داخل شاهچراغ را ببینید، انگار بمب الماس در آن منفجر شده

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
داخل شاهچراغ را ببینید، انگار بمب الماس در آن منفجر شده

درباره‌‌ی سر به حرم شاهچراغ، جولیان ایشلر –  مشکلات امنیتی، شرایط سخت ویزا و روابط نامطلوب با غرب فقط چند نمونه از دلایلی‌ست که سفر به ایران را برای مسافران خارجی سخت می‌کند. واقعاً حیف است، زیرا بی‌نظیرترین آثار تاریخی دنیای اسلام در این کشور خاورمیانه‌ای قرار گرفته‌اند. یکی از این آثار تاریخی زیبا حرم شاهچراغ در شهر قدیمی شیراز است.

وقتی ببینیدش می فهمید که چرا اسمش را مسجد شاهچراغ گذاشته اند

مسجد شاهچراغ سومین مکان زیارتی مهم ایران است. اما فضای داخلی آن به قدری زیباست که دیدنش هم برای مسلمانان و هم برای غیر مسلمانان تجربه‌ای ماورایی خواهد بود.

به تصویر نمای داخلی نگاه کنید.  انگار بمب الماس در این فضا منفجر شده باشد:

شاهچراغ

تزئینات داخلی حرم شاهچراغ - دیدنی‌های شیراز

تاریخچه‌ی این مسجد هم مانند فضای داخلی‌اش بسیار چشمگیر است.

ماجرا برمی‌گردد به ۱۱۰۰ سال پیش.  آن سال فرد متدینی در مسیر شیراز، نوری را بر روی زمین می‌بیند. معلوم می‌شود جایی که نور از آن بیرون می‌آید قبر یکی از اشخاص برجسته‌ی تاریخ اسلام است، بنابراین در اطراف آن قبر آرامگاهی ساخته می‌شود. البته این حکایتی‌ست که در مورد این آرامگاه نقل می‌شود.

شاید ریشه ی این اسم به صدها سال بعد برگردد. بانوی مسلمانی به نام تاشی‌خاتون یک مسجد و حوزه علمیه اطراف آن آرامگاه ساخت. دستور داد که داخل بنا را با آینه و موزاییک بسازند تا بیشترین نور ممکن را منعکس کند:

تصویر ضریح امامزاده شاهچراغ - دیدنی‌های شیراز

امروزه، داخل مسجد با میلیو‌ن‌ها تکه آینه و سنگ‌های لاجوردی و شیشه‌های رنگی و موزاییک‌های آبی پوشانده شده.

نمای داخلی حرم شاهچراغ - - دیدنی‌های شیراز

آینه‌کاری سقف حرم شاهچراغ - دیدنی‌های شیراز

از آنجایی که این حرم هنوز مرکزی فعال است، مسافران می توانند در طول بازدیدشان از اینجا جمعیت زائران را در حال عبادت ببیند. «مردمی را می‌بینی که برای شهادت افراد روحانی تاریخشان، در این مکان عبادت و عزاداری می‌کنند». این توضیحی است که یکی از نویسنده‌های سایت tripadvisor درباره‌ی اینجا داده است.

عکس لوستر حرم شاهچراغ - دیدنی‌های شیراز

حالا که داخلش را دیدید متوجه شدید که چرا به آن شاه‌چراغ می‌گویند.

شاید همین مقبره به تنهایی ارزش آن همه کاغذبازی‌هایی که برای گرفتن ویزا ایران باید انجام دهید را داشته باشد.


این مطلب ترجمه‌ای بود از این نوشته

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی‌رسانی از نظرات توریست‌های خارجی ایران منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه وب سایت پینورست نیست.

در ضمن اگر با خواندن این مطلب دلتان خواست سری به شیراز بزنید و شاه چراغ و دیگر شگفتی‌های تاریخی این شهر را از نزدیک ببینید می‌توانید برای دیدن اقامتگاه‌های شهر شیراز به صفحه شیراز در پینورست مراجعه کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی