غار قوری قلعه ؛ دیدار با یکی از بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
غار قوری قلعه ؛ دیدار با یکی از بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه

غار قوری قلعه به‌عنوان بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه، بهشتی در دل کوهستان‌های سرسبز استان کرمانشاه است که تا حدود نیم قرن پیش کاملاً ناشناخته بود. در بازدید از جاذبه‌های طبیعی استان، غار قوری قلعه کرمانشاه را باید در اولویت لیست سفرتان قرار دهید.

پیدایش استان کرمانشاه، استان کردهای خونگرم و دوست‌داشتنی به سده چهارم میلادی بر میگردد و از آن زمان تا حمله اعراب به ایران، کرمانشاه به‌عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه بود.

مردم این سرزمین در طول تاریخ پرفراز و نشیب این استان همواره هویت خود را حفظ کرده‌اند. در سفر به این استان، شما روی دیگری از طبیعت چهارفصل و زیبای ایران را به چشم خواهید دید، طبیعتی که آن‌قدر بکر و زیبا است که در دوره ساسانیان، این استان را تبدیل به تفرجگاه شاهان ساسانی کرده بود. 


دانستنی‌ها در مورد غار قوری قلعه

قوری قلعه

غار قوری قلعه که به آن قوری قلا یا گورا قلا (به معنی قلعه بزرگ) هم می‌گویند، بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه با قدمت 65 میلیون سال است که در قلب استان کرمانشاه، در مسیر کرمانشاه به پاوه  در دره‌ای زیبا و سرسبز با پوشش گیاهی و جانوری ویژه قرار گرفته است.

طول این غار به طرز حیرت آوری به 12 کیلومتر و عمق آن نیز به 3140 متر می‌رسد.

این غار از زمانی که وجودش کشف شد تا به امروز مورد توجه زیادی قرار گرفته است و به‌عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران، به ثبت رسیده است. علاوه بر این، غار قوری قلعه در سال 1387 به‌عنوان پنجاه و چهارمین اثر ملی ایران در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید: غار علیصدر همدان ، سفر و غارگردی در طولانی ترین غار آبی جهان

از سال 1355 اکتشاف این غار سر و صداهای زیادی به پا کرد و گروه‌های غارنوردی از انگلیس، فرانسه توانستند این غار را تا طول پانصد و پنجاه متری شناسایی کنند. اما بعدا در دهه 1360 گروهی از غارنوردان کرمانشاهی موفق شدند بخش‌های جدیدی از این غار را تا طول 3 کیلومتری مورد شناسایی قرار دهند.

غار قوری قلعه

در داخل غار قوری قلعه حوضچه‌هایی از آب تشکیل شده است که گاهاً عمق این حوضچه‌ها تا 14 متر هم تخمین زده شده است. دمای داخل غار معمولا در طول سال همیشه ثابت و در حدود 7 الی 11 درجه سانتی‌گراد است. این باعث شده است که بهترین فصل برای بازدید از این غار عظیم و طویل، اوایل بهار تا اواخر تابستان باشد و خنکی لذت بخشی را در حین بازدید از این غار در اوج گرمای تابستان تجربه خواهید کرد.

آب داخل غار قوری قلعه که از سرچشمه‌های داخل غار سرازیر شده است نهایتاً خود را به روستای قوری قلعه در پایین دست این غار می‌رساند.

غار قوری قلعه علاوه بر تمامی زیبایی‌های طبیعی که در خود جا داده است، میزبان گونه نادری از خفاش‌ها به نام خفاش موش گوشی و همچنین سمندر خال زرد است که این غار را به‌عنوان محل سکونت خود انتخاب کرده است.


غار قوری قلعه کجاست؟

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در فاصله 108 کیلومتری مرکز استان کرمانشاه و در فاصله 37 کیلومتری شهرستان پاوه و 25 کیلومتری شهرستان زیبای روانسر و بالای جاده روانسر به پاوه قرار گرفته است. کوهی که این شاهکار طبیعی در آن قرار گرفته است شاهو  نام دارد. اطراف کوه شاهو پر از درختان سرسبز انجیر کوهی، بلوط، آلبالو و بادام وحشی است و زیبایی‌های این ناحیه را دو چندان کرده است.

روی نقشه ببینید!

برای اینکه خودتان را به روستای قوری و غار معروف آن که در 4 کیلومتری این روستا و در سمت دیگر جاده قرار گرفته برسانید، باید مسیر کرمانشاه به پاوه را در پیش بگیرید و با عبور از شهر روانسر، تابلوهای روستای قوری را دنبال کنید و خودتان را به ورودی غار برسانید.

اگر قصد دارید که برای دیدن غار قوری قلعه راهی استان کرمانشاه و روستای قوری شوید می‌توانید همین حالا برای اجاره و رزرو سوئیت به وب سایت پینورست سر بزنید.


بخش‌ها و تالارهای مختلف غار قوری قلعه

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه به دو فاز اصلی تقسیم شده است. بعد از عبور از ورودی غار و کمی غارنوردی و گذر از پیچ و خمهای غار، به اولین فاز خواهید رسید که 500 متر طول دارد و محل شکل‌گیری دو تالار مریم و کوهان شتر است. در ادامه و در فاز دوم غار با تالارهای عروس، نماز و بتهوون دیدار خواهید کرد.

تالار مریم که در فاز اول قرار گرفته یکی از زیباترین دیدنیهای این غار است. این تالار بزرگ، قندیلهای زیبای غار را در خود جای‌داده است و نام این تالار نیز به‌خاطر شباهت یکی از قندیلها به شمایل موجود از حضرت مریم ” تالار مریم ” گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید: جذاب‌ ترین روستاهای ایران برای سفر ؛ سفر به دل ابرها و قلب صخره‌ها

در فاز اول غار، علاوه بر تالار مریم تالار زیبای دیگری به اسم ” کوهان شتر ” نیز قرار گرفته است که قندیلهای این تالار شگفت‌انگیز انواع و اقسام شکلها، از کشتی گرفته تا ساختمان و … را ایجاد کرده‌اند.

اما اگر راهتان را ادامه دهید و خودتان را به فاز دوم غار یعنی جایی که تالار عروس قرار گرفته برسانید، کریستالهای براق و سفید رنگی را در دیوارهها و سقف غار خواهید دید که جلوهای شبیه به لباس عروس برای این بخش از غار ایجاد کرده‌اند. طول بعضی از قندیلهای تالار عروس به 12 متر رسیده است. سفیدی و زیبایی این تالار به حدی است که هنگام راه رفتن میتوانید ردپای خودتان را روی زمین ببینید.

غار قوری قلعه

تالار بتهوون در ادامه فاز دوم غار قرار گرفته و بینظیر ترین حوضچههای غار را در خود جای‌داده است. عجیبترین خصوصیت این تالار که دلیل گذاشته شدن نام بتهوون بر روی این تالار است، صداهای متفاوتی است که هرکدام از قندیلهای این تالار تولید میکنند.

تالار نماز نیز در فاز دوم غار قرار دارد و به تونل تاریکی ختم میشود که ” تونل برزخ ” نام گرفته است و 220 متر طول و سه متر عرض دارد.

و اما با گذر از دو فاز ابتدایی در غار قوری قلعه و گذر از 3000 متر ابتدایی غار، محوطهای را در پیش چشمتان خواهید دید که چهار آبشار با ارتفاع 10 تا 12 متر در این بخش قرار گرفته‌اند و کلکسیون زیباییهای این غار را تکمیل کرده‌اند.

متأسفانه در سال‌های اخیر، بازدید کنترل نشده از غار قوری قلعه و کنجکاوی بازدیدکنندگان باعث تخریب بخشهایی از غار و کاهش جمعیت موجودات زنده در این غار شده است.


دیدنی‌های اطراف

حالا که تا دیدن یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه می‌روید بد نیست برنامه‌تان را جوری بچینید که لااقل به دیدنی‌های دیگر تاریخی و طبیعی منطقه هم سر بزنید و لااقل یکی دو روز را در این منطقه اقامت کنید.

هجیج

روستای هجیج

روستای هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه است و خانه‌های این روستا به‌صورت پلکانی و در درهای سرسبز و زیبا و در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته‌اند.

گور دخمه

این گور دخمه در نزدیکی غار قوری قلعه در شهرستان روانسر و در فاصله 30 کیلومتری از غار قرار گرفته است.

بازار مرزی جوانرود

اگر به خرید و بازدید از بازارچه‌های محلی علاقه دارید بازارچه مرزی جوانرود در فاصله 30 کیلومتری گزینه مناسبی است.

میگوره

منطقه گردشگری میگوره

منطقه گردشگری میگوره از توابع شهر بانهوره در شهرستان پاوه است و منطقه نمونه و ملی گردشگری محسوب می‌شود. این منطقه بهشت جنگل‌های سرسبز و چشمه‌های زیبایی از جمله چشمه میراندره است و در 22 کیلومتری غار قوری قلعه قرار گرفته است.

تفرجگاه باغ بهشت شمشیر

این تفرجگاه در فاصله 20 کیلومتری غار قوری قلعه قرار گرفته است.

جاده بلوط

در مسیر منتهی به غار قوری قلعه درخت‌های بلوط که میراث طبیعی استان کرمانشاه هستند قرار گرفته‌اند.

طاق بستان

طاق بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نوشته‌های دوره ساسانیان است که در شمال غربی استان کرمانشاه قرار گرفته است.

چشمه بل

چشمه بل در استان کرمانشاه و در کوه‌های شاهو قرار گرفته است. این چشمه یکی از پرآب ترین چشمه‌های غربی ایران است. چشمه بل در دو کیلومتری روستای هجیج از توابع شهرستان پاوه قرار گرفته است. خیلی جالب است که بدانید رودی که از چشمه بل جاری شده است 15 متر طول دارد و به‌عنوان کوتاهترین رودخانه دنیا شناخته شده است.

بیشتر بخوانید: سراب نیلوفر کرمانشاه دریاچه‌ای در تصرف نیلوفرها


شما پیش از خواندن این مطلب پینورست چیزی در مورد غار قوری قلعه شنیده بودید؟‌ تا به حال به این غار رفته‌اید؟‌ چه چیزی در مورد این غار بیشتر از همه نظر شما را به خودش جلب کرد؟ به نظر شما قندیل‌های این غار خیلی شگفت‌انگیز است؟ آیا آبشارهایی که در انتهای غار قرار دارند را دیدید؟ به روستای هجیج سر زدید؟ شما کدام یکی از مکان‌های دیدنی اطراف غار را دیدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن غار قوری قلعه را برای ما بنویسید.

افراد زیادی به سفر کردن و دیدن و کشف مکان‌های جدید علاقه دارند. انتخاب محل اقامت یکی از دغدغه‌های هر شخصی در سفر است. شما می‌توانید با رزرو آنلاین اقامتگاه در سایت پینورست خیال خودتان را از بابت محل اقامت راحت کنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا اجاره روزانه آپارتمان در این سایت وجود دارد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی