شمال گردی متفاوت ؛ جاهای دیدنی و مناطق بکر شمال را دوباره کشف کنید!

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
شمال گردی متفاوت ؛ جاهای دیدنی و مناطق بکر شمال را دوباره کشف کنید!

هر تعطیلاتی که می‌شود، همه سریع وسایلشان را جمع می‌کنند و می‌گویند برویم شمال. آخرش هم چند ساعت در ترافیک گیر می‌کنند و بعد با کلی خستگی به شمال می‌رسند. اصلا چرا همیشه باید این شکلی شمال برویم؟ چرا همیشه برای رسیدن به مقصد عجله داریم و یادمان می‌رود از مسیر هم لذت ببریم؟ می‌شود دفعه بعد یک سفر جدید داشت، یک شمال گردی متفاوت. می‌خواهیم به شما بگوییم چطور شمال بروید تا بیشتر بهتان خوش بگذرد. قصد داریم مناطق بکر شمال و جاهای دیدنی شمال ایران را نشان‌تان بدهیم. شمال گردی بعدی‌تان از همیشه لذت‌بخش‌تر می‌شود.


اول درباره سفرمان کمی ‌توضیح می‌دهیم. می‌خواهیم از جاده چالوس به سمت شمال حرکت کنیم. بعد که به چالوس رسیدیم، مسیرهای مختلف را نشان‌تان می‌دهیم. اول قصد داریم جاهای دیدنی جاده چالوس را معرفی کنیم تا از مسیر هم لذت ببرید. اما قبلش باید یک سری امکانات فراهم باشد.

خودتان را برای سفر آماده کنید

شمال گردی

وقتی دنبال شمال گردی متفاوت هستید، آماده کردن وسایلتان هم باید متفاوت باشد. شاید در راه به چیزهایی نیاز پیدا کردید که قبلا در فکرشان نبوده‌اید.

مثلا ممکن است بخواهید شب را در چادر مسافرتی بمانید. یا این که برای کشف جاهای بکر شمال، نیاز به کوله و تجهیزات داشته باشید. پس وسایل ضروری را همراهتان ببرید.

پتوی مسافرتی، قطب‌نما، لباس مناسب، و غذا به مقدار کافی، از چیزهایی هستند که بد نیست با خودتان بیاورید.


بخش اول؛ آغاز سفر – حرکت در جاده چالوس و مسیر شمال

جاده چالوس

حالا که آماده سفر شده‌اید، وقتش است شمال گردی متفاوت را شروع کنید. ما برای رفتن به شمال، جاده چالوس را پیشنهاد می‌دهیم.

جاده چالوس خلوت‌ترین راه برای رفتن به شمال نیست، اما زیباترین مسیر به شمار می‌آید. برای همین از چالوس به سمت جاهای دیگر حرکت می‌کنیم. اگر از تهران حرکت می‌کنید، باید بدانید که حدودا 200 کیلومتر راه در پیش دارید.

خب، از همان اول که در جاده چالوس می‌افتید، می‌توانید شمال گردی متفاوت‌تان را شروع کنید. در اول جاده چند روستای دیدنی و بکر انتظارتان را می‌کشند.

به روسای وینه چالوس حتما سر بزنید. اینجا از آن روستاهایی است که کمتر کسی تا حالا آن را از نزدیک دیده است.


روستای وینه چالوس

جاهای دیدنی چالوس روستای وینه

وینه روستایی کوچک است با طبیعتی دیدنی و دست نخورده. اهالی وینه غریبه‌ها را به روستا راه نمی‌دهند. هیچ کس غیر از خودشان حق ندارد وارد روستا شود یا ماشینش را آنجا پارک کند. ولی نگران نباشید، می‌شود با اهالی صحبت کرد و روستا را دید، البته بدون ماشین.

در روستا می‌شود نیم ساعتی توقف کرد و از طبیعت بکر آن لذت برد. وینه در همه فصل‌ها زیباست. چه در بهار شمال بروید چه در فصل‌های دیگر، منظره‌های بکری را در وینه می‌بینید.


ادامه شمال گردی

وینه را که خوب گشتید، سوار ماشین شوید و مسیرتان را ادامه بدهید. کمی ‌بعد به آبشار زیبای هفت چشمه می‌رسید.

آبشار هفت چشمه جای خیلی معروفی است. البته برای دیدن آبشارها باید کمی ‌کوه‌نوردی و جنگل‌نوردی کنید. ولی این کار لذت خاصی دارد. همین چیزها است که شمال گردی این دفعه را متفاوت می‌کند.

آبشار هفت چشمه جاده چالوس

بعد از دیدن آبشارها، دوباره حرکت کنید. کمی ‌بعد وقتی روستای «همه جا» را رد کردید، یک دوراهی می‌بینید. سمت چپ ادامه مسیر شمال است و سمت راست، شما را به روستای شهرستانک می‌رساند.

حالا که تا اینجا آمده‌اید، حیف است شهرستانک را از نزدیک نبینید. مطمئن باشید ارزش وقتی که می‌گذارید را دارد.


گشت و گذار در روستای شهرستانک

روستای شهرستانک

شهرستانک به خاطر طبیعت بکری که دارد، بین گردشگرها معروف است. بعد از دیدن خود روستا، حتما به درخت قدیمی‌ شهرستانک سر بزنید. این درخت را هخامنشی‌ها کاشته‌اند.

بعضی از شاه‌های ایران مثل ناصرالدین شاه، زیر سایه این درخت نشسته‌اند. در کل قاجارها زیاد به شهرستانک می‌آمدند. کاخ ناصری شهرستانک هم این موضوع را اثبات می‌کند.

خیلی‌ها به خاطر پاییز زیبای روستا به شهرستانک می‌آیند. شهرستانک در پاییز واقعا دیدنی است. البته اینجا در همه فصل‌ها زیبایی‌های خودش را دارد. خوب است که در شمال گردی از شهرستانک هم دیدن کنید.


در راه شمال – ادامه مسیر

روستای گچسر جاده چالوس

بعد از دیدن شهرستانک؛ دوباره به جاده چالوس برگردید. کمی‌ جلوتر روستای گچسر را می‌بینید. گچسر دشت گل خیلی زیبایی دارد. توصیه می‌کنیم در سفر شمال گردی حتما آن را ببینید. اینجا هر سال در اردیبهشت ماه جشنواره لاله برگزار می‌کنند.

کندوان جای دیدنی دیگری است که سر راهتان می‌بینید. پیچ و خم‌های زیبای جاده را که رد کردید، به کندوان می‌رسید.

در اطراف تونل، تا چشم کار می‌کند آش‌فروشی هست. اینجا در زمستان خیلی سرد می‌شود و برای همین آش‌فروشی‌های زیادی می‌بینید. آش رشته کندوان خیلی خوشمزه است. حتما آن را امتحان کنید.

آش کندوان جاده چالوس


روستای سیاه بیشه

آش را که میل کردید، دوباره راه بیفتید. توقف‌گاه بعدی شمال گردی روستای سیاه بیشه است.

روستای سیاه بیشه جاده چالوس

هوا در سیاه بیشه اکثرا ابری است. برای همین اینجا همیشه خنک است. می‌توانید در جنگل‌های سیاه بیشه استراحت کنید و بعد که انرژی گرفتید، دوباره راه‌تان را ادامه بدهید.

در کنار سیاه بیشه، می‌توانید تنگه هزار چم را ببینید. در این تنگه چند آبشار زیبا و بکر وجود دارد.


منطقه هزار چم جاده چالوس

هزار چم جاده چالوس

کمی ‌بعد از سیاه بیشه، به منطقه هزارچم چالوس می‌رسید. جایی که پیچ و خم‌های زیاد و البته منظره‌های بکر و شگفت‌انگیز، انتظارتان را می‌کشد.

قبل از هر چیزی باید در رانندگی خیلی احتیاط کنید. بعضی از پیچ‌های هزار چم، 360 درجه هستند. در کنار جاده رستوران‌ها و فروشگاه‌های زیادی هست. می‌توانید از فروشگاه‌ها لبنیات محلی و دوغ بخرید و نوش جان کنید. جگرکی‌های زیادی هم در هزار چم هستند. خوردن یک جگر تازه و تماشا منظره‌های بکر، لذت خاصی دارد.


مرزن آباد و دریاچه ولشت

دریاچه ولشت مرزن آباد

26 کیلومتر بعد از هزارچم، به مرزن آباد می‌رسید. آن‌هایی که زیاد شمال گردی کرده‌اند، اسم مرزن آباد را شنیده‌اند. ولی ما می‌خواهیم بیشتر درباره ولشت حرف بزنیم. دریاچه‌ای بکر و دیدنی که هر کسی آنجا نمی‌رود.

دریاچه ولشت بین کوه‌ها و جنگل‌های دیدنی مرزن آباد است. اینجا یک مکان عالی برای کمپ زدن در طبیعت به شمار می‌آید. وسایلی که در اول مطلب آوردنشان را توصیه کردیم، اینجا به دردتان می‌خورد.

در دریاچه می‌توانید قایق‌سواری کنید. رفتن وسط آب و پارو زدن و دیدن منظره‌های بکر و ناب، لذت خاصی دارد.

ولشت تنها جای دیدنی مرزن آباد نیست. اینجا مردابی هست که شاید بشود آن را شگفت‌انگیزترین جای شمال دانست. ما درباره مرداب هسل حرف می‌زنیم.

نزدیکی‌های مرزن آباد، حوالی روستای سینوا و در دل جنگل مشل موزی (مشعل)، مرداب هسل را پیدا می‌کنید. هسل در هر فصل از سال یک شکل است. خیلی‌ها پاییزش را دوست دارند چون آب قرمز می‌شود. بعضی‌ها هم ترجیح می‌دهند بهار مرداب هسل و آب سبزرنگش را ببینند. به هیچ وجه نباید دیدن مرداب صورتی هسل را در شمال گردی خود از دست بدهید.

مرداب هسل

در ادامه راه می‌توانید جنگل‌ها را ببینید و لذت ببرید. بعد از مدتی کوتاه به چالوس می‌رسید. اینجا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید به کدام سمت بروید. البته قبلش پیشنهاد می‌دهیم به پارک فین چالوس بروید. اینجا مردابی دیدنی به اسم کندوچال هست.

سمت راست چالوس شهرهای محمودآباد و آمل هستند و سمت چپ نیز رامسر و سرولات انتظارتان را می‌کشند.

نگران نباشید، ما جاهای بکر هر دو مسیر را بهتان نشان می‌دهیم. بعد می‌توانید تصمیم بگیرید کجا می‌خواهید بروید.


بخش دوم؛ مسیر اول – شمال گردی در لاهیجان و رامسر

سمت چپ که بپیچید، در اول راه روستای چاخانی را می‌بینید. چاخانی را تقریبا کسی نمی‌شناسد. اینجا طبیعت و جنگل خیلی بکری دارد.

چاخانی از جنگل‌های روستای گت‌کلا است. در روستا می‌توانید ابرها را از نزدیک ببینید. منظره‌های اینجا شبیه به جنگل ابر شاهرود است.

گت کلا چالوس

بعد از رد کردن کیاکلا، به نمک آبرود می‌رسید. نمک آبرود و جاهای دیدنی‌اش را خیلی‌ها می‌شناسند. ولی این بار می‌خواهیم یک جای بکر در نمک آبرود را معرفی کنیم. منطقه‌ای که فقط بومی‌ها آدرسش را بلدند.

نزدیک به نمک آبرود، پارکی هست به اسم پارک ارم. کمی ‌از آن که بالا بروید، منظره‌هایی جدید و بکر می‌بینید. جنگل و کوه در این منطقه زیبایی خاصی دارند. حتما از محلی‌ها آدرس پارک ارم را بگیرید و این فرصت را از دست ندهید.

جنگل نمک آبرود

در خود نمک آبرود مکان‌های گردشگری زیادی هست. مثل تله‌کابین و ساحل و چیزهای دیگر. نمک آبرود خودش یک مقصد سفر جدا به شمار می‌آید. در شمال گردی خود حتما اینجا را در نظر بگیرید.

مسیر را تا نزدیکی تنکابن ادامه بدهید. قبل از شهر، روستایی هست به اسم لیره سر که کسی زیاد آن را نمی‌شناسد.

لیره سر جایی است بسیار خوش آب و هوا. روستا بین دو رودخانه قرار گرفته است. رودخانه‌ها خیلی تمیز هستند و می‌شود از آب آنها برای آشامیدن استفاده کرد. کلبه‌های روستایی زیادی در لیره سر پیدا می‌شود. پیشنهاد می‌دهیم یک شب را اینجا بگذرانید و در طبیعت، برای خودتان چای زغالی و سیب زمینی کبابی درست کنید.

روستای لیره سر

بعد از گذشتن از تنکابن، به رامسر و منطقه‌های بکرش نزدیک می‌شوید.


جاهای دیدنی رامسر

جاهای دیدنی رامسر

رامسر خودش یک شهر توریستی است و از قدیم بین گردشگرها معروف بوده. ولی اطراف شهر جاهای بکرتر و زیباتری برای گشتن پیدا می‌کنید.

کمی ‌پایین‌تر از رامسر، ییلاقی بکر به اسم لیماکده وجود دارد. معمولا گردشگرها در شمال گردی به گرسماسر می‌روند و لیماکده را خیلی نمی‌شناسند.

اینجا شگفت‌انگیزترین منظره‌ها را می‌بینید. ابرها نزدیک به شما هستند و انگار می‌شود لمسشان کرد. می‌توانید در لیماکده چادر بزنید و از تماشای طبیعت بکر لذت ببرید.

بعد از لیماکده، می‌شود به گرسماسر و جنت رودبار هم سر زد. این دو ییلاق در مقایسه با لیماکده معروف‌تر هستند.

جنگل دالخانی رامسر

نزدیک به این ییلاق‌ها، جنگل دالخانی رامسر را پیدا می‌کنید. دالخانی و دالان بهشت آن، حسابی معروف و محبوب هستند. اینجا از زیباترین جنگل‌های شمال به حساب می‌آید.

در خود رامسر می‌توانید به کاخ مرمر، تله‌کابین و بلوار رامسر سر بزنید. کاخ مرمر جایی خیلی زیبایی است و شما را به دل تاریخ می‌برد.

بعد این که رامسر را دیدید، کم‌کم به روستای سرولات می‌رسید. اینجا به خاطر رستوران خاور خانم، به پایتخت شکم‌گردی ایران معروف است. اصلا شمال گردی بدون رفتن به این رستوران مزه نمی‌دهد.


رستوران خاور خانم سرولات

رستوران خاور خانم در سرولات

گردشگرها وقتی به سرولات می‌روند، فقط به یک چیز فکر می‌کنند؛ رستوران خاور خانم و غذاهای خوشمزه‌اش.

خاور خانم بانویی روستایی است که برای خودش رستوران زده. داستان خاور خانم طولانی و البته شنیدنی است. درباره غذاها پیشنهاد می‌دهیم مرغ شکم پر خاور خانم را حتما امتحان کنید.

رستوران منظره خیلی زیبایی دارد. غذا خوردن در دل جنگل همراه با تماشای دریا، از بهترین کارهایی است که می‌شود در شمال گردی انجام داد.

سرولات جاهای دیدنی دیگری هم دارد. مثل منطقه اوشیان که کسی زیاد درباره‌اش نمی‌داند.

روستای اوشیان از جذاب ترین روستاهای ایران  به شمار می‌آید. اینجا ساخت و سازهایی انجام شده است. ولی هنوز هم می‌شود اوشیان را جز جاهای بکر شمال در نظر گرفت.

در سرولات رستوران دیگری هم هست که اکثرا آن را نمی‌شناسند. می‌توانید به جای خاور خانم، به رستوران خاله مرضیه بروید. با چند دقیقه پیاده‌روی به اینجا می‌رسید. البته باید قبلش تلفنی با خاله مرضیه هماهنگ کنید.


ادامه شمال گردی در مسیر گیلان

بعد از این که سرولات و رامسر را خوب گشتید، به سمت گیلان بروید. نرسیده به لاهیجان، منطقه‌ای بکر هست که کمتر مسافری آن را می‌شناسد.

به لنگرود که رسیدید، به سمت پایین بروید تا منطقه هلودشت را پیدا کنید. هلودشت از جاهای بکر شمال است. باید در سفر شمال گردی دیدن آن را حتما در نظر داشت.

دهکده هلودشت در 30 کیلومتری املش قرار دارد. هلودشت واقعا زیبا و دیدنی است. می‌شود گفت در هیچ جای دیگر شمال نمی‌توانید چنین منظره‌های بکر و شگفت‌انگیزی را پیدا کنید.

هلودشت لایجان

به جز دهکده می‌توانید آبشار میلاش را هم ببینید. مسیر رفتن به آبشار واقعا کم‌نظیر است. باید از بین درخت‌های فندق و دشت گل گاوزبان عبور کنید تا به آبشار برسید. اگر بخواهید، می‌توانید در کلبه‌های روستایی میلاش شب را بگذرانید.

خود لنگرود هم زیبایی‌های زیادی دارد. می‌توانید به ساحل چمخاله بروید و از تمیزی و بکر بودن ساحل لذت ببرید. خانه منجم باشی لنگرود هم معماری و تاریخ شمال را نشان‌تان می‌دهد.

حالا وقتش است در ادامه شمال گردی به لاهیجان و جاهای دیدنی‌اش سر بزنید.


مناطق بکر لاهیجان

در لاهیجان و اطرافش آنقدر جای دیدنی هست که باید یک مقاله جدا درباره‌اش نوشت. اینجا بیشتر درباره مناطق بکر و کمتر شناخته شده لاهیجان حرف می‌زنیم.

اول کمی ‌درباره خود لاهیجان صحبت می‌کنیم. در شهر می‌شود کارهای مختلفی انجام داد. از جمله خرید کلوچه لاهیجان که گردشگرها عاشقش هستند.

پیشنهاد می‌دهیم در شمال گردی خود حتما از شیطان کوه و استخر لاهیجان دیدن کنید. شیطان کوه داستان جالبی دارد و مردم درباره‌اش قصه‌های زیادی می‌گویند.

شیطان کوه لاهیجان

در اطراف لاهیجان روستاهای بکری پیدا می‌شود. از جمله روستای گمل که خیلی زیبا و دیدنی است. در روستای گمل، بقعه آقا سید حسینی معروف است. خود روستا منظره‌های فوق‌العاده‌ای دارد و از بهترین مناطق لاهیجان به شمار می‌آید.

روستای گلرودبار میان محله هم تقریبا هیچ کس نمی‌شناسد. دریاچه گلرودبار برای کمپینگ مناسب است. پیشنهاد می‌دهیم حداقل چند ساعتی را اینجا بگذرانید.

گلرودبار میان محله شمال

روستای کنف گوراب هم واقعا بکر و کم‌نظیر است. کنف گوراب آنقدر زیبا است که اسم کوچه‌هایش را بهشت گذاشته‌اند. مردم روستا برنج می‌کارند و جاروهای شمالی درست می‌کنند. در شمال گردی حتما به کنف گوراب سر بزنید.

می‌توانید کاروانسرای تی تی را در لاهیجان ببینید. اینجا یکی از زیباترین کاروانسراهای ایران به شمار می‌آید. کاروانسرای تی تی داستان جالبی دارد و دیدنش خالی از لطف نیست.


جنگل سیاهکل و تموشل

جنگل سیاهکل

نمی‌شود در سفر شمال گردی به جنگل‌های سیاهکل سر نزد. سیاهکل زیباترین جنگل‌های ایران را دارد. در سیاهکل می‌توانید میوه‌های جنگلی بخورید و در کلبه‌ها استراحت کنید.

در سیاهکل می‌شود قلعه کوتول شاه را هم دید. این قلعه جایی متروکه است که قدیم‌ها از آن به عنوان دژ استفاده می‌کردند.

به روستای پایین تموشل هم می‌توانید بروید. اینجا اطراف لاهیجان است و جنگلی بکر و دیدنی دارد. البته تموشل در چند سال اخیر به علت دفن زباله‌ها خیلی آسیب دید. ولی هنوز هم می‌شود جاهای بکری در آن پیدا کرد.


کیاشهر – منطقه‌ای پر از جاهای دیدنی

پل چوبی بندر کیاشهر

در شمال گردی خود حتما به کیاشهر هم سر بزنید. اینجا مکان‌های گردشگری زیبایی پیدا می‌شود. پل چوبی کیاشهر را همه می‌شناسند. از روی پل 700 متری عبور می‌کنید و بعد به ساحلی زیبا کنار دریا می‌رسید.

پارک جنگلی و تالاب بوجاق هم خیلی زیبا هستند. جنگل صفرا بسته و پل خشتی نیاکو هم از جاهای دیدنی کیاشهر به حساب می‌آیند.


جاهای دیدنی رشت

جاهای دیدنی رشت

بعد از شمال گردی در لاهیجان، مسیر را ادامه بدهید تا به رشت و جاذبه‌های گردشگری‌اش برسید. رشت پر از مکان‌های طبیعی زیبا و آثار تاریخی دیدنی است.

راستی رشت رستوران‌های عالی زیاد دارد. رستوران‌هایی که غذاهای شمالی را با بهترین کیفیت برای مشتری‌ها سرو می‌کنند. ما در یک مقاله جداگانه رستوران‌های رشت را معرفی کرده‌ایم.

رشت مناطق کشف‌نشده زیاد دارد. مثل تالاب عینک که گردشگرها کمتر به آن سر زده‌اند. تالاب عینک جای خیلی زیبایی است. می‌شود در آن قایق‌سواری کرد یا ماهی گرفت. حتما تالاب عینک را از نزدیک ببینید.

در رشت چند خانه سنتی زیبا پیدا می‌شود. خانه‌ها نشان‌دهنده فرهنگ و تاریخ شمال هستند. در کنار خانه‌های تاریخی رشت، می‌توانید از موزه میراث روستایی رشت هم دیدن کنید. اینجا کلبه‌های محلی را می‌بینید و خود روستایی‌ها که برای گردشگرها غذاهای سنتی و محلی درست می‌کنند.


جاهای بکر رشت

در اطراف رشت مناطق بکری پیدا می‌کنید. مثل روستای نوخاله که تقریبا کسی درباره‌اش اطلاعاتی ندارد.

روستای نوخاله رشت

نوخاله یعنی 9 رودخانه. خاله در گیلکی معنی رودخانه می‌دهد. پس می‌شود نتیجه گرفت که در روستا رودخانه‌های زیادی هست. نوخاله طبیعت بکر و دست نخورده‌ای دارد. اینجا یک پل معلق هم هست که اهالی زیاد از آن استفاده می‌کنند. ماهیگیری در نوخاله محبوبیت زیادی دارد. اگر فرصتش را داشتید، حتما در شمال گردی خود به نوخاله سر بزنید.

اگر دنبال جاهای دنج و آرام می‌گردید، می‌توانید به روستای هندخاله هم بروید. هندخاله رودخانه‌ای دارد که در نهایت به تالاب انزلی می‌رسد. می‌شود قایق کرایه کرد و از اینجا 15 دقیقه‌ای به تالاب رفت. وقتی می‌رسید، یک قهوه‌خانه می‌بینید که چای خیلی خوش‌طعمی‌ سرو می‌کند.

از رشت که عبور کردید، به ماسال می‌رسید. ماسال از معروف‌ترین ییلاق‌های شمال است.


درباره ماسال و ماسوله گیلان

ییلاق ماسال

نمی‌شود شمال گردی کرد و ماسال را از نزدیک ندید. اینجا می‌توانید زیباترین منظره‌ها را تماشا کنید و در کلبه‌های روستایی اقامت داشته باشید.

کمی ‌جلوتر از ماسال، روستای ماسوله را پیدا می‌کنید. دیگر کسی نیست که ماسوله را نشناسد. روستایی پلکانی که تاریخی کهن دارد و همه عاشقش هستند. در ماسوله می‌توانید بازار محلی را بگردید، چای شمال بخرید و خوشمزه‌ترین کباب‌های عمرتان را نوش جان کنید. امکان خوابیدن در خانه روستایی‌ها هم هست.

در شمال گردی خود حتما به ساحل گیسوم هم بروید. ساحل گیسوم از معروف‌ترین جاهای دیدنی شمال است و فقط 40 کیلومتر با ماسال فاصله دارد.

دیدن قلعه رودخان فومن هم نباید فراموش شود. قلعه رودخان هزاران پله دارد و باید برای دیدنش یک روز وقت بگذارید. البته اینجا آنقدر زیباست که ارزش بالا رفتن از این همه پله را دارد.

قلعه رودخان


در بخش اول سعی کردیم هم جاهای معروف و هم نقاط بکر را بهتان معرفی کنیم. البته شمال آنقدر جای دیدنی دارد که نمی‌شود همه‌اش را پوشش داد.

مثلا باید به تالش و جاده اسالم به خلخال هم اشاره کنیم که از زیباترین جاده‌های ایران است. یا ییلاق شکردشت در شمال تالش که از بکرترین مناطق شمال به حساب می‌آید. دشت شقایق شکردشت واقعا شگفت‌انگیز است. خیلی‌ها نمی‌دانند در تالش چنین جای زیبایی وجود دارد.

در بخش دوم، سراغ نوشهر و نور و محمودآباد می‌رویم.


مسیر دوم – شمال گردی در چمستان و نوشهر

سمت راست که بپیچید، وارد مسیر نوشهر می‌شوید. به عنوان اولین مقصد، می‌توانید تالاب ارواح نوشهر را ببینید.

دریاچه ارواح نوشهر

برای دیدن دریاچه ارواح یا ممرز باید به روستای ملا کلا بروید. در 5 کیلومتری چلندر، تالاب را پیدا می‌کنید. دریاچه ارواح خیلی اسرارآمیز است. اینجا چندین درخت خشکیده عجیب می‌بینید که در میان مه غلیظ پنهان شده‌اند. اگر به جاهای این شکلی علاقه دارید، حتما تالاب ارواح نوشهر را از نزدیک ببینید.

روستای سنگ تجن هم از جاهای بکر نوشهر به شمار می‌آید. در سنگ تجن دو چشمه اسپی یو و گردو هست که خیلی زیبا به نظر می‌رسند. اگر در پاییز قصد شمال گردی دارید، حتما اینجا را از نزدیک ببینید. درخت‌های رنگی سنگ تجن بین شمالی‌ها حسابی معروف هستند.

در نوشهر می‌توانید دریاچه آویدر را از نزدیک ببینید. آویدر دریاچه‌ای فوق‌العاده بکر و زیبا است. از آن جاهایی که باید چادر زد و از تماشای منظره‌اش لذت برد. اینجا می‌توانید قایق سواری کنید. شمال گردی بدون دیدن دریاچه آویدر کامل نمی‌شود.

دریاچه آویدر نوشهر

نوشهر یک جای دیدنی دیگر به اسم جنگل نیرنگ هم دارد. به علت زیبایی کم‌نظیر و درخت‌های مختلف، به این جنگل نیرنگ می‌گویند.


روستای خیرودکنار و جاهای دیدنی اطرافش

خیرودکنار هم خودش زیباست، هم اطرافش جاهای دیدنی بکری پیدا می‌شود. دیدن سه جا در خیرودکنار را بهتان پیشنهاد می‌دهیم: دریاچه فراخین، موزه کندلوس و تنگه دار.

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین را می‌توان از بکرترین جاهای شمال دانست، شاید هم بکرترین آنها. اینجا تصویر درخت‌ها را در آب می‌بینید. منظره‌ای که تقریبا در هیچ جای دیگری شبیه‌ش را پیدا نمی‌کنید.

برای دیدن دریاچه باید به روستای ویسر بروید. دریاچه فراخین بهترین جا برای کمپ زدن و طبیعت‌گردی است. به نظر ما باید حداقل یک شب را اینجا بگذرانید تا شمال گردی تان کامل شود.


موزه کندلوس

موزه کندلوس

اینجا پر از آثار و اشیای دیدنی و البته منظره‌های بکر است. برای دیدن موزه باید به روستای کندلوس بروید، روبه‌روی روستای میخ‌ساز. آثار این موزه چند هزار سال قدمت دارند.

لباس‌ها و وسایل مربوط به روستایی‌ها در موزه دیده می‌شوند. برای همین به اینجا موزه مردم شناسی کندلوس هم می‌گویند. در کنار موزه پارکینگ، رستوران و امکانات دیگر هست. پس می‌شود یک روز خوب در کندلوس داشت.

تنگه دار

تنگه دار

تنگه دار نوشهر یک جای دیدنی و شناخته شده است. اینجا معولا شلوغ می‌شود و آدم‌های زیادی در آن رفت و آمد می‌کنند. شما باید از بین دو صخره عبور کنید تا زیبایی‌های تنگه را ببینید. البته بین صخره‌ها آب هست و باید در آب راه بروید.


ادامه مسیر – جاذبه‌های محمودآباد

از نوشهر تا محمودآباد هم جاهای دیدنی برای شمال گردی پیدا می‌شود. ولی از آنها عبور می‌کنیم تا به محمودآباد برسیم.

قبل از محمودآباد، بهتر است به جنگل لاویج سر بزنید. جاده‌ای بکر، زیبا و پر از چشمه‌های کوچک و بزرگ انتظارتان را می‌کشد.

اول جاده چمستان به لاویج، جایی که درخت‌ها بیشتر می‌شوند، محلی‌ها تمشک جنگلی می‌فروشند. خوشمزه‌ترین تمشک‌های عمرتان را اینجا می‌خورید.

جنگل لاویج روستای لاویج

هرچه جلوتر می‌روید، جنگل زیباتر می‌شود. توصیه می‌کنیم کنار جاده ماشین را پارک کنید و به دل جنگل بزنید. در لاویج رودخانه‌های زیادی هست. جاهایی پیدا می‌کنید که هیچ کس تا حالا نرفته است.

در آخر به روستای لاویج می‌رسید. جایی که عسل خیلی معروفی دارد. در لاویج چشمه‌های آب گرم هم هست. می‌توانید با هزینه‌ای کم، آب‌تنی کنید و حسابی خوش بگذرانید. در شمال گردی خود حتما لاویج را در نظر داشته باشید.

حرف از روستا شد، بد نیست کمی ‌درباره فیلبند هم صحبت کنیم.


روستای فیلبند

فیلبند مازندران

اینجا شاید مثل قبل‌ها بکر نباشد، ولی هنوز هم خیلی زیبا است. در فیلبند ابرها را می‌شود از نزدیک دید. خیلی از گردشگرها برای دیدن دریای ابر به فیلبند می‌آیند.

برای دیدن فیلبند باید مسیر پر پیچ و خمی را پشت سر بگذارید. البته سختی‌های راه فیلبند کاملا ارزشش را دارد. می‌توانید جنگل الیمستان را هم از نزدیک ببینید. شمال گردی با دیدن فیلبند کامل می‌شود.


جاهای دیدنی دیگر شمال

مناطق بکر شمال

خب، شمال گردی ما اینجا به پایان می‌رسد. می‌دانیم که هر چقدر از شمال و زیبایی‌هایش حرف بزنیم، باز هم کم گفته‌ایم. سعی کردیم هم جاهای معروف را به شما نشان بدهیم، هم مناطق بکر شمال را معرفی کنیم. به نظرمان خوب است به چند جای دیگر هم اشاره کوتاهی کرد.

جنگل پاسندبرای دیدن پاسند باید به بهشهر بروید. جنگل پاسند را کسی زیاد نمی‌شناسد. برای همین باید از محلی‌ها آدرسش را بپرسید. پاسند پر از گیاهان دارویی و گل‌های دیدنی است.

– دهکده جهان نما: دهکده جهان نما گلستان از جاهای بکر شمال است. از اینجا می‌توانید مناطق زیادی از شمال را ببینید. برای همین جهان نما به بام شمال نیز معروف شده است.

غار آویشوی ماسال: اینجا بزرگترین غار شهرستان ماسال گیلان است. غار در دل جنگل قرار دارد و منظره‌هایش خیلی زیباست. در زمستان می‌توانید قندیل‌های زیبای آویشو را ببینید.

روستای برنجستانکاین روستا اطراف شهرستان سوادکوه است. برنجستانک دریاچه‌ای دارد که به خاطر سد زمزم ایجاد شده است. کمتر گردشگری تا حالا پایش به اینجا باز شده. می‌توانید جز اولین مسافرهایی باشید که برنجستانک سوادکوه را می‌بینید.

جاهای دیدنی شمال

جنگل ناهارخورانناهارخوران از معروف‌ترین جنگل‌های شمال است. در شمال گردی خود اگر توانستید، به اینجا هم سر بزنید. در ناهارخوران منظره‌های زیبا و بکری انتظارتان را می‌کشند.

شمال باز هم جای دیدنی دارد. در مقاله‌های بعدی سعی می‌کنیم باز هم از شمال و مناطق بکرش حرف بزنیم.


شما کدام یک از این مکان‌های معرفی شده را دیده‌اید؟ قبل از خواندن این مطلب با کدام یک از مکان‌ها آشنایی داشتید؟ شما معمولا برای سفر به شمال کدام شهر یا روستا را انتخاب می‌کنید؟ به نظرتان کدام جاده شمال از همه زیباتر است؟ آیا تا به حال به کاخ ناصری شهرستانک در جاده چالوس رفته‌اید؟ آیا تا به حال در فصل سرما در کندوان آش خورده‌اید؟ تجربه کمپ کردن و ماندن در طبیعت لیماکده را دارید؟ شما هم فکر می‌کنید که غذاهای رستوران خاور خانم واقعا خوشمزه است؟ آیا تا به حال به روستای گلرودبار رفته‌اید؟ آیا برای دیدن ابر به فیلبند رفته‌اید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن این مکان‌های بکر و دیدنی را برای ما بنویسید و با بقیه هم به اشتراک بگذارید.

حتما با خواندن این مطلب و آشنایی با این مکان‌های بکر و زیبا وسوسه شده‌اید که برای دیدنشان برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست در شهر مورد نظر، خیال خودتان را در مورد محل اقامتان راحت کنید. انواع اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

راستی اگر می‌خواهید شمال‌گردی متفاوت خود را تکمیل کنید می‌توانید کلبه‌های چوبی وسط جنگل را برای شب ماندن انتخاب کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی