تالار سلام تالاری مجلل به سبک اروپایی در مجموعه باشکوه کاخ گلستان

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
تالار سلام تالاری مجلل به سبک اروپایی در مجموعه باشکوه کاخ گلستان

 تالار اصلی کاخ گلستان در تهران به نام تالار سلام و تالار تاج گذازی مشهور است. امروزه به اسم تالار موزه نیز شناخته می شود. این تالار پس از اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا و بازدید از موزه کشورهای غربی، در ارگ سلطنتی در تهران ساخته شده است.


تالار اصلی کاخ گلستان کجاست؟

در ابتدا دیواری وجود داشت که عمارت آصف الدوله و عمارت سالار را از باغ گلستان جدا می ساخت. در محلی که دیوار ساخته شده بود، بعد از مدتی تالار الماسیه احداث شد.

آدرس دقیق تالار سلام کاخ گلستان: خیابان پانزده خرداد در میدان ارگ است.

روی نقشه ببینید!

در حال حاضر تالار سلام جای این تالار را گرفته است و دیگر تالار الماسیه ای وجود ندارد.

تالار سلام یکی از اتاق‌های کاخ گلستان است که در زمان پهلوی برای تشریفات رسمی از آن استفاده می‌شد.

چون محمدرضا شاه و فرح پهلوی در این تالار تاجگذاری کردند به ایت تالار تالار تاج‌گذاری هم می‌گویند.

تالار سلام در کاخ گلستان

علت نام گذاری تالار سلام

فکر ایجاد موزه پس از نخستین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در سال 1290 هجری-قمری در ذهن او شکل گرفت. پس از بازگشت به ایران دستور تخریب عمارت خروجی را صادر کرد. به جای آن بنای قدیمی، ساختمان گلستان جدید شامل تالار آینه و اتاق موزه ساخته شد. این تالار از ابتدا به منظور تشکیل موزه بنا گردیده بود.

در آنجا آثار هنری و هدایایی که سلاطین برای شاهان ایرانی فرستاده بودند و اشیاء جواهرنشان نگهداری می شد. هدایا شامل : اسلحه، زره شاهان سابق، آثار تاریخی، تابلو ها، گلدان ها و چلچراغ ها، مجسمه ها بوده است. همچنین برگزاری مراسم سلام های خاص و رسمی در این تالار موجب نام گذاری تالار سلام شد.

تالار سلام کاخ گلستان

اگر به تهران سفر کردید و دنبال اجاره آپارتمان مبله می‌گردید یکی از راه‌های آسان برای دستیابی به آن سایت پینورست است. کافی‌ست وارد سایت شوید و مکی جستجو کنید تا ببینید این جا برای هر سلیقه اقامتگاه گلجین شده است.

جواهرات تالار سلام

تخت طاووس و تخت نادری و نیز صندلی مرصع محمد شاه از موزه قدیم در عمارت خروجی و تالار آینه به تالار سلام انتقال داده شد. در سال 1309 دو واقعه ناخوشند صورت گرفت. دزیده شدن جواهرات تخت طاووس تالار سلام و تحریم تنباکو که موجب تجمع مردم در میدان ارگ شده بود. ناصرالدین شاه از این موضوع نگران شد و سردابی را در عمارت خوابگاه ساخت و جواهرات را به آنجا انتقال داد.

در سال 1346 آخرین تغییرات به دلیل تاجگذاری محمدرضا پهلوی در تزئینات و چیدمان آنجا صورت گرفته است. اشیاء مهمی که در این تالار نگهداری می شوند شامل: تابلوهای زیبای نقاش هنرمند معاصر، کمال الملک است. همچنین تخت طاووس و تاج کیانی و صندلی مرصع محمدرضا شاه نیز در تالار سلام نگهداشته میشوند. جواهرات مربوط به این اشیاء بدل بوده است و اصل آنها به موزه جواهرات انتقال داده شده است.

بیشتر بخوانید:‌ راهنمای بازدید از موزه کاخ نیاوران ؛ آخرین خانه خاندان پهلوی

بخش زیرین 

در بخش زیرین تالار اصلی حوضخانه ای قرار دارد که در زمان حاضر به دو بخش با نام تالار مخصوص و نگارخانه تقسیم شده است. در زمان قدیم در قسمت هایی از حوضخانه پرندگان گوناگونی نگهداری میشد و پادشاهان گهگاهی به دیدن آنها میرفتند. در حال حاضر به محل نگهداری و نمایش مجموعه تابلوها و برخی هدایای پادشاهان اروپائی، عکس های تاریخی و لوازم عکاسی دوره قاجار تبدیل گردیده است.

تالار سلام ورودی


شما هم به کاخ گلستان رفته‌اید؟ کدام بخش این کاخ برایتان جذاب بوده است؟ اطراف کاخ گلستان جای دیدنی دیگری می‌شناسید؟ اطلاعات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

فراموش نکنید برای یک اقامت دوست داشتنی در هر شهری که به آن سفر کرده‌اید می‌توانید از سایت پینورست استفاده کنید. تمام سعی ما این بوده که شما اخساس کنید در همه جای ایران خانه دارید و باخیال راحت در سفر بهتان خوش بگذرد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها