درباره موزه شاهچراغ شیراز ، اینجا ۱۲۰۰۰ شیِء قدیمی نگه می‌دارند

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
درباره موزه شاهچراغ شیراز ، اینجا ۱۲۰۰۰ شیِء قدیمی نگه می‌دارند

موزه شاهچراغ شیراز جایی است پر از داستان‌های ناگفته تاریخی، محل نگهداری آثاری که تمدن کهن ایران را نشان می‌دهند. اینجا اشیایی نگهداری می‌شود که قدمت بعضی از آن‌ها به پنج هزار سال پیش هم می‌رسد. اگر به دیدار شاهچراغ شیراز می‌روید موزه‌اش هم زیاد دور نیست. حتماً به آن سری بزنید.

 


چه چیزهایی اینجا نگهداری می‌شود؟

موزه شاهچراغ در سال 1344 ساخته شده. ابتدا فضای کوچکی از حرم را به آن اختصاص دادند. در آن سالها فقط نسخه‌های قدیمی قرآن و کتاب‌های دینی در موزه بوده است. بعدها به مرور آثار و کتاب‌های تاریخی را به اینجا آورده‌اند.

آثار اهدایی مردم به قدری زیاد بود که مسئولان ناچار به گسترش شاهچراغ شیراز شدند. در سال 1389 ساختمان کنونی موزه با وسعت 1000 متر مربع افتتاح شد. البته قرار است باز هم ساختمان را بزرگتر کنند. در قدم بعدی، مساحت اینجا 2000 متر مربع می‌شود.

موزه

اکنون ظروف سفالی و فلزی هم در موزه وجود دارد. ظروف سفالی شامل پیکرک‌های سفالی، کوزه‌های مخروطی، قمقمه اشکانی و…چیزهایی‌ست که باید به چشم ببینید. اشیا فلزی هم شامل سلاح‌های جنگی صفویه یا قاجار، شمعدان و زیورآلات و…است. این‌جا مجموعه ارزشمندی از سکه‌های دوران ساسانی و اشکانی هم وجود دارد.

آثاری که قدمتشان بعضا به 5000 سال قبل می‌رسد. قدیمی‌ترین درِ شاهچراغ هم در موزه وجود دارد. این در را پادشاهان زندیه ساخته‌اند. علاوه بر آثار تاریخی، 3000 نسخه خطی هم در موزه شاهچراغ نگهداری می‌شود.

در موزه دو در نقره‌ای هم می‌بینید که در دوران پادشاهان قاجار ساخته شده‌اند. در همه آثار موزه می‌شود مهارت هنرمندهای شیرازی را دید.

موزه شاهچراغ شیراز

البته الان فقط 1400 شی را می‌توانید ببینید. مسئولان همه اشیا را به صورت چرخشی در موزه می‌گذارند. قرار است باز هم موزه شاهچراغ را توسعه دهند تا بقیه آثار هم قابل دیدن باشد.

در سال گذشته 22 اثر جدید در موزه رونمایی شده که 14 تای آنها را تازه کشف کرده بودند. هنر خاتم کاری شیراز را می‌شود کاملا در این آثار دید.

موزه

در موزه شاهچراغ یک قرآن 500 ساله هست که با خطی خاص نوشته شده. در هر صفحه این قرآن، سه خط را به خط ثلث و با طلا نوشته‌اند. در موزه شاهچراغ از این نوع کتاب‌ها زیاد پیدا می‌شود.

شماره تلفن موزه شاهچراغ: 07132131362

ساعت کاری موزه شاهچراغ: هر روز از ساعت 8 صبح تا 8 شب. جمعه و روزهای تعطیل، موزه باز نیست.

حرم شاهچراغ هم در طول چندصد سال خیلی تغییر کرده. در هر دورانی، چیز جدیدی به شاهچراغ اضافه شده است.

 


داستان ساخته شدن آرامگاه شاهچراغ

ساختمان شاهچراغ شیراز در قرن ششم هجری قمری ساخته شده، نزدیک به ۹۰۰ سال پیش. در این سال‌ها آدم‌های زیادی شاهچراغ را بازسازی کرده‌اند. ۱۰۰ سال بعد از ساخته شدن ساختمان اصلی، ملکه تاشی خاتون ظرف ۵ سال گنبد و آرامگاهی بزرگ برای شاهچراغ ساخت. تعداد زیادی از مغازه‌های اطراف هم به دستور او وقف حرم شدند.

آرامگاه شاهچراغ

شاه اسماعیل صفوی دومین نفری بود که آرامگاه شاهچراغ شیراز را بازسازی کرد. البته در سال ۹۹۷ زلزله‌ای آمد و بخشی از حرم را تخریب کرد. بعده‌ها دوباره ضریح و ساختمان حرم را نوسازی کردند.

نادرشاه افشار در سال ۱۱۴۲ قول داده بود اگر فاتح نبرد شیراز شود، شاهچراغ را بازسازی می‌کند. قندیلی که نادرشاه زیر سقف شاهچراغ نصب کرد، ۳ کیلو و ۳۰۰ گرم وزن داشت و از طلای خالص ساخته شده بود. قندیل در دورن‌های بعد برای بازسازی دوباره حرم فروخته شد.

شاهچراغ

فتحعلی شاه اولین کسی بود که برای شاهچراغ ضریح ساخت. ضریحی نقره‌ای که در سال ۱۲۴۳ روی مدفن احمد بن موسی قرار گرفت. آینه‌کاری‌ها و نصب در نقره و ساعت، کارهای دیگری بودند که خیلی بعدتر انجام شدند. شاهچراغ شیراز کتابخانه بزرگی هم دارد، پر از آثار ارزشمند دینی و تاریخی.

راستی اگر به شیراز سفر کرده‌اید تا شگفتی‌های آن را ببینید برای رزرو اقامتگه در این شهر نگران نباشید. سراغ سایت پینورست بروید و از آن رزرو سوئیت انجام دهید. البته اقامتگاه‌ای دیگری هم در پینورست وجود دارد اقامتگاه‌هایی مثل ویلا ساحلی، آپارتمان مبله و….که بنا به نیازتان می‌توانید آن‌ها را انتخاب و رزرو کنید.


کتابخانه شاهچراغ، به قدمت آرامگاه

همزمان با احداث حرم، کتابخانه‌ای هم کنارش ساخته شد. کتابخانه شاهچراغ شیراز خیلی بزرگ است و یکی از کاملترین آرشیوها در ایران را دارد. اینجا ۸۸۰۰۰ کتاب، در فضای ۴۳۰۰ متر مربعی در سه طبقه نگهداری می‌شوند، از جمله کتاب‌های خطی، کودک، چاپی، سنگی و کتب مرجع.

آدرس کتابخانه شاهچراغ: شیراز، میدان احمدی.

تلفن کتابخانه شاهچراغ: 07132131336

شیراز شهری پر از آثار قدیمی است، اما اینجا قدیمی ترین کتابخانه شهر است. مخزن این کتابخانه صدهزار جلد کتاب گنجایش دارد. انتقال کتاب در شاهچراغ خیلی مدرن انجام می‌شود. دستگاه تله‌لیفت کتاب‌ها را بالا می‌برد و به دست علاقه‌مندان می‌رساند.

موزه شاهچراغ

بخش کودک کتابخانه شاهچراغ فضای جالبی دارد. میزها فانتزی هستند و کاملا برای بچه ها مناسبند. کتابخانه شاهچراغ ۱۲۰۰۰ کتاب کودک دارد.

از آنجایی که سعی شده کتابخانه به‌رروز باشد، برای اینجا سالن اینترنت هم در نظر گرفته‌اند. سالن‌ها برای خانم‌ها و آقایان جدا هستند. اگر دانشجوی کارشناسی ارشد باشید، استفاده از اینترنت برایتان رایگان تمام می‌شود. اینترنت برای خادم‌های حرم هم هزینه‌ای ندارد.

کتابخانه جمعه‌ها تعطیل است ولی می‌شود پنجشنبه‌ها از ساعت 8 تا 15:45 واردش شد. از شنبه تا چهارشنبه هم کتابخانه شاهچراغ از ساعت 8 تا 17:45 باز است.

بیشتر بخوانید: شیراز کجا بریم؟ – ۱۳ پیشنهاد ویژه برای شیرازگردی که قبل از سفر باید بخوانید

 


آینه کاری های شاهچراغ شیراز

آینه کاری های شاهچراغ شیراز دیوانه‌کننده است، شاهچراغ یعنی آینه کاری و انعکاس نور، اگر دوست دارید حیرت‌زده شوید، آینه کاری های شاهچراغ شیراز را ببینید.

این جملات را توریست‌های خارجی گفته‌اند، آن هم درست در لحظه‌ای که اولین بار وارد حرم شده‌اند. واقعا راز آینه کاری های حرم شاهچراغ چیست؟ اصلا چه کسی این شاهکار را انجام داده؟

آینه‌کاری

بیشتر بخوانید: سفرنامه یک آمریکایی: داخل شاهچراغ را ببینید، انگار بمب الماس در آن منفجر شده

آینه کاری های حرم شاهچراغ شیراز را خاندان ظریف صنایعی انجام داده‌اند. این خانواده پنج نسل است که از خودشان شاهکار هنری به جا می‌گذارند.

در دوره قاجار، استاد مشهدی کریم آوازه زیادی در هنر آینه‌کاری داشته. تا جایی که به او لقب ظریف صنایعی می‌دهند. از آن پس این لقب به نام خانوادگی خاندان تبدیل می‌شود.

شاهچراغ شیراز

فرزندان مشهدی کریم به ویژه محمد حسن و بانو ایران، راه پدر را ادامه می‌دهند. آینه کاری های شاهچراغ شیراز، هنر این دو نفر است. بعد از محمد حسن، پسرش احمد آینه‌کاری‌ها را کامل کرد. محمدرضا ظریف صنایعی نوه محمد حسن هم صحن قدیمی را بازسازی کرده. آینه کاری های شاهچراغ، طرح های زیادی را با هم ترکیب کرده. کتیبه ها، نقوش هندسی و اسلیمی و تزئینات گره، اینجا دیده می‌شوند.


اگر شا‌هچراغ را ندیده‌اید قبل از هرچیزی بار سفر به شیراز را ببندید و به دیدن آبنه‌کاری‌های شاهچراغ بروید. شما هم مثل ما این آینه‌کاری‌های شگفت‌انگیز را دیده‌اید؟ چندبار به شیراز سفر کرده‌اید تا دیدنی‌هایش چشمتان را سیر کند؟ اشیا داخل موزه شاهچراغ را دیده‌اید؟ قبل از این می‌دانستید اولین در ساخته شده برای شاهچراغ  در این موزه است؟ اطراف شاهچراغ چه جاهایی را برای گشت و گذار یا شکم‌گردی پیشنهاد می‌کنید؟ ما در قسمت نظرات منتظر تجربه‌های شما هستیم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی