.


این بود راخنمای وب سایت پینورست برای خرید چادر مسافرتی. شما چه نکته‌ای به این راهنما اضافه می کنید؟ آیا در این زمینه تجربه خاصی دارید؟ برای ما در قسمت نظرات راهنمایی‌های خود را بنویسید ما هم قول می‌دهیم آن‌ها را بخوانیم و به لیستمان اضافه کنیم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی