چشمه ابگرم قوتورسویی؛ درمانکده طبیعی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چشمه ابگرم قوتورسویی؛ درمانکده طبیعی

چشمه ابگرم قوتورسویی کجاست؟

چشمه‌های آبگرم زیادی به خصوص در مناطق غربی و شمال غربی ایران وجود دارند. ولی نام چشمه ابگرم قوتورسویی نسبت به بقیه کم‌تر به گوش مسافران خورده است. این در حالی است که این چشمه آبگرم از نظر زیبایی و جذابیت، دست‌کمی از سایر چشمه‌های آبگرم معروف ایران ندارد. چشمه آبگرم قوتورسویی در شهر مشگین‌شهر و در ۲۵ کیلومتری روستای لاهرود قرار دارد.


چه کسانی به این چشمه می‌روند؟

چشمه ابگرم قوتورسویی در دل طبیعت و در دامنه‌های سبلان واقع شده است و به‌خاطر گازهایی که از سطح آب گرم آن متصاعد می‌شود، فضایی که برای استفاده از آبگرم در نظر گرفته شده، سرپوشیده نیست. از این نظر رفتن به درون آبگرم چشمه قوتورسویی آن هم وقتی که آسمان آبی اردبیل بالای سرتان است، جذابیتی دو چندان دارد. شاید از آن مسافرهایی هستید که در سفر به اردبیل به این آبگرم رسیده‌اید و قصدتان فقط شنا کردن در چشمه ابگرم قوتورسویی است. پس تا می‌توانید از این موقعیت استفاده کرده و شنا کنید.

با این حال ممکن است هدف خیلی‌ها از آمدن به این آبگرم، تفریح نباشد. بعضی از آدم‌ها برای درمان به این منطقه می‌آیند. افرادی که بیماری‌های پوستی و یا مشکلات مفصل دارند، از گوگرد موجود در این چشمه به‌عنوان یک داروی درمانی استفاده می‌کنند. به همین دلیل برایشان مفید است که به‌صورت منظم به مناطقی که دارای چشمه‌های آبگرم هستند، سفر ‌کنند. چشمه‌های آبگرم برای چنین بیمارانی حکم چند جلسه فیزیوتراپی را دارند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از مواد معدنی موجود در آب این چشمه‌ها، مفاصل خود را تقویت کنند و قوای جسمانی‌شان را افزایش دهند. علاوه بر این بسیاری از خانواده‌ها، افراد سالمندی که دچار مشکل در تحرک هستند را با خود به این آبگرم می‌آورند تا بتوانند حتی شده با کمک و همراهی، کمی در آب غنی این چشمه شنا کنند.


نکاتی درباره سفر به آبگرم قوتورسویی

دمای آب چشمه ابگرم قوتورسویی به ۴۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. با این‌حال وقتی این آب در محدوده استخر جریان پیدا می‌کند، به دلیل مجاورت با هوای خنک اطراف از دمای آن کمی کاسته می‌شود. پس با در نظر گرفتن دمای آب و با توجه به این نکته که نباید گازهایی که از سطح آب خارج می‌شوند را تنفس کنید، شنا کردن در آب گرم چشمه قوتورسویی را تجربه کنید.

در ضمن با توجه به این‌که چشمه آبگرم قوتورسویی مقصد گردشگری خیلی از مسافران ایرانی و غیرایرانی است، تلاش شده تا در اطراف آن امکانات مختلفی برای رفاه شما ایجاد شود. همچنین می‌توانید پس از یک شنای دلچسب در این آبگرم، از دیدنی‌های دیگر مشگین‌شهر مثل پل معلق و یا آبشار کرکری دیدن کنید. مشگین‌شهر شهری خوش آب‌وهواست که به‌ویژه در بهار و تابستان هوای خنکی دارد و می‌تواند به مقصد جذابی برای سفری کوتاه و چند روزه تبدیل شود.


دسترسی به چشمه ابگرم قوتورسویی

از شهر تهران تا مشگین‌شهر اردبیل حدود هفتصد کیلومتر فاصله است. اگر با خودروی شخصی این مسیر را طی کنید بعد از حدود هشت ساعت به مقصد می‌رسید. پس از آن هم با ورود به جاده منتهی به قوتورسویی خودتان را به مجتمع آبدرمانی برسانید.

 

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی