سفر به بندر شرفخانه برای خواص درمانی

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
سفر به بندر شرفخانه برای خواص درمانی

یک نوع سفر هم وجود دارد که به آن می‌گویند گردشگری پزشکی. یعنی سفر به نیت بهبود بیماری به یک سری شهر اعجاب‌انگیز. بندر شرفخانه یکی از همین مقصدهاست که می‌شود باری درمان روماتیسم، آرامش اعصاب و… بهش سفر کرد.

در ادامه با این مقصد درمانی در ارومیه زیبا بیشتر آشنا می‌شویم.


بندر شرفخانه کجاست؟

دریاچه ارومیه بندرهای زیادی دارد که بندر شرفخانه بزرگترین آن‌ها است. این بندر ۲۰ کیلومتر از شهرستان شبستر و ۹۰ کیلومتر از مرکز تبریز فاصله‌دارد.

ارتفاع بندر شرفخانه از سطح آب‌های آزاد ۱۳۰۰ متر است و موقعیت این بندر آن را به یک مکان ترانزیتی فوق‌العاده مهم در شمال غرب کشور تبدیل می‌کند.

بندر شرفخانه

بذل و بخشش آسمان و بارندگی در بندرشرفخانه تقریبا ۲۳۰ میلیمتر درسال است و میانگین دمای این منطقه ۸.۱۲ درجه سانتیگراد است. درحال حاضر جمعیت این بندر ۴،۲۴۴ نفر است و با وجود مرگ تدریجی دریاچه ارومیه همچنان انبارهای بزرگ کالا به عنوان قلب تپنده این بندر مشغول فعالیت هستند.

مسیر ترانزیتی این منطقه به مراکز استان در شمال غرب کشور و دیگر همسایگان مثل ترکیه هنوز برقرار است.

بیشتر بخوانید: دریاچه‌ی ارومیه ؛ یادگار زنده عبور قرن‌ها


تاریخ خود گواه است که…

در گذشته نام قدیم بندر شرفخانه سرنجه لر بود و از سال ۱۳۱۲ این بندر دارای شهرداری بوده‌. اما بندرشرفخانه باید ۲۸ سال صبر می‌کرد تا در سال ۱۳۴۰ به نقاط شهری ایران‌ اضافه‌ شود.

در جلد ۴ فرهنگ جغرافیایی ایران در باب بندر شرفخانه آمده‌است که این بندر در ۱۸ کیلومتری شرق بخش مرکزی شبستر واقع شده‌ و در ساحل شرقی دریاچه ارومیه قراردارد.

 درگذشته مردم آن حدود ۶ هزار نفر بوده و مردم این دیار برای ارتزاق به کشاورزی و کشت انواع غلات و حبوبات و زردآلو، آلبالو، گیلاس، گلابی، آلوچه و سیب مشغول بودند.

به همین ترتیب در دیگر نسخ خطی قدیمی آمده‌است که این‌جا در شمال غرب منطقه گونی و در جنوب رشته کوه‌های میشو با آب‌وهوای معتدل در کنار دریاچه رضائیه (ارومیه) قراردارد.

بندر شرفخانه در ارومیه

سکنه این منطقه ۱۲۰۰ تن است که به کار کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و در این بندر اسکله‌ای قراردارد که راه ارتباطی آذربایجان را به صورت دریایی به دلیل وجود اداره کشتیرانی، میسرمی‌سازد.

خاطرنشان می‌شود که راه‌آهن بین‌المللی ایران از بندر شرفخانه به پل قطور و ترکیه می‌گذرد. در این منطقه مدرسه، شعبه پست و تلگراف، ژاندارمری مرکز بهداشت و ایستگاه هواشناسی قراردارد. بندر شرفخانه نه‌ تنها برای ایرانیان بلکه برای روس‌ها نیز حائز اهمیت بوده‌است و زمانی که آذربایجان شرقی زیر چکمه‌های روس‌ها قرارداشت، این محل به عنوان مکان اصلی ذخیره غلات ارتش شوروی محسوب می‌شد.

بیشتر بخوانید: اسکله تفریحی کیش ؛ تجربه هر تفریح آبی که فکرش را بکنید


امکانات بندر شرفخانه

نخستین جاذبه گردشگری که در بندر شرفخانه چشم‌ها را مسحور خود می‌سازد اسکله تال است. تاریخ ساخت این اسکله به اواخر عهد قاجار برمی‌گردد که در گذشته و پیش از خشک‌شدن ۸۰ درصدی دریاچه ارومیه، از رونق فراوانی برخورداربود.

اما امروزه عملاً دریاچه ارومیه به کویری از نمک تبدیل شده‌است و به همین دلیل به هیچ عنوان امکان قایقرانی و کشتی‌رانی از اسکله تال در دریاچه ارومیه وجودندارد.

البته با بررسی همین تراژدی غم‌انگیز از نمایی دیگر مشخص می‌شود که بندر شرفخانه امروزه به گورستانی از کشتی‌های نه چندان بزرگ تبدیل شده‌است و همین موضوع امروزه به عنوان یک عامل قدرتمند جذب‌کننده توریست عمل می‌کند.

علاوه بر اسکله تال همان‌گونه که اشاره‌شد این بندر در مسیر یکی از مهم‌ترین خطوط راه‌آهن ترانزیتی ایران قراردارد که درگذشته همچون اسکله تال یک مکان شلوغ و پر رفت‌وآمد محسوب می‌شد. به طبع این حجم از رفت‌وآمد وجود امکاناتی مانند کمپ ساحلی، هتل پنج ستاره و انبوهی از قایق‌های تفریحی و حرفه‌ای دور از انتظار نبوده و همه ساله گردشگران داخلی و خارجی فراوانی با به تماشانشستن، غروب دل‌انگیز بندرشرفخانه و ترکیب زیبایی از سرخی آفتاب و آبی دریاچه خاطرات خوبی را خلق می‌کردند.


گردشگری پزشکی در بندر شرفخانه

زمانی که صحبت از گردشگری پزشکی می‌شود نام لجن درمانی می‌درخشد. به معنی واقعی کلمه آب و لجن بندر شرفخانه ترکیبی جادویی است که معجزه‌ها می‌کند.

از چند منظر می‌توان این پدیده توریست‌خیز را تحلیل‌‌کرد. درابتدای امر به آن دسته از گردشگران محترم و بی‌اعصابی که با کمترین مشکلی تن صدای خود را بالامی‌برند توصیه می‌شود که دل به آب و لجن بندرشرفخانه بزنند تا اعصابشان راحت‌ شود.

درکنار این دسته از دوستان به بانوان گردشگر جهت درخشان‌سازی پوست خود نیز توصیه می‌شود که آب و لجن  بندر شرفخانه را بر پوست صورت خود مالیده و بدین طریق زیبایی پوستی را تجربه‌کنند.

لجن درمانی در بندر شرفخانه

در نهایت هم به آن دسته از گردشگرانی که از بیماری روماتیسم رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود که خود را به آب و لجن  بندرشرفخانه بسپارند و اجازه‌دهند تا این معجون طبیعی، تسکین و مرهمی باشد بر روماتیسمی که از آن رنج می‌برند.

جدای از این خواص، آب و لجن این بندردر دسته مواد خفن جهت تولید مواد آرایشی و بهداشتی قرارمی‌گیرند. بنابراین شاید گردشگران از نعمت شنا در آب شور دریاچه ارومیه و بندر شرفخانه محروم‌ باشند، اما به جای آن می‌توانند با شناکردن در آب و لجن این بندر جان تازه‌ای به تک تک سلول‌های بدن خود ببخشند. با همه این تفاسیر باید با صدای بلند و رسا اعلام‌کرد که این بندر در دریاچه ارومیه به عنوان قطب گردشگری پزشکی ایران شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: یک سفر سه روزه هیجان‌ انگیز به بندر ترکمن


کی بریم بندرشرفخانه خوبه؟

 بعد از بیان جاذبه‌ها، فواید و خواص بی‌نظیر گردشگری در بندر شرفخانه قطعا این سوال مهم به وجود می‌آید که چه زمانی باید بار سفر به قصد عزیمت بندرشرفخانه ببندیم.

در پاسخ باید گفت که فصل تابستان و روزهای گرم سال به عنوان بهترین زمان‌بندی ممکن جهت بازدید از بندر شرفخانه شناخته می‌شود. دلیل این امر نیز به رونق بالای گردشگری پزشکی در بندر شرفخانه در فصول گرم سال مربوط است که در عالی‌ترین درجه قراردارد. 

در کنار گردشگری پزشکی باید به سرسبزی کوه‌های میشو در فصل تابستان هم اشاره‌کرد. بنابراین سیر‌وسیاحت در بندر شرفخانه در فصل تابستان هم فال است و هم تماشا و فرصت کوهنوردی را، علاوه بر بازدید از جاذبه‌های دیدنی این منطقه دراختیار گردشگران قرار می‌دهد.


مسیرهای دسترسی به بندر شرفخانه

برای دسترسی به این بندر می‌توانید از قطار و ماشین شخصی بهره‌ببرید. درادامه هریک از مسیرهای دسترسی با ذکر جزئیات عبارتنداز:

  • مسیر ریلی

اگر قصد دارید با قطار به این منطقه سفرکنید خوب است بدانید که بندر شرفخانه در مسیر ریلی: تبریز – دیزج خلیل – شرفخانه – سلماس قراردارد.

  • مسیر خودرو

استان آذربایجان شرقی – شهرستان شبستر –  ۹۰ کیلومتری تبریز – شهر شرفخانه – خیابان ساحل.  زمان تخمینی تردد از شبستر به بندر شرفخانه: ۲۲ دقیقه


به ماجراجویانی که درپی تجربه یک سفر کاملاً شگفت‌انگیز و متفاوت‌هستند پیشنهاد می‌شود که در اولین فرصت جهت بازدید از آب‌وهوای معتدل بندر شرفخانه اقدام‌کنند. مطمئنا گردشگران می‌توانند مکانی دنج را پیداکنند و به تماشای غروب چشم‌نواز و مسحورکننده بندر شرفخانه بنشینند.

راستی برای اجاره بوم گردی و خانه‌ روستایی در شهرهای جالب ایران به سایت پینورست سر بزنید و یک سفر کاملا بومی را تجربه کنید. هرجا که مقصدتان بود پینورست برای شما خانه دارد. خانه‌ای که در آن حس خانه خودتان منتقل شود، همان‌قدر راحت و گرم.

 

 

امیرمسعود قلی‌زاده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی