کاخ ناصری در کنار شگفتی های شهرستانک ، رویایی ترین روستای چالوس

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
کاخ ناصری در کنار شگفتی های شهرستانک ، رویایی ترین روستای چالوس

آیا تا به حال زیبایی‌های آفرینش خداوند را دریک منطقه دیده‌اید؟ شهرستانک در پاییز تکه‌ای از بهشت است ولی در فصل‌های دیگر سال هم زیبایی‌های وصف‌ناپذیری دارد. برای گذراندن یک روز فوق‌العاده در طبیعت شما می‌توانید به این روستای زیبا بروید و از دیدن بخش های باستانی مثل کاخ ناصری شهرستانک هم لذت ببرید.


شهرستانک کجاست؟

شهرستانک جاده چالوس روستایی کوهستانی است که در دهستان آسارا، شهر کرج در استان البرز واقع شده است. فاصله کرج تا شهرستانک حدود 55 کیلومتر است.

این روستای تاریخی در شمال کوه توچال قرار دارد و مسیر تهران تا شهرستانک حدودا 88 کیلومتر است. شما می‌توانید از مسیر زیبا و پر پیچ و خم جاده چالوس که خود زیبایی‌های طبیعت را به نمایش گذاشته است استفاده کنید.

شهرستانک در جاده چالوس

مسیرهای موجود برای رفتن به شهرستانک کرج

بهترین مسیر برای رفتن به این مقصد تماشایی استفاده از مسیر جاده کرج – چالوس نرسیده به گچسر است. در بین راه باید به فرعی 8 کیلومتری آسفالت بروید تا به روستای خوش آب و هوای شهرستانک برسید. آزادراه تهران – شمال نیز از نزدیکی این روستا می‌گذرد.
مسیر شهرستانک به توچال یا بالعکس، مسیر دیگری است که مخصوص کوه‌نوردان و ورزشکاران است. اگر علاقه به کوه‌نوردی دارید می‌توانید از این مسیر استفاده کنید. در گذشته این مسیر معروف به جاده ناصری بوده است که در دوران قاجار آن را گسترش داده بودند. هدف از ساخت این جاده وصل کردن شهر ری به استان مازندران بوده است.

این روستای دارای آب و هوای سرد و معتدل است. رودخانه شهرستانک که از چمشه زیبای آن سرچشمه می‌گیرد، پس از گذر از آن به رودخانه کرج منتهی می‌شود. شهرستانک دیار کهن البرز قدمتی طولانی دارد و به قرن ششم هجری برمی‌گردد.
شگفتی های طبیعت این روستا در هر فصل زیبایی خاص و رنگ منحصر به فرد خود را دارد. در فصل بهار سرسبز و پر شکوفه دیده می‌شود و در فصل تابستان پر از میوه‌های خوشمزه می‌شود که می‌توانید با اجازه گرفتن از صاحبان آن باغ ها میل نمایید.

شهرستانک


شهرستانک نگین رنگارنگ پاییزی

شهرستانک پاییز

اگر می خواهید تماشاگر هنرنمایی خداوند در این فصل باشید این فرصت را از دست ندهید و حتما به این دیار سفر کنید. روستای شهرستانک در پاییز به اوج زیبایی خود می‌رسد. کوچه باغهای زیبا با کفپوشی از برگ های رنگارنگ درختان صحنه های جذابی برای عکس انداختن ایجاد کرده است. پاییز شهرستانک را نمی‌شود با هیچ جای دیگری در ایران مقایسه کرد.

گذشتن از این مسیر زیبا و شنیدن صدای خش‌خش برگها در سکوت کوچه باغ های آن تجربه ای بسیار دلنشین است. همزمان با دیدن زیبایی‌های فصل پاییز و گذر از کوچه‌باغ‌ها می‌توانید به سمت چشمه و کاخ ناصری پیاده‌روی کنید. شهرستانک در زمستان نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد که با زمینی پوشیده از برف شما را مجذوب خود می‌کند.

روستای شهرستانک پاییز


نمایی تاریخی از شهرستانک

 این روستای زیبا و تاریخی علاوه بر طبیعت زیبای خود دارای پیشینه‌ای قدیمی است. همانطور که گفته شد جاذبه‌های تاریخی آن به هشت صد سال پیش برمی‌گردد. کاخ ناصری، قلعه دزدبند و تپه شنستون از اماکن باستانی این روستا هستند.
همچنین وجود قدیمی‌ترین درخت سرو به نام ارس که عمری 2800 ساله دارد گردشگران را به خود جذب می‌کند. این درخت که بومیان شهرستانک به آن هورست نیز می‌گویند ارتفاعی 17 متری با عرض 14 متر دارد.

شهرستانک کاخ ناصری

کاخ ناصری شهرستانک یا کاخ شهرستانک

در زمان ناصرالدین شاه به دستور او کاخی ساخته شد تا برای ییلاق و استفاده از طبیعت زیبای چالوس به آنجا سفر کند. تفریحگاه ناصری توسط آقا محمد ابراهیم خان در دره گله کیله در مدت زمان 3 سال ساخته شده است. این بنای تاریخی فقط در زمان پهلوی برای یک بار بازسازی شده است.

روستای شهرستانک کاخ ناصری

بخش های مختلف کاخ ناصری شهرستانک

این مجموعه همچون بناهای باستانی دیگر دارای دو بخش بیرونی و اندرونی است. مجموعه بیرونی آن شامل یک حیاط مستطیلی شکل با چهار تراز است. تراز اول این بنا ورودی شاه بوده است و دیوانخانه که همان بارگاه سلطنتی است در تراز چهارم این مجموعه قرار داشته است.
تراز چهارم شامل دو طبقه است که با ارسی‌ها و گچ‌بری‌های هنرمندانه‌ای تزئین شده است گرداگرد حیاط را هم بخش‌های حرمسرا احاطه کرده است.

شهرستانک جاده چالوس

در مرکز حیاط حوضچه‌ای زیبا همراه با فواره هایی تعبیه شده بود. در حال حاضر به دلیل بی توجهی میراث فرهنگی و رفتار نامناسب گردشگران از آن همه زیبایی جز ویرانه‌ای باقی نمانده است. در کنار این مجموعه کتیبه‌ای وجود دارد که نوشته‌های حکاکی شده روی آن قابل خواندن نیست.

روستای شهرستانک جاده چالوس

به گفته بومیان منطقه این کتیبه تکه سنگی جدا شده از صخره مجاور تفریحگاه بوده است. این حادثه بدون ایجاد خسارت در هنگام استراحت شاه اتفاق افتاده است.

قلعه دزدبند

این بنای قدیمی که بومیان به آن قلعه دختر نیز می‌گویند در بلند ترین ارتفاعات این روستا قرار دارد. از آثار به جا مانده‌ای چون سفال‌ها و سبک بنا می‌توان گفت به دوره ایلخانی و تیموری برمی‌گردد.
این بنا قلعه نبوده است و از آن به عنوان برج دیدبانی و مقر ارتباط بین دیدبانان استفاده می‌شد. آنها از طریق چراغ‌های روغنی و دیگر ابزار ارتباطی، با یکدیگر تبادل اطلاعات می‌کردند.

تپه شنستون

در گذشته از دامنه کوه‌ها به عنوان قبرستان استفاده می‌کردند. با وجود شواهدی که یافت شده است این منطقه در روستای شهرستانک به سکونت چادرنشینان دوران باستانی اشاره دارد.

علاوه بر دیدن مکان‌های باستانی تماشای آبشار زیبای شهرستانک را فراموش نکنید. امکاناتی چون آلاچیق و سرویس بهداشتی در روستای شهرستانک برای گردشگران فراهم گشته است. شما می‌توانید یک روز بسیار عالی را همراه خانواده در طبیعت زیبای شهرستانک سپری کنید.


مطمئنا با جاده چالوس آشنا هستید اما آیا قبل از خواندن این متن با شهرستانک آشنایی داشتید؟ تا به حال به این روستای کوهستانی سر زده‌اید؟ آیا تجربه کوهنوردی در مسیر شهرستانک به توچال یا بالعکس را دارید؟ آیا به کاخ شهرستانک یا همان کاخ ناصری هم سر زدید؟ قلعه دزدبند یا تپه شنستون چطور؟

جاده چالوس و اطراف روستای شهرستانک کلی رستوران وجود دارد ولی اگر رستوران خاصی را می‌شناسید که دوست دارید آن را به بقیه معرفی کنید حتما نام آن را برایمان بنویسید.

می‌توانید برای یک آخر هفته دیدن و گردش در شهرستانک و اقامت در شهر کرج را در برنامه خودتان قرار دهید. اجاره اقامتگاه در پینورست هم خیال شما را از بابت محل اقامت راحت می‌کند. می‌توانید انواع اقامتگاه از اجاره آپارتمان مبله برای چند ساعت تا اجاره روزانه ویلا را در این سایت پیدا کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی