گیاهان دیده نشده و نایاب جهان و ایران در باغ گیاه شناسی تهران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گیاهان دیده نشده و نایاب جهان و ایران در باغ گیاه شناسی تهران

سفر کردن به مناطق مختلف و یا حتی دوردست برای دیدن گونه های مختلف گیاهان برای علاقه مندان کار دشواری است. چرا که مشتمل بر هزینه های مالی و زمانی زیادی میشود. باغ گیاه شناسی تهران این مسئله را برای شما امکان پذیر کرده است. شما میتوانید در یک روز شاهد زیبایی های گیاهان متعددی باشید.

در باغ گیاهشناسی ملی تهران می توانید نظاره‌گر تمام گونه های کمیاب و در برخی موارد نایاب ایرانی و گیاهان جهان باشید. ما در این یادداشت به شما عکس باغ گیاه شناسی کرج را  هم نشان می‌دهیم تا ببینید با چه‌جور جای زیبایی طرف هستید.


باغ گیاه شناسی تهران کجاست؟

باغ گیاه شناسی ساعت کار

آدرس باغ گیاه شناسی ملی ایران : تهران کیلومتر 5 اتوبان کرج – خروجی دوم پیکان شهر – انتهای خیابان بیست متری دوم (سرو آزاد) – بلوار موسسه تحقیقات جنگل و مراتع

روی نقشه ببینید!

مسیر رفتن به باغ گیاه شناسی تهران از درب شرقی : بزرگراه همت غرب – دوربرگردان آزادشهر –پیکان شهر – خیابان گودرزی-بلوار گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی تهران با مترو : با استفاده از خط 5 مترو، از ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید و سوار اتوبوس های شهرک شهید باقری شوید. ابتدای خیابان باغ موزه ایستگاه دارد. پیاده شوید و حدود 15 دقیقه پیاده روی کنید تا به باغ گیاه شناسی برسید.

باغ گیاه شناسی تهران تلفن : 02144787297

باغ گیاه شناسی ساعت کار

ساعت بازدید باغ گیاه شناسی تهران هر روزه از ساعت 9 صبح الی6 عصر می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید اگر ساعت 4 عصر وارد بشوید تا ساعت 8 می توانید از باغ بازدید نمایید.

تاریخچه باغ گیاه شناسی تهران

باغ گیاه شناسی یکی از بزرگترین باغ های گیاه شناسی جهان محسوب می شود. باغ گیاه شناسی جزء 20 ردیف اول باغهای گیاه شناسی جهان است. میزان بارندگی متوسط سالیانه آن حدود 240 میلی لیتر است و دارای آب و هوای نیمه خشک می باشد.
باغ گیاه شناسی از سال 1347 (دوران پهلوی) توسط کارشناسان ایرانی و چند کارشناس خارجی طراحی و ساخته شده است. چهار بلوار از چهار جهت به میدان بزرگی که در مرکز باغ قرار دارد منتهی می شود.

باغ گیاه شناسی در تهران

بسیاری از گونه های ایرانی توسط کارشناسان ایرانی به کشور وارد شده است. شما می توانید با توجه به تابلوهای راهنمای کنار گیاهان با تاریخچه گیاه و وارد کننده آن آشنا شوید. البته چند سالی به دلیل تعلل در بازسازی و تکمیل پروژه، باغ قابل بازدید نبوده است.

در سال های اخیر با کاشت گیاهان بومی – غیر بومی و بازسازی باغ، بازدید برای عموم امکان پذیر شده است. شما علاوه بر دیدن گیاهان آسیایی، آمریکایی، اروپایی و قفقازی می توانید از آبشارها و دریاچه ها نیز بازدید نمایید.

رویشگاه های باغ گیاه شناسی تهران

شما در بازدید از هر قسمت باغ گیاه شناسی رویشگاه گیاهان مناطق مختلفی مانند خزر، البرز، زاگرس، هیمالیا، چین و ژاپن را مشاهده می کنید.
وقتی به رویشگاه خزری می روید وجود رودخانه و درختان زیستگاه شمال، جنگل های آن منطقه را در ذهن شما تداعی می کند. بوی رطوبت مشام شما را چنان می نوازد که گویی در جنگل های زیبای شمال قدم می زنید.

باغ گیاه شناسی شهر تهران

در باغ گیاه شناسی تهران انواع گیاهان نواحی گرمسیری، نیمه گرمسیری، سردسیری وجود دارد. همچنین شکل های مختلف گیاهان از جمله گیاهان درختچه ای، بوته ای و درختی نگهداری می شود.

بخش دیگر این تقسیم بندی به دسته بندی گیاهان در بخش صنعتی، دارویی، آربراتوم، گیاهان پیازدار و باغ میوه ایرانی مربوط می شود. در قسمت دیگر باغ گیاه شناسی شما شاهد بخش های آموزشی – نمایشی چون باغ های سنگی و صخره ای و باغ های نمایشی هستید.

باغ گیاه شناسی تهران گلاب گیری

یکی دیگر از جاذبه هایی که در باغ ملی گیاه شناسی وجود دارد جشنواره گلاب گیری و عرق گیری از گیاهان معطر و دارویی است. این جشنواره در سال 1397 برای اولین بار در تهران، در هفته دوم اردیبهشت به مدت 6 روز برگزار می شود.
البته نمایشگاههای جالب دیگری هم دارد. نمایشگاه گلهای رنگارنگ و خوراکی ها و سوغاتی های شهرهای مختلف در باغ گیاه شناسی برگزار می شود.

باغ گیاه شناسی تهران گلاب گیری

باغ گیاه شناسی تهران در بهار

باغ موزه گیاه شناسی در هر فصل زیبایی های وصف ناپذیری دارد. بهترین زمان برای بازدید از باغ گیاه شناسی تهران اواسط اردیبهشت و اوایل خرداد می باشد. اگرچه فضای باغ گیاه شناسی در فصل پاییز نیز بسیار دیدنی است.

موزه حشرات باغ گیاه شناسی ملی ایران

این موزه در سال 1378 تاسیس شده است. تا کنون بیش از 30 هزار نمونه توسط کارشناسان شناسایی و جمع آوری شده است. این حشرات از راسته‌های مختلف مربوط به عرصه جنگل‌ها و مراتع کشور است که دراین موزه نگهداری می‌شوند. بازدید موزه از سال 1397 برای عموم امکان پذیر شده است که ورودی آن هم مجزا است.

پروانه‌ها، راست بالان مثل ملخ‌ها بزرگ‌بالان و سنجاقک‌ها و…انواع دیگر حشرات در این‌جا وجود دارند.

باغ گیاه شناسی موزه حشرات

باغ گیاه شناسی، تفرجگاه بسیار دیدنی است که شما می توانید از دیدن طبیعت زیبای آن واقعا لذت ببرید. هنگام ورود خدماتی مثل ارائه نقشه باغ و حضور راهنمایان مشاهده می شود. شما می توانید برای بهرمندی هر چه بیشتر از طبیعت گردیتان، این خدمات را مورد استفاده قرار دهید.

البته خاطر نشان می کنیم که باغ گیاه شناسی ، اجازه بردن زیرانداز و وسایل پیک نیک را هنگام ورود به باغ نمیدهد. شما می توانید در عرض 3 الی 4 ساعت از همه جای باغ دیدن کنید و هر جا که احساس خستگی کردید از ماشینهای رایگانی که در خیابان اصلی وجود دارد استفاده نمایید.

هدف از احداث باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی نقش مهمی در زمینه تحقیقات علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنایی مردم دارد. همچنین نقش ارزشمندی در حفظ و نگهداری گیاهان از مناطق و اقلیم های گوناگون را بر عهده دارد.

استخر باغ گیاه شناسی


بهترین زمان رفتن به باغ گیاه‌شناسی

بستگی دارد که سلیقه‌تان چه باشد. اگر دیدن سرسبزی بهتان آرامش می‌دهد فصل بهار بهترین جایی که می‌توانید داخل تهران بروید و از دیدن رنگ سبز سرمست شوید باغ گیاه‌شناسی است. مخصوصا اگر فرصت سفر در عید را پیدا نکرده باشید و برنامه‌تان تهران‌گردی باشید این‌جا می‌تواند با طبیعتی که دارد شما را راضی کند.

غیر از بهار  فصل پاییز این‌جا هم رنگارنگ است و فرصت خوبی برای بازدید از این مکان است.

 


شما هم به باغ گیاهشناسی رفته‌اید؟ چه چیزی در آن برایتان جذاب بوده و چه چیزی نه؟ امکانات این مکان دیدنی چگونه است؟ این‌جا بیشتر گل دارد یا گیاه؟ چیزی را در مورد این باغ از قلم نینداخته‌ایم؟ از تجربه خودتان بعد از رفتن به این مکان برایمان در بخش نظرات بنویسید.

راستی اگر به تهران آمده‌اید و دنبال اجاره آپارتمان مبله ارزان هستید می‌توانید وارد سایت پینورست شوید و به راحتی آپارتمان مورد نظر خودتان را رزرو کنید. پینورست یک راه مطمئن برای اجاره اقامتگاه سراسر ایران است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی