تنگه رغز ؛ نمایشگاه طبیعت در دل تخته سنگ ها

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
تنگه رغز ؛ نمایشگاه طبیعت در دل تخته سنگ ها

اگر به دیدن جاهای بکر علاقه دارید و دلتان در به در به دنبال مکانی است که بمباران آدرنالین در بدنتان به راه بیندازد، بهتر است از همین حالا کوله بار سفر خود را برای سفری هیجان انگیز و البته خاطره انگیز به استان فارس و تنگه رغز ببندید.

تنگه رغر در استان فارس و شهرستان داراب، به عروس تنگه‌های ایران شهرت یافته است. این لقب چیزی است که محلی‌ها و گردشگران بر روی این تنگه گذاشته‌اند؛ پس در وصف زیبایی‌های این تنگه چیزی برای گفتن باقی نمی‌ماند.

تنگه رغز داراب فارس یکی از آن جاهایی است که شاید تا ده سال پیش هیچ اثری از آن وجود نداشت، اما ماجراجویی جوانان طبیعت دوست باعث شد تا این تنگه بیشتر شناخته شود و امروزه به یکی از زیباترین و دل‌انگیز ترین جاذبه‌های طبیعی استان فارس تبدیل شده است.


تنگه رغز کجاست؟

تنگه رغز

تنگه رغز داراب فارس، در بخش فسارود در ۳۰ کیلومتری شهرستان داراب و در نزدیکی روستای رغز در منطقه‌ای به اسم حسن آباد قرار گرفته است.

اگر تنگه رغز و روستای رغز را روی نقشه مشخص کنید، این تنگه در مرکز مثلثی قرار گرفته است که شهرهای استهبان، داراب و فسا سه ضلع آن را تشکیل داده‌اند.

روی نقشه ببینید!

اگر عزم سفر به تنگه رغز داراب را کرده باشید، باید حدود ۲۵۰ کیلومتر از مرکز استان فارس یعنی شهر فارس دور شوید. در طی این مسیر نسبتا طولانی که البته شوق رسیدن به این تنگه زیبا خستگی آن را از تن شما بیرون خواهد کرد، شما باید از شهرستان فسا عبور کرده و به سمت داراب حرکت کنید.

در بین مسیر شما می‌توانید از مسیر جاده حسن آباد نیز استفاده کنید و خودتان را به سمت مسیر شروع حرکت در دره برسانید. اما اگر از داراب به سمت تنگه حرکت کنید، باید حدودا ۳۵ کیلومتر از داراب به سمت حسن آباد در شمال غربی داراب رانندگی کنید و ۳ الی ۴ کیلومتر آخر را با پای پیاده طی کنید تا خودتان را به ابتدای تنگه برسانید.

از گردنه دراکویه شما حدودا ۲ کیلومتر را با ماشین طی خواهید کرد و بعد از آن باید از پاهای خودتان کمک بگیرید و ادامه مسیر را طی کنید.


رغز یعنی چی؟

رغز

رغز نام روستایی است که این تنگه در نزدیکی آن قرار گرفته است. محلی‌های آنجا نام این تنگه را رودخیز گذاشته‌اند، اما بطور عامیانه نام این تنگه در بین گردشگران و کوهنوردان رغز جا افتاده است. رغز به معنای راه بکر و لغزنده است.


راستی تنگه رغز چطور به وجود آمده؟

تنگه رغز

آب جاری شده از سرچشمه‌های شمالی این دره در بین جنگل‌ها و درختان مسیر خود را طی کرده است تا خود را به ابتدای این تنگه برساند. برخورد جریان آب با تخته سنگ‌های سخت در طی هزاران سال باعث فرسایش سنگ‌ها و شکل‌گیری این پدیده طبیعی شده است که گردشگران را به وجد می‌آورد.

بیخود نیست که این تنگه به عروس تنگه‌های ایران شهرت یافته است. جدای از جذابیت‌هایی که هر جاذبه گردشگری در دل خود جای داده، شما در تنگه رغز چیزهایی را به چشم می‌بینید که در جاهای مشابه دیگر به ندرت بتوان دید.

آبشارهای متعددی که در مسیر حرکت قرار گرفته اند با صدای دلنشین جوش و خروش آب با روح و روان شما بازی خواهند کرد. در طول مسیر نیز به حوضچه‌های آب تشکیل شده بر می‌خورید که آب این حوضچه‌ها مثل اشک چشم شفاف است و اعماق این حوضچه‌ها بخاطر شفافیت آب کاملا مشخص است.

پژواک صدای شما در بخش‌هایی از تنگه رغز می‌تواند به شما ثابت کند که با چه معماری طبیعی عظیم و زیبایی رو به رو هستید. تنگه رغز جایی است که همه ساله عده زیادی از عاشقان طبیعت و طبیعت‌گردی از سرتاسر ایران و حتی خارج از کشور برای بازدید از آن عازم رغز می‌شوند.

بیشتر بخوانید: دشت سوسن ؛ ییلاقی کوهستانی و گهواره‌ی تمدن‌های باستانی

در این بین شما تنها موجود زنده حاظر در محل تنگه نیستید بلکه به نوعی شما فقط مهمان این تنگه شده اید. در حوضچه‌های آب تشکیل شده، که گاها عمق آنها به 20 متر و طول آنها نیز به بیش از صد متر می‌رسد می‌توانید ماهی‌هایی را ببینید که آنجا درواقع خانه آنها محسوب می‌شود. در بین تخته سنگ‌ها نیز ممکن است به لانه‌ی پرندگان بر بخورید که یا از قدیم به جا مانده و یا هنوز هم محل سکونت پرنده است.

اگر به شنا کردن در آب زلال و شفاف تنگه علاقه دارید می‌توانید از بالای آبشارها خودتان را به داخل حوضچه‌هایی که در پایین آبشارها ایجاد شده است پرت کنید و لذت بودن در چنین جایی را با تک تک ملکول‌های بدنتان حس کنید.


آبشار های تنگه

تنگه رغز

این تنگه با طول حدودا ۴ کیلومتر، ۶۴ آبشار و حدود ۱۰۰ حوضچه را در دل خود جای داده است که طول این حوضچه‌ها به صد متر نیز می‌رسد. از بین ۶۴ آبشار این تنگه، ۱۴ مورد بیشتر مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان بوده‌اند.

نام آبشار ارتفاع
وداع 46 متر
یادگار 4 متر
آذرخش 65 متر – مرتفع ترین آبشار
دماغه 12 متر
فتح 8 متر
حکمت 11 متر
کبوتر 25 متر
جام 9 متر
گلاب 11 متر
مسعود 8 متر
بوم رنگ 7 متر
نگین 16 متر

هریک از این آبشارها در طول زمان اسم خاصی به خود گرفته‌اند. اگر در سر دارید که از همه‌ی این آبشارها دیدن کنید بهتر است به فکر تجهیزات مناسب برای سخره نوردی و پایین رفتن از نقاط مختلف باشید، وگرنه بدون تجهیزات شاید بتوانید به زحمت از چند آبشار اول دره دیدن کنید.

بیشتر بخوانید: جذاب‌ ترین روستاهای ایران برای سفر ؛ سفر به دل ابرها و قلب صخره‌ها


نکات ایمنی و توصیه ها

استان فارس

بهترین زمان برای سفر به تنگه رغر از اوخر اردیبهشت ماه تا اویل مهرماه است. در این ماه‌ها میزان آب آبشارها و حوضچه‌های دره به بیشترین مقدار می‌رسد و نسیم خنک شکل گرفته از آب آبشارها می‌تواند حال و هوای شما را حتی در اوج گرمای تابستان دگرگون کند. اما پیش از سفر به تنگه رغز باید از وضعیت آب و هوای این منطقه مطمئن شوید تا در حین بازدید به بارش باران و یا مشکلات دیگر بر نخورید.

اول از همه اینکه بهتر است بازدید خود از تنگه رغز را بصورت گروهی و البته با تعداد مناسب انجام دهید. اگر از ارتفاع و آب می‌ترسید پس تنگه رغز جای مناسبی برای یک گردش به یاد ماندنی نخواهد بود، چون در بخش‌هایی از تنگه لازم است از لوازم کوهنوردی و صخره نوردی (طناب، هوک، هشتی، کارابین و …) کمک بگیرید.

برای بازدید از این جاذبه گردشگری باید دانش حداقلی و اولیه در رابطه با کوهنوردی و صعود و همچنین غواصی و شنا داشته باشید. جدای از مهارت‌ها و تجهیزات لازم که گفتیم، باید تجهیزات دیگری را نیز برای یک تفریح ایمن و لذت بخش به همراه داشته باشید.

بعضی‌ها سفر را به هوای تفریح و تحرک بدنی می‌روند و دنبال فقط آرامش گرفتن و خستگی در کردن نیستند. دلشان می‌خواهد کمی چالش و بازی هم پدر داستان سفرشان باشد. پیشنهاد می‌کنیم لینک زیر را بابت این موضوع بخوانید که پیشنهادهای خوبی در آن نوشته شده.

بیشتر بخوانید: ۱۰ پیشنهاد تفریح و سفر متفاوت برای طرفداران بازی و ورزش

از جمله تجهیزاتی که حتما برای سفر به تنگه رغز به آنها نیاز دارید، کوله پشتی ضد آب، کلاه ایمنی، جلیقه نجات، کیسه خواب‌های ضدآب، کفش مناسب برای پیاده روی و صخره نوردی بصورت مجزا، طناب و تجهیزات مخصوص صخره‌نوردی و لباس شنا در اولویت قرار دارند.

در طول روز نیازی به هدلامپ ندارید اما برای شب و ماندن به چراغ قوه نیاز دارید.

اگر شب قصد ماندن در تنگه رغز را دارید، بهتر است تجهیزات اضافی از جمله چراغ‌قوه و لباس گرم به همراه داشته باشید. از آنجایی که ممکن است در محل استراحت شبانه مورد هجوم پشه‌ها قرار بگیرید، پس بهتر است تجهیزات لازم مثل قرص‌ها یا اسپری‌های دفع‌کننده حشرات را به همراه داشته باشید.

استان فارس

برای آب آشامیدنی بهتر است آب کافی به همراه داشته باشید، اما اگر احتیاج به آب اضافی داشتید بهترین محل برای برداشتن آب نزدیکی چشمه است. فراموش نکنید که به اندازه کافی مواد خوراکی لازم همراه خود داشته باشید و ترجیحا از مواد خوراکی در حین این سفر استفاده کنید که سبک و مقوی باشند. از مواد غذایی سرخ کردنی و دارای چربی زیاد تا حد امکان استفاده نکنید.

برای راهنمایی بهتر در حین بازدید از تنگه رغز می‌توانید از گروه‌های راهنما کمک بگیرید. برای اینکار کافی است یک سرچ ساده در اینترنت داشته باشید تا اطلاعات این گروه‌ها را پیدا کنید.

فراموش نکنید که علت حضور شما در طبیعت لذت بردن از زیبایی‌های آن است. پس شما نیز در قبال این لطف طبیعت مسئول هستید و نباید از خودتان اثری در طبیعت بجا بگذارید. بنابراین بهتر است کیسه مخصوص زباله به همراه داشته باشید و از پخش کردن زباله‌ها در طبیعت زیبا خودداری کنید.


شما سفرهای هیجان‌انگیز و کمی خطرناک را دوست دارید یا آرامش‌بخش؟ تاحالا به دیدن جاهای پرخطر رفته‌اید؟ کجا بوده و تجربه‌تان چیست؟ دور و بر تنگه رغز محبوب چه جاهای دیدنی دیگری وجود دارد؟ برای ما در قسمت نظرات بنویسید تا ما مشتاقانه آن‌ها را بخوانیم.

راستی به هرجای ایران که سفر کردید به شهرهای خنک و سرسبز شمال یا ساحل زیبای جنوب می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه از سایت پینورست استفاده کنید. کافی‌ست وارد سایت شوید و طی یک مراحل راخت و سریع اقامتگاه موردپسندتان را اجاره کنید.

محمدرضا قاسم شیرازی
بقیه‌ نوشته‌ها

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها