زندان‌ ‌سلیمان‌ ‌؛‌ ‌اینجا‌ ‌وحشت‌ ‌را‌ از نزدیک لمس‌ ‌خواهید‌ ‌کرد‌ ‌

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
زندان‌ ‌سلیمان‌ ‌؛‌ ‌اینجا‌ ‌وحشت‌ ‌را‌ از نزدیک لمس‌ ‌خواهید‌ ‌کرد‌ ‌

شاید شما هم به سفر و گردش علاقه داشته باشید و بیشتر اوقات فراغت خودتان را مشغول گردش و سفر با دوستان و خانواده باشید. اگر به ایرانگردی و بازدید از جاذبه‌های دیدنی شهرهای مختلف علاقه داشته باشید حتماً این تجربه را داشته‌اید که بازدید از بعضی مکان‌ها و آثار بیشتر از جاهای دیگر برای شما جذاب و خاطره انگیز بوده است.

گاهی اوقات این جذابیت‌های بصری با رمز و رازها و عقایدی همراه می‌شوند و این باعث می‌شود که سلول‌های مغزی شما بعد از بازدید از یک مکان در هم گره بخورند و گیج و مبهوت شوید! خب؛ خوشبختانه ایران از این جاذبه‌های گیج‌کننده و اسرارآمیز کم ندارد. می‌توانیم به جرئت بگوییم که زندان سلیمان یکی از عجیب‌ترین و اسرارآمیز ترین جاذبه‌های ایران است که ما قصد داریم در این مطلب پینورست آن را بیشتر معرفی کنیم.


معرفی زندان سلیمان

زندان سلیمان

در ۳ کیلومتری غرب تخت سلیمان یک کوه تپه مانند قرار گرفته است که ارتفاعی بین ۹۷ تا ۱۰۸ متر دارد. شاید در نگاه اول یک کوه عادی و حتی کوچک به نظر برسد که هیچ چیزی برای خودنمایی نداشته باشد، اما وقتی‌که دل را به دریا بزنید و این ارتفاع ۱۰۸ متری تا بالای کوه را طی کنید متوجه خواهید شد که این یکی با بقیه فرق داره!

وقتی‌ به بالای کوه می‌رسید ناگهان با یک گودال و حفره عظیم و وحشتناک مواجه می‌شوید که عمق آن به 85 متر و قطر دهانه آن به ۶۵ متر می‌رسد. وقتی از حس وحشت می‌گوییم منظورمان وحشت واقعی است، وحشتی که باعث می‌شود در کنار این حفره عظیم حس یک مورچه در برابر فیل را داشته باشید.

نکته جالب اینکه شما به زحمت و با کش و قوس‌های فراوان شاید بتوانید انتهای این حفره عظیم را با چشمان خودتان تماشا کنید، چون‌که ارتفاع کوه زیاد و قطر دهانه آن بسیار بزرگ است.

بیشتر بخوانید: قلعه بابک کلیپر؛ دژ ساسانی که پایگاه مقاومت سرخ جامگان شد

در کنار دهانه این کوه باید شدیدا مراقب قدم به قدم‌هایی که بر می‌دارید باشید، چون سنگ‌های این بخش مستعد لغزندگی هستند و اگر احتیاط را رعایت نکنید و بخواهید حرکت عجیب و غریبی انجام دهید بعید نیست که یک سقوط آزاد 85 متری به داخل دهانه این کوه را تجربه کنید و به ایزد منان بپیوندید!

زندان سلیمان یا زندان دیو اولین اثر طبیعی استان آذربایجان غربی به حساب می‌آید که به ثبت ملی رسیده است.


زندان سلیمان کجاست؟

تخت سلیمان

برای اینکه خودتان را به زندان سلیمان برسانید کافی است تا راهی آذربایجان غربی و شهرستان تکاب بشوید. زندان سلیمان در میانه یک دشت سرسبز و زیبا و در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان قرار گرفته است.

برای اینکه خودتان را به زندان سلیمان برسانید باید از دو مسیر مختلف خودتان را به جاده دندی یا تخت سلیمان برسانید. مسیر اول که کمی طولانی‌تر است و از سمت بیجار به تکاب می‌رسد، اما مسیر دوم که کوتاه‌تر و دیدنی‌تر است و البته پر پیج و خم، از سمت زنجان شما را به جاده دندی در نزدیکی تخت سلیمان می‌رساند.

اگر روی نقشه نگاهی بیندازید می‌بینید که تخت سلیمان در فاصله ۴۲ کیلومتری شمال شهرستان تکاب قرار گرفته است که با حدوداً یک ساعت رانندگی می‌توانید خودتان را به آنجا برسانید و از آنجا راهی زندان سلیمان که در ۳ کیلومتری تخت سلیمان قرار گرفته است بشوید.

روی نقشه ببینید!

برای بازدید از زندان سلیمان نمی‌توانید از اتوبوس استفاده کنید چون در جاده دندی تردد اتوبوس ممنوع است، پس حتماً باید از وسایل نقلیه دیگر استفاده کنید.

بعد از پرداخت ورودی می‌توانید از مسیری که برای صعود به بالای کوه طراحی شده است استفاده کنید و خودتان را به بالای کوه زندان سلیمان برسانید.


داستان زندان سلیمان و وجه تسمیه

زندان سلیمان

کوه زندان سلیمان که به آن زندان دیو نیز گفته می‌شود در واقع یک کوه آتشفشانی بوده است که در زمان‌های بسیار قدیم گازها و بخارهایی نیز از دهانه آن خارج می‌شده‌اند. 

مردم محلی باور دارند که حضرت سلیمان برای مجازات دیوهایی که از او سرپیچی کرده بودند این زندان را ساخته که حالت سیاه‌چاله مانند دارد و هیچ راهی به بیرون ندارد، به همین دلیل به آن زندان دیو نیز گفته می‌شود. در بالای این زندان نیز یک دیواره عظیم که همان حفره با ارتفاع 85 متری است را ساخته است تا دیوهای زندانی درون سیاه‌چاله نتوانند فرار کنند.

آنها عقیده دارند دیوی که در این سیاه‌چاله زندانی شده است همان دیوی است که انگشتر حضرت سلیمان را ربوده بود و هنوز هم که هنوز در این سیاه‌چاله زندانی است و به شدت خشمگین است و از دهانش گازهای سمی بیرون می‌آید. همین گازها و بخارات ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی باعث شده بودند تا مردم محلی باور کنند که این کوه یک کوه وحشتناک است و اگر کسی به داخل آن راهی پیدا کند توسط دیو زندانی خورده خواهد شد!


تاریخچه و چگونگی به وجود آمدن زندان سلیمان

تخت سلیمان

اگر خودتان را به بالای کوه برسانید متوجه خواهید شد که بقایای بناهایی که از زمان‌های بسیار قدیم و دوره ساسانیان در این ناحیه وجود داشته‌اند خودنمایی می‌کنند. در زمان‌های قدیم این کوه برای مانایی‌ها مقدس بوده و به‌نوعی عبادتگاه محسوب می‌شده است و آنها برای انجام عبادت و قربانی کردن به بالای این کوه می‌آمده‌اند.

جنس سنگ‌های کوه زندان سلیمان برخلاف سایر کوه‌های آتشفشانی رسوبی است، پس احتمالاً در اطراف کوه دریایی وجود داشته که کوه زندان سلیمان از رسوبات آن دریا شکل گرفته است. اما نه، هیچ دریایی در کار نیست، بلکه تمام این کوه عظیم از یک چشمه به وجود آمده است.

بیشتر بخوانید: ترسناک ترین جاهای ایران ؛ راهنمایی کوتاه برای طرفداران سینمای وحشت

چشمه‌ای که در محل این کوه قرار داشته و سرشار از مواد معدنی و املاح بوده است. به‌مرور زمان آب این چشمه یک دریاچه ایجاد کرده است و از روی هم انباشته شدن رسوبات داخل این دریاچه چیزی به اسم کوه زندان سلیمان امروزی شکل گرفته است. آثار و بقایای چشمه و دریاچهای که باعث ایجاد کوه زندان سلیمان شده است را میتوانید در انتهای گودال و حتی روی دیوارهها مشاهده کنید. جالب اینکه انتهای این گودال هنوز هم سرسبز است.

در دهه 40 شمسی، یک محقق آلمانی به همراه گروهش از سمت شمال شرقی کوه، سوراخی به داخل آن ایجاد کردند و خودشان را به بخش داخلی کوه رساندند و تحقیقاتی انجام دادند. مسیر ایجاد شده پس از پایان تحقیقات مسدود شد و جالب اینکه اطلاعاتی از تحقیقات این محقق منتشر نشده است.


مکان‌های دیدنی نزدیک زندان سلیمان

کوه زندان سلیمان در یک دشت سرسبز در نزدیکی بنای تاریخی تخت سلیمان قرار گرفته است. پس اگر از کوه زندان سلیمان بازدید کردید و خواستید تا تفریح بیشتری داشته باشید، می‌توانید در این دشت سرسبز و زیبا وقت سپری کنید و از چشمه‌های آبگرم این دشت دیدن کنید و لذت ببرید.

دریاچه

تخت سلیمان

تخت سلیمان که به آن ” گنجک ” هم گفته می‌شود، در 3 کیلومتری کوه زندان سلیمان و در همان دره سرسبز که زندان سلیمان قرار گرفته واقع شده است و 3000 سال قدمت دارد.

تخت سلیمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در واقع، از تخت سلیمان به‌عنوان زادگاه زرتشت یاد می‌شود و بزرگ‌ترین مرکز آموزشی و نیایشگاه قبل از اسلام بوده است و محل سکونت اقوام مختلفی از جمله مادها، ساسانی‌ها، اشکانیان و حتی مغول‌ها بوده است. بازدید از این اثر ارزشمند تاریخی را فراموش نکنید.

کوه بلقیس

کوه بلقیس در 8 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب قرار گرفته است و دو قله بلند با ارتفاع 3320 و 3332 متر دارد. روی قله جنوبی این کوه، قلعه تخت بلقیس قرار گرفته است که از آن به‌عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌شده است. اگر به کوهنوردی علاقه دارید کوه بلقیس می‌تواند برای شما بهشت باشد.

بیشتر بخوانید: قره کلیسا؛ اولین و قدیمی ترین کلیسا جامع مسیحیان

مسجد جامع تکاب

مسجد جامع تکاب یکی از آن آثار تاریخی و دیدنی است که در قلب شهرستان تکاب و در خیابان امام خمینی (ره) قرار گرفته است. این بنای تاریخی که قدمت آن به دوره قاجار باز می‌گردد در سال 1381 به‌عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.


آیا شما پیش از خواندن این مطلب چیزی در مورد زندان سلیمان شنیده بودید؟ شما تا به حال این زندان را از نزدیک دیده‌اید؟ چه چیزی در مورد این بنا بیشتر از همه نظر شما را به خودش جلب کرد؟ آیا به بالای کوه رفتید؟ موافق هستید که دیدن گودالی به این عمیقی کمی ترسناک و دلهره‌آور است؟ شما کدام یک از مکان‌های دیدنی نزدیک به زندان سلیمان را دیده‌اید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن زندان سلیمان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر برنامه‌ریزی کنید فراموش نکنید که می‌توانید هر زمانی که بخواهید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین در شهر مورد نظرتان به وب سایت پینورست سر بزنید. امکان رزرو انواع اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستای تا رزرو ویلا در این سایت وجود دارد.

 

مترجم و علاقمند به فهرست‌نویسی. ??????

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی