باغ ملی ؛ اینجا همه چیز رنگ و بوی تاریخ دارد

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باغ ملی ؛ اینجا همه چیز رنگ و بوی تاریخ دارد

احتمالا با میدان آزادی تهران آشنایی کامل دارید، میدانی که به عنوان نماد امروزی شهر تهران شناخته می‌شود، اما آیا تا بحال از خودتان سوال کرده‌اید که پیش از ساخته شدن میدان آزادی کدام بنا نماد شهر تهران بوده است؟ پاسخ این سوال باغ ملی است.

در واقع بهتر است بگوییم مجموعه باغ ملی، که تشکیل شده است از سر در و ساختمان‌های گوناگونی که در اطراف آن ساخته شده اند و از زمان تاسیس تا به امروز با همان زیبایی و چشم نوازی، تاریخ کشور را از دوره قاجار و پهلوی به نمایش می‌گذارند.


باغ ملی کجاست؟

اگر علاقه به بازدید از آثار تاریخی شهر تهران داشته باشید، خیابان امام خمینی تهران را می‌شود به موزه ای تشبیه کرد که خیلی از این آثار و مکان‌های تاریخی را در خود جای داده است. مجموعه باغ ملی هم یکی از این آثار تاریخی ارزشمند است.

باغ ملی

مجموعه باغ ملی از شرق به خیابان فردوسی، از جنوب به خیابان امام خمینی، از غرب به خیابان سی تیر و از شمال به خیابان سرهنگ سخایی ختم شده است.

برای اینکه خودتان را به سر در باغ ملی واقع در خیابان امام خمینی برسانید می‌توانید از ایستگاه مترو امام خمینی استفاده کنید. بعد از پیاده شدن از مترو و حدودا پنج دقیقه پیاده روی می‌توانید سر در زیبای باغ موزه ملی ایران را در جلوی چشمانتان ببینید.

اگر با خودروی شخصی عازم این بنای تاریخی هستید فراموش نکنید که خیابان امام خمینی بصورت یکطرفه است و در محدوده طرح ترافیک قرار گرفته است.

روی نقشه ببینید!

ساعات بازدید از سر در باغ ملی همه روزه بجز جمعه ها از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹ است. برای بازدید از این مجموعه احتیاج به پرداخت هزینه نیست اما برای بازدید از موزه و دیگر و جاهای دیدنی داخل و اطراف میدان باید بلیط تهیه کنید.

اگر زمانی به تهران سفر کردید حتما از این بنای تاریخی زیبا دیدن کنید و فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره سوئیت کوچک یا آپارنمان شیک در این شهر به سایت پینورست سر بزنید.


تاریخچه باغ ملی

قصه‌ی باغ ملی از زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار آغاز می‌شود، وقتیکه شاه میدان مشق را برای رژه و تمرین نظامی‌ها ایجاد کرد.

بعد از کودتای سال 1299 و سلطنت رضاشاه پهلوی، محل مشق و تمرین نظامی‌ها به خارج از تهران منتقل شد و در این بین، میدان مشق بلا استفاده مانده بود.

بیشتر بخوانید: کاخ سعد آباد تهران؛ موزه ای زیبا و ماندگار از خاندان پهلوی

پس از مدتی طرحی تحت عنوان برپایی نخستین  باغ همگانی در شهر تهران باعث شد که نام این میدان از میدان مشق به میدان باغ ملی تغییر کند. اینگونه بود که تاریخ، میدان مشق مشهور را که اعدام بزرگانی همچون میرزا رضای کرمانی و شیخ فضل الله نوری را هم به خود دیده بود، تبدیل به موزه باغ ملی امروزی کرد.


سردر باغ ملی

سر در باغ ملی در واقع اوج شکوه این مجموعه است. اگر از سمت خیابان امام خمینی و از مسیر خیابان ملل که در وسط میدان مشق قدیم قرار گرفته قصد بازدید از مجموعه را داشته باشید، در ابتدای ورود به مجموعه با این سر در زیبا مواجه خواهید شد.

سردر باغ ملی

این سر در یکی از بناهای به جا مانده از دوره قاجار است که در سال‌های 1301 تا 1303 به دست حسین علی بیک تهرانی بازسازی شد. به دستور رضاشاه، سر در فعلی در مجاورت سر در سابق که در زمان ناصرالدین شاه مرمت و بازسازی شده بود، در همان ابعاد و اندازه و با کمک آلمانی‌ها ساخته شد و پس از آن سر در قبلی تخریب شد.

در وصف زیبایی این سر در واقعا نمی‌توان چیزی گفت. این بنا ترکیبی از سبک معماری ایرانی و اروپایی است. پهنای این سر در حدود 26 متر و ارتفاع آن بیش از 24 متر است. نمای خارجی سر در شامل اشعاری از ندیم الملک و کاشی کاری‌های زیبا با طرح و نقش‌های مختلف است. در نمای داخلی سر در هم تصاویری از جمله صحنه تسخیر تهران در کودتای سال 1299، تصاویری از سربازهای لژیون قزاق و نقش‌هایی از فرشته پیروزی به نمایش در آمده است.

بیشتر بخوانید: دیدنی ترین موزه‌های تهران؛ گردش در زمان

نکته جالب دیگر درمورد سر در باغ ملی اینکه وزن هر کدام از لنگه‌های در بکار رفته در آن بالغ بر چند تن است.

بعد از ساخته شدن سر در باغ ملی به دستور رضا شاه، به مرور ساختمان‌هایی نیز در مجاورت این سر در ساخته شدند. از جمله این ساختمان‌ها می‌توان به شهربانی کل کشور، موزه ملی ایران، اداره پست، اداره کل ثبت اسناد و املاک کشور و شرکت ملی نفت اشاره کرد. بگذریم که ساخت همین ساختمان‌ها، تبدیل به بلای جان این سر در زیبا و تاریخی شد.

سر در باغ ملی در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان میراث تاریخی ایران شناخته می‌شود.


ماجرای میدان مشق

میدان مشق در واقع همان میدانی است که در محل باغ ملی امروزی قرار گرفته است و در زمان فتحعلی شاه قاجار از این میدان به عنوان محلی برای رژه و تمرین مشق قشون نظامی استفاده میشد. میدان به شکل مربعی و ابعاد این میدان چیزی حدود 400 متر است. همین باعث شده است که میدان مشق به عنوان یکی از بزرگترین میدانهای نظامی شهر تهران شناخته شود.

میدان مشق

میدان مشق در دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار توسط محمدحسین خان سپه سالار مرمت و بازسازی شد و ابعاد آن هم تا حدودی توسعه پیدا کرد. در ورودی میدان هم یک سر در و دروازه زیبا نصب شد که گاها ناصرالدین شاه از بالای آن دروازه برای دیدن رژه نظامیهای داخل میدان استفاده می کرد.


چرا پروژه شکست خورد؟

پروژه باغ ملی بعد از احداث چند سالی بیشتر دوام نیاورد. بعد از احداث سر در باغ ملی، متاسفانه دو ساختمان مربوط به شرکت نفت ایران و انگلیس و اداره پست بلدیه در مجاورت این سر در ساخته شدند. همین باعث شد تا دو پست نگهبانی که در قسمت‌های شرقی و غربی و در مجاورت سر در قرار گرفته بودند تخریب شوند. اینگونه شد که سر در زیبای باغ ملی با این ساختمان‌ها احاطه شد و منظره زیبا و منحصر به فرد آن، تحت تاثیر بناهای اطراف قرار گرفت. متاسفانه بعدها نیز در محوطه باغ ملی ساختمان‌های دیگری تاسیس شدند. 

بیشتر بخوانید: موزه ملی ایران ؛ نمایشگاهی دائمی از تاریخ ایران

اما مهم این است که نام باغ ملی و سر در آن هنوز هم پا برجا مانده است و با وجود همه‌ی بی مهری‌ها، هنوز هم یکی از نمادهای شهر تهران محسوب می‌شود.


دیدنی های نزدیک باغ ملی

مجموعه باغ ملی در بافت تاریخی شهر تهران قرار گرفته است، بنابراین برای گشت و گذار بیشتر نیاز نیست فاصله زیادی را طی کنید و فقط باید کمی پیاده روی را دوست داشته باشید.

در نزدیکی و حتی در خود مجموعه باغ ملی آثار و دیدنی‌های مختلفی از جمله موزه عبرت ایران، موزه ملی علوم و فناوری، کتابخانه و موزه ملی ملک، پارک شهر، خانه مقدم و بسیاری دیدنی‌های دیگر خودنمایی می‌کنند که بازدید از هریک از آنها می‌تواند روز شما را شیرین‌تر کند.


شکم گردی در اطراف باغ ملی

اما اگر در حین بازدید از مجموعه دلتان هوس خوردنی‌های خوشمزه را کرد تبریک می‌گوییم؛ چون شما در نزدیکی خیابان سی تیر هستید.

خیابان سی تیر

بیشتر بخوانید: خیابان سی تیر تهران کجاست؟ شکم‌گردی در خوشمزه‌ترین جای تهران

خیابان سی تیر یا همان قوام السلطنه قدیم که در ضلع غربی مجموعه قرار گرفته، از خیابان‌های قدیمی شهر تهران است که مجموعه‌ای کامل و بینظیر از ون ها و غرفه‌های سیار خیابانی از قهوه و آش و چای گرفته تا پیتزا و اسنک و انواع غذاها را در خود جای داده است. رنگ بوی غذاهای غرفه‌های این خیابان هر آدمی را وسوسه می‌کند تا دلی از عزا در بیاورد.


شما تا به حال باغ ملی و سردر زیبای آن را از نزدیک دیده‌اید؟ شما هم از دیدن کاشی‌کاری‌ها و تزئینات این بنا شگفت‌زده شدید؟ چه چیزی در مورد باغ ملی بیشتر از همه توجه شما را به خودش جلب کرد؟ از کدام موزه‌ها و مکان‌های دیدنی داخل یا اطراف این باغ دیدن کردید؟ آیا تا به حال برای شکم‌گردی به خیابان سی‌ تیر رفته‌اید؟ کدام غذا یا خوراکی را در اینجا امتحان کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن باغ ملی را برای ما بنویسید.

اگر قصد دارید برای سفر به تهران یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید هر زمانی که بخواهید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از سوئیت و آپارتمان تا ویلای استخردار در این سایت موجود است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی