چگونه یک سفر امن داشته باشیم؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چگونه یک سفر امن داشته باشیم؟

اگر از تازه‌کاران طرفدار سفر هستید معمولا اولین دغدغه شما مشکلات سفر و نگرانی‌های ناشی از آن است. شاید دائم در این فکر باشید که اگر گم شوم چه؟ اگر از من دزدی شود چه؟ اگر مریض شوم چه؟ اگر اتفاق غیرمنتظره‌ ناگواری پیش بیاید چطور در شهر یا کشوری که نمیشناسم و آشنایی ندارم از پس خودم بربیایم؟ دانستن یک سری نکات باعث می‌شود که دیگر این سوال‌ها را از خودتان نپرسید و یک سفر امن داشته باشید.

هر سفری در کنار هیجاناتش ممکن است خطراتی هم داشته باشد و این هم بخشی از چالش‌های سفر و یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب تجربه است. اما به هر حال باید راه‌هایی پیدا کنیم که در هر سفر تا حد امکان مشکلات احتمالی را کم کنیم.

ما در این مطلب پینورست چند تا از نکات امنیتی که در هر سفر می‌تواند کمک‌حالتان باشد را توضیح می‌دهیم با این امید که یک سفر امن داشته باشید.


برای کلاهبرداری‌های رایج هر سفر آماده باشید

هرکجای دنیا که بروید، همیشه افرادی هستند که می‌خواهند از شما که در موقعیت آسیب‌پذیری به‌عنوان یک توریستِ ناآگاه از مسائل محلی قرار دارید، سو استفاده کنند، فریبتان دهند و پول نقدی که به همراه آورده‌اید تا خرج سفرتان کنید به طریقی صاحب شوند. اگر خوش شانس باشید این افراد تا حد زیادی قابل شناسایی خواهند‌ بود، اما افراد حرفه‌ای زیادی هم هستند که اگر آگاه نباشید گولشان را خواهید خورد.

سفر امن

با خواندن سفرنامه‌های دیگران در اینترنت و کمی تحقیق محلی از کسانی که ساکن شهر یا کشور مقصد شما هستند می‌توانید اطلاعات اولیه درمورد کلاهبرداری‌های رایج آن منطقه به‌دست آورید، از بسیاری از آن‌ها در امان بمانید و سفر امن داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای سفر با پای پیاده : چطور پیاده سفر کنیم که سلامت جسمی‌مان به خطر نیفتد


اطلاعات ضروری و اورژانسی را یادداشت کنید

در صورت وقوع فاجعه ممکن است وقت کافی برای جست‌و‌جو شماره برای خدمات پلیس محلی یا آمبولانس یا راهنمایی به نزدیکترین سفارت کشور خود نداشته باشید. همچنین ممکن است آنقدر استرس و وحشت داشته باشید که نتوانید درست فکر کنید.

بهتر است خود را در چنین شرایطی قرار ندهید. در عوض اطلاعات مهمی که ممکن است نیاز ضروری به آن پیدا کنید را از قبل پیدا کنید و آن را در جایی در تلفن خود ذخیره کنید.

علاوه بر این توصیه می کنیم آن را روی یک کارت کوچک یا ورق کاغذ بنویسید و در جایی امن همراه خود داشته باشید تا اگر احیانا باطری گوشی‌تان تمام شد یا به‌ هر دلیلی به آن دسترسی نداشتید این اطلاعات دم دستتان باشد.


شرایط را برای سارقین سخت کنید

این موضوع به‌خصوص در سفرهای خارجی برای ایرانیان بسیار قابل توجه است. چرا که به دلایلی که می‌دانید امکان داشتن کارت اعتباری بین‌المللی برای ما میسر نیست و در سفرهای خارجی مجبور به حمل پول نقد همراه خود هستیم. پس علاوه بر اینکه پول نقد خود را درجایی بسیار مطمئن نگهداری می‌کنید، مراقب دیگر وسایل ارزشمند خود هم باشید.

سفر امن

اگر در هتل یا هاستل اقامت دارید و امکان دسترسی به کمد امن دارید و می‌توانید وسایلتان را در آن قرار دهید حتما از این امکان استفاده کنید. اگر سفر شما به صورت کوله‌گردی است از قفل‌های مطمئن برای کوله‌‌تان استفاده کنید که به آسانی زیپ‌ها قابل باز کردن نباشند.

همچنین زمان شب‌مانی‌ها اگر جایی برای کوله‌تان ندارید ‌می‌توانید از کوله به عنوان بالش استفاده کنید تا امکان سرقت را پایین بیاورید. اگر این امکان وجود ندارد می‌توانید کوله‌تان را با یک زنجیر نازک به صندلیتان قفل کنید. همین‌طور نسبت به وسایل باارزشی که همراهتان دارید همیشه هشیار باشید و بدانید چه چیز را کجا قرار داده‌اید و درصورت نیاز گاهی از وجود وسایلتان مطمئن شوید.


بیمه مسافرتی بگیرید

ممکن است فکر کنید بیمه مسافرتی لازم نیست و هزینه اضافی است. اما اگر واقعا نگران ایمنی خود و وسایلتان در حین سفر هستید حتما سراغ گرفتن بیمه مسافرتی بروید.  اگر بیمه خوبی داشته باشید می‌توانید با خیال راحت‌تری سفر کنید.

سفر امن

وقتی وسایل ارزشمندی همراه دارید بیمه تا حد زیادی به‌کارتان خواهد آمد. با داشتن لپ‌تاپ یا دوربین همیشه نگران سرقت وسایلتان خواهید بود اما در صورت داشتن بیمه اگر وسایل به سرقت برود می‌توانید هزینه وسایل را از بیمه بگیرید.

همین‌ طور بیمه درمانی برای وقتی که در سفر بیمار شوید خیال شما را حداقل از هزینه‌های درمان راحت می‌کند.


از محلی‌ها راهنمایی بخواهید

اگر می‌خواهید بدانید که کدام محله‌ها امن هستند و در کدام‌ یک ممکن است دچار دردسر شوید، بهترین و در دسترس‌ترین راه کمک گرفتن از بومی‌های منطقه است.

اکثر مردم محلی رفتاری دوستانه دارند و به شما در مورد دور شدن از مناطق خطرناک توصیه‌های خوبی خواهند کرد.

سفر امن

رانندگان تاکسی می‌توانند افراد مطمئنی برای دریافت چنین اطلاعاتی باشند. اما برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر بهتر است از چند نفر سوال کنید و سپس تصمیم بگیرید تا از اطلاعات دریافتی‌تان مطمئن‌تر باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سلامتی هیچ‌هایکری در سفر

پذیرش هتل‌ها و هاستل‌ها از گزینه‌های بسیار خوب برای دریافت اطلاعات هستند. معمولا اطلاعات خوبی دارند و قابل اعتماد هستند؛ از اینکه از آنها بپرسید از کدام قسمت‌های شهر دوری کنید، هزینه کرایه تاکسی چقدر باید باشد و از کجا مکان مناسبی برای غذا پیدا کنید، نترسید.


اطلاعات اضافی با غریبه‌ها به اشتراک نگذارید

اطلاعات اضافی دادن در طول سفر به هر رهگذری که با او صحبت کوتاهی دارید می‌تواند دردسرساز شود. همین طور از دادن اطلاعات خیلی جزئی در شبکه‌های اجتماعی هم بهتر است پرهیز کنید.

همچنین توصیه نمی‌کنیم با جزئیات زیادی در مورد برنامه‌هایتان در طول سفر یا محل اقامت خود با افرادی که به تازگی ملاقات کرده‌اید صحبت کنید. حتی اگر از شما سوال شد نیازی نیست که حتما به همه این سوال‌ها جواب بدهید یا به‌دقت توضیح دهید. می‌توانید به اطلاعات کلی بسنده کنید.

اگر کسی زیادی شما را سوال پیچ می‌کند و شما هم نمی‌خواهید بی‌ادبانه رفتار کنید، می توانید در مورد منطقه‌ای از شهر صحبت کنید که مبهم باشد یا نام هتل خود را دروغ بگویید و هتلی را نام ببرید که واقعا در آن اقامت ندارید.

گاهی اوقات مردم می‌پرسند آیا برای اولین بار است که به کشور یا شهر آن‌ها می روید؟ اگر هنوز به آنها اعتماد ندارید، می توانید وانمود کنید که این اولین سفر شما نیست. چون به اشتراک گذاشتن اینکه شما تازه‌کار هستید هم ممکن است نشان دهنده این باشد که شما هدفی خوب برای کلاهبرداری هستید.


نکاتی در مورد آب و غذا

هنگام سفر از غذا خوردن نترسید! خوردن غذاهای عجیب و غریب جدید می‌تواند برای بسیاری از افراد یکی از موارد ماجراجویی‌هایشان در سفر دور دنیا باشد. اما نکاتی هست که اگر آن‌ها را رعایت کنید غذاهای سالم‌تری خواهید خورد:

غذا و آب در سفر

  • اول اینکه سعی کنید در مکان‌های پرطرفدار با صف‌های طولانی غذا بخورید. علاوه بر این بد نیست سعی کنید نحوه تهیه غذای خود را تماشا کنید.
  • اگر به ماده غذایی خاصی حساسیت دارید قبل از خوردن هر خوراکی که برایتان آشنا نیست روی بسته‌بندی را مطالعه کنید یا درمورد محتویاتش سوال کنید.
  • دقت داشته باشید غذاهای کاملا پخته همیشه امن‌ترین هستند.
  • برای جلوگیری از ابتلا به انواع باکتری فقط میوه‌هایی را که پوست دارند، بخورید.
  • همچنین توصیه می‌کنیم یک بطری آب تصفیه شده به همراه داشته باشید. در بسیاری از شهرهای مدرن در سراسر جهان نوشیدن آب بی‌خطر است، اما وقتی خارج شهر یا به روستاهای کوچک می‌روید ممکن است این طور نباشد و آب تصفیه شده سالم همه جا در دسترس نباشد.

بیشتر بخوانید: سفر تنهایی و مزایا و معایبش – چطور تنهایی سفر کنیم؟

در نهایت چند توصیه‌ کلی دیگر برای داشتن سفر امن وجود دارد که بد نیست به آن‌ها توجه کنید:

اگر می‌توانید گروهی سفر کنید چرا که امنیت در سفر با گروه بیشتر از سفرهای انفرادی است. بهتر است کسی را که مورد اعتمادتان است و خارج از برنامه سفر شماست از جزئیات اینکه کجا اقامت دارید یا می‌خواهید به کجا بروید مطلع کنید. اگر برنامه سفر طولانی مدت دارید بد نیست کمی دفاع شخصی یاد بگیرید تا در صورت لزوم بتوانید از خودتان محافظت کنید. 


این بود لیستی از نکات امنیتی که بهتر است در سفر رعایت کنید تا یک سفر امن داشته باشید. آیا شما اهل سفر هستید؟ تا حالا در سفر با افراد کلاهبردار مواجه شده‌اید؟ تا به حال از شما دزدی شده است؟ اگر شما در طول سفر خود نکات امنیتی دیگری را رعایت می‌کنید حتما آن را با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

راستی اگر اهل سفر هستید و با مسئله‌ای به نام اجاره اقامتگاه روبه‌رو شده‌اید پیشنهاد ما به شما این است که به سایت پینورست سر بزنید و در آن انواع اقامتگاه از ویلا استخردار ارزان تا بوم گردی را پیدا کنید و آن‌ها را به راحتی رزرو کنید.

بهار طاهری

من بهارم و به سفر علاقه زیادی دارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی