آبشار نوژیان؛ جایی بکر و دیدنی در سرزمین آبشارهای ایران

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار نوژیان؛ جایی بکر و دیدنی در سرزمین آبشارهای ایران

آبشار نوژیان بعد از آبشار بیشه معروف‌ترین آبشار لرستان به حساب می‌آید. نوژیان هم خودش زیباست و هم اطرافش جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. در ادامه می‌خواهیم در این مقاله از پینورست درباره مسیر دسترسی و جاهای دیدنی نوژیان حرف بزنیم و عکس‌های آبشار را نشان‌تان بدهیم.


آبشار نوژیان؛ آدرس و مسیر دسترسی

نوژیان در 45 کیلومتری شهر خرم‌آباد است و برای دیدن آبشار باید به استان لرستان بروید.

قبل از رسیدن به خرم‌آباد، باید دور بزنید و وارد جاده کمربندی شوید. مسیر را ادامه بدهید تا به روستای پله باباحسین برسید. بعد روستا سمت راست بپیچید. در انتهای جاده به آبشار نوژیان می‌رسید. حدودا یک ساعت طول می‌کشد تا از خرم‌آباد به آبشار برسید.

جاده پیچ و خم‌های زیادی دارد. به خصوص در 10 کیلومتر آخر که راه کوهستانی می‌شود. در رانندگی باید خیلی دقت داشته باشید. قبل از حرکت کردن، سلامت ماشین‌تان را چک کنید. تا فصله 40 کیلومتری آبشار هم خبری از پمپ بنزین نیست. بعد حتما از این نظر هم حواستان را جمع کنید.

آبشار نوژیان

تهران با آبشار نوژیان 520 کیلومتر فاصله دارد. طی کردن این مسافت، 6 ساعتی طول می‌کشد.

بعد از رسیدن به پارکینگ آبشار، ماشین‌تان را در پارکینگ می‌گذارید و مسیر را ادامه می‌دهید. برای دیدن آبشار باید کمی از راه را پیاده بروید. بهتر است آب معدنی همراه‌تان باشد تا در راه اذیت نشوید. بعد از چند دقیقه صدای آبشار را می‌شنوید و در نهایت به نوژیان می‌رسید.

راستی این را فراموش نکنید که اگر زمانی برای دیدن آبشار نوژیان راهی خرم‌آباد شدید می‌توانید برای اجاره آپارتمان مبله ارزان به سایت پینورست سر بزنید.


ویژگی‌ها و ارتفاع آبشار نوژیان

قبل از هر چیز بهتر است درباره اسم آبشار حرف بزنیم؛ نوژی در زبان محلی یعنی عدس. چون اینجا کشتزارهای عدس زیادی هست، اسم آبشار را نوژیان گذاشته‌اند.

آبشار نوژیان 95 متر ارتفاع دارد و عرضش 5 متر است. نوژیان بین کوه‌های تاف و هشتاد پهلو قرار دارد و از تاف سرچشمه می‌گیرد. برای همین بعضی‌ها آبشار را به اسم تاف می‌شناسند.

کوه تاف خودش یک جاذبه گردشگری است. خیلی‌ها برای کوه‌نوردی و پیاده‌روی، تاف را انتخاب می‌کنند.

در کوه هشتاد گوشه هم جاهای زیبایی برای دیدن هست که بعدا درباره‌شان حرف می‌زنیم.

نوژیان بعد از آبشار بیشه معروف‌ترین آبشار لرستان است و از آبشارهای بکر ایران به حساب می‌آید.

امکانات آبشار نوژیان

در کنار آبشار امکانات زیادی نیست. فقط یک فروشگاه که جنس‌های خوراکی دارد و یک پارکینگ بزرگ. البته برای گذاشتن ماشین از شما ورودی می‌گیرند.

می‌توانید کنار فروشگاه چادر بزنید و شب را نزدیک به آبشار بگذرانید. البته امکانات و فضا خیلی برای این کار مناسب نیست، ولی بعضی‌ها این کار را دوست دارند.

اگر تصمیم گرفتید کمپ بزنید، حتما وسایل ضروری مثل پتو و مواد غذایی را همراهتان ببرید.

در اطراف آبشار می‌توانید لبنیات و عسل محلی بخرید. عسل اینجا خیلی معروف است و حسابی طرفدار دارد. به علت مناسب بودن شرایط، در منطقه پرورش ماهی‌های زیادی هست. می توانید یک ماهی‌کباب خوشمزه نوش جان کنید.

روستای سنگ‌تراشان درست کنار آبشار نوژیان قرار گرفته است. خانه‌های قدیمی روستا زیبایی خاصی دارند و حس خوبی منتقل می‌کنند. بعضی ها به جای چادر زدن، شب را در خانه‌های این روستا یا روستاهای اطراف می‌گذرانند.

آبشار وارک و هفت چشمه – دو آبشار دیدنی کنار نوژیان

اطراف را که بگردید، دو آبشار بکر و دیدنی دیگر هم پیدا می‌کنید. در کل لرستان آبشار زیاد دارد. به همین علت این استان را مرکز آبشارهای ایران نامیده‌اند.

کمی آنطر‌ف‌تر از نوژیان، آبشار وارک را می‌بینید. وارک هم بین گردشگرها محبوب است و از معروف‌ترین آبشارهای لرستان به شمار می‌آید. قبل از این که وارد پیچ و خم‌های جاده شوید، تابلوی وارک را می‌بینید.

آبشار وارک لرستان

وارک از یک صخره سنگی سرچشمه می‌گیرد. در اطراف وارک، درخت های گلابی، زالزالک و بلوط زیادی به چشم می‌خورد. بعد از دیدن نوژیان، آبشار وارک را هم از نزدیک ببینید و منظره‌های بکرش را از دست ندهید.

از روستای گریت می‌توانید به آبشار هفت چشمه بروید. در بالادست آبشار، هفت چشمه زیبا می‌بینید که از به هم پیوستن‌شان، یک رودخانه شکل گرفته است.

آبشار هفت چشمه لرستان

آبشار هفت چشمه 15 متر ارتفاع دارد و اطرافش درخت‌های زالزالک و بلوط رشد کرده‌اند.

بهترین فصل سفر به نوژیان

لرستان در فصل بهار بارندگی‌های زیادی دارد. برای همین از فروردین تا تیر ماه، آبشار نوژیان در پرآب‌ترین حالتش است.

در تابستان آبشار به علت گرما کم‌آب می‌شود. پاییز هم فصل خوبی برای دیدن نوژیان است. برگ درخت‌ها رنگی می‌شوند و منظره زیبایی شکل می‌دهند.

جاهای دیدنی کنار آبشار

لرستان و شهر خرم‌آباد، پر جاذبه‌های طبیعی و دریاچه‌های بکر است. اینجا به چند مورد از آنها که فاصله کمی تا نوژیان دارند اشاره می‌کنیم.

کوه هشتاد پهلو

این کوه شگفت‌انگیز، 2991 متر ارتفاع دارد و گیاهان و حیوانات زیادی در آن زندگی می‌کنند. اینجا برای کوه‌نوردی و پیاده‌روی خیلی خوب است.

اگر در فصل بارندگی به هشتاد پهلو بروید، چشمه‌ها و آبشارهای فصلی زیادی را می‌بینید.

بقعه شجاع‌الدین خورشید

منطقه گردشگری گوشه با شهنشاه هم در دامنه کوه هشتاد پهلو است. می توانید بقعه شجاع‌الدین خورشید را هم در گوشه ببینید. اینجا در دوران صفوی‌ها ساخته شده و حدودا 400 سال قدمت دارد.

دریاچه کیو

در شمال غرب خرم آباد اینجا را پیدا می‌کنید. می‌توانید اول دریاچه کیو را ببینید و بعد به آبشار نوژیان بروید.

دریاچه کیو خرم آباد

خیلی از گردشگرها به خاطر قایق‌سواری یا ورزش‌های آبی دیگر مثل جت‌اسکی، به دریاچه کیو می‌روند. در پاییز پرنده‌های مهاجر هم به دریاچه می‌آیند. دریاچه کیو برای کسانی که پرنده‌نگری را دوست دارند، جای خیلی خوبی است.


شما تا به حال به خرم‌آباد رفته‌اید؟ آیا از آبشار نوژیان دیدن کردید؟ آیا در کوه تاف کوهنوردی کردید؟ آیا از آبشار هفت چشمه و وارک هم دیدن کردید؟ به دریاچه کیو هم سر زدید؟ قایق‌سواری و جت اسکی را در این دریاچه امتحان کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را از رفتن به آبشار نوژیان برای ما بنویسید.

اگر هر زمانی خواستید به شهر خرم‌آباد یا هر شهر دیگری در ایران سفر کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به وب سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از خانه روستایی و بومگردی تا ویلا نزدیک ساحل را می‌توانید در این سایت پیدا کنید.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی