کاروانسرای مشیرالملک ؛ دژ امروزی برازجان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
کاروانسرای مشیرالملک ؛ دژ امروزی برازجان

در گذشته با توجه به مسافت‌های طولانی و خسته‌کننده و کمبود امکانات، ساختن کاروانسرا به عنوان استراحت‌گاه مسافران یک نیاز مهم بود. کاروانسرای مشیرالملک یکی از همین استراحت‌گاه‌ها بود که به‌دستور حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک در مسیر تجاری شیراز به بوشهر ساخته شد.

این کاروانسرا در میدان چمران برازجان، مرکز شهرستان دشتستان استان بوشهر قرار دارد و به دژ برازجان مشهور است. این بنا به‌مدت ۵۰ سال مکانی برای تازه شدن نفس کاروان‌ها و مسافران بود و بعد از آن ۳۵ سال در اختیار نظامیان قرار گرفت. در نهایت در سال ۱۳۳۵ یعنی دوره دوم پهلوی، شهربانی این کاروانسرا را به زندان تبدیل کرد.

وقتی در سال ۱۳۶۲ این مکان باشکوه مورد توجه میراث فرهنگی قرار گرفت و در فهرست آثار ملی ثبت شد، از شهربانی خواسته شد تا کاروانسرای مشیرالملک را تخلیه کند. بعد از تخلیه کامل آن در سال ۱۳۷۷، مقدمات تعمیر و بازسازی این اثر ملی شروع شد و تا به‌امروز به‌عنوان دژی استوار در برازجان خودنمایی می‌کند.

نورپردازی زیبای این بنا شب‌های برازجان را متفاوت کرده است. ورودی این دژ در بعضی از ایام خاص مانند تعطیلات نوروز به‌روی بازدیدکنندگانش باز می‌شود.

این دژ امروزه ورد زبان ساکنین برازجان است. از هر برازجانی‌ای که آدرس مکانی در حوالی این دژ را بپرسید بدون شک سرش را بالا می‌گیرد و نام آن را به‌زبان می‌آورد.

 

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی