پل خشتی نیاکو – گذرگاه چندصد ساله کنار تونل جنگلی و ساحل کیاشهر

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پل خشتی نیاکو – گذرگاه چندصد ساله کنار تونل جنگلی و ساحل کیاشهر

پل خشتی نیاکو در آستانه اشرفیه، نماد معماری غنی گیلانی‌ها است. چندصد سال است که مردم روی این پل رفت و آمد می‌کنند. پل خشتی آستانه اشرفیه حالا بازسازی شده و هنوز هم قابل استفاده است. در این مقاله پل نیاکو و دیدنی‌های اطرافش را معرفی می‌کنیم.


پل خشتی نیاکو کجاست؟ آدرس و فاصله از رشت و تهران

پل نیاکو در استان گیلان است، درست کنار شهرستان آستانه اشرفیه. از کوچک پرده تا آستانه اشرفیه تنها 2 کیلومتر راه است. پل نیاکو 17 کیلومتر هم با سیاهکل فاصله دارد.

اگر از رشت بخواهید به سمت نیاکو بروید، 50 دقیقه در راه خواهید بود.

نمایی از پل خشتی نیاکو در آستانه اشرفیه

فاصله تهران تا نیاکو زیاد است. طی کردن مسیر 344 کیلومتری تا اینجا، 5 ساعتی طول می‌کشد.

به بزرگراه قزوین – رشت بروید و مسیر را تا جاده سیاهکل سنگر ادامه دهید. وارد جاده شوید تا به بزرگراه رشت لاهیجان برسید. قبل از باغ رستوران گیلانه، یک جاده فرعی می‌بینید. وارد آن شوید و به راهتان ادامه بدهید. بعد از چند دقیقه به پل نیاکو می‌رسید.


همه‌چیز درباره‌ی پل خشتی نیاکو

پل خشتی نیاکو روی رودخانه شمرود ساخته شده. شمرود چندین سرشاخه اصلی دارد و سرچشمه‌اش از کوه‎‌های البرز است. البته شمرود حالا خیلی حال و روز خوشی ندارد.

کوجک پرده 14 متر طولش است و دو چشمه کوچک دارد. پل خشتی نزدیک به ده نیاکو است و در جاده لاهیجان به رشت قرار دارد. جاده در روستاى بازکیا گوراب سه‌شاخه می‌شود. یکی از راه‌ها به نیاکو می‌رسد و در آن، پل خشتی هم دیده می‌شود.

پل خشتی نیاکو که از روی رود شمرود می‌گذرد

پل خشتی نیاکو در دوره قاجار ساخته شده، با استفاده از ساروج و سنگ و ملات. البته بعضی ها می‌گویند که صفویان این پل تاریخی را ساخته‌اند.

در این سالها پل خشتی همیشه فشار زیاد آب را تحمل کرد و برای همین فرسوده شد. اما مسئولان آن را در سال 1393 بازسازی کرده‌اند.

17 هزار آجر برای بازسازی پل نیاکو استفاده شده. حالا ماشین‌آلات کشاورزی می‌توانند از رویش عبور کنند. این پل همیشه محل رفت و آمد کشاورزها بوده و حالا هم قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید: ساحل گیسوم ، لمس شن های ساحل پس از عبور از جنگل تالش


گیلان پل های خشتی دیگری هم دارد

تعداد رودخانه‌های گیلان کم نیست. برای همین هم تا می‌توانسته‌اند در گیلان پل خشتی ساخته‌اند. چندتا از این پل‌ها را اینجا معرفی می‌کنیم:

پل خشتی تجن گوکه

در 6.5 کیلومتری نیاکو و در روستای تجن گوکه، یک پل خشتی دیگر وجود دارد که بزرگتر و قدیمی‌تر از پل نیاکو است.

پل خشتی تجن گوکه را در دوره صفوی‌ها ساخته‌اند. جالب است بدانید که در پایه‌های میانی و کناری پل، اتاق‌هایی هم ساخته شده که کاربردش استراحت رهگذران بوده.

پل خشتی تجن گوکه

پل تجن گوکه 60 متر است و روی شمرود ساخته شده، همان رودخانه‌ای که پل نیاکو را رویش احداث کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: قلعه رودخان؛ درباره‌ تعداد پله‌ها، راز تونل مخفی و تاریخچه‌

پل خشتی تمیجان

این پل خشتی در 40 کیلومتری روستای نیاکو است. می‌شود از جاده لاهیجان به لنگرود، به روستای تمیجان رفت. کلمه تمیجان از دو بخش تشکیل شده: تیم و جان. اولی به معنی کاروانسرا و دومی هم نقش پسوند جمع دارد.

پل خشتی تمیجان هم 60 متر طول دارد. قدمت این پل هم به دوران صفویه بر می‌گردد. پل خشتی تمیجان رودسر، 4 دهانه بزرگ دارد و کف آن هم سنگفرش شده. پل تیمجان حالا بازسازی شده و خطر تخریب، دیگر تهدیدش نمی‌کند.


جاهای دیدنی آستانه اشرفیه

پل خشتی نیاکو تنها جای دیدنی آستانه اشرفیه نیست. این روستای زیبا جاذبه‌های طبیعی زیبا و شگفت‌انگیز دیگری هم دارد. ولی شاید بد نباشد قبل از این که بروید و همه این جاهای دیدنی را ببنید و بخواهید کلشان را توی یک روز بچپانید، ابتدا با رزو اقامتگاه در پینورست جایی برای ماندن پیدا کنید و بعدش بروید سراغ جاهای دیدنی دیگری که در پایین برایتان معرفی کرده‌ایم.

بقعه متبرکه آقا سید محمد پنچاه

مردم روستای پنچاه، احترام زیادی برای این امامزاده قائل هستند. یک ضریح چوبی زیبا در وسط ساختمان آجری امامزاده سید محمد قرار گرفته. سقف امامزاده را مثل جاهای دیگر شمال از سفال ساخته‌اند. روی درهای ورودی می‌شود کنده‌کاری‌های زیبایی را دید.

بقعه متبرکه آقا سید محمد پنچاه

بقعه پنچاه در 5 کیلومتری آستانه اشرفیه است. اهالی روستا می‌گویند که شجره‌نامه امامزاده به امام جعفر صادق (ع) برمی‌گردد.

روستای پنچاه دوشنبه بازار دارد و مردم اطراف هم برای خرید به اینجا می‌آیند.


آرامگاه دکتر محمد معین

کسانی که ادبیات را دوست دارند، دکتر محمد معین را خیلی خوب می‌شناسند. او مولف لغتنامه بزرگ معین است.

دکتر معین در رشت زندگی می‌کرده. بعد از اینکه در رشت طاعون شیوع پیدا می‌کند، دکتر معین مجبور می‌شود برای یک مدت به آستانه برود.

آرامگاه استاد معین در نیزدیکی پل خشتی نیاکو

به او و خانواده‌اش در آستانه خیلی خوش می‌گذرد. برای همین بعدا وصیت می‌کند که همینجا دفنش کنند. حالا دکتر معین در همان محل بازی کودکی‌اش  آرام گرفته.

مقبره دکتر محمد معین در یک باغ کوچک است. نمای مقبره هم شبیه به آرامگاه حافظیه شیراز ساخته شده. عده زیادی هر روز به اینجا می‌آیند و به دکتر معین سر می‌زنند.

مقبره دکتر معین 6 کیلومتر با پل خشتی نیاکو فاصله دارد.

آدرس آرامگاه دکتر معین: آستانه اشرفیه، میدان استاد معین.

تونل جنگلی صفر ابسته

این جنگل در 12 کیلومتری آستانه اشرفیه است. جنگل صفر ابسته تنها جنگل سفید پلت (نوعی صنوبر) دنیاست. وسعت صفرا بسته به 1200 هکتار می‌رسد. می‌دانید چرا به آن تونل جنگلی می‌گویند؟

در این جنگل، جاده‌ای 2 کیلومتری وجود دارد که شبیه به دالان بهشت جنگل دالخانی است. درختان در آسمان به هم رسیده و یک تونل طبیعی ایجاد کرده‌اند. تونل جنگلی صفر ابسته واقعا زیباست و کنارش هم جا برای نشستن و پیک‌نیک وجود دارد.

بیشتر بخوانید: جنگل دالخانی رامسر – از دالان بهشت چیزی شنیده‌اید؟

تونل جنگلی صفرا بسته

اگر دوست دارید بهترین حالت جنگل صفر ابسته را ببینید، در اردیبهشت از آن دیدن کنید. صفر ابسته در پاییز هم خیلی دیدنی و جذاب است.

در جنگل گباهان دارویی مثل بنفشه هم پیدا می‌شود. بعد که جاده به انتها رسید، ساحل کیاشهر جلوی چشمتان ظاهر می‌شود.

ساحل کیاشهر

بندر کیاشهر در 20 کیلومتری آستانه اشرفیه است. کیاشهر سواحل زیبایی مثل ساحل عسگر آباد دارد و واقعا زیباست. اگر به آستانه اشرفیه و پل خشتی نیاکو رفتید، حتما به این بندر زیبا هم سر بزنید.

ساحل کیاشهر در استان گیلان

در ساحل کیاشهر امکانات تفریحی خوبی گذاشته‌اند. می‌شود قایق‌سواری کرد یا با جت اسکی به دل دریا زد. بعضی وقت‌ها در ساحل مسابقه بادبادک بازی هم برگزار می‌کنند. راستی در همان ساحل زیبا می‌توانید با اجاره ویلا ساحلی خیال خودتان را راحت کنید و همان جا شب را سر کنید. شب‌های ساحل کیاشهر یکی از زیباترین منظره‌هایی است که می‌توانید در عمرتان آن را تجربه کنید. تازه با گذراندن شب در آن‌جا می‌توانید مدت گیلان‌گردیتان را بیشتر کنید و هرچه بیشتر از این استان زیبا لذت ببرید.

اگر به هرکدام از این جاهای دیدنی سفر کرده‌اید، از انواع پل‌های خشتی گرفته تا جنگل و ساحل و … نظرتان را با ما در کامنت‌های زیر در میان بگذارید و بهمان بگویید تجربه‌اتان چگونه بوده است؛ کدام یکی را بیشتر دوست داشته اید و اگر می‌توانستید دوست داشتید به کدام یکی سر بزنید؟

بیشتر بخوانید: طول پل چوبی کیاشهر چقدر است؟ گذر از نیزارها و تالاب بوجاق

 

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی