غار شاپور ؛ دیدار از مجسمه شاپور اول و سایر آثار دوران ساسانی

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
غار شاپور ؛ دیدار از مجسمه شاپور اول و سایر آثار دوران ساسانی

گوشه به گوشه جنوب ایران پر از اثار و مکان‌هایی است که رنگ و بوی تاریخی دارند و بازدید از آن‌ها مثل شناخت ایران و حکومت‌های تاریخی آن است. شهرستان کازرون از مهمترین پایتخت‌های ساسانیان بوده، پس دور از ذهن نیست که این شهر پر از اثار تاریخی مربوط به آن دوران باشد. اگر مسیرتان از بیشاپور گذر می‌کند حتما سری به غار شاپور بزنید. در دهانه این غار مجسمه ای از شاپور یکم( دومین پادشاه ساسانی) وجود دارد، به همین دلیل این غار به غار شاپور معروف است.


غار شاپور کجاست؟

غار تاریخی شاپور دراستان بزرگ فارس، شهرستان کازرون، چهار کیلومتر مانده به شهر بیشاپور و در انتهای تنگ چوگان قرار دارد.

غار شاپور

برای رسیدن به غار می‌توانید تا خود روستای شاپور بروید و از مسیرهای ماشین‌رو با ماشین مناسب به غار نزدیک شوید. ولی رسید به خود دهانه‌ی غار مجبورید بخشی از مسیر را پیاده‌روی کنید. خوبی‌اش این است که بخش مهمی از مسیر تا خود غار پله‌های مناسب برای پیاده‌روی دارد. ولی برای بالا رفتن از آن‌ها همانطور که در نقشه می‌بینید اول باید خودتان را به آن برسانید.

البته مسیرهای کوهنوردی هم به غار منتهی می‌شوند که اگر تجربه‌ی کوهنوردی حرفه‌ای دارید شاید با رفتن از این مسیرها سریع‌تر هم به غار برسید.

روی نقشه ببینید!

اگر زمانی تصمیم گرفتید که برای دیدن غار شاپور راهی استان فارس و شهرستان کازرون شوید به یاد داشته باشید که می‌توانید برای اجاره آپارتمان مبله لوکس به سایت پینورست سر بزنید.


به چه وسایلی نیاز داریم؟

برای دیدن این غار زیبا که در ارتفاعات ۸۰۰ متری از شهرستان کازرون و بر روی کوه‌ها آن قرار دارد لازم است کفش‌های مناسبی بپوشید زیرا راهی طولانی در پیش دارید و باید حدود ۲۵۰ پله را طی کنید، تا به دهانه اصلی این غار برسید.

بهترین زمان بالا رفتن از پله‌های این کوه صبح زود است زیرا ممکن است در ساعت‌های نزدیک به ظهر، هوای گرم و تابش آفتاب بالا رفتن را کمی سخت کند. بهتر است برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی کلاه لبه دار، عینک افتابی و کرم ضدآفتاب همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: قلات شیراز ؛ اینجا هم بهارش دیدنی است و هم پاییزش

فراموش نکنید که در بالای کوه امکانات رفاهی وجود ندارد و مدت گردشگری حدود 2 ساعت است پس حتما قبل از بالا رفتن از کوه ،از سرویس بهداشتی استفاده کنید و یک بطریی اب خنک به همراه داشته باشید.


غار شاپور را بیشتر بشناسیم

بعد از رسیدن به بالای کوه کافیست به  مقابل خود نگاه کنید تا با دیدن مجسمه باشکوه شاپور که در دهانه این غارقرار دارد تمام خستگی یک مسیر شیب دار رو به بالا از تنتان بیرون برود.

دهانه این غار 30 متر است و عمق بسیار زیادی دارد و نمی‌شود در مدت زمان کوتاهی همه آن را کاووش کرد. همانطور که گفته شده مجسمه شاپور یکم در دهانه این غار قرار دارد این مجسمه  یکی از شاهکار‌های پیکر تراشی دوران ساسانی است که با تراشیدن سنگ‌های کانی به وجود امده است و حدود 7 متر ارتفاع داردو عرض شانه آن دو متر است.

باغ شاپور

بخش‌هایی از آن تخریب شده اما هنوز با عظمت و با وقار مانند نگهبانی بالای کوه چشم‌های گردشگران را خیره می‌کند.

در زمان حمله اعراب به ساسانیان و فروپاشی این حکومت مجسمه شاهپور نابود و منهدم شد و پس از 14 قرن در سال 1957 این مجسمه بازسازی و به پا شد.

این مجسمه تاجی بر سر دارد و انبوهی از مو با پیچ و تاب از زیر تاج بیرون زده است. بدنه مجسمه شاپور عضلانی است و از بالا تنه به سمت پایین باریک تر می‌شود این مجسمه قبل از نابودی و برقراری دوباره بلند تر بوده و از یک تکه سنگ که از سقف دهانه غار تا کف آن ادامه داشت تراشیده شده بود.

پیکر تراش این مجسمه با ظرافت بسیار زیادی آن را ترسیم و کنده کاری کرده. چشمان شاپور درشت و ابروانش نازک است ریشی کوتاه و مرتب دارد و هنگام نگاه کردن از پایین به این مجسمه می‌توانید ابهت دوران شکوهش را که مقدار کمی از آن باقی مانده تا حدی حس کنید.

غار شاپور

پیکرتراش این اثر حتی به چین و چروک لباس و بند‌های کفش شاپور هم توجه کرده و به زیبایی شاهکاری را خلق کرده که تا مدت‌ها بعد از آن یادگاری از دوران ساسانی برای ما باقی مانده است. این مجسمه در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: بهشت گمشده شیراز؛ چطور تنگ بستانک بهشت شد؟

بر روی دیواره‌های این غار دو کتیبه وجود دارد که یکی متعلق به دوره ساسانی و دیگری مربوط به عصر معاصر است که چگونگی برپایی دوباره مجسمه شاپور بر روی آن حک شده است. در مسیر پیشروی به داخل غار به دو چاه سنگی(اب انبار) می‌رسیم که داخل ان پله‌هایی وجود دارد برای دسترسی به اب اشامیدنی.

در سمت چپ این اب انبار‌ها یک ابشار سنگ زیبا وجود دارد و در پشت آن رسوبات کانی مانند اویز‌هایی زیبا از سقف به سمت پایین شکل گرفته اند. همینطور که در مسیر عمق غار پیش می‌رویم به گودالی بزرگ می‌رسیم که شباهت زیادی به دریاچه‌های خشک شده دارد.

بعد از گودال از پرتگاهی گذر می‌کنیم و مسیری سر بالایی را می‌پیماییم و وارد دالانی وسیع می‌شویم و در انتهای آن به محلی به ارتفاع 40 متر می‌رسیم که وسیع ترین بخش مسطح غار است و بسیاری از باستان‌شناسان بر این باورند که در گذشته این مکان، محلی برای انجام آیین مذهبی و قربانگاه بوده است.


بعد از بازدید از غار به چه دیدنی‌های سر بزنیم؟

فراموش نکنیم که علاوه بر غار شاپور دو غار دیگر هم در نزدیکی ان قرار دارد اما به بزرگی غار شاپور نیستند.

به یاد داشته باشید که در مسیر گردشگری و بازدید از بیشاپور علاوه بر غار معروف شاپور زمانی را برای بازدید از شاهکارهای دیگر دوره ساسانی اختصاص دهید، از جمله:

در تنگ چوگان حجاری‌هایی وجود دارد که متعلق به دوره ساسانی است. در دو طرف این تنگه شش نقش برجسته وجود دارد که نقش‌ها بیانگر پیروزی‌ها و تاجگذاری‌های پادشاه ساسانی است.

کتیبه بیشاپور

بنای معبد اناهیتا که مکانی مقدس برای سپاس و ستایش خدای آب به شمار می‌رفت. این بنا بسیار دقیق طراحی و ساخته شده به طوری که از بهترین سیستم تقسیم و توزیع آب در آن دوران برخوردار بود و این امر به دلیل ارزش آب نزد زرتشیان است. علاوه بر آن از سبک معماری فوق العاده ای برخوردار است.

بیشتر بخوانید: شیراز کجا بریم؟ – ۱۳ پیشنهاد ویژه برای شیرازگردی که قبل از سفر باید بخوانید

جایگاه نذورات بیشاپور ستون‌های بلندی هستند که در حاشیه خیابان شرقی-غربی که از مرکز شهر بیشاپور می‌گذرد قرار دارند و بر روی بدنه آنها کتیبه ای به خط پهلوی اشکانی-ساسانی، سند تاریخی شهرسازی بیشاپورنوشته شده است.

تالار تشریفات بیشاپوردر جنوب غربی معبد اناهیتا قرار گرفته این تالار چهار ایوان دارد که رو به روی هم قرار دارند و کاملا متقارن هستند و بر فراز آنها گنبدی قرار دارد و گچ بری‌هایی با طرح برگ کنگر، برگ مو و نقوش زیبای دیگر زینت بخش این تالارند.

ایوان موزاییک در انتهای دالان شرقی و غربی  تالار تشریفات قرار دارد کف این ایوان‌ها با موزاییک‌هایی به نقش و نگار گیاهی و انسانی تزیین شده اند و شاهکاری هنرمندانه از معماران آن عصر است.

این سفر و بازدید از این آثارتجربه به یادماندنی از تاریخ ایران خواهد بود.


شما تا به حال به غار شاپور رفته‌اید؟ چه چیزی بیشتر از همه در مورد این غار نظر شما را به خودش جلب کرد؟ شما دیگر از کدام دیدنی‌های نزدیک به این غار دیدن کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

افراد زیادی به سفر رفتن و کشف و دیدن جاهای جدید علاقه دارند. البته پیدا کردن محل اقامت مناسب همیشه یکی از دغدغه‌های این افراد است. شما می‌توانید با اجاره اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را از بابت محل اقامت راحت کنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

 

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی