خانه مقدم تهران ؛ وقتی هنر و معماری اصیل ایرانی دست به دست هم می‌دهند

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خانه مقدم تهران ؛ وقتی هنر و معماری اصیل ایرانی دست به دست هم می‌دهند

شهر تهران با تمام شلوغی و سر و صدا و انواع آلودگی‌هایی که با آنها رو به رو است اما در عین حال برای به جا گذاشتن یک خاطره مهیج و به یاد ماندنی از تهران گردی هیچ چیزی کم ندارد. به خصوص اگر علاقه به دید و بازدید از مکان‌های سنتی دارید و دوست دارید که در بین شلوغی شهر و دنیای مدرن امروزی چند ساعتی در یک جای دنج و بسیار زیبا وقت سپری کنید خانه مقدم می‌تواند یکی از آن گزینه‌های بسیار خوب باشد.

خانه مقدم که به آن موزه مقدم یا خانه موزه مقدم یا باغ موزه مقدم هم گفته می‌شود در واقع خانه یکی از درباریان زمان قاجار بوده که بعد از گذشت چندین سال از آن زمان و فراز و نشیب‌هایی که پشت سر گذاشته امروزه تبدیل به یکی از زیبا ترین موزه‌های کشور شده است.

شاید لقب گران ترین خانه جهان که به خانه مقدم نسبت داده شده چندان چیز دور از انتظاری نباشد. چون این خانه لبریز از اشیاء قیمتی و ارزشمند دوران‌های مختلف تاریخی است.


خانه مقدم کجا هست؟

خانه مقدم

خانه مقدم یا موزه مقدم در محدوده مرکزی شهر تهران و در خیابان امام خمینی قرار گرفته است.

اگر قصد بازدید از موزه مقدم را دارید باید همه روزه غیر از دوشنبه‌ها از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ عصر به آنجا مراجعه کنید.

اگر بخاطر شرایط خاص و تعطیلی‌ها مطمئن نیستید که موزه مقدم باز است یا نه، می‌توانید با شماره تلفن 02166463144  تماس بگیرید و اطلاعات بیشتر کسب کنید.

اگر قصد دارید که با مترو خودتان را به باغ موزه مقدم برسانید باید از خط شماره 2 مترو در ایستگاه حسنآباد پیاده شوید و در خیابان امام خمینی تا بعد از تقاطع با خیابان شیخ هادی کمی پیاده‌روی هم داشته باشید.

روی نقشه ببینید!

اگر از اتوبوس برای رفتن به سمت موزه مقدم استفاده می‌کنید باید از ایستگاه امام خمینی یا چهارراه سپه بعد از پیاده شدن از اتوبوس تا محل موزه مقدم کمی پیاده روی کنید.

حیاط

اما اگر قصد دارید که با ماشین شخصی مراجعه کنید، بدانید که مسیر خیابان امام خمینی به میدان حر یکطرفه است.

اگر به پیاده روی علاقه دارید، پیاده روی را از خیابان ۳۰ تیر شروع کنید. در مسیر رسیدن به باغ مقدم میتوانید از چند موزه دیگر هم دیدن کنید و از فضای شکل گرفته توسط ماشین‌های سرو غذا لذت ببرید. به نوعی هم فال و هم تماشا.

اگر زمانی به تهران آمدید حتما از این خانه تاریخی و زیبا دیدن کنید. فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره روزانه سوئیت در تهران به سایت پینروست سر بزنید.


تاریخچه خانه مقدم

خانه مقدم در زمان قاجار، خانه یکی از درباریان به نام محمدتقی خان احتساب الملک بوده است. احتساب الملک دو پسر داشت که برای تحصیل به خارج از کشور رفتند. برادر کوچکتر خانواده یعنی محسن، بعد از اتمام تحصیلات خود در رشته‌های نقاشی، باستان شناسی و تاریخ هنر به همراه همسر فرانسوی خود به ایران برگشت و در خانه پدری یعنی موزه مقدم کنونی ساکن شد.

خانه مقدم

آنها شروع به جمعآوری آثار تاریخی و باستانی در این خانه کردند و بسیاری از آثار ارزشمند قدیمی که جمع‌آوری شده بودند در جای جای عمارت و در اوج هماهنگی با معماری عمارت قرار داده شده‌اند.

بیشتر بخوانید: ۸ دلیل برای این که حداقل یک بار تهران را بگردید ؛ جاهای دیدنی تهران

در سال ۱۳۵۱ استاد مقدم که در آن زمان استاد نمونه دانشگاه تهران هم بود، خانه پدری را به همراه تمام آثار گردآوری شده که حاصل سال‌ها زحمت او و همسرش بود را وقف دانشگاه تهران کرد و بعد از مرگ استاد، خانه مقدم به دانشگاه تهران واگذار شد.


معماری خانه مقدم

خانه مقدم

اوج هنر طراح خانه مقدم را می‌شود در همگون و هماهنگ بودن فضای معماری با آثار تاریخی جای گرفته در آن دید. فضایی که تشکیل شده است از سه بخش حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری که در جمع مساحتی حدود ۲۱۱۷ متر مربع دارند. در گوشه گوشه خانه مقدم می‌توانید کاشی‌کاری‌های انجام شده و حکاکی‌های صورت گرفته بر روی ستون‌ها و دیوارها را ببینید. هر حیاط خود از قسمت‌های متنوع و گوناگون تشکیل شده است.


بخش های مختلف خانه مقدم

خانه مقدم به عنوان یک خانه تاریخی و موزه بخش‌های مختلفی دارد که از نظر معماری اهمیت دارند و پیشنهاد می‌کنیم هر وقت به خانه مقدم رفتید این بخش‌ها را از دست ندهید.

حیاط سرایداری

این بخش از خانه مقدم در زمان‌های قدیم برای آشپزی و سکونت سرایداران مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعد از فرسودگی، این بخش از خانه مقدم مورد مرمت قرار گرفت و امروزه به عنوان بخش اداری مجموعه خانه مقدم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خانه مقدم

حیاط

جالب اینکه حیاط خانه مقدم توسط خود استاد مقدم و با الهام گرفتن از طراحی فرش‌های دوران صفوی مورد طراحی قرار گرفته است و یکی از زیباترین بخش‌های این خانه همین حیاط زیبا است.

اتاق نشیمن

این اتاق محل اصلی زندگی استاد مقدم و همسرشان بوده و امروزه تمام آثار نقاشی و وسایلی که در اتاق نشیمن وجود داشته در معرض دید بازدید کننده‌ها قرار گرفته است.

ایوان قاجار

اتاق قاجار

علت اسمی که برای این اتاق انتخاب شده این است که استاد مقدم این اتاق را با آثار ارزشمند دوران قاجار و زندیه تزئین کرده بود. این آثار امروز هم به همان صورت در این اتاق قرار گرفته‌اند و چشم نوازی می‌کنند.

ایوان قاجار

در ضلع شمالی ساختمان خانه مقدم, استاد مقدم ایوانی را متشکل از چند ستون و طاق ساخته است که در تزئین آن از کاشی‌های دوران زندیه و قاجار استفاده شده است. در وسط ایوان هم حوضچه کوچکی مربوط به حمام فتحعلی شاه قرار گرفته است که آب داخل آن از طریق یک جوی باریک به داخل استخر می‌ریزد.

خانه مقدم

زیرزمین

در زمان سکونت استاد مقدم در خانه مقدم، از زیرزمین خانه به عنوان انبار استفاده می‌شد اما پیش از آن به عنوان حمام هم استفاده می‌شد. امروزه زیرزمین خانه مرمت و بازسازی شده و به محل بازدید تبدیل شده است.

ایوان

یکی از زیبا ترین جاهای خانه مقدم همین ایوان خانه است که به دست استاد مقدم و با استفاده از کاشی کاریهای با رنگهای مختلف و متعلق به دوران صفوی، آیینه کاریهای مربوط به دوران زندیه و قاجار و کاشیهای معرق و خشتی مربوط به دوران قاجار و پهلوی مورد تزئین قرار گرفته است.

خانه مقدم

حوض ژاپنی

حوض موجود در حیات خانه مقدم که توسط استاد مقدم و همسرش و با الهام از باغ‌های ژاپنی طراحی شده است.

ساختمان اربابی (برج)

این بخش از باغ مقدم در زمان حیات استاد مقدم و با کمک شاگرد استاد دکتر ابوالقاسمی ایجاد شده است. ساخت این بخش از عمارت از شکل قلعه‌های قرون وسطی در اروپا الهام گرفته شده است. ساختمان اربابی از بخش‌های اتاق کدخدا، حمام کوچک، اتاق صدف، اتاق تدخین و زیرزمین تشکیل شده است. در ساخت هریک از این بخش‌ها از معماری اصیل ایرانی و کاشی‌کاری‌های قاجاری و تزئینات سفالی استفاده شده است.

دیوار تجدد

دیواری که بین حیاط اندرونی و بیرونی قرار گرفته و از تعدادی ستون مارپیچی تشکیل شده است که تعدادی طاق با کاشی کاری های زیبا روی آنها قرار گرفته اند. ستون های دیوار هم, طراحی مشابه با طرح ستونهای چهل ستون اصفهان دارند.

گلخانه

گلخانه

در ضلع شمالی خانه گلخانهای قرار گرفته که دیوارهای آن با کاشیهای لعابی و ازارههای حجاری شده که طرح گل و گیاه روی خود دارند تزئین شده است.

بیشتر بخوانید: رمانتیک ترین جاهای تهران برای اولین دیدار – قرار اول کجا برویم که خاطره‌ساز شود


خانه های تاریخی دیگر در تهران

علاوه بر باغ موزه مقدم که در منطقه ۱۱ تهران قرار گرفته است، شما می‌توانید در ادامه بازدیدتان از تعداد زیادی خانه زیبا و تاریخی دیگر هم بازدید کنید و از دیدن آنها لذت ببرید. هریک از این خانه‌ها می‌تواند فرهنگ و معماری اصیل ایرانی را در فواصل تاریخی گوناگون به شما نمایش دهد. هریک از این خانه‌ها چیزهای زیادی برای گفتن دارند.

خانه مستوفی الممالک

خانه سردار اسعد بختیاری

این خانه یکی از زیباترین یادگارهای تاریخ برای شهر تهران و تنها بنای باقی مانده از مجموعه باغ ایلخانی مربوط به دوره ناصری است.

خانه امیر بهادر

این خانه که متعلق به مرحوم حسین پاشازاده وزیر جنگ مظفرالدین شاه بوده, یکی از بناهای ارزشمند مربوط به دوره قاجار است و در خیابان ولیعصر, جنوب میدان منیریه در تهران قرار گرفته است.

خانه امام جمعه

خانه امام جمعه

این خانه در محدوده خیابان ناصرخسروی تهران قرار گرفته و متعلق به یکی از امام جمعههای تهران در دوره قاجار است.

خانه وثوق

این بنا در خیابان 15 خرداد و در کوچه میرزا محمود وزیر قرار دارد.

خانه مینایی

خانه مینایی

این خانه ارزش معماری بالایی در بین خانههای تاریخی ایران دارد, چون همهی نشانههای معماری قدیم از جمله آب انبار, اتاقهای زمستانه و تابستانه, آینه کاری و حوضهای قدیمی را در خود جای داده است.

بیشتر بخوانید: از باغ فردوس تهران تا تهرانگردی در اطرافش

خانه صادق هدایت

این خانه در خیابان سعدی, جنب بیمارستان امیر اعلم قرار دارد و با نام مهدکودک صادقیه شناخته میشود.

خانه مهدی اخوان ثالث

خانه شاعر پر آوازه کشورمان مهدی اخوان ثالث مربوط به دوره پهلوی است و مدتهاست که به عنوان یک اثر شاخص ملی به ثبت رسیده است.


شما پیش از خواندن این مطلب چیزی در مورد خانه موزه مقدم شینده بودید؟ تا به حال این خانه زیبا را از نزدیک دیده‌اید؟ به نظر شما هم معماری، کاشی‌کاری‌ها و تزئینات این خانه بسیار دیدنی و شگفت‌انگیز است؟ دیدن کدام شی یا اشیا در این موزه را شگفت‌زده کرد؟ شما چه مکان دیدنی دیگری در نزدیکی خانه مقدم می‌شناسید که دوست دارید دیدنش را به بقیه پیشنهاد دهید؟

اگر تصمیم دارید که برای سفر به تهران یا سایر شهرهای ایران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سایت برای شما گلچین شده است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی