موزه خانه رئیس علی دلواری؛ یادگاری از قهرمان ملی بوشهر

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
موزه خانه رئیس علی دلواری؛ یادگاری از قهرمان ملی بوشهر

رئیس علی دلواری از مشروطه خواهان جنوب ایران بود که از سن ۲۵ سالگی وارد صف مبارزان مشروطه شد و در قیام علیه محمدعلی شاه شرکت کرد. بعد از جنگ جهانی اول، انگلیسی‌ها وارد ایران شدند و جنوب را تصرف کردند. رئیس علی بوشهر را از دست انگلیسی‌ها خارج کرد و به‌همین دلیل نام و یاد او برای بوشهری‌ها اهمیت زیادی دارد.

موزه رئیسعلی دلواری ۱۱۰ سال پیش در شهرستان تنگستان و استان بوشهر ساخته شد و بعد از شهادت او از طرف فرزندانش به سازمان میراث فرهنگی بوشهر داده شد. این خانه تاریخی در دوره جنگ تنگستان علیه استعمار انگلیس، محل نشست‌ها و جلسه‌های تصمیم‌گیری بود. امروز همان خانه در نقش موزه مردم‌شناسی دلوار، تاریخ مقاومت مردم جنوب در مقابل استعمار انگلستان را به نمایش می‌گذارد.

این موزه خانه ۲۳ اتاق دارد. تعدادی از اتاق‌ها مخصوص معرفی اسناد، تصاویر، نقشه‌های جنگ، تفنگ‌چی‌های تنگستان، تقویم مربوط به مبارزات و سلاح‌های مورد استفاده آن‌هاست. یکی از اتاق‌های جالب آن اتاق ماکت است که در آن ماکت‌هایی مربوط به قهرمانان آن دوران قرار گرفته است. اتاق‌های دیگر هم شامل اتاق فیلم، وسایل جنگی شخصی رئیس علی، سوگندنامه‌ها و وصیت‌نامه او هستند.

در حیاط موزه رئیس علی دلواری هم غرفه‌های دیدنی‌ای از زنان و مردان تنگستان در حال فروش صنایع دستی و خوردنی‌های محلی این منطقه به چشم می‌خورد که می‌توانید همه روزهای هفته به‌جز روزهای تعطیل از آن بازدید کنید.

 

آدرس: بوشهر، تنگستان، دلوار، خانه یا موزه شهید رئیس علی دلواری

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی