واحه های ایران؛ رسیدن به آبادی وسط کویر

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
واحه های ایران؛ رسیدن به آبادی وسط کویر

واحه نوعی از طبیعت است که شاید زیاد ندیده باشیم. وقتی میان صحرا و کویر قسمتی آبادی و سرسبزی می‌بینید همان واحه است. این واحه‌ها کنار چاه یا چشمه‌ای وسط کویر شکل می‌گیرند. بخواهیم رمانتیک بهش فکر کنیم شبیه یک معجزه وسط کویر هستند.

با پینورست همراه باشید تا بیشتر واحه را بشناسیم و ببینیم آیا در ایران هم واحه داریم . واحه‌های ایران کجا هستند؟


واحه چیست و کجا پیدا می‌شود؟

قبل‌تر گفتیم واحه چیست. اگر بخواهید تصورش کنید اول یک کویر را به‌خاطرتان بیاورید که هیچ نقطه سرسبز یا آبی در آن پیدا نمی‌شود، اما همین‌طور که می‌روید می‌خورید به یک منطقه سرسبز کنار یک چشمه آب. همان امید و همان سرسبزی واحه است.

واحه چیست و کجا پیدا می‌شود؟

بیشتر این واحه‌ها در آفریقا وجود دارند اما در ایران هم چندتاواحه داریم.

واحه چون یک آبادی وسط صحرا است از نظر حمل و نقل و بازرگانی جای مهمی است. مصر، چین و ایتالیا و… هم چند واحه دارند. حالا باواحه های ایران آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: بهترین مقصدها برای سفر ماجراجویانه در ایران کجاست؟


واحه های ایران کجا هستند؟

چندتا واحه در ایران داریم؟ کجا هستند؟ دیدن و سفر کردن بهشان ارزش دارند؟ این‌ها چیزهایی است که قرار است در این یادداشت بخوانیم.

باغ گلشن طبس

طبس یک شهر بیابانی در خراسان جنوبی است. بیشترین رنگی که در این شهر می‌بینید رنگ خاکی است. جاهای دیدنی‌اش مثل دره کال جنی خاص خودش است. جاهایی که زیبا و کمی ترسناک هستد. تصور کنید میان این شهر کویری یک باغ سرسبز با انواع درختان پیدا کنید. باغ گلشن طبس یک واحه در این شهر است.

باغ گلشن طبس ، واحه های ایران

جایی پر از درخت نخل و انار و نارنج. حتی درخت‌های تزئیینی سرو و چنار هم این‌جا وجود دارند. می‌بنید وسط کویر یک باغ که میزبان انواع و اقسام گونه گیاهی است. درست است که هرکدام از این درخت‌ها شرایط آب‌وهوایی خودشان را می‌خواهند اما در باغ مهربانی مثل باغ گلشن سرحال و شادابند و همین حس را به مسافران خودش هم می‌دهد.

توی این باغ یک استخر بزرگ با سه فواره هم وجود دارد که نشان‌دهنده جریان زندگی میان کویر است و حسابی این‌جا را خوش‌آب‌وهوا کرده.

یادتان می‌آیدگفتیم واحه جایی شکل می‌گیرد که آب باشد؟ حالا یا چاه یا چشمه. باغ گلشن جایی قرار گرفته که آب چشمه به سمت آن سرریز می‌شود.

توی این باغ چاه‌های جهنده هم وجود دارند. چاه جهنده یعنی برای خارج کردن آ از چاه هیچ سیستم یا نیرویی نیاز نیست. با طراحی‌ای که شده آب خودش به سمت بیرون می‌جهد که بهش چاه‌های آرتزین هم می‌گویند. باغ گلشن هم از چشمه‌ها آبیاری می‌شود و هم از این چاه‌های جالب.

راستی در این‌جا چند پلیکان زیبا هم زندگی می‌کنند. قبلا دوتا از این پلیکان‌ها به گلشن سفر کرده بودند و این‌جا را برای زندگی انتخاب کرده بودند اما یکی از آن‌ها در زلزله طبس می‌میرد و دیگری همین‌جا می‌ماند. الان چند پلیکان دیگر هم در این قسمت سرسبز و خوش آب‌وهوا از طبس می‌بینید.

پلیکان های واحه گلشن طبس

باغ گلشن طبس کجاست؟

آدرس: خراسان جنوبی، شهر طبس، بلوار شهید مطهری، میدان پلیکان،‌خیابان گلشن، باع گلشن طبس

برای رفتن به باغ گلشن هم می‌توانید از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید و هم از اتوبوس. اگر اتوبوس سوار شدید ایستگاه باغ کلشن پیاده شوید و خیلی راحت بروید سراغ این بغ و باغ‌گردی.

جاهای دیدنی نزدیک به واحه گلشن

این باغ چهارگوش و دلباز برای ساعت‌ها آدم را درون خودش نگه می‌دارد  اما بعد از این‌که حسابی این‌جا را گشتید می‌توانید جاهای عجیب غریب دیگری را هم در طبس ببینید تا به خاطره‌هی خاصتان از زندگی و سفر اضافه شود. دره کال‌جنی را شاید خیلی شنیده باشید. شکل و قیافه این دره عجیب و زیباست و آنقدر قدیی است که نسبتش می‌دهند به دوره داستان‌های پریان و اجنه. به‌خاطر شکل دره‌ها و صدای بادی که این‌جا می‌پیچید و مردم قدیمی دلیلیش را متوجه نمی‌دشند نام این‌جا را دره اجنه گذاشتند و فکر می‌کردند آن ها این دره را ساخته‌اند. برعکس اسمی که دارد شکل این دره‌ها خیلی زیبا و خاص است و به‌خاطر کمی ترسناک بودنش خیلی بکر مانده.

دره کال جنی در واحه طبس

فقط اگر ترس اجنه دارید شب‌ها نروید چون صدای باد در این دره اذیتتان می‌کند.

یک جای دیگر غافلگیرکننده در طبس چشمه مرتضی علی است. جیی که هیچ تصوری از وجود آب ندارید یکهو این چشمه باحال را می‌بینید. طاق شاه عباسی، حفره‌های جالب این چشمه دیدنی هستند. کویرها و روستاهای طبس هم دیدنی هستند جاهایی مانند کویر حلوان، دت کویر ایران، روستای ازمیغان و روستای نایبند و…

کویر نایبند طبس از جاهای دیدنی واحه طبس در خراسان جنوبی

بیشتر بخوانید: روستای ازمیغان؛ پارادوکس طبیعت با دو آب‌و‌هوا متفاوت و هم‌زمان

شهداد کرمان، کویری یا کوهستانی؟

اگر می خواهید یک واحه واقع دیگر را در سرزمینی با آب‌وهوای غافلگیرکننده ببینید باید اول خودتان را به کرمان برسانید. بعد به شهر کرمان دل نبندید و باز هم بزنید به جاده. جاده را بهسمت کویر لوت بروید. دارید به سمت لوت می‌روید پس طبیعتا جاده باید صاف و کویری باشد. اما این‌طور نیست. عجایب شهداد از همین‌جا شروع می‌شود. آب‌وهوا و مسیر کوهستانی می‌شود. باید خودتان را به سیرچ برسانید. این سیرچ سرسبز را که ازکوهستان تماشا می‌کنید می‌بینید. جایی پر از درخت در این بی‌آب‌وعلفی.

واحه شهداد از واحه های ایران

یک سفرنامه به شهداد می‌تواند حسابی شما را با خود تا واحه‌های آن ببرد پس مطلب زیر را در ادامه بخوانید.

بیشتر بخوانید: سفرنامه کلوت شهداد ؛ سرزمینی که در آن زیبا شدم

برای اقامت در شهرهای کویری بهترین انتخاب و جالب‌ترینشان اجاره بوم گردی است. اگر به هر شهر کویری‌ای سر کردید و دنبال بهترین بوم گردی‌ها بودید می‌توانید وارد سایت پینورست شوید و برای خود یک اقامتگاه دلچسب اجاره کنید.


شما اطلاعاتی درباره واحه دارید؟ واحه‌های جهان را غیر از ایران می‌شناسید؟ از آن جایی که اطلاعات درباره واحه های ایران کم است شما جای دیگری را می‌شناسید که واحه داشته باشد؟ برای ما زیر همین یادداشت تجربه خود را بنویسید.

با پینورست همره باشید تا برای انواع سفرهای خود چه سفرهای لاکچری و چه بوم گردی جایی برای اقامت دلپذیر داشته باشید. پینورست اقامتگاه های خود را در هر شهری گلچین کرده و سعی کرده تمامشان را بازرسی کند تا از لحاظ تمیزی و دلپذیر بودن همه‌چیز تمام باشد، پس برای اجاره آنلاین اقامتگاه پینورست را فراموش نکنید.


منبع نوشته: Oasis – Wikipedia

من یه نویسنده عاشق سفرم. اگه فرصت سفر پیش نیاد با نوشته‌هام سفر می‌کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی