آبشار پونه زار بهشت گمشده استان اصفهان

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار پونه زار بهشت گمشده استان اصفهان

در این مطلب قرار است به دیدن ششمین آبشار مرتفع ایران یعنی آبشار پونه زار در استان اصفهان برویم. یکی از آن آبشارهایی که به بهشت گمشده معروف شده است. این لقب آن هم در استانی که به خاطر آبشارهای زیبای شهر سمیرم رقابت سنگینی در آن وجود دارد، نشان می‌دهد که آبشار پونه زار ارزش دیدن را دارد.


آبشار پونه ‌زار کجاست و چه جور آبشاری هست؟

برای دیدن آبشار پونه‌زار باید به استان اصفهان برویم. این استان با داشتن اقلیم خشک و سرد از 113 شهر بزرگ و کوچک تشکیل شده و باورش برای خیلی از افراد می‌تونه سخت باشه که بشه در این استان یک آبشار 4 فصل خروشان پیدا کرد!

آبشار پونه زار

آبشار پونه‌زار نزدیک شهر فریدونشهر  اصفهان است. فریدونشهر، شهر ترین‌های ایران است. برای مثال این شهر مرتفع‌ترین شهر کشورمان به حساب می‌آید و 90 درصد ساکنان آن هم به زبان گرجی صحبت می‌کنند!

داستان این تفاوت زبان این است که حدود ۴۰۰ سال قبل در زمان شاه عباس اول جمعیت زیادی از ساکنان گرجستان به این قسمت ایران کوچ می‌کنند و ماندگار می‌شوند. چند سال قبل هم بعد از این که هیأتی از یونسکو از این شهر بازدید کرد، اسم این شهر را در فهرست شهرهای امن جهان قرار داد.

از بحث خودمان و آبشار پونه‌زار دور نشویم و به 25 کیلومتری فریدون شهر برویم و بعد از پشت سر گذاشتن روستای پشت‌کوه و روستای دربند می‌توانیم این آبشار مرتفع 70 متری را از نزدیک ببینم. فرقی نمی‌کند که زمستان به پونه زار بریم و یا تابستان، این آبشار به سبز بودن در چهار فصل سال معروف هست. علت سبزی آن هم خزه‌هایی است که همیشه در اطراف آبشار رشد می‌کنند.

آبشار پونه‌زار برای مردم فریدون شهر خیلی پر فایده بوده و هست؛ چراکه چشمه‌های پایین دسته آبشار حالا به مکانی مناسب برای پروش ماهی‌های خوشمره تبدیل شده‌اند و همین موضوع باعث رونق کسب و کار در فریدون شهر است.

بیشتر بخوانید: آبشارهای بکر ایران – ۱۰ آبشار برای عاشقان آب و طبیعت


کمی درباره دیدنی های اطراف آبشار پونه زار بیشتر بدانیم

اطراف آبشار پونه زار پر شده از بوته‌ها و درختچه‌های زرشک وحشی ترش و خوشمزه. پس اگر عاشق ترشی‌جات هستید، آبشار پونه زار برای شما هم فال است و هم تماشا. مورد مهم دیگر رشد گیاهان دارویی مهم در اطراف آبشار بخصوص پونه در اطراف راه‌آب‌های آبشار است. اینجا پر از پونه‌های خوشبو است و خبری از مارهای فراری از پونه هم نیست.

آبشار فریدون شهر

اسم آبشار هم برگرفته از همین پونه‌هاست که ردپای آنها نه تنها در اطراف آبشار بلکه تا صدها متر دورتر از آبشار دیده می‌شود. این آبشار به جای یک سرچشمه، چند سرچشمه‌ی پرآب دارد و یکی از پر آب‌ترین آنها در فاصله 3 کیلومتری از بالا دست آبشار قرار گرفته و در میان راه چند چشمه دیگه هم به آن اضافه می‌شود و منظره خیلی جالبی را ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز بازار اصفهان ؛ بگردید، بخرید و بریانی بخورید


قبل از سفر یادت باشد:

قبل از این که بار سفر را به مقصد اصفهان ببندید به این چند نکته مهم دقت کنید:

آبشار پونه زار

بهترین وقت سفر چه زمانی است؟

نکته مهم درباره آبشار پونه زار این است که تقریبا در تمامی ماه‌های سال خروشان و زیبا جلوه‌گری می‌کند اما در فصل بهار زیبایی‌هایش صدچندان هست. فقط اگر از سرما گریزان هستید، زمستان به دیدن پونه زار نروید. احتمال اینکه آبشار در فصل زمستان به خصوص در دی و بهمن ماه یخ بزند زیاد است.

برای اینکه از این سفر دست پر برگردید حتما درباره انواع گیاهان وحشی و دارویی آبشار پونه زار مطالعه کنید و با گیاهان دارویی و دمنوش‌های طبیعی و مفید به منزل برگردید. به غیر از پونه چند گیاه جالب دیگر هم اینجا رشد می‌کند.

این وسایل را همراهتان ببرید:

در بازدید از آبشار پونه زار باید چند نکته مهم ایمنی را رعایت کنید. اولا به هیچ وجه به لبه‌های آبشار نزدیک نشوید. لبه‌های این آبشار سست است و امکان ریزش وجود دارد. زمانی هم که از بالای آبشار به سمت پایی می‌آیید، حتما مراقب سنگ‌های سست زیر پایتان نیز باشید. این موضوع به خاطر جنس خاک نرم منطقه است.

اگر هم به صورت خانوادگی به سمت آبشار پونه‌زار سفر می‌کنید حتما در نظر بگیرید که دره بالای آبشار با چشمه‌سارها و درختان انبوه برای یک پیکنیگ گرم و صمیمی مکان خیلی خوبی به حساب می‌آید. پس وسایل پیک‌نیک همراه داشته باشید. ولی برای سفر بدون زباله آماده شوید. یعنی با خودتان وسایل لازم برای جمع‌آوری و برگرداندن زباله هم داشته باشید.

اصفهان آفتاب مستقیمی دارد. پونه زار هم در منطقه با پوشش گیاهی محدود است. برای همین کرم ضد آفتاب و کلاه آفتابی را فراموش نکنید. به خصوص چون ممکن است گول هوای خوب و مطبوع را بخورید و یادتان برود که از پوستتان مواظبت کنید.

بیشتر بخوانید: جدال آبشار با صخره های کوه تنگه واشی


 مسیرهای دسترسی دقیق برای رسیدن به آبشار پونه‌زار

اول از همه بگوییم که آبشار پونه‌زار پارکینگ اختصاصی دارد و از لبه همان پارکینگ اختصاصی می‌توانید آبشار را مشاهد کنید و بعد از 20 دقیقه پیاده‌روی به سرچشمه‌های این آبشار دسترسی پیدا کنید و دقیقاً ببنید این آبشار مرتفع از کجا سرچشمه می‌گیرد.

طبیعت فریدون شهر

حالا که عزمتان برای بازدید از این آبشار جزم کردید و به سمت استان اصفهان راه افتاده‌اید در جریان باشید که پونه‌زار در 180 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد. بعد از اینکه اصفهان را به مقصد فریدون شهر ترک کردید، بایستی از میدان جهاد این شهر به سمت آبشار حرکت کنید.

بعد از طی کردن یک مسیر 3 کیلومتری به یک دو راهی می‌رسید که باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید. در این مسیر از کنار پیست اسکی فریدون شهر هم گذر می‌کنید. بعد از اینکه یک مسیر 10 کیلومتری را رانندگی کردید به روستای چیغورت می‌رسید. حالا مسیر اصلی جاده را ادامه بدهید تا از سمت غربی روستا خارج بشوید. بعد از خروج از روستا باز هم حد.د 7 کیلومتر را بایستی رانندگی کنید تا به حوالی روستای دربند برسید. سپس مسیر پر پیچ و خم 3.9 کیلومتری رو پیش رو دارید که بعد از طی کردن این مسیر، آبشار پونه زار را در سمت چپ مشاهده می‌کنید.

اگر برای اقامت در اصفهان دنبال اقامتگاه مناسب می‌گردید حتما برای دیدن بهترین قیمت برای اجاره سوئیت به پینورست مراجعه کنید.


دیدنی‌های اطراف آبشار پونه زار

حالا که این مسیر تقریبا طولانی را برای دیدنِ این جاذبه زیبای ایران یعنی آبشار پونه‌زار طی کردین، خالی از لطف نیست که از سایر جاهای دیدنی اطراف آبشار پونه‌زار دیدن کنید. یکی از جاذبه‌ها، پیست اسکی فریدون شهر است که از راه جاده چیقورت می‌توانید به این پیست اسکی برسید و حسابی مشغول ورزش‌های زمستانی و هیجان انگیزی مثل اسنوبرد  و اسکی آلپاین بشوید.

آبشار پونه زار

جاذبه‌های طبیعی اطراف آبشار پونه‌زار آنقدر زیاد هستند که شاید برای دیدن همه آنها نیاز به صرف زمان زیادی است. اطراف آبشار پونه‌زار تعدادی غار طبیعی مثل غار باووک، غار پیرهشتاد، غار چشمه ریسان وجود دارند که این غارها برای علاقه‌مندان به غار نوردی مناسب هستند. برای بازدید از این غارها حتما با تورهای حرفه‌ای غار نوردی بروید و هرگز خودتان تنهایی هوس غارنوردی به سرتان نزند و غار را با کوه اشتباه نگیرید!

اگر در فصل بهار به سمت آبشار پونه‌زار سفر می‌کنید از دشت لاله‌های واژگون در پشتکوه و چشمه لنگان فریدون شهر هم دیدن کنید. این گل‌های زیبا به دو رنگ زرد و قرمز زمین‌های این مناطق را می‌پوشانند و مکانی زیبا برای عکاسی و لذت بردن ایجاد می‌کنند.

آبشارهای فریدون شهر تنها به پونه‌زار ختم نمی‌شوند در این شهر آبشار دیگری به نام طرزه قرار دارد که اطراف آن پوشیده از درختان بلوط، بنه، زالزالک، سیب و گردو می شود. سایر آبشارهای اطراف هم شامل آبشار زیرزرداب، آبشار دورک، آبشار پشندگا و آبشار بورگان هستند که تمامی اینها با فواصل کمی از هم در فریدون‌شهر قرار دارند و اگر به قصد یک سیاحت کامل طبیعت گردی به این نقطه رفتید تماشای همه آنها را در برنامه خودتان بگنجانید.

برای اینکه اقامتی چند روزه و راحت در فریدون شهر داشته باشید و با خیال راحت جاذبه‌های طیبعی شهر را بازدید کنید، بر روی پیدا کردن اقامتگاه مناسب در پینورست حساب باز کنید.

بیشتر بخوانید: آبشار یاسوج ، خروشی برآمده از چشمه های کوه زاگرس


این بود راهنمای کوتاه پینورست برای بازدید از آبشار بزرگ پونه‌زار. ولی خوب است بدانید که استان اصفهان با وجود این که استان خشکی محسوب می‌شود، به خاطر وسیع بودنش و شهرهای مرتفعی که در آن قرار گرفته، آبشارها و طبیعت زیبایی دارد و برای طبیعت‌گردی بی‌نظیر است.

شما تجربه دیدن آبشارهای این استان را داشته‌اید؟ به نظر شما کدام آبشارهای اصفهان دیدنی‌تر هستند؟ اگر هم از پونه زار دیدن کرده‌اید، چه توصیه‌هایی به مسافرهای بعدی این آبشار دارید؟ برای ما از تجربه خودتان در بخش نظرات این مطلب بنویسید.

تارا محمدپور

من تارا هستم. کرمان به دنیا اومدم، تهران بزرگ شدم و اصفهان باستان شناسی خوندم. دوست دارم گذشته ایران رو از زیر چندین لایه خاک بیرون بکشم و داستان جذاب سفر در تاریخ رو با نوشتن مطالب مختلف از جاذبه های تاریخی و فرنگی ایران برای همه تعریف کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی