مخمل کوه ؛ شگفتی طبیعت لرستان

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
مخمل کوه ؛ شگفتی طبیعت لرستان

استان لرستان طبیعتی زیبا و بی‌نظیری دارد. مخمل کوه که به دره شبیخون هم معروف است یکی از جاذبه‌های دیدنی این استان است. مخمل کوه پوشیده از گلسنگ‌هایی است که در هر فصل رنگی تازه به خود می‌گیرند. این گلسنگ‌ها مثل پارچه‌ای مخمل بر سرتاسر این محوطه گسترده شده‌اند؛ به‌طوری که انگار کوه لباس مخمل بر تن کرده است. 

مخمل کوه یکی از مناطق ییلاقی خرم‌آباد است. سه‌گانه آبشار و تنگه شبیخون و کوه یک پدیده طبیعی زیبا در این منطقه به‌وجود آوده است. در این مطلب پینورست در مورد این منطقه دیدنی و تفریحاتی که می‌توان در آن انجام داد صحبت می‌کنیم.


مخمل کوه کجاست و چطور جایی است؟

مخمل کوه در نزدیکی شهر خرم‌آباد، مرکز استان لرستان قرار دارد. هنگامی که در حدود ۱۵ کیلومتر به سمت شمال شرقی این شهر بروید با یک ساعت پیش رفتن در مسیر الشتر به مخمل کوه می‌رسید. مخمل کوه یک کوه بلند به ارتفاع ۱۹۰۰ متر دارد و تنگه و آبشار شبیخون هم جزئی از طبیعت این منطقه است. پارک جنگلی زیبایی با مساحتی نزدیک به ۵۰۰ هکتار هم برای گردش در انتهای قسمت شمالی این کوه ساخته شده که در آن امکاناتی برای رفاه مسافران هم در نظر گرفته شده است. 

مخمل کوه

مخمل کوه با پوشش گلسنگ‌هایش، لباس مخمل‌گونی بر تن دارد که مادر طبیعت برایش دوخته؛ این پوشش گیاهی خاص با تغییرات آب‌و‌هوایی در هر فصل رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرد. در فصل‌های تابستان، پاییز و زمستان به رنگ قهوه‌ای سوخته و یا سیاه و در هنگام بهار به انواع رنگ‌های سبز در می‌آید؛ زاویه تابش خورشید بر روی گلسنگ‌ها می‌تواند باعث ایجاد طیف‌های مختلفی از رنگ سبز بر روی کوه بشود. هنگامی که پوشش گیاهی مخمل کوه تیره و سیاه می‌شود بومیان آن را کوه کمر سیاه یا به زبان لری «کَمَرِ سی» می‌‌نامند.

سفید کوه در غرب و شمال غربی مخمل کوه است. این دو کوه در امتداد یکدیگر تنگه شبیخون را ایجاد می‌کنند. این تنگه تاریخی نامش را از یک جنگ باستانی گرفته است؛ جنگی که میان شاه عباس صفوی و شاهوردی خان که علیه او شورش کرده بود، در گرفت. شورش شاهوردی خان، حاکم لرستان باعث لشکرکشی شاه عباس به لرستان شد. او و لشکریانش در این تنگه چادر زدند و به علت موقعیت استراتژیکی که داشت توانستند به خرم‌آباد شبیخون بزنند و پیروز شوند.

بیشتر بخوانید: آبشار بیشه؛ دیدن معروف ‌ترین آبشار لرستان

لرستان استان آبشارهای کوچک و بزرگ است و دیدن آبشار در هر یک از مناطق طبیعی دور از انتظار نیست. آبشار شبیخون آخرین جزو از سه‌گانه دیدنی‌های مخمل کوه است. این آبشار در همین منطقه راه خودش را از میان صخره‌ها و گلسنگ‌ها باز کرده و به سمت دامنه‌های مخمل کوه جاری می‌شود. به طور معمول آب جاری بر سطح کوه‌های زاگرس با خاک ترکیب می‌شود و آبی که پای کوه می‌رسد گل‌آلود است؛ اما گلسنگ‌های روی مخمل کوه باعث می‌شود آبی که از فرازش می‌جوشد و از آبشار شبیخون پایین می‌ریزد شفاف و زلال باشد.

مخمل کوه جزو نقاط ییلاقی شهر خرم‌آباد محسوب می‌شود. این منطقه با داشتن آب‌و‌هوای بهاری و معتدل جزو انتخاب‌های اول مردم بومی اطراف و مسافرانی است که قصد دارند برای چند ساعت از گرمای تند روزهای تابستان دور باشند.


کی و از کدام مسیر به مخمل کوه برویم؟

همان طور که قبل‌تر گفتیم مخمل کوه آب‌و‌هوایی ییلاقی دارد و به همین علت بهترین گزینه برای سفر و تفریح در فصل‌های گرم یعنی بهار و تابستان است؛ اما چون در فصل تابستان عموما بارندگی در این منطقه کم است، گلسنگ‌های این کوه ممکن است از رنگ سبز خارج شده باشد و رو به تیرگی برود.

ایده‌آل‌ترین حالت آب‌و‌هوایی برای بازدید از مخمل کوه، تنگه و آبشار شبیخون فصل بهار است که هم زیبایی رنگ‌های طبیعت به بهترین نحو مشخص است و هم هوای ییلاقی در میان درختان بلوط خنکی لذت‌بخشی دارد.

مخمل کوه

البته فصل تابستان هم برای دیدن تنگه و آبشار شبیخون مناسب است؛ چرا که آب سرازیر شده از این آبشار هوای اطرافش را خنک می‌کند. این نسیم در میان صخره‌های تنگه می‌پیچد و چنان همه جا را خنک می‌کند که در طول این طبیعت‌گردی می‌توان به راحتی گرمای شدید تابستان را از یاد برد.

مسیر دسترسی از خرم‌آباد: اگر مسافر شهر خرمآباد هستید برای رسیدن به این جاذبه  دیدنی کافی است به میدان 22 بهمن بروید و از آنجا تا انتهای بلوار ولیعصر برانید. امتداد این خیابان شما را به دامنه مخمل کوه می‌رساند.

مسیر دسترسی از الشتر: اگر هم مسافر شهر الشتر هستید کمی بیشتر راه در پیش دارید؛ اما ۳۵ کیلومتر رانندگی برای دیدن چنین پدیده طبیعی مسیر زیادی نخواهد بود، پس مسیر شما جاده الشتر به سمت خرم‌آباد است.

روی نقشه ببینید!

اگر قصد دارید برای دیدن مخمل کوه به خرم‌آباد سفر کنید می‌توانید برای اجاره آپارتمان مبله به سایت پینورست سر بزنید.


مخمل کوه برای چه تفریحاتی مناسب است؟

اگر اهل کوهنوردی هستید صعود به قله مخمل کوه با پوششی که از گلسنگ دارد کار خیلی سختی نخواهد بود. با وجود ارتفاع نسبتا زیاد این کوه مسیری که برای کوهنوردان وجود دارد کار را کمی راحت کرده است. این کوه بلند و تنومند تقریبا جوان محسوب می‌شود؛ چرا که جزئی از کوه‌های زاگرس شرقی است که در دوره سنوزوئیک یا همان نوزیستی زمین‌شناسی ایجاد شده‌اند.

مخمل کوه

علاوه بر امکان کوهنوردی در آب‌و‌هوایی دلچسب با وجود پارک جنگلی‌ که در این محدوده ساخته شده است، امکان پیاده‌روی، پیک‌نیک و تفریح خانواده‌ها و یا جمع‌های دوستانه‌ای که قصد کوهنوردی ندارند هم وجود دارد. در این پارک جنگلی آلاچیق‌هایی برای نشستن، پیک‌نیک و صرف غذا در هوایی دلپذیر، رستوران‌ها و قلیان‌سراهایی برای رفاه حال مسافران و مردم شهرهای نزدیک این منطقه مثل خرم‌آباد و الشتر و … ساخته شده‌ است.

بیشتر بخوانید: دریاچه کیو ؛ طبیعت تاریخی لرستان

طبیعت زاگرس و لرستان با درختان بلند و تنومند بلوط عجین شده است، نشستن در این پارک جنگلی، تماشای رنگ‌آمیزی طبیعت و مجموعه می‌تواند آرامش ذهنی از دست رفته در زندگی شهری را به ما برگرداند.

صخره‌نوردی در تنگه شبیخون یکی از تفریحات هیجان‌انگیزی است که با وجود زیبایی‌های اطراف می‌تواند تجربه‌ای خاص برای صخره‌نوردان باشد. آبشار شبیخون هم در فصل گرما برای آب‌تنی و یا حتی آب بازی بسیار مناسب و لذت‌بخش است. سنگ‌ها‌ی صیقلی این آبشار امکان رفتن به میان آب و تفریحات مختلف را فراهم کرده.


چه دیدنی‌هایی در اطراف مخمل کوه وجود دارد؟

اگر برای دیدن مخمل کوه به مرکز استان لرستان، خرم‌آباد سفر کردید می‌توانید به چند جاذبه دیدنی و طبیعی دیگر هم سر بزنید و از آنها دیدن کنید. از طرفی دیگر مخمل کوه به الشتر هم نزدیک است و می‌توان از سراب‌های این شهرستان که بسیار معروف است دیدن کرد.

هفت حوض

هفت حوض در نزدیکی مخمل کوه و روستای پیرجد قرار دارد. حوضچه‌های بزرگ و کوچک متعددی در این منطقه وجود دارد. می‌توانید در روزهای گرم سال در این حوضچه‌ها آب‌تنی کنید. این حوضچه‌ها به واسطه رودخانه‌ای در این منطقه شکل گرفته‌اند.

هفت حوض لرستان

سراب دره کهمان

سراب دره کهمان الشتر دارای طبیعتی خوش آب‌و‌هوا و سرسبز است. یخچال‌های دائمی، درختان بلند و قدیمی، غارهای متعدد و چشمه‌های آب از پدیده‌های طبیعی اینجا است. پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است؛ مثلا درخت‌های گردو، بلوط، انجیر، صنوبر، سپیدار و … همگی جزئی از این منطقه هستند. همچنین سمور، سنجاب، قرقاول، شغال، قوچ، کبک و … هم از جمله حیواناتی هستند که در این زیست بوم زندگی می‌کنند.

آبشار کاکارضا

آبشار کاکارضا با ارتفاع ۲۰ متر در نزدیکی مخمل کوه قرار دارد و درخت‌های بلند بلوط و سرو اطراف این آبشار را احاطه کرده است. اگر به سمت آبشار کاکارضا حرکت کنید چادرهای عشایر و گله‌های دام آنها را هم می‌توانید در دامنه‌های سرسبز زاگرس ببینید. 

روی رودخانه کاکارضا پلی تاریخی به نام پل شاپوری وجود دارد که مربوط به دوران ساسانی است. البته امروزه تنها بخش کوچکی از این پل سالم باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: آبشار نوژیان؛ جایی بکر و دیدنی در سرزمین آبشارهای ایران


کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده خاکی رنگ از زمان‌های قدیم نماد صلابت و استقامت بوده. مخمل کوه هم از این قاعده مستثنا نیست و با وجود لباس زیبایی که بر تن دارد، محل بسیار مناسبی برای ارتباط دوباره انسان با طبیعت است. حتما نظر و تجربه خودتان را از رفتن به مخمل کوه برای ما بنویسید.

اگر تصیم دارید که برای سفر به لرستان و سایر استان‌های ایران برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا پنت هاوس ساحلی در سایت برای شما گلچین شده است.

شیوا جودکی
بقیه‌ نوشته‌ها

من شیوا جودکی دانشجوی ادبیات نمایشی در مقطع کارشناسی هستم و ادبیات رو با علاقه‌ بسیار دنبال می‌کنم. سعی دارم در نوشتن، تجربه‌های متفاوتی کسب کنم و مهارت‌هام رو توی حوزه‌های مختلف گسترش بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها