تماشای دیدنی های باغ شوکت آباد در شهر تاریخی بیرجند

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر

شهرستان بیرجند در استان شرقی ایران، خراسان جنوبی قرار دارد. این شهر از حیث سیاسی و استراتژیکی در گذشته از جایگاه خوبی برخوردار بود. شهر بیرجند از لحاظ تاریخی دارای باغ ها وبناهای باستانی زیبایی می باشد. یکی از این بناهای تاریخی، باغ شوکت آباد است. با ما همراه باشید تا سفری دلنشین به یکی از بناهای تاریخی ایران داشته باشید.

عمارت مرکزی


تاریخچه عمارت و باغ شوکت آباد

قدمت باغ شوکت‌آباد به دوران قاجار می‌رسد. ساخت بنا در دوران حکمرانی امیر اسماعیل خان به اتمام رسید. وی چهار سهم از مجموعه را وقف کرد.

بعد از این که دوران حکومت امیر اسماعیل خانه به پایان می‌رسد، امیرمحمد ابراهیم خان مشهور به شوکت الملک به جای او حاکم می‌شود. او این بنا را در سال ۱۳۲۰ هجری وقف عام می‌کند. این مجموعه در تاریخ 23 مرداد ماه 1378 با شماره ثبت 2363 به ثبت ملی رسید.

باغ شوکت آباد عکس


مجموعه و باغ شوکت آباد بیرجند

باغ شوکت‌آباد بیرجند دارای بخش های متفاوتی است. این قسمت ها هم جنبه تاریخی و هم جنبه کاربردی، ویژه کاربری های امروزی دارد. بخش اندرونی ویژه خانواده حاکم بود. همچنین عمارت نارنجستان در این بخش و پشت عمارت اصلی واقع شده بود. بخش اندرونی در قسمت باغ قرار دارد.

بیشتر بخوانید: موزه مردم شناسی بیرجند؛ سفر به گذشته در عمارت باغ اکبریه

ساخت و معماری این بخش از باغ شوکت‌آباد ، مانند خانه های مسکونی بافت قدیمی بیرجند می باشد. مهم ترین تزئینات این بخش قاب های گچی ایوان و طاق های اطراف حوضخانه می باشد. در قسمت حوضخانه گنبد بزرگ و یک کلاه فرنگی که پنجره هایی در آن تعبیه شده وجود دارد. بخشی از نورهای حوضخانه از طریق همین پنجره های تامیین می شود.

بیرجند

بخش های دیگر باغ شوکت آباد

این مجموعه قسمت های دیگری چون برج های نگهبانی، یخچال، اصطبل و بخش های خدماتی مثل مطبخ، حمام و…دارد.

به طور کل بناهای مجموعه باغ شوکت آباد در کل باغ به صورت انبوه ساخته شده است. گرچه برخی از قسمت های اضافه شده به عمارت اصلی، در گذر زمان و به فراخور نیاز به آن ساخته شد.

طبیعت باغ شوکت آباد

فضای گستره ای از این مجموعه به باغ و طبیعت زیبای آن اختصاص دارد. سرتاسر باغ پوشیده شده از درختان میوه و درختانی چون سرو و کاج و چنار. راهرویی سنگ فرش شده مسیری را برای عبور بازدیدکنندگان فراهم کرده است. در تزئین این باغ از گل های زیبا و رنگارنگ نیز استفاده کرده اند. درخت های میوه باغ شوکت‌آباد عبارتند از : هلو، انار، توت، زردآلو، گردو.

باغ شوکت آباد در بیرجند

آدرس روستای شوکت آباد بیرجند : استان خراسان جنوبی، پنج کیلومتری قسمت شرقی شهرستان بیرجند، جاده بیرجند – زاهدان، روستانی شوکت آباد

روی نقشه ببینید!

فاصله تهران تا باغ شوکت آباد : 1.161 کیلومتر طول مسیر می باشد که حدودا 12 ساعت و 44 دقیقه زمان می برد تا به مقصد برسید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها