آرامگاه نادرشاه کجاست؟ ناپلئون ایرانی و فاتح هند را بیشتر بشناسید

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
آرامگاه نادرشاه کجاست؟ ناپلئون ایرانی و فاتح هند را بیشتر بشناسید

آرامگاه نادرشاه افشار، بهانه‌ی خوبی است برای یادآوری اوج و فرودهای زندگی نادرشاه. پادشاهی مقتدر که هند را فتح کرد ولی سرآخر پسران خودش را کشت. این مطلب را بخوانید تا از همه‌ی ظرافت‌های آرامگاه نادرشاه باخبر شوید.

 


معرفی آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه (Tomb of Nader Shah) در شهر مشهد قرار گرفته. چهارراه شهدا (نادری سابق) را پیدا کنید، مقبره نادرشاه در ضلع شمالی آن قرار دارد. فاصله آرامگاه نادر شاه تا حرم ، فقط 800 متر است. در خیابان شیرازی مسیر را ادامه دهید. چهارراه را که رد کردید، آرامگاه نادرشاه مشخص است.

موزه

آرامگاه مادر نادرشاه اما در مقبره پسرش نیست. مادر نادرشاه در قلعه اژدهاپیکر شهرستان لارستان دفن شده. بنایی مربع شکل در بالای یک تپه.

 


اطلاعات بازدید آرامگاه نادرشاه

اینجا خبری از تخفیف‌های گروهی و سازمانی نیست. مجموعه تنها در روزهای ملی و فصل‌های خاص تخفیف دارد. مقبره نادرشاه افشار در زمستان‌ها زودتر تعطیل می‌کند. برای هماهنگی بهتر است با مجموعه تماس بگیرید.

شماره آرامگاه نادرشاه: 05132224888

ساعت بازدید از آرامگاه نادرشاه: هر روز از 9 صبح تا ۱۷ بعد از ظهر.

قیمت بلیط موزه نادری:  2500 تومان برای هر نفر.

 


طراح آرامگاه نادرشاه چه کسی است

آرامگاه نادرشاه

 

طراح آرامگاه نادرشاه ، هوشنگ سیحون بوده. او مهندس طراحی بوده که آثار زیادی از خودش به جا گذاشته. آرامگاه بوعلی سینا، خیام، فردوسی و کمال‌الملک را هم هوشنگ سیحون طراحی کرده است. مرد بناهای ماندگار ایران 93 سال عمر کرد و 5 سال پیش درگذشت. در مقبره آرامگاه نادرشاه می‌شود ردپای هنر استادانه هوشنگ سیحون را دید.

برای اجاره روزانه سوئیت در هر شهری در ایران می‌توانید از اقامتگاه‌های سایت پینورست استفاده کنید و واحد مناسب خودتان را از سایت به راحتی اجاره کنید.


داستان ساخت آرامگاه نادرشاه افشار

مقبره نادرشاه

نادرشاه قبل از مرگش دستور داده بود برایش مقبره ای بسازند. در سال 1145 هجری قمری، آرامگاهی کوچک مقابل حرم امام رضا برای شاه افشار ساخته شد. در سال 1296 هجری شمسی قوام‌السلطنه قاجار استخوان‌های نادرشاه را به مشهد انتقال داد.

در سال 1336 بود که محمدرضا پهلوی دستور ساخت آرامگاهی جدید برای پادشاه سلسله افشار را داد. هوشنگ سیحون مأمور طراحی این مقبره شد. قرار شد هزینه ساخت آرامگاه از عوارض زائران مشهد تأمین شود.

طراحی و ساخت موزه نادری 4 سال طول کشید. سال 1342 بود که مقبره نادرشاه افشار افتتاح شد. 44 سال بعد، موزه نادری باز هم مرمت گشت و بعد از 6 ماه دوباره فعالیتش شروع شد.

بیشتر بخوانید: آرامگاه فردوسی ؛ ماجرای پر فراز نشیب مقبره‌ی سرشناس‌ترین شاعر ایرانی


معماری آرامگاه نادرشاه ، شاهکار هوشنگ سیحون

اینجا همه چیزش به نادرشاه افشار می‌خورد. از طراحی و نقشه‌ی معماری گرفته تا مصالح به کار رفته و مجسمه‌ها. طراحی مقبره نادرشاه مثل چادرهای عشایر است. به این دلیل که نادرشاه افشار همیشه در جنگ بوده و فرصت نمی‌کرده برای خودش قصر یا عمارتی بسازد. برای همین بیشتر عمرش را در چادر عشایری و صحرایی گذرانده. آقای سیحون هم برای همین آرامگاه را این شکلی طراحی کرده است.

قبر نادرشاه در گوشه آرامگاه واقع شده. دیوارهای قرمزرنگ مقبره هم جنگ و قتل نادرشاه را تداعی می‌کنند. ناپلئون ایرانی در زندگی‌اش هم همیشه گوشه چادر می‌خوابید. این کار دلایل امنیتی داشت.

افراد زیادی با شاه افشار دشمن بودند و می‌خواستند او را بکشند. نادرشاه برای مقابله با سوءقصدهای احتمالی، همیشه در گوشه می‌خوابید. حتی نکته‌ای به این ظرافت هم در ساخت مقبره نادرشاه رعایت شده.

سنگ‌های به کار رفته در ساخت مقبره، اول اینجا آورده شده و بعد برش خورده‌اند. سنگها را از کوه سنگی مشهد به اینجا آورده‌اند. مجسمه نادرشاه سوار بر اسب هم خیلی زیباست. این تندیس توسط ابوالحسن صدیقی ساخته شده. نادرشاه تبر در دست دارد و چند سرباز در حال تعقیبش هستند.

 


مختصری درباره نادرشاه افشار

مجسمه نادرشاه افشار

ناصر قلی ملقب به طهماسب قلی خان، کسی بود که دولت‌های عثمانی و روسیه را از ایران بیرون کرد. آخرین کشورگشای آسیا در خراسان به دنیا آمد. اصالت نادرشاه افشار ترک است و به طایفه قرخلو و ایل افشار برمی‌گردد.

نادر شاه از وقتی قدرت گرفت که سردار سپاه شاه طهماسب دوم صفوی شد. بعد شاه افشار حاکم سیستان را شکست داد و حکومت طهماسب را در جاهای دیگر ایران مخکم کرد.

بعد افغان‌ها تصمیم گرفتند نادر را بکشند و جلوی قدرت گرفتنش را بگیرند. البته نادر شاه چند باری افغان‌ها را شکست داد. او آنقدر دنبال آنها رفت تا موفق شد بعد از هفت سال شورش را کنترل کند.

نادرشاه همه دشمنان ایران را سرکوب کرد و باعث شد کشور رنگ آرامش بگیرد. فتح هند، شاهکار نادرشاه افشار است. او الماس کوه نور را گرفت و نامش را در تاریخ جاودانه کرد.

نادرشاه در پایان عمرش آدم عجیبی شده بود. او به همه شک داشت، حتی فرزندان خودش. برای همین بچه هایش را نابینا کرد. در نهایت هم سربازان و نزدیکان خودش در قوچان او را به قتل رساندند.

 


گشتی در موزه نادری ، اینجا توپ جنگی نگه می‌دارند

موزه نادری

موزه نادری دو تالار دارد. یکی برای وسایل و سکه های قدیمی و ادوات جنگی، دیگری هم برای اطلاعات زندگی نادر و محمدتقی خان پسیان ارائه شده. آرامگاه نادرشاه پر از نقاشی‌های قدیمی نادر و شمشیرهای شاه افشار است. روی شمشیر نادر شاه عبارت «السلطان نادر» را می‌بینید.

محمدتقی خان پسیان، اولین ایرانی بود که خلبانی یاد گرفت. او در خراسان حکومت خودمختار تشکیل داد اما قوام السلطنه محمدتقی خان را سرکوب کرد. قبر او در باغ مقبره نادرشاه است.

در زمان افشاریه، پرتغالی ها هم در ایران حضور داشتند. سربازان نادر بعد از مبارزه یک توپ جنگی از آنها غنیمت می گیرند. این توپ جنگی نزدیک آرامگاه است و عظمت خاصی دارد.

فروشگاه لباس‌های قدیمی هم در باغ وجود دارد. می‌توانید لباس محلی بپوشید و با آنها عکس بگیرید.

آرامگاه نادرشاه خیلی خوب قدرت رئیس سلسله افشار را نشان می‌دهد. هر کسی اینجا را ببیند، به بزرگی نادرشاه و کارهایی که انجام داده پی می‌برد.

جاهای دیدنی نزدیک آرامگاه

موزه مردم شناسی مشهد

این‌جا حمام شاه مشهد است که بعدها تبدیل به موزه شده است. وقتی این‌جا تبدیل به موزه مردم شناسی شد در قسمت‌های مختلف آن مثل حوض‌خانه اشیا و وسایل قدیمی مربوط به حمام نگه‌داری می‌شوند. چیزهایی مثل سفالینه‌ها یا وسایل حجامت، مجمعه، سنگ پا، وسایل آرایشی حمام و جعبه آینه و…

ساعت بازدید از این موزه جالب هم ۸ صبح تا ۱۲ ظهر است.

خانه تاریخی داروغه

این‌جا خانه داروغه مشهد بوده است. این خانه تاریخی در خیابان نواب صفوی و در خیابان دارواغه قرار دارد.

یک چیز جالبی که درباره این خانه وجود دارد این است که اولین خانه مشهد بوده که حمام خصوصی داشته. معماری این‌جا مانند معماری خانه‌های روسی‌ست و دیدن آن واقعا جالب است.

 

 


این بود اطلاعات پینورست از آرامگاه نادرشاه افشار. شما هم به آرامگاه نادرشاه رفته‌اید؟ چه جاهای دیدنی کمترشناخته شده‌ای در مشهد وجود دارند؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظزات با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی