اولسبلنگاه ماسال گیلان؛ درباره معنی اسم، تلفظ و دیدنی‌هایش

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
اولسبلنگاه ماسال گیلان؛ درباره معنی اسم، تلفظ و دیدنی‌هایش

اولسبلنگاه بخش بسیار زیبا و بکری از ییلاق ماسال گیلان است. خیلی‌ها دنبال آدرس دقیق اولسبنگاه می‌گردند و درباره معنی اسم و تلفظش سوال می‌پرسند. به‌خاطر همین می‌خواهیم بیشتر درباره این ییلاق زیبا صحبت کنیم و سوال‌هایتان را جواب بدهیم.


اولسلبلنگاه یعنی چه؟ تلفظ اولسبلنگاه

اولسبلنگاه یک اسم تالشی است و دو بخش دارد: اولس و بلنگاه. تالشی‌ها زبانشان خیلی قدیمی و جالب ‌است. مردم شمال از چند هزار سال پیش تالشی حرف می‌زنند.

تصویر روستای مرتفع و سرسبز اولسبلنگاه

اولس به شمالی یعنی درخت ممرز. بلنگاه هم معنی جای بلند می‌دهد. پس اولسبلنگاه یعنی یک جای مرتفع که پر از درخت‌های ممرز است.

ممرز را می‌شود در همه جای شمال پیدا کرد. شمالی‌ها به ممرز، درخت شَرَم دار هم می‌گویند. درخت ممزر حتی تا 30 متر هم رشد می‌کند.

خیلی‌ها نمی‌دانند تلفظ اولسبنگاه چه شکلی است. باید اسم اینجا را این طوری بخوانید: اولِسبُلَنگاه یا اولَسبِلَنگاه.

هر دو تلفط درست است. بعضی‌ها اولی را استفاده می‌کنند و عده ای دیگر، دومی‌ را به کار می‌برند. هر کدام را که خواستید می‌توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دشت النزه ؛ ییلاق رویایی ماسال


اولسبلنگاه کجاست؟ آدرس و مسیر دسترسی

اول باید به ماسال بروید. وارد جاده طاهرگوراب به ماسال بشوید. این جاده مستقیم شما را به مقصد می‌رساند. بعد که به ماسال رسیدید، جاده ماسال به گیلوان را پیدا کنید. فاصله اولسبلنگاه تا ماسال 30 کیلومتر استبا توجه به سختی راه، حدودا یک ساعت در راه هستید.

جاده بعد از 15 دقیقه پر پیچ و خم می‌شود. بعد از عبور از آنها به ییلاق اولسبلنگاه می‌رسید. بعضی‌ها درباره فاصله اولسبلنگاه با جاهای مختلف سوال می‌پرسند.

فاصله اولسبلنگاه تا رشت80 کیلومتر. طی کردن این مسیر حدودا 2 ساعت طول می‌کشد.

فاصله اولسبلنگاه تا قلعه رودخان70 کیلومتر.

فاصله اولسبلنگاه تا ماسوله73 کیلومتر.

فاصله اولسبلنگاه تا فومن54 کیلومتر.

فاصله اولسبلنگاه تا تهران400 کیلومتر. تقریبا 6 ساعت باید رانندگی کنید تا به مقصد برسید.

جاده پر از درخت و ابر اولسبلنگاه

جاده‌ای که به اولسبلنگاه می‌رسد، واقعا بکر و دیدنی است. دو طرف جاده را درخت‌ها پوشانده‌اند و سایه درست کرده‌اند. رانندگی در این جاده خودش یک تفریح جداگانه به شمار می‌آید.


ییلاق اولسبلنگاه؛ زیباترین ییلاق شمال

حتما دلیلی دارد که اینجا تا این حد معروف شده است. بهترین چیز در اولسبلنگاه، آرامش است. سکوتی که در این ییلاق هست، در کمتر جایی می‌شود پیدا کرد.

خوبی دیگر اولسبلنگاه این است که، طبق قوانین فقط می‌شود با چوب ساخت و ساز کرد. خبری هم از سیم‌کشی و این جور چیزها نیست و مردم از موتور برق استفاده می‌کنند. به همین علت، اینجا از بکرترین جاهای ایران به شمار می‌آید.

اولسبلنگاه طبیعت خیلی زیبایی دارد. گل‌های مختلف مثل پامچال، شقایق، سنبل وحشی، بنفشه و همیشه بهار در این ییلاق زیبا رشد می‌کنند.

طبیعت و خانه‌های چوبی ییلاق اولسبلنگاه

رودخانه خالکایی هم در همان نزدیکی‌ها است. در بهار به علت آب شدن برف‌ها در ارتفاعات شاه‌معلم، رودخانه پرآب‌تر می‌شود.

اینجا بیشتر به خاطر ابرهایش معروف شده است. دریایی از ابر را می‌توانید اینجا ببینید. ابرها در همه روز نزدیک به شما هستند. البته اگر بعد از ظهر در ییلاق باشید، ابرها بیشتر و دیدنی‌تر جلوه می‌کنند.

اولسبلنگاه 1500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کوهنوردها بعضی وقت‌ها از ارتفاعات اینجا بالا می‌روند. در کل اینجا برای همه آدم‌ها خوب است. چه آن‌هایی که حرفه‌ای هستند و می‌خواهند ورزش کنند، چه مردمی‌ که دلشان می‌خواهد آرامش داشته باشند.

بیشتر بخوانید: جذاب‌ ترین روستاهای ایران برای سفر – سفر به دل ابرها و صخره‌ها


اقامت در روستای اولسبلنگاه؛ ماندن در دل ابرها

تصور کنید صبح در یک کلبه چوبی چشمتان را باز می‌کنید و از پنجره دریایی از ابر می‌بینید. تماشای ابرها با یک چایی در دست می‌تواند روزتان را بسازد.

در ییلاق کلبه‌های روستایی و چوبی زیاد هست. می‌توانید یکی از آنها را اجاره کنید و شب را کنار طبیعت بگذرانید. برای دیدن قیمت اجاره روزانه خانه روستایی هم حتما به پینورست سر بزنید. البته باید حواستان به چند نکته باشد:

– در اولسبلنگاه امکانات خاصی نیست. هر چیزی که برای شب ماندن نیاز دارید، از ماسال تهیه کنید و بعد راه بیفتید.

– لباس گرم حتما همراه داشته باشید. اینجا همیشه هوایش خنک است.

– در ییلاق مواد خوراکی به اندازه کافی هست. بعضی محلی‌ها گوشت آماده برای کباب می‌فروشند. روستایی‌ها هم چای و چیزهای دیگر به گردشگرها می‌دهند. البته بهتر است هر چیزی که می‌خواهید را از قبل تهیه کرده باشید.

ماندن در کلبه‌های روستایی ییلاق اولسبلنگاه

بهترین فصل سفر

خیلی‌ها درباره بهترین فصل سفر به اولسبنگاه سوال می‌کنند. اصلا کی اینجا برویم که بشود ابرها را دید؟

از اردیبهشت تا آخر تابستان، بهترین موقع برای دیدن اولسبلنگاه است. البته هرچه هوا گرم‌تر باشد، ابرها تراکم‌شان کمتر است. به همین علت خرداد ماه را می‌شود بهترین وقت برای سفر به اینجا دانست.

اولسبلنگاه در پاییز و زمستان هم خیلی زیبا است. خیلی‌ها عاشق تماشای برف از پشت پنجره کلبه‌های چوبی هستند. بعضی‌ها هم دوست دارند درخت‌های رنگی شمال را در پاییز تماشا کنند. اولسبلنگاه در هر فصلی جذابیت‌های خودش را دارد.


جاهای دیدنی اطراف اولسبلنگاه

در اطراف ییلاق، چند مکان جذاب دیگر هم هست. این منطقه از شمال خوراک دیدن طبیعت بکر است.

ماسال؛ خوش آب‌وهوا و بکر

ماسال خودش از بهترین جاهای شمال است. اینجا می‌توانید در پارک ساحلی کنار رودخانه خالکایی استراحت کنید و خوش بگذرانید. ماسال چند آبشار دیدنی هم دارد. از جمله آبشارهای ویوز، رامینه و خون.

تصویر طبیعت بکر و جنگل‌های سرسبز ماسال

اینجا دیدنی‌های تاریخی هم دارد. برای مثال قلعه‌کول که قلعه‌ای در سده 2 و 3 ه.ق بوده یا دیواره سنگی اسبه ریسه. اسبه ریسه یکی از صخره‌های بلند برای سنگ‌نوردی در کشور به حساب می‌آید.

در ماسال غارهای طبیعی زیادی هست که می‌شود از آن‌ها دیدن کرد. ولی بهترین کار، ماندن در اقامتگاه‌های جنگلی و خوردن غذاهای شمالی مثل میرزاقاسمی ‌است.

سوغاتی خوش‌طعمی هم که می‌‌شود از اینجا برد، زرین نان است. زرین نان یک نان مغزدار است که روی سنگ داغ پخته می‌شود. صنایع دستی مردمش هم خیلی معروف است. مثل لباس‌های پشمی با نقش‌های سنتی یا انواع وسایل و ظرف‌های چوبی.


شاندرمن؛ با من رفتن!

شاندرمن را خیلی‌ها در کنار اولسبلنگاه زیباترین جای گیلان می‌دانند. شاندرمن در گیلگی یعنی با من رفتن. بعضی‌ها می‌گویند اینجا چون محل عبور کاروان‌ها به سمت تالش بوه، این اسم را رویش گذاشتند.

عکس طبیعت کوهستانی شاندرمن

جالب است بدانید که در شاندرمن 17 غار طبیعی و دیدنی هست. اینجا آبشارهای زیادی برای دیدن دارد. یکی از آن‌ها آبشار وزن است.

جمعه‌بازار شاندرمن خیلی معروف است. بازار سنتی شاندرمن سلیقه و فرهنگ مردمش را به خوبی نشان می‌دهد. اینجا جنب‌وجوش و سرزندگی مردمش را به خوبی می‌شود دید.


بقیه ییلاقات ماسال هم دیدنی هستند

اولسبلانگاه

ییلاقات ماسال هر کدامشان دیدنی‌ها و زیبایی‌های خودشان را دارند. بسته به این که برای تعطیلات‌تان هوس چه چیزی را کرده‌اید می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

مثلا ییلاق اسپی دشت یکی از ییلاق‌های کوهستانی ماسال است که داخلش پر از اسب‌های زیباست که رها و مشغول چریدن هستند.

ییلاق واشیار ماسال هم به خاطر آبشار زیبای واشیار به شهرت رسیده است.

ولی اگر می‌خواهید یک ییلاق زیبا با خانه‌های روستایی رنگارنگ و زیبا ببینید حتما سری به ییلاق ماسال چوسه سری بزنید.


ییلاقات ماسال

تا به حال به ییلاقات زیبای ماسال سفر کرده‌اید؟ کدام یکی از ییلاق‌ها را برای گذراندن تعطیلات انتخاب کردید؟ برای اقامت چه راهی پیدا کردید؟ آیا توانستید در اولسبلنگاه با کوهستان خلوت کنید؟ آیا توانستید پدیده اقیانوس ابرها را هم از نزدیک ببینید؟

اگر هنوز موفق نشده‌اید به اولسبلانگاه یا ییلاق‌های دیگر ماسال سفر کنید و برای پیدا کردن اقامتگاه اولسبلانگاه دنبال یک سایت مطمئن هستید، حتما سری به وب سایت پینورست هم بزنید و ویلاها و خانه‌های روستایی گلچین‌شده ما را ببینید. راستی فراموش نکنید ماجرای سفرتان به اولسبلانگاه ماسال را برای ما در بخش نظرات تعریف کنید.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی