قهوه خانه رمضون یخی ؛‌ پای صحبت بزرگا بشینین

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
قهوه خانه رمضون یخی ؛‌ پای صحبت بزرگا بشینین

قدیم‌ترها که خبری از کافه نبود؛ یعنی قهوه‌‌خانه‌ها حکم کافه‌های امروزی را داشتند. هر قهوه‌خانه‌ای هم پاتوق گروهی بود و شخصیت خاص خودش را داشت. قهوه خانه رمضون یخی که هنوز به همان شکل و شمایل روزهای اولش است یکی از جذاب‌ترین جاها در تهران است که احتمالا همه نمی‌شناسند.


اگر به اینجا بروید می‌بینید که بالای در ورودی روی کاشی نوشته شده: «قهوه خانه حاج تقی اسماعیل‌پور». اما چرا همه آن را به قهوه خانه رمضون یخی می‌شناسند؟ تقی اسماعیل‌پور یکی از برادران خانواده اسماعیل‌پور،‌ معروف به برادران رمضون یخی بودد.

قهوه‌ خانه رمضون یخی 70 سال است که باپرجاست. از همان اول بساط شاهنامه‌خوانی، پرده‌خوانی و تعزیه‌خوانی در آن برقرار بود. انگشتر‌فروش‌ها و پرنده‌فروش‌ها هم همیشه به اینجا می‌آمدند و بساط خود را پهن می‌کردند. خلاصه که لوطی‌های زیادی به این مکان رفت‌وآمد داشتند.

اینجا با گذشت این همه سال هنوز به همان شکل روزهای اول است؛ انگار اینجا زمان متوفق شده. دیوارها تا نصفه با کاشی‌های مربعی سفید پوشانده شده. دیوار رنگی بالای کاشی‌ها هم تا سقف پر از تابلوی نقاشی و عکس‌های قدیمی محله و تهران است. در آشپزخانه سماورهای بزرگ کنار هم ردیف شده‌اند. استکان و نعلبکی‌ها هم منتظر دم شدن چای هستند.

یک در چوبی قدیمی شما را به حیاط باصفای پشت قهوه‌خانه با درختان چند ساله می‌برد. یک حوض کوچک در وسط و دورتاتور تخت‌های آهنی قرار گرفته است. کسی دیگر حوصله ندارد که همیشه حوض را پر از آب کند. ولی گلدان‌های بزرگ کنارش به حیاط صفا داده است.

در قهوه رمضان یخی می‌توانید صبحانه سنتی ایرانی مثل املت و نان و پنیر، چای و قهوه، غذاهای سنتی مثل دیزی و قلیان سفارش دهید. قیمت‌ها هم ارزان است.

آدرس: خیابان شوش غربی، میدان هرندی، ابتدای خیابان هرندی ( دروازه غار)، پلاک 4

ساعت کاری: 7 صبح تا 12 شب

شماره تماس: 02155605581

صفحه اینستاگرام: ghahvekhane_haj_taghi

سیما پشارپور
بقیه‌ نوشته‌ها

من سیمام. لیسانس IT دارم ولی ول کردم و رفتم سراغ عکاسی و نوشتن. دوست دارم اون چیزی که می‌بینم رو ثبت کنم تا بقیه هم ببینن و چیزی که می‌خوام به زبون بیارم رو بنویسم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها