یک گردش حسابی در روستای رودبارک مازندران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
یک گردش حسابی در روستای رودبارک مازندران

روستای رودبارک طبیعت کم‌نظیری دارد و برای آنان که گردشگری را برابر با طبیعت‌گردی می‌دانند، یکی از بهترین گزینه‌ها است. در این روستا هم به جنگل دسترسی دارید، هم فضاهای کوهستانی در پیرامون شما است، هم آبشار و رودخانه در نزدیکی قابل دسترس است.

برای همین به این روستا که می‌رسید از خودتان می‌پرسید برای لذت بردن دیگر چه می‌خواهم؟ با پینورست سایت تخصصی اجاره کلبه جنگلی همراه باشید تا لذت‌های این روستا را برایتان بگوییم.


تنوع در روستای رودبارک

روستای رودبارک کمتر از پنجاه کیلومتر از چالوس فاصله دارد. وقتی به این روستا می‌رسید به خودتان می‌گویید این روستا دیگر کجا پنهان شده بود؟ تکه‌ای از بهشت، همین قدر در دسترس. ترکیب کوه، جنگل و رود در کنار هم این بخش از رودبارک را تبدیل به محل بسیار مهمی از منظر گردشگری کرده است.

اما نکته‌ای که رودبارک را عجیب و جالب می‌کند اما، این است که در این روستا منهای تنوع طبیعی، تنوع قومی و فرهنگی چشم‌گیری هم می‌بینید.

روستای رودبارک کلاردشت

به همین علت است که خود مازندرانی‌ها می‌گویند رودبارک کشور است. کشوری متشکل از مازندرانی‌ها، گیلانی‌ها و کردهای ایرانی در کنار هم. همچنین دسته‌ای از اهالی طالقان و اصفهان هم در این روستا زندگی می‌کنند و این ترکیب عجیب باعث شده است اهالی این روستا هم بسیار مهمان‌پذیر و هم آشنا با فرهنگ‌های متنوع باشند. در این روستا راحت خواهید بود.

ابدا دور از ذهن نیست که از یک مغازه آدرس بپرسید و لحن و لهجه‌ی لکی به گوش‌تان برسد و ابدا مورد تعجیب نیست که به دنبال تهیه‌ ماست و پنیر محلی باشید و کسی با لهجه‌ی غلیظ اصفهانی محصولات را به شما معرفی کند. تنوع فرهنگی جالبی است و در کمتر روستایی در ایران چنین پدیده‌ای قابل رویت است. 

 

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی چالوس؛ شهری در انتهای جاده ۵۹


نگاهی به لذت‌های زندگی روستای رودبارک

روستای رودبارک برای هر نوع از طبع و طبیعت انسانی فرصتی دلنشین دارد. دسته‌ای مایل‌اند گردشگری در فضای سبز را تجربه کنند، روستای رودبارک در این باره به خوبی برای شما امکان خواهد داشت. گروه دیگری لزوما وجود آب در فرایند گردشگری برای‌شان مهم است، رودخانه می‌طلبند و آبشار، روستای رودبارک در این‌باره هم دست‌ خالی نیست.

دسته‌ی دیگری کوه‌نوردی را تمایل دارند. روستای رودبارک یکی از راه‌های ورود به دنیای جذاب علم‌کوه است. از هر سو به این طبیعت جذاب نگاه کنید سرخوش خواهید شد. 

این روستای سرسبز که شب‌های تابستانی‌اش سرمای پاییزی را به خاطر می‌آورد، یکی از بهترین فرصت‌های تابستانی هم است.

رودبارک کجاست؟

وقتی جاهای مختلفی از ایران گرم و نچسب می‌شوند روستای رودبارک دارد دلبری می‌کند. یک تی‌شرت ساده به تن کنید و در مرداد ماه قدم بزنید و لذت ببرید. 

همچنین برای گروه بزرگی از گردشگران، مساله‌ غذا اهمیت ویژه دارد. به خصوص آن‌ها که از خوردن غذاهای کارخانه‌ای خسته و حتی پشیمان هستند و غذاهای محلی طلب می‌کنند.

در روستای رودبارک به دلیل فعالیت گسترده‌ی دامداری، کره‌ها، سرشیر‌ها و پنیرهایی نوش جان خواهید کرد که فراموش‌تان نمی‌شود. همچنین اگر می‌خواهید غذاهای محلی درجه یک را به عنوان ناهار و شام نوش جان کنید، در نزدیکی رودبارک، گزینه‌های متنوع جذاب فراوان دارید. اگر هم به دنبال بهترین‌ها می‌گردید، با کلاردشت فاصله‌ی چندانی ندارید. 

تاکید می‌کنیم که در این روستا حتما به سراغ کره، سرشیر و پنیر محلی بروید و حیرت کنید.

بیشتر بخوانید: ساحل رادیو دریا ؛ معروف‌ترین ساحل چالوس


نگاهی به پارک جنگلی رودبارک

چنان‌که می‌دانید پارک‌های جنگلی در همه جای دنیا با کارکرد لذت از طبیعت برای گردشگر و ارائه‌ی حداقلی از نیازمندی‌های یومیه شکل گرفته‌اند.

این پارک‌ها با مراقبت ویژه‌ی محیط زیست به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند و از منظر ایمنی، با حفظ بکر بودن، محیط‌های قابل اعتمادی هستند. برای همین اگر هم طبیعت بکر و جذاب روستای رودبارک را می‌خواهید، هم مایلید در این روستا کمپ کنید و زندگی را چندی در چادر و طبیعت بگذرانید پارک جنگلی رودبارک بهترین گزینه‌ی شما است.

در پارک جنگلی رودبارک سرویس بهداشتی، دسترسی به برق، پارکینگ خودرو، منقل‌های سیمانی، آلاچیق و نیز زمین بازی در دسترس خواهید داشت.

این پارک فروشگاه مواد غذایی هم دارد، اما بهتر است برای کمپ کردن همه‌ی ملزومات زندگی را به همراه داشته باشید. 

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی جوارم؛ کلبه‌های چوبی در دل جنگل


گذری بر سردآبرود و آبشار زیبای اکاپل

رودخانه سردآبرود که از کوه‌ مرکزی البرز سرچشمه گرفته و تا دریای خزر امتداد پیدا می‌کند، به شکل ممتدی در روستای رودبارک جاری است. این رودخانه مسیری طولانی را طی می‌کند و یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری رودبارک به حساب می‌آید. سردآبرود که از منظر طبیعی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و از رودهای حفاظت شده‌ی دریای خزر به شمار می‌رود، جمعیت بزرگی را روزانه در جای جای خطه‌ی شمال در کنار خود جمع می‌کند. یکی از این نواحی هم روستای رودبارک عزیز است. 

همچنین برای دیدن آبشار اکاپل که یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری رودبارک است، کافی است به سمت غرب، کمتر از سی دقیقه در جاده‌ای از خاک و سنگ رانندگی کنید.

این آبشار که پیش از رسیدن صدای جذابش را به گوش شما می‌رساند و در ترکیب با صدای پرنده‌ها شما را سخت و سنگین سرخوش می‌کند، یکی از مهم‌ترین‌های روستای رودبارک است. رفتن به این آبشار را هم در فهرست دیدنی‌های این روستا قرار دهید. 


اقتصاد در روستای درک

از نظر اقتصادی منهای گردشگری، وجود معدن سنگ گرانیت و دامداری این روستا را تبدیل به روستایی پر جنب و جوش از منظر اقتصادی کرده است. به این امور ساخت و سازها و خرید و فروش زمین و ملک را هم اضافه کنید.

هرچند همه‌ی آن‌چه رخ داده است اهالی روستا را لزوما ثروتمند نکرده است اما بسته به ظرفیت فعلی روستا زندگی در این محل به خوبی جریان دارد. چرا که گویی طبیعت هرآنچه لازم بوده را به این بخش از مازندران هدیه داده است. 

اگر قصد رفتن به روستای رودبارک را دارید کافی است خودتان را به حسن کیف کلاردشت برسانید و از آن‌جا کمتر از پنج کیلومتر رانندگی کنید تا افق‌های سبز این روستای جذاب خودنمایی کنند.


یک توصیه‌ی هیجان‌انگیز

اگر اهل بازی با هیجان و ترس و دلهره هستید، می‌توانید خانه ارواح کلاردشت را هم ببینید. حدود بیست کیلومتر از رودبارک خارج شوید و به سمت این خانه بروید. از محلی‌ها که درباره‌ی این خانه می‌پرسید آن‌ها خیلی عادی و ساده به شما می‌گویند که این خانه جن دارد و همه هم می‌دانند. اگر از آن‌ها بپرسید که آیا خودشان با جن‌ها و ارواح این خانه روبه‌رو شده‌اند یا نه. جواب خیلی روشن است: کسی جرات ورود به این خانه را ندارد.

بیشتر بخوانید: ترسناک ترین جاهای ایران ؛ راهنمایی کوتاه برای طرفداران سینمای وحشت

این خانه متروکه معماری ویژه و بسیار جذابی دارد، مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده و هست و هنوز هم گاهی مقابل آن، جوان‌هایی را می‌بینید که از سر کنجکاوی منتظر وقوع واقعه‌ای هستند.

هرچند تعدادی از تولیدکنندگان محتوای دنیای مجازی، وارد این خانه شده‌اند و تصاویری از فضای داخلی تهیه کرده‌اند. از این خانه خانه حادثه‌ خاصی هنوز گزارش نشده است، جز این‌که از منظر معماری ویژه است و برخی می‌گویند صداهایی در آن بلند می‌شود.

اگر به درون این خانه نمی‌روید دست کم تصاویر داخلی این خانه‌ی جالب از منظر معماری رویت بفرمایید و یادتان باشد که این منطقه از ایران از قدیم و ندیم به خلاقیت در معماری معروف بوده است. مثلا مسجد قدیمی رودبارک هیچ ستونی ندارد و از منظر معماری، روزی برای خود شگفتی محسوب می‌شده است. 


در این مقاله سعی شد با معرفی کوتاه روستای رودبارک، این مکان فوق‌العاده دیدنی را با شما درمیان بگذاریم و توصیه کنیم که اگر به مازندران می‌روید، دنیای جذاب این روستا را هم ببینید. شما چه جاهای دیدنی بکری در مازندران می‌شناسید؟ کجا را پیشنهاد می‌کنید ببینیم و از کجا خاطره بد دارید؟ برای ما بنویسید. 

راستی اگر به شهرهای شمالی سفر کردید برای اجاره بوم گردی یا کلبه‌های جنگلی وارد سایت پینورست شوید و در آن گلچینی از اقامتگاه‌ها را ببینید. این‌جا به‌راحتی می توانید بهترین اقامتگاه را برای مدت سفر خود رزرو کنید.

امیرمسعود قلی‌زاده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی