باغ موزه هنر ایرانی ؛ در یک ساعت کل آثار تاریخی ایران را ببینید!

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باغ موزه هنر ایرانی ؛ در یک ساعت کل آثار تاریخی ایران را ببینید!

باغ موزه هنر ایرانی در منطقه الهیه تهران واقع شده. در این موزه ماکت‌هایی از باغ‌ها و آثار تاریخی ایران نمایش داده می‌شود. این ماکت‌ها همان‌هایی‌ست که محمدرضا پهلوی سفارش داده بود تا ایتالیایی‌ها به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله بسازند.


 معرفی باغ موزه هنر ایرانی

همانطور که از نام باغ موزه پیداست، اینجا باغی با فضای موزه برای نمایش آثار ارزشمند هنری ایران است. بنای باغ موزه در ابتدا اقامتگاه تابستانی سپهبد امیراحمدی بوده. امیراحمدی را به عنوان نخستین سپهبد ایران در دوران پهلوی می‌شناسیم. در واقع امیراحمدی جزو کسانی بود که در قدرت‌گیری رضاخان پهلوی نقش مهمی داشته است.

بعد از اینکه امیراحمدی از دنیا رفت، همسرش خانم توران توفیقی مالک این خانه شد. تا سال ۱۳۸۴ از این عمارت به عنوان خانه سینما استفاده می‌شد. نهایتاً‌ در سال ۱۳۸۴ بعد از مرمت کارکرد این بنا عوضد و در حال حاضر موزه است.

آنچه در باغ موزه ایرانی دیده می‌شود، ماکت‌هایی از آثار مهم باستانی ایران و آثار حجمی است. در کنار این آثار هنرمندانه، می‌توان در فضای شاداب باغ قدمی زد و از ترکیب تاریخ و هنر و طبیعت لذت برد.

ساعت کاری و قیمت بلیط باغ موزه هنر ایرانی

ساعت کاری باغ موزه هنر ایرانی : ۹ صبح تا ۷ شب

ساعت کاری کافه رستوران باغ موزه: ۹ صبح تا ۱۰ شب

بهای بلیط ورودی: ۳۵۰۰ تومان

بهای بلیط هر موزه: ۵۰۰۰ تومان

نکات مهم: بهای بلیط فقط از طریق دستگاه کارت‌خوان اخذ می‌شود. اگر فقط پول نقد همراهتان هست ممکن است به مشکل بخورید.

بازدید از باغ موزه برای دانشجویان،کارکنان دانشگاه تهران رایگان است.

در صورت بازدید به صورت گروهی و اردوهای دانش‌آموزی و با هماهنگی قبلی بلیط به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.

روش دسترسی و آدرس باغ موزه هنر ایرانی

آدرس: میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصود بیک)، کوچه دکتر حسابی، پلاک ۲۵

دسترسی با مترو: در صورتی که از مترو استفاده می‌کنید، وارد خط ۱ (راه‌آهن-تجریش) شوید و در ایستگاه تجریش پیاده شوید. از ضلع جنوب غربی ایستگاه خارج شوید و با تاکسی‌های خیابان مقصود بیک و یا کمی پیاده‌روی خود را به باغ موزه هنرهای ایرانی برسانید.

دسترسی با خودرو شخصی: به دلیل عدم وجود پارکینگ، استفاده از خودرو شخصی توصیه نمی‌شود. در غیر این صورت می‌توانید از خیابان ولیعصر به سمت پارک وی بروید و سپس از خیابان فرشته و بوسنی و هرزگوین به باغ موزه ایرانی برسید.

بیشتر بخوانید: عمارت عین الدوله ؛ عمارت پر رمز و راز تهران


بخش‌های مختلف باغ موزه ایرانی

در باغ هنر ایرانی به این بخش‌ها برمی‌خورید:  آمفی تئاتر، نگارخانه، نمایشگاه فروش محصولات فرهنگی و ارائه آثار حجمی مجسمه‌سازان ایرانی و کارگاه‌های هنری. اینجا در ضمن یک کتاب‌فروشی، گل‌فروشی و یک کافه رستوران دارد.
به صورت ماهیانه در اینجا نمایشگاه عکاسی هم برگزار می‌شود. در این نمایشگاه‌ها معمولاً عکس‌هایی از تهران قدیم به نمایش گذاشته می‌شود. کارگاه‌های هنری هم در همین مکان برگزار می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می‌توانید با مسئولات باغ موزه تماس بگیرید.
یکی از تفریحات خوبی که در این فضا می‌توانید داشته باشید پیاده‌روی و دویدن در فضای باغ است. اگر برنامه پیاده‌روی شبانه دارید این‌جا را به شما توصیه می‌کنیم چون قدم زدن در این فضای باصفا واقعا حس سرزندگی به آدم می‌دهد.
یک نکته جالب توجه دیگر این‌که اگر اهل ورزش و بسکتبال یا… باشید این جا یک زمین مخصوص این بازی‌ها هم دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید. امکانات خاصی در آن زمین نیست اما یم فضای جداست و می‌توانید درآن راحت باشید.

آثار هنری باغ موزه ایرانی

در اوایل دهه ۵۰ دستور ساخت ماکت‌هایی از آثار باستانی ایران به مناسبت جشن ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به هنرمندان ایتالیایی داده شده بود. اکنون نیز تعدادی از این ماکت‌ها همچون گنبد قابوس، چهل ستون، سی و سه پل و باغ فین کاشان، در باغ موزه هنر ایرانی قرار گرفته است. با گذر از میان این ماکت‌های هنری در میان منظره زیبای باغ، برای یک لحظه احساس می‌کنید یک آن به کل ایران سفر کرده‌اید.

در کنار این ماکت‌ها، مجسمه‌های دیگری از هنرمندان ایرانی و خارجی در جای جای باغ قرار گرفته است.

در حاشیه دیوار باغ موزه هنر ایرانی نمایشگاه‌های عکس به صورت ادواری برپا می‌شود که دیدن این آثار هم توصیه می‌شود.

کافه و رستوران باغ موزه هنر ایرانی

در این تصویری که می‌بینید قبلا کافه شمرون دایر بود ولی در حال حاضر کافه شمرون در این محل قرار ندارد. شعبه‌های فعلی کافه شمرون در شهرک غرب، مگامال و بام لند دایر هستند.

در حال حاضر کافه‌ای در باغ موزه هنر ایرانی دایر نیست.


شما هم به باغ موزه ایرانی رفته‌اید؟کافه و رستوران این باغ مورد پسندتان بوده؟ از نظر شما ماکت‌های باغ موزه چقدر شبیه واقعی‌شان هستند؟ چه باغ‌های دیدنی دیگری در تهران را پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات خودتان را برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

راست اگر برای گشت و گذار به تهران آمده‌اید و دنبال محل اقامت مناسب می‌گردید ما به شما اجاره روزانه آپارتمان لوکس مبله از سایت پینورست را پیشنهاد می‌کنیم. ما برای شما واحدهای لوکس و تروتمیزی را گلچین کرده‌ایم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی