دروازه ملل تخت جمشید، سالن انتظار برای ملاقات کنندگان شاه

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
دروازه ملل تخت جمشید، سالن انتظار برای ملاقات کنندگان شاه

کاخ دروازه ملل ، در بخش شمال غربی مجموعه تخت جمشید قرار گرفته است. این کاخ نمادی از شکوه ایرانیان در جهان است. برای مطالعه مطالب بسیار ناب از دروازه ملل با ما همراه شوید.

معرفی دروازه ملل

هرساله در تخت جمشید شیراز، جلسات و یا جشن هایی برگزار می شد. در این جلسات میهمان هایی همچون نمایندگان اقوام ایران در آن حضور داشتند. این کاخ مانند اتاق انتظار، محلی برای انتظار مهمانان قبل از ورود به کاخ آپادانا بود. از این رو این کاخ به دالان انتظار، کاخ دروازه کشورها و دروازه همه ملل نیز شهرت دارد.
کاخ دروازه ملل با وسعت 612 مترمربع و ارتفاع 18 متر بر روی صخره ای از کوه مهر قرار گرفته است.

این اتاق انتظار یک درگاه ورودی و دو درگاه خروجی داشته. راه ورود و خروج اقوام پارسی و بزرگان اقوام گوناگون هم فرق داشته است.

دروازه ملل تخت جمشید عکس

 

ستون های دروازه ملل

اولین چیزی که در هنگام ورود به دروازه ملل جلب توجه می کند، ستونی به ارتفاع 16 متر می باشد. در گذشته 4 ستون در کاخ دروازه ملل وجود داشت که در طی زمان و به دلیل عدم توجه دچار آسیب شدند. تک ستون باقی مانده نیز با تکه های ستون های قبلی به صورت کامل مرمت شده است. قسمت انتهایی ستون ها با نقوشی از برگ، غنچه،گل نیلوفر و پیچک کنده کاری شده است.

دروازه ملل در تخت جمشید

 

درگاه های دروازه ملل

دروازه ملل پرسپولیس یا تخت جمشید دارای یک ورودی اصلی و دو خروجی است. نمایندگان اقوام تابع در ایران، پس از انتظار در کاخ دروازه ملل ، از درب خروجی وارد کاخ آپادانا می شدند.

در کناره های دروازه غربی دو گاو نر بالدار با سر انسان خودنمایی می کند. پاهای جلو دو گاو بر روی سکویی قرار دارد. پای عقب گاوها، در حال حرکت نشان داده شده است. ریشی بلند بر روی صورت گاوها قرار دارد که با نقوشی ریز تزئین شده است.
در دیواره کناری درگاه ها، سه کتیبه قرار دارد. اولین کتیبه به زبان بابلی، کتبه وسط به زبان پارسی باستان و سومین کتیبه به زبان عیلامی نوشته شده است.

تالار دروازه ملل

این‌جا یک تالار ۴ ستونی‌ست و دورتادروش سکوهایی‌ست که محل نشستن میهمان‌هاست که انتظا ورود را می‌کشند. دیوارهای این تالار با کاشی‌های رنگی سبز و نارنجی تزیین شده که بخشی از ان کاشی‌ها در موزه نگهداری می‌شوند.

حالا که به شیراز آمده‌اید با رزرو یک اقامتگاه خیال خودتان را راحت کنید و چندروزی را در این شهر زیبا بگذرانید. این طوری می‌توانید تمام قشنگی‌های آن را با خیال راحت ببینید. برای اجاره آپارتمان مبله در این شهر یا هر نوع اقامتگاه دیگری که علاقه‌مندید می‌توانید به سایت پینورست سر بزنید.

دروازه ملل

 

متن کتیبه های دروازه ملل

” خدای بزرگ اهورامزدا است، که این زمین را آفرید، که خشایارشاه را شاه کرد. یکی را شاه بسیاری، یکی را سرور بسیاری. من (هستم) خشایارشا، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورهایی که مردم گوناگون دارند. شاه این جهان فراخ و دور، پسر داریوش شاه، (از تخمه) هخامنشی. گوید خشایارشا شاه: این بارگاه همه ملل را من به توفیق اهورامزدا ساختم. بسا ساختمان‌های خوب دیگر در این پارسه (تخت جمشید) کرده آمد، که من برآوردم و پدرم بر پا کرد. هر آن بنایی که زیبا می‌نماید، همه را به تأیید اهورامزدا، ما ساختیم. گوید خشایارشا شاه: اهورامزدا مرا بپاید! و کشورم را و هر چه بر دست من ساخته آمده و هر چه بر دست پدرم بر پا گشته، اینها را نیز اهورامزدا بپاید! “

عکس دروازه ملل در تخت جمشید

 


این بود یادداشت پینورست درمورد دروازه ملل تخت جمشید! شما هم تخت جمشید را دیده‌اید؟ در مورد دیگر کاخ‌های آن برایمان بگویید. کدام قسمت تخت جمشید نظرتان را جلب کرده؟ تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما سهیم شوید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها